xcounter
#

5 загроз, яких боїться НАТО: нові висновки генсека Альянсу

1892
Крилата ракета 9М728 / Р-500 комплексу «Іскандер-М» на початковому етапі польоту до розкриття крила.
Крилата ракета 9М728 / Р-500 комплексу «Іскандер-М» на початковому етапі польоту до розкриття крила.

Ракети Росії, біологічна зброя, кібертероризм та інші загрози, які турбують НАТО. Про них достатньо акцентовано та цікаво розповів генеральний секретар Альянсу Йенс Столтенберг (Jens Stoltenberg) у інтерв'ю німецькому виданню Die Welt.

Подаємо конспективне викладення основних тез.

1. Основну військову загрозу для НАТО продукує Росія.

Росія продовжує модернізувати свої збройні сили. Особливо Йенс Столтенберг наголосив на можливостях нової російської ракети 9М729.

"Ці ракети середнього радіусу дії з ядерними боєголовками можуть вразити будь-яку ціль в Європі. Ці ракети важко виявити, час попередження про їх наближення дуже короткий. Вони можуть долетіти до європейських столиць, в тому числі до Берліна.

9М729
Самохідна пускова установка ракет 9М729.
9М729 Новатор
9М729 "Новатор" - російська крилата ракета, що входить до складу ОТРК «Іскандер» і «Іскандер-М».

Ці ракети порушують Договір про ракети середньої дальності і стали причиною денонсації цієї угоди, який мав виняткове значення для безпеки Європи. Ми шкодуємо, що процес розвивається таким чином".

Окрім 9М729, Йенс Столтенберг так окреслив найбільш загрозливий для НАТО арсенал Росії: "Ракети великої дальності, ракети повітряного базування, безпілотники, потужна кіберзброя, а також нова військова доктрина. І той факт, що Москва вже чітко не розділяє ведення війни звичайною і ядерною зброєю.

Радіус дії ракет 9М729.

Ми бачили, що Росія готова застосовувати військову силу проти сусідів - на прикладі України та Грузії".

Росія проявляє активність в Арктиці, посилює свою присутність в басейні Середземного моря, її війська стоять безпосередньо у зовнішніх кордонів НАТО.

2. Витрати на оборону у краінах НАТО мають відповідати загрозам.

Скорочення витрат – вкрай небажане. Всі країни-члени повинні будуть з 2024 року вносити до бюджету НАТО по 2% ВВП.

"Я бачу спад кон'юнктури в країнах-членах альянсу і знаю, що їм необхідно збільшити витрати в багатьох областях, щоб цей спад компенсувати.

Ми бачили, що Росія готова застосовувати військову силу проти сусідів - на прикладі України та Грузії

Загрози і виклики в сфері безпеки, які були до кризи, під час пандемії коронавірусу, не зменшилися, а навпаки, збільшилися».

А саме: Росія продовжує озброюватися. Глобальний баланс сил зміщується через посилення Китаю. Терористична організація ІГІЛ намагається активно відвоювати втрачені позиції в Сирії та Іраку.

"Тому нам необхідно і далі вкладати достатньо коштів у нашу безпеку та оборону".

Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг

3. Зростання ризиків застосування біологічної та бактеріологічної зброї.

Ця небезпека може виходити як від держав, так і від терористів.

На думку експертів, Кремль готовий використовувати біологічну зброю у геополітичних цілях і в міжнародному тероризмі. Із прийняттям нової військової доктрини РФ відкрито розглядається можливість її застосування на тактичному і оперативному рівнях.

Два тижні тому Рада Європи вказала на те, що після коронавирусу використання біологічної зброї стане більш імовірним.

За словами Йенса Столтенберга "немає доказів того, що коронавірус був створений людиною. Але covid-19 демонструє потенційну небезпеку застосування біологічної зброї.

Сovid-19 демонструє потенційну небезпеку застосування біологічної зброї

Особливе значення в зв'язку з цим набуває оптимізація обміну інформацією між спецслужбами. Ми повинні враховувати можливе застосування біологічної зброї. І це доводить, наскільки важливо інвестувати в розвідку біологічної зброї і в боротьбу з цією загрозою".

4. Зброя-брехня: інформаційні та кібер-загрози як невід’ємна складова постійного протистояння з ворогами.

"Мали місце численні спроби поширення дезінформації з метою посіяти розбрат серед наших країн. Союзників по НАТО звинувачували у тому, що вони несуть відповідальність за виникнення пандемії.

З Росії надходили оглушливі повідомлення, згідно з яким війська НАТО в прибалтійських державах масово інфіковані коронавірусом. Це була чиста брехня.

З'явився також лист, написаний від мого імені, у якому стверджувалося, що союзники, включаючи Німеччину, виводять свої ійська з Литви, що теж неправда".

Також Росія проводить серйозні кібератаки. Нещодавно Німеччина підтвердила, що Росія несе відповідальність за кібератаку на німецький бундестаг.

Танк Т-14 "Амрата" мав стати для Росії черговою "скрепою" - доказом військової могутності та досягнень у галузі танкобудування.

5. Потенційні негативні наслідки від зменшення військової присутності американців у Європі.

Вашингтон має намір вивести з Німеччини 9,5 тисячі солдатів з розміщених там нині 34,5 тисяч.

Йенс Столтенберг напряму не відніс це до загроз інтересам НАТО. Але визнав важливість того потенціалу, який США надавали Європі.

"Військова присутність американців у Європі в усі минулі десятиліття відповідала життєвій ситуації. Після закінчення холодної війни вона зменшилася, але в останні роки Сполучені Штати знову посилили свою військову присутність, і не тільки в Німеччині.

Наприклад, американці взяли на себе керівництво частинами НАТО у Польщі, забезпечили присутність в Румунії і Норвегії, беруть участь в ротації частин альянсу в Прибалтиці і розміщують кораблі, оснащені системами протиракетної оборони, в Іспанії.

США на третину скоротять свій військовий контингент у Німеччині

Крім того, ми бачимо, що американці проводять в Європі більше навчань і більше представлені у повітрі і на морі. Тим самим, вони вносять вирішальний внесок в європейську безпеку".

Звісно, коли у США буде менше своїх сил у Європі – то і менше внеску буде у потенціал альянсу на європейському театрі військових дій.

Читайте також: Біологічний терор РФ: бойові вірусологи як загроза Путіну і світу