Далеко не весь перелік озброєння, який використовують Сили оборони України, є публічним. Навіть враховуючи те, що мова йде про західні зразки. І черговим прикладом цього є американський розвідувальний БЛПА V-BAT від Shield AI, який постачається до України.
Про це стало відомо завдяки інтерв'ю очільника Shield AI Брендона Ценга виданню Defense One. За його словами ці дрони потрапили до України для проходження випробувань в умовах реальних бойових дій та оцінки протидії російським засобам РЕБ. Першу партію цих дронів було доправлено в Україну ще у червні і їх супроводжували американські розробники.
Читайте також: Як морпіхи США на рівному місці втратили F-35B, який після катапультування пролетів майже 100 км
Також він згадав і бойовий епізод, коли ці дрони під управлінням українських спецпризначенців були запущені для виявлення цілей ворога, з опису, на окупованій частині Херсонщині. За його словами V-BAT був запущений з відстані 40 км від лінії фронту та діяв на глибині 100 км у тилу російського війська. Завдяки цьому був знайдений склад ракет до систем ППО "Бук", що був знищений ударом з HIMARS.
До інтерв'ю видання додало звіт від українського військового НДІ, що займається випробуваннями озброєння, який майже повністю цензурований, але містить фото з V-BAT в Україні. У ньому також міститься підтвердження стійкості цього БПЛА в умовах РЕБ.
З боку Defense Express додамо, що оголошені можливості V-BAT, який важить 56,5 кг з яких до 11 кг - корисне навантаження, перебувати у повітрі до 10 годин. Розвідувальні можливості дрона забезпечуються потужною оптико-електронною станцією, з чутливим MWIR-тепловізійним сенсором, а для виявлення та розпізнання цілей використовується штучний інтелект.
А головна особливість - у вертикальному злеті та посадці на майданчик площею 4х4 метра. І це на одному двигуні гвинт якого заключений у фенестрон.
Але увагу привертає і ще одна фраза Брендона Ценга: "Були скептики з боку НАТО, американського боку, нам говорили, що ніхто не проходив ці випробування. Всі безпілотники тут зазнають невдачі й ваш не буде виключенням".
Ця фраза прямо говорить, що такі непублічні тести американської зброї в Україні не є чимось унікальним. І звісно в них зацікавлені обидві сторони, бо Україна отримає можливість застосувати новітні зразки озброєння, а західні виробники - протестувати свої рішення у реальних бойових умовах.
При цьому V-BAT наразі є лише конкурсантом програми Пентагону під назвою FTUAS (Future Tactical Unmanned Aircraft System) мета якої знайти заміну Textron RQ-7 Shadow. І для міноборони США V-BAT, який просувається разом із Northrop Grumman, є лише одним з варіантів, а конкурентами - пропозиції від Textron Systems, L3Harris Technologies та Arcturus UAV.
І є немаленька вірогідність того, що і їх пропозиції також випробовуються в Україні. До речі вибір Пентагон має здійснити у 2025 році, а у війська переможець конкурсу FTUAS має потрапити у 2026 році, що також можливе пояснює одкровення Shield AI.
Читайте також: Польща лише готується до закупівлі першої сотні HIMARS з 486 замовлених: у скільки це обійдеться