Новітній величезний дрон-матка Jiutian SS-UAV від Aviation Industry Corporation of China (AVIC) має вперше піднятися у повітря у межах початку випробувань для постачання на озброєння збройних сил Китаю.
Таку інформацію розповсюдила китайська інформаційна агенція CCTV. А у мережі до цієї новини було додано відео з комп'ютерною графікою, на якому Jiutian SS-UAV здійснює запуск десятків, якщо не сотень дронів-камікадзе. При цьому останні були зображені у вигляді "шахедів".
Читайте також: Австралія почала завантажувати танки Abrams для України: скільки їх буде та коли очікувати
Враховуючи те, що Shahed-136 має довжину 3,5 метра та розмах крил 2,5 метра, складається враження, що Jiutian SS-UAV - це величезний за розмірами дрон десь з Ан-124 "Руслан". Але реальність зовсім інша та менш вражаюча.
Jiutian SS-UAV був вперше продемонстрований у листопаді 2024 року на виставці Airshow China, що проходила у місті Чжухай. І він має хоч і значні, але далекі від рекордних габарити: максимальна злітна вага 16 тонн, з яких корисного навантаження до 6 тонн, розмах крила у 25 метрів та довжину у 16 метрів.

Тобто нести дрони типу Shahed-136, тим паче у такій кількості, він не може. А на більш реальних рендерах, він запускає звичайні коптери, хоча це і про ройове використання дронів на полі бою. Але це звісно означає не лише значно менші ударні можливості, а й тактику застосування.
Бо одна справа гігантський дрон-матка, яка може подолати 7 тисяч кілометрів та запустити рій далекобійних дронів, які пролетять ще з тисячу. Зовсім інший - великий БПЛА, який має запустити дрони-камікадзе над полем бою. І якщо перший виглядає стратегічним рішенням для трансконтинентальних ударів, то другий - це про доволі спірну живучість на сучасному полі бою.
Водночас це не скасовує того, що традиційніше бойове оснащення Jiutian SS-UAV, у вигляді крилатих ракет та далекобійних плануючих бомб, є більш ефективним та реальним для використання. Зрештою цей дрон має загалом вісім точок підвіски, з яких шість можуть бути використані для важкого озброєння, а ще дві для ракет повітря-повітря.

Jiutian SS-UAV демонструвався разом із протикорабельною ракетою KD-88 (TL-17 в експортній версії) з дальністю польоту до 200 км. А також китайською копією американської плануючої бомби AGM-154 JSOW - LY-V501 від якої можливо очікувати дальності польоту при висотному скиданні близько 130 км. Обидва види озброєння можливо використати без необхідності заходження у зону дії протиповітряної оборони противника середньої дальності.
Читайте також: У РФ не змогли запустити "Ярс": все вказує на те, що пуску просто не було