Автоматизований звукотепловий комплекс (АЗТК) комплекс артилерійської розвідки 1Б75 "Пеніцилін" є мобільною системою на самохідному шасі, що здатна стежити за обстановкою в зазначеному районі та виявляти роботу знарядь противника чи контролювати точність стрільби власної артилерії.
Розробка проєкту "Пеніцилін" здійснювалася в Науково-дослідному інституті "Вектор", що входить до складу концерну "Вега" (підрозділ "Ростеха"). Вперше про існування нового АЗТК широкому загалу стало відомо в березні 2017 року. До цього часу підприємства-учасники проєкту встигли завершити розробку технічної документації, а також побудували дослідний зразок комплексу. У 2018 році стало відомо, що комплекс завершував державні випробування. Серійне виробництво планувалося доручити підприємствам холдингу "Російська електроніка" (також входить до складу держкорпорації "Ростех").
Дослідні зразки комплексу побудовані на шасі КамАЗ-63501, однак згодом були показані макети "Пеніциліну" на основі іншого шасі. Доступні дані дозволяють припускати, що апаратура системи може монтуватися на базових автомобілях різних моделей – значення мають тільки вантажність і розміри вантажного майданчика.
Одним із засобів розвідки комплексу є оптико-електронний модуль "Пеніцилін-ОЕМ". Це стабілізована платформа з декількома камерами різних типів, встановлених на підйомній щоглі. Платформа з камерами має приводи вертикального та горизонтального наведення, які забезпечують круговий огляд по азимуту та зміну кута місця.
"Пеніцилін-ОЕМ" має одразу шість телевізійних камер та стільки ж тепловізорів. Камери мають кут огляду 70° за азимутом та 10° за кутом місця. Сигнал від усіх 12 приладів одночасно надходить на обчислювальні машини, при цьому забезпечується висока якість «зшивання» окремих кутів огляду. Забезпечена можливість безперервної роботи камер протягом 18 годин, після чого необхідна перерва близько 1 години.
Модуль "Пеніцилін-ОЕМ" забезпечує спостереження за вказаним сектором і здійснює виявлення спалахів пострілів чи розривів снарядів. Здійснюючи обробку даних з камер, автоматика здатна з високою точністю виявляти напрям на точку спалаху, а розрахунок даних проводиться в режимі реального часу.
Всі основні прилади комплексу, окрім засобів зв’язку, працюють виключно в режимі приймання. У складі комплексу є чотири пристрої для збору акустичних сигналів, а також апаратура для їх обробки. Ці пристрої пропонують розташовувати на певних позиціях поруч з комплексом і з’єднувати з ним за допомогою кабелів. Головним елементом приймального пристрою є сейсмічний датчик, що приймає коливання ґрунту та перетворює їх на електричний сигнал.
Постріл з артилерійської гармати або розрив снаряда створює звукову хвилю в ґрунті, що поширюється на значні відстані. Приймальні пристрої "Пеніциліну" мають засікати цю хвилю, після чого автоматика буде робити необхідні розрахунки. Особливе розташування чотирьох сейсмодатчиків призводить до приймання коливань з тієї чи іншої затримкою. Різниця часу надходження сигналу дозволяє визначити напрямок на джерело коливань, а також відстань до нього. Ймовірно, звукові засоби розвідки можуть використовуватися разом з оптичними, що значно підвищує швидкість виконання розрахунків і точність визначення координат знаряддя або місця падіння снаряду.
Згідно з опублікованими даними, АЗТК 1Б75 "Пеніцилін" здатний виявляти вогневі позиції або місця падінь снарядів у районі шириною до 25 км по фронту. Дальність виявлення міномета противника сягає 10 км, інших зразків ствольної артилерії – 18 км. Забезпечується висока точність виявлення: до 1,5 кутових хвилин по азимуту. На обчислення розташування джерела звукових хвиль або інфрачервоного випромінювання потрібно всього 5 секунд. Незалежно від умов та інтенсивності роботи артилерії, комплекс може пеленгувати не менш як 90 % вибухів або пострілів.
За допомогою штатних засобів зв’язку "Пеніцилін" здатний взаємодіяти з артилерійськими з’єднаннями. Він може працювати в режимі коректувальника й визначати місця падінь снарядів, дані про яких дозволять артилеристам виправити наведення і завдати точного удару. При вирішенні контрбатарейних завдань комплекс 1Б75 повинен виявляти вогневі позиції противника і видавати своїм артилеристам цілевказівку для удару у відповідь.
Стверджується, що АЗТК 1Б75 "Пеніцилін" може працювати на деякому віддаленні від лінії фронту. Крім того, його значною перевагою має стати відсутність демаскуючих чинників під час роботи, оскільки всі основні компоненти комплексу працюють тільки на приймання, тоді як у режимі передачі діє тільки радіостанція, яка забезпечує зв’язок. Таким чином, противник не має можливості виявити специфічні ознаки і вжити заходів проти цього комплексу.
* * *
Наразі невідомо, яким буде замовлення Міноборони на 1Б75 "Пеніцилін" для російського війська. Зрештою, «на папері» переваги комплексу досить серйозні й здатні посилити можливості російських ракетних військ й артилерії, які отримають можливість швидше та ефективніше вражати цілі чи захищати війська від ворожого обстрілу. Але, як показує практика, іноді реальність дещо відрізняється від "паперових ідеалів".