Державний спецекспортер вилучив 26 БМП-1 у місцевої приватної компанії за рішенням суду Польщі та при участі місцевих адвокатів та судових виконавців.
"Справа почалася ще у квітні 2016 року. Був підписаний контракт між польською приватною компанією і державною компанією "Укрспецекспорт", - повідомив керівник юридичного відділу держкомпанії Ігор Долуда.
Читайте також: Міноборони замовило ремонт 152 двигунів для БМП на 55 мільйонів гривень
За угодою Україна мала придбати у поляків (компанії Wtórplast S.A.) 93 БМП за $15 345 тис. Українська сторона перерахувала аванс у майже $9 млн й отримала близько 20 бронемашин. Решту "Укрспецекспорт" мав отримати до кінця 2018 року.
Однак польський партнер не виконав умови контракту й вже понад два роки не постачає військову техніку ДП «Укрспецекспорт».
Як стало відомо, причиною цьому стало рішення керівництва Wtórplast переглянути ціну постачання машин. Крім того, начебто, були проблеми з поверненням частини БМП для заміни запчастин.
"Треба було їх завозити до Чехії. Почекати, поки машини прийдуть назад. Робити наступний техогляд, потім почався коронавірус. Вийшло як вийшло", - прокоментував рішення керівництва Wtórplast голова правління польської компанії Владислав Бінда.
Після зриву контракту, "Укрспецекспорт" був вимушений подати звернення до місцевого суду. Адвокати, що представляють сторону держпідприємства називають дії Wtórplast безпідставними. До такої ж думки дійшли й польські арбітражний і апеляційний суди.
"Польська компанія не представила жодних обґрунтованих, серйозних причин, які б дозволили їй не виконувати умови контракту, зривати постачання. Насправді вона могла у передбаченому порядку, згідно з домовленостями, реалізовувати українське замовлення", - відзначив адвокат Якуб Мазур.
Попри рішення суду Польщі, місцева компанія відмовилась добровільно передати 26 машин. Щоб забрати техніку українцям довелося залучити польського судового виконавця.
"У мене в руках рішення суду - у нас це називається екзекуційний акт. На його підставі ми, власне, зараз вилучаємо 26 військових машин, які належать Україні. Я не розумію, чому польська компанія добровільно цього не зробила", - розповів судовий виконавець Томаш Войтович.
Відзначається, що конфісковані машини перебувають у задовільному стані та незабаром мають перетнути кордон. Також додається, що вилучені БМП мають бути поставлені в Збройні сили згідно з ДОЗ-2020.
Варто додати, що польська приватна компанія, згідно з рішенням суду, повинна відшкодувати ДП "Укрспецекспорт" близько $3 млн за непоставлені бронемашини та судові витрати. Також цим ділом займаються й українські ДБР та НАБУ.
Нагадаємо, у квітні цього року прес-служба ДК "Укроборонпром" повідомила, що Державна компанія "Укрспецекспорт" розпочала процес поставки Міністерству оборони України 37 одиниць бойових машин піхоти БМП-1 для потреб Збройних Сил України.
Читайте також: В третій раз вперше "Укроборонпром" збирається виготовляти траки для БМП (фото)