В одній з наших публікацій ми розповідали про те, як СРСР порівнював САУ M109 та 2С3М "Акация", і до яких висновків прийшли, і це була доволі цікава історія про те, як радянські функціонери вирішили в усіх випадках заявити, що "Акация" значно краща, аніж її західні аналоги, не вживаючи будь-яких кроків до виправлення ситуації.
А тепер в розвиток цієї історії хочемо розповісти й про такий факт – виявляється, ще за радянських часів було навіть кілька варіантів модернізації САУ 2С3 "Акация" з тим, щоб покращити характеристики цієї системи, але жоден з них не був реалізований.
Читайте також: Армія США хоче 155-мм зенітну САУ MDAC, що збиватиме гіперснарядами дрони та ракети
Тут ми будемо опиратись на матеріали ресурсу btvt_2019, з яких випливає наступна картина. Зокрема, в 1975 році розробник САУ "Акация" ОКБ-3 отримало пропозицію розглянути можливість модернізації цієї артустановки зі збільшенням довжини ствола та нарощенням темпу стрільби до 5-6 пострілів на хвилину.
Як виявилось, 2С3 "Акация" по суті не мала резевів ваги на модернізацію, бо подовження ствола на 2 метри приводило до збільшення збільшення маси артустановки на понад 27,5 тонн, що в свою чергу давало зниження надійності ходової частини.
В теорії, був варіант із подовженням існуючого шасі, бо нової платформи під 2С3 "Акация" все рівно не було. Але в підсумку виявилось, що реалізація цього варіанту модернізації могла затягнутись навіть до 7-8 років, і це в підсумку робило сам проект недоцільним.
В 1977 році до питання можливої модернізації САУ "Акация" повернулись знову, і тоді було пропрацьовано два можливі варіанти "апгрейду":
- варіант під індексом 303М2 із використанням гармати Д-358, зміною башти та модернізацією базового шасі; дальність стрільби штатним ОФ-540 мала досягати 22 кілометрів, темп ведення вогню мав вирости до шести пострілів на хвилину;
- та варіант під індексом 303М3, шо передбачав збільшення довжини ствола на 1760 міліметрів із мінімальною переробкою бойового відділення та зміщення башти ближче до корми; дальність стрільби снарядом ОФ-540 мала вирости до 19,1 кілометрів.
Однак жоден із цих варіантів втілювати не стали, оскільки тут треба було по суті створювати нову САУ, а це виглядало недоцільним, бо уже тоді йшли роботи по новітній самохідній артустановці "Мста-С".
Ще один "захід" на спробу по модернізації САУ 2С3 "Акация" мав місце уже в 1985 році, тоді "ЦНИИ "Буревестник"" розглядало три можливі варіанти "апгрейду" цієї артустановки:
- перший варіант – подовження ствола на 1760 мм, що давало збільшення дальності стрільби снарядом 3ОФ25 до 18,9 кілометрів та до снарядом 3ОФ45 – до 201 кілометрів, значні конструктивні переробки не вимагались;
- другий варіант – лише використання нового снаряду "Выемка" без жодних доопрацювань; дальність стрільби з використанням нового боєприпасу мала скласти 19,6 кілометрів;
- третій варіант – передбачав зняття дульного гальма та подовження ствола на 2 метри; але при цьому сила відкату збільшувалась настільки, що необхідні посилення вузлів були рівноцінні створенню нової САУ.
Однак і в цій історії жоден із цих варіантів так і не був реалізований.
Від Defense Express підкреслимо, що описаний вище приклад є зокрема доволі показовим в тому плані, як накопичувалось якісне відставання артилерії радянського стандарту від артилерії стандарту НАТО
Читайте також: Де розміщені основні заводи РФ по виробництву артилерії та скільки стволів на рік можуть робити