xcounter
#

Хто б подумав, що розробка стратегічного бомбардувальника дасть до $1,2 млрд збитку

19418
B-21 Raider (фото: US Air Force)
B-21 Raider (фото: US Air Force)

Але саме так і вийшло у випадку з програмою нового бомбардувальника B-21 для ВПС США

Компанія Northrop Grumman заявила, що отримала майже 1,2 мільярди доларів збитку від програми створення нового стратегічного бомбардувальника B-21 Raider. При цьому компанія розраховує максимум "вийти в нуль" по затратам та доходам при виготовленні перших п’яти екземплярів B-21.

Цікаво, що така заява була зроблена лише за кілька днів після того, як Пентагон оголосив про видачу контракту на будівництво першої невеликої серії в кілька Raider. І в поточній ситуації Northrop Grumman навряд чи може претендувати на компенсацію своїх видатків із державної казни США, пише портал The Drive.

Читайте також: РФ била по Києву балістичною ракетою з КНДР: її збили, уламки знайшли (фото)
Перший передсерійний B-21 Raider під час першого польоту в листопаді 2023 року, фото - Andrew Kanei

Як деталізують автори порталу, Northrop Grumman якраз розкрила свою фінансову звітність, яка стосується програми B-21 Raider. Там зокрема вказується, що за підсумками реалізації програми на даний момент компанія отримала від’ємний фінансовий результат в 1,56 мільярдів доларів до відрахування податків, а після відрахування податків сума склала 1,17 мільярдів доларів.

В самій компанії пояснюють, що сума збитків виникла через те, що поки вони проектували B-21 Raider, то макроекономічна ситуація змінилась так, що вартість виготовлення дослідного екземпляра та перших серійних виявилась значно вища, аніж проектна – на 10% вище, аніж очікувалось.

Водночас цікаво, що ще у січні 2023 року Northrop Grumman заявляла якраз про те, що зможе утримувати вартість виготовлення одного екземпляра B-21 Raider на значно нижчому рівні, чим передбачали ВПС США.

Також The Drive наводить наступні цікаві дані. В грудні 2022 року загальна вартість програми B-21 Raider оцінювалась у 203 мільярди доларів за цінами 2019 року, із яких 25,1 мільярди доларів на розробку, 64 мільярди доларів на виробництво усіх серійних екземплярів та 114 мільярдів доларів за 30 років технічної підтримки флоту із 100 бомбардувальників. Хоча початковим планом ВПС США передбачалась купівля 145 літаків B-21 Raider. Втім, з поправкою на інфляцію у 2023 році загальна вартість програми B-21 Raider тепер підскочила до 243,6 мільярдів доларів.

Водночас, хоча в Northrop Grumman говорять про певні фінансові нюанси, ВПС США зберігають певний оптимізм і заявляють, що відповідно до своїх попередніх планів збираються розгорнути перші ескадрильї із B-21 Raider ближче до початку 2030-х років.

Стелс-бомбардувальник шостого покоління B-21 Raider, фото - U.S. Air Force
Читайте також: Росіяни знову підняли в повітря рідкісний М-55 "Геофизика" із спеціальною апаратурою