xcounter
#
Україна-НАТО: нові виклики і можливості

Україна-НАТО: нові виклики і можливості

76

«Це час оновлення для України. Новий президент. Новий парламент. Нові можливості для всіх українських громадян», — цими словами розпочав своє звернення до Верховної Ради України Генеральний cекретар НАТО Єнс Столтенберґ під час нещодавнього візиту Північноатлантичної ради до України

Представники всіх держав—членів НАТО та Північної Македонії (яка незабаром стане 30-м членом Альянсу) провели в країні два дні, відвідавши Одесу й Київ 30—31 жовтня. Цей візит став потужним сигналом підтримки України. Свідченням того, що НАТО залишається й залишатиметься на стороні України. НАТО й надалі підтримуватиме суверенітет і територіальну цілісність України. А також держави—члени Альянсу віддані підтримці зусиль України щодо впровадження реформ оборонних і безпекових інституцій.

У 2020-ому Київ уперше в історії прийматиме весняну сесію Парламентської асамблеї НАТО

Україна подолала довгий шлях, але їй є куди рухатися далі. НАТО залишатиметься поруч із Украї­ною, оскільки ми поділяємо спільні цінності. Відданість свободі й демократії. Повагу до прав людини й верховенства права. У швидкозмінному безпековому середовищі відстоювати ці цінності й принципи стає дедалі складніше.

Читайте також: Ліквідація іранського генерала Сулеймані та небезпека для України

Але це є основною місією Північноатлантичного Альянсу протягом уже 70-річної історії його існування. Вона ґрунтується на переконані: країни-союзники, які є однодумцями й поділяють однакові цінності, будуть діяти спільно, об’єднані своєю солідарністю та дружбою. І, якщо виникне потреба, оборонятимуть і захищатимуть одна одну, зокрема й на полі бою. Поміж союзників існують розбіжності з цілої низки різних питань. Такі розходження не є новими. Однак, незважаючи на них, а можливо, саме завдяки їм НАТО вдавалося посилювати свою міць з часу підписання Вашингтонського договору в 1949 році. І цього року, коли ми відзначаємо 70-ту річницю з часу заснування, Альянс гарантує безпеку для майже 1 мільярда осіб.

Альянс суттєво посилив свої спроможності для оборони й стримування, збільшивши кількість сил високої боєздатності. Наступного року 20 тисяч американських військових перетнуть Атлантику для участі в навчаннях DEFENDER 2020 під проводом США. Це стане наймасштабнішим за останні 25 років розміщенням американських сил у Європі з метою навчань. Північна Америка та Європа нині роблять разом значно більше, аніж у попередні роки. Держави—члени Альянсу також посилюють свої спроможності щодо протидії кібератакам і гібридним загрозам, зокрема погодивши нові базові критерії для забезпечення стійкості комунікацій.

Поглиблення співпраці з нашими партнерами в цих і багатьох інших сферах залишається одним із головних інтересів

У 2020 році НАТО продовжить розвивати партнерство з нашими друзями в усьому світі, з-поміж яких Україна має статус особливого партнера.

Держави—члени НАТО неухильно підтримують суверенітет і територіальну цілісність України, її невід’ємне право самостійно ухвалювати рішення щодо свого майбутнього. НАТО не визнає й ніколи не визнаватиме незаконну анексію Криму Російською Федерацією. Крим — це територія України. Ми також засуджуємо агресивні дії Росії в Чорноморському регіоні й ту підтримку, яку Росія надає воєнізованим угрупованням на Сході України.

2019-й приніс нові зрушення в діяльності Тристо­ронньої контактної групи й інакшу динаміку в діалозі в Нормандському форматі. Держави—члени привітали відданість президента Володимира Зеленського мирному вирішенню цього конфлікту. Існують великі сподівання, що в 2020 році ми побачимо подальший прогрес, але на сьогодні конфлікт на Донбасі продовжує забирати життя людей. Керівництво Альянсу неодноразово підкреслювало особливу відповідальність, яка наразі лежить на Росії, закликаючи останню відізвати війська, техніку з території України й припинити всіляку підтримку воєнізованим формуванням у Донецькій і Луганській областях. НАТО й надалі підтримуватиме зусилля Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи й ОБСЄ.

У 2020 році Україна й НАТО спільно проведуть масштабні навчання за сценарієм, пов’язаним із гібридними загрозами у Чорноморському регіоні

Окрім політичної підтримки, НАТО надалі надаватиме Україні практичну допомогу. Такі заходи є частиною Комплексного пакета допомоги Альянсу й сприяють реальним змінам. Загалом через 10 трастових фондів країни—члени НАТО виділили на підтримку України більше 40 млн. євро, які спрямовують на посилення системи командування й контролю, кіберзахисту та реабілітацію військовослужбовців. Ми допомагаємо пораненим жінкам і чоловікам-військовослужбовцям отримати медичне лікування й психологічну реабілітацію, якої вони потребують, а також сприяємо участі української національної команди в міжнародних Іграх Нескорених (Invictus Games). Ми також підтримуємо заходи, спрямовані на посилення спроможностей України протидіяти гібридним загрозам і кібератакам.

Ми посилюємо наші зусилля на підтримку безпеки у Чорноморському регіоні, зокрема збільшуючи кількість спільних навчань, портових візитів і розширюючи обмін інформацією. 2020-го Україна й НАТО спільно проведуть масштабні навчання за сценарієм, пов’язаним із гібридними загрозами у Чорноморському регіоні. Це ще один практичний приклад підтримки НАТО, погодженої міністрами закордонних справ країн—членів Альянсу в квітні 2019 року у відповідь на безпекові виклики в регіоні Чорного моря.

Ми також неухильно допомагаємо Україні в імплементації структурних реформ для того, щоб посилити її безпекові спроможності. Саме у цій сфері радники Представництва НАТО в Україні відіграють значну роль. Вони день у день працюють із українськими інституціями над упровадженням реформ у секторі безпеки й оборони та над посиленням стійкості України у відповідності до євроатлантичних стандартів і принципів.

У 2020 році розпочнеться новий цикл оборонного й безпекового планування в Україні. Мають бути прийняті нова стратегія національної безпеки, стратегія воєнної безпеки, стратегічний оборонний бюлетень, а також завершена низка оглядів у секторі безпеки й оборони. Це сформує засадничі стратегічні пріоритети політики України в цій сфері на майбутні роки, що потребуватиме не лише стратегічного мислення, а й стратегічних дій. До цих складних завдань реформування у 2020 році можна також зарахувати посилення цивільного контролю й демократичного нагляду над оборонними, безпековими та розвідувальними структурами, поліпшення системи командування й контролю в силах оборони, забезпечення ефективного урядування та подолання корупції в секторі безпеки й оборони.

Українське суспільство прагне видимого поступу в цих та інших сферах. І НАТО підтримуватиме Україну для досягнення цього прогресу. У 2020 році ми очікуємо подальших важливих кроків для імплементації закону про національну безпеку. Його ухвалення в 2018 році держави—члени Альянсу вітали як вагомий крок, що наблизив Україну до європейських і євроатлантичних стандартів і принципів. Сьогодні й у 2020 році існує вікно можливостей, для втілення бачення, закладеного цим законом, у практичних реформах для досягнення відчутних результатів.

Реформа Служби безпеки України (СБУ) у цьому контексті є основним елементом. НАТО через своє Представництво в Києві, спільно з ЄС і США надає дорадчу підтримку щодо реформи СБУ у межах Міжнародної дорадчої групи (МРГ) уже більше трьох років. Як і в кожній демократичній державі, реформа розвідувальних і безпекових служб є досить чутливим питанням. Але вона не може бути успішною без залучення до її розробки широкого кола різноманітних зацікавлених сторін і розширення внутрішньодержавного діалогу між ними. І, звісно, не існує магічного, універсального й негайного вирішення цієї проблеми.

Проте європейські та євроатлантичні партнери вітатимуть трансформацію СБУ в деполітизовану, ефективну й безпекову агенцію, що зосереджуватиметься на виконанні її основних завдань, визначених законом про національну безпеку. До них належать контррозвідка, протидія тероризму й захист державної таємниці. Міжнародна співпраця й інформаційний обмін зі структурами євроатлантичної безпекової та розвідувальної спільноти також лише виграють від прогресу в реформуванні СБУ.

Верховна Рада нового скликання відзначилася потужним стартом у 2019 році. НАТО очікує, що парламент активно підтримуватиме здійснення реформ у секторі безпеки й оборони. Водночас важливо знайти баланс між «турборежимом» опрацювання законопроєктів і «євроатлантичною» якістю ухваленого законодавства. Саме тому посилення інституційних спроможностей парламенту залишатиметься одним із пріоритетних напрямків надання нашої дорадчої допомоги.

У травні 2020 року Україна вперше в історії прийматиме весняну сесію Парламентської асамблеї НАТО. Для участі в цій визначній події до Києва завітають сотні парламентарів із держав—членів НАТО. Вони матимуть змогу поспілкуватися зі своїми колегами з Верховної Ради України, а також дізнатися більше про цю державу та її волелюбний народ.

Без сумніву, 2020 рік принесе нові виклики й нові можливості як для України, так і для НАТО

Альянс продовжуватиме надавати підтримку амбіційному порядку денному реформ, що є необхідними для побудови мирної України, яка процвітає й міцно закріплена в родині європейських демократій. Ми високо цінуємо те, що Україна й надалі здійснює свій внесок в операції та місії під проводом НАТО. Особливо тоді, коли вона вимушена протидіяти значним загрозами на своїй території. Це демонструє відданість і спроможність України робити внесок у євроатлантичну безпеку.

Альянс так само, як і Україна, засвоїв уроки історії в тому, що мир і безпека не можуть сприйматися за належне. Україна докладає значних зусиль для імплементації широкомасштабних реформ, посилення оборонних спроможностей і здатності захистити свою безпеку. НАТО й надалі залишатиметься поруч і всіляко підтримуватиме ці зусилля, використовуючи всі можливі й наявні інструменти, що пропонує нам наше особливе партнерство.

Александер ВІННІКОВ,

голова представництва НАТО в Україні, директор Офісу зв’язку НАТО в Україні

Читайте також: Крок Росії до кордонів НАТО: як Путін готується до нової анексії