Автор книги – Сергій Камінський – кадровий офіцер-підполковник, наразі обіймає посаду заступника начальника ЦТРС МОУ, учасник бойових дій на сході України. Брав участь у низці проєктів, найвідоміший з яких – "Техніка війни" на 24 каналі про зброю, техніку України і світу.
Як виникла ідея книги? "Коли я майором вперше потрапив в АТО 29 травня 2014 року, то як затятий автомобіліст не міг не помітити на КПП в місті Ізюм саморобний пікап "Крокодил 1" батальйону Нацгвардії. Тоді ще не думав про книгу. Але яскравий спогад і фото залишилися", – згадує автор книги.
"Ідея вистрелила через три роки початку АТО, у 2017, коли я на виставці ретромобілів Old Car Land в авіамузеї побачив на власні очі броньований Камаз на позивний "Пряник", на якому батальйон Азов визволяв Маріуполь. Тоді виникла думка зібрати усі подібні машини, народні броньовики, на одній такій виставці. Доля цих машин різна, місцями трагічна, тому такою "локацією" стала моя книга", – розповідає Камінський.
"Вже через тиждень [після виставки ретромобілів Old Car Land у 2017 році – прим. DE] я проводив перше інтерв'ю зі столичним волонтером і реконструктором Володимиром Пацерою, який разом з однодумцями у смт Чабани під Києвом створив цілу серію... з десятка різних броньовиків. Я сформував близько 20 стандартних запитань, які задавав волонтерам, майстрам, воїнам причетним до цих машин. Часто це були годинні інтерв'ю, але іноді й дуже короткі. Бо з часом деталі забуваються, а це вже був четвертий рік війни й донині", – згадує Сергій Камінський.
"Робоча назва була "100 шушпанцерів України". Але достатньо матеріалів про стільки машин не набралося і слово "шушпанцир" багатьом не відоме, тому згодом разом з батьком була вигадана назва "Народні панцерники". Машини у книзі розміщені в алфавітному порядку за позивними. Для деяких доводилося їх вигадувати та саме про те, як вони виникли, йдеться в "лідах", – зазначає автор книги.
Книга "Народні панцерники" складається з понад 120 інтерв’ю з волонтерами, майстрами та воїнами, які причетні до створення цих машин.
"Це військово-історичне ілюстроване видання на глянцевому папері та у твердій обкладинці. Більшість не уявляла, що книга така велика, у форматі близькому до А4. За приклад формату я взяв серію книг Сергія Згурця "Оружие Украины". Для мене важлива висока якість і її досягнуто", – зазначає автор книги "Народні панцерники".
Читайте також: "Народні панцерники": нова книга про унікальні броньовики, створені у перші роки війни з ворогом