xcounter
#
Гвинтівки системи "антидрон"  в Україні та світі

Гвинтівки системи "антидрон" в Україні та світі

6612

Швидкі темпи зростання ринку безпілотних літальних апаратів вимагають від оборонних компаній своєчасної розробки надійних та ефективних рішень для протидії цій загрозі. Однією з трендових тенденцій у цьому напрямку є гвинтівки системи "антидрон", які передусім мають розв’язати задачу захисту цивільних і військових об’єктів від невеликих БПЛА. Що пропонують за кордоном та хто слідує трендам в Україні розбирався кореспондент Defense Express.

Гвинтівка системи "антидрон" – це засіб протидії БПЛА у вигляді ручної зброї, задача якої пригнічувати канали управління, супутникову навігацію та передачу даних між оператором і безпілотником. Такі методи можуть знерухомити та знищити БПЛА від падіння й удару об тверду поверхню чи воду. За методикою дії гвинтівки системи "антидрон" схожі на великі комплекси протиповітряної оборони, але відрізняються від них значно меншими розмірами, кількістю залученої живої сили, дальністю роботи й направленістю дії.

Українська гвинтівка Anti-UAV gun від ПрАТ «Холдингова компанія «Укрспецтехніка»

Лідерами серед розробників гвинтівок "антидрон" є Сполучені Штати Америки. Вони, власне, й були одними з перших, хто задумався над створенням портативного засобу для боротьби з безпілотниками, передусім з тими, що використовувалися для контрабанди наркотиків і заборонених продуктів у тюрми, у терористичних атаках, для нелегальної розвідки тощо. Так, компаніями зі Сполучених Штатів представлені такі гвинтівки системи "антидрон", як DroneGun Tactical (компанія Droneshield), DroneDefender (компанія Battelle), Skywall100 у вигляді базуки (компанія OpenWorks).

У Західній Європі теж не залишилися осторонь нової тенденції. Так, німецька компанія H.P. Marketing & Consulting Wust GmbH створила гвинтівку HP 47 Counter UAV Jammer, яка у 2017 році застосовувалася поліцією Швейцарії на Світовому економічному форумі в Давосі. Іспанський виробник Aeronautica SDLE створив власну систему «антидрон» з простою назвою Aeronautica Anti-drone system.

Слідують трендовим рішенням і в Туреччині: компанія Aselsan розробила антидронову систему IHASAVAR, яка вперше була представлена в Україні на виставці "Зброя та безпека – 2017".

Існують також і білоруські варіанти гвинтівок під назвами "Гроза-Р" і "Гроза-С" розробки конструкторського бюро "Радар".

У Російській Федерації ринок систем "антидрон" представлений гвинтівкою Rex-1 концерну "Калашникова", що вперше була представлена на оборонній виставці "Армія-2017", і її новою версією Rex-2, що представлена влітку цього року на "Армія-2019". Наразі невідомо, чи застосовувались гвинтівки серії Rex в Сирії або на Донбасі, втім, це цілком імовірно, адже цивільні безпілотники у цих війнах використовувались досить широко.

Українські рішення

В Україні трендові гвинтівки системи «антидрон» представлені розробками від «Укрспецтехніка», "ІнтерПроІнвест" і компанії CONUS RESEARCH & MFG.

Гвинтівка RIFF-P компанії «ІнтерПроІнвест» презентована на виставці «Зброя та безпека-2019»

Гвинтівка під назвою Anti-UAV gun від ПрАТ «Холдингова компанія «Укрспецтехніка» була представлена ще у 2017 році на виставці "Зброя та безпека" у Києві. Вона призначена для протидії комерційним БПЛА, що можуть бути застосовані для проведення диверсій чи терористичних атак, а також для втручання у приватне життя.

Ця зброя може використовуватись для захисту як цивільних, так і військових об’єктів різних розмірів. Попри більш "оборонний" напрям роботи компанії "Укрспецтехніка", гвинтівка була розроблена з урахуванням її застосування на місцях проведення цивільних масових заходів.

Гвинтівка має направлену антену,ефективна дальність роботи якої складає до 2 км, але за умов використання додаткових всеспрямованих антен комплексу є можливість забезпечити встановлення кругового поля перешкод до 5 км для навігаційних каналів БПЛА (GPS та ГЛОНАСС). Час автономної роботи комплексу складає 8 годин.

Вага комплексу невелика, що дозволяє використовувати його в похідному варіанті одній людині, а також транспортувати на квадроциклі, автомобілі або іншому транспортному засобі.

Антидронова гвинтівка JAMMERGUN 3 від компанії CONUS RESEARCH & MFG

Гвинтівка JAMMERGUN 3 від приватної української компанії CONUS RESEARCH & MFG вперше була представлена у 2018 році на виставці "Зброя та безпека". Її задачею є пригнічення сигналів супутникової навігації та блокування передачі інформації від безпілотника до оператора і навпаки. Застосовується для захисту цивільних і військових об’єктів.

У JAMMERGUN 3 використані направлені антени, радіус пригнічення сигналів становить від 0,1 до 0,6 км, а час безперервної роботи – 30 хвилин. Антени монтуються на спеціальному держаку завдяки рейці «пікатіні», на яку також можна встановити коліматорний приціл для кращого наведення на ціль.

Гвинтівка RIFF-P може бути використана для захисту публічних заходів будь-якого рівня та розміру

Вага dсієї системи складає 10 кг, тому для комфортного користування гвинтівка розміщується у спеціальному рюкзаку, де присутні кишені для додаткових пристроїв. У рюкзак також інтегрована система охолодження і захист від води та бруду.

На виставці "Зброя та безпека – 2019" компанія "ІнтерПроІнвест" вперше показала переносний комплекс протидії дронам RIFF-P, який розроблений для боротьби з безпілотними літальними апаратами роторного типу у вигляді квадрокоптерів, гексакоптерів і тому подібних, а також безпілотників типу летюче або нерухоме крило.

Ця гвинтівка може застосовуватись для захисту об’єктів критичної інфраструктури, військових баз, контрольно-пропускних пунктів, а також запобігання випадків незаконного перетину державного кордону. При цьому вона може бути використана для захисту публічних заходів будь-якого рівня та розміру.

RIFF-P має корпус типу bull-pap, через це вона схожа на український автомат "Малюк" виробництва цієї ж компанії "ІнтерПроІнвест". Вага гвинтівки складає 5,8 кг, що дозволяє одній людині повноцінно керувати цим засобом. Радіус пригнічення сигналів супутникової навігації – 1,5 км, радіус пригнічення управління та відеосигналів – 900 м. Запас роботи акумуляторів складає 60 хвилин безперервної роботи, але є можливість замовити додаткові акумулятори.

Варто зауважити, що всі гвинтівки системи "антидрон" в основному направленої дії, і RIFF-P не є виключенням. Вона має направлену антену з кутом розкриття 20 градусів. Вихід радіочастотного живлення – 100 Вт (4 смуги)/200 Вт (6 смуг).

Принцип роботи RIFF-P полягає у тому, що комплекс виводить дрон з робочого стану, нейтралізуючи зв’язок з оператором та пригнічуючи сигнали GPS, ГЛОНАСС, Galileo або BeiDou. За даними виробника, система не потребує додаткового часу на підготовку і вмикається натисканням однієї кнопки.

Система протидії дронам RIFF також може виконуватись як мобільний комплекс RIFF-M та стаціонарний комплекс RIFF-S. Ці варіації систем мають різні технічні характеристики.

* * *

Коли ми говоримо про тренди, важливо усвідомлювати, що йдеться не про бажання повторити щось "модне й сучасне", а радше про здатність українських підприємств не відставати від своїх закордонних колег і тримати рівень, у тому числі й в напрямку розробки гвинтівок системи "антидрон". Сподіваємося, що представлені в огляді гвинтівки є лише початком розвитку цієї технології в нашій країні й маємо надію, що український продукт помітять як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

Денис ПОНОМАРЕНКО, Defense Express