xcounter
#

Оцінка перспектив: що очікувати на ринку торпед

1188
Оцінка перспектив: що очікувати на ринку торпед

Як COVID19 вплине на ринок торпедного озброєння в найближчі пять років

Торпедне озброєння є важливою частиною бойового потенціалу надводних кораблів, підводних човнів, літаків і вертольотів морської авіації. Поточна міжнародна військово-політична ситуація, яка характеризується зростанням напруги в різних регіонах світу, вплинула на розвиток цього сегменту військово-морського озброєння. Провідні виробники до останнього часу приділяли особливу увагу як модернізації наявних зразків з урахуванням перспективних технологічних досягнень, так і створенню нових, більш досконалих виробів. Така тенденція, скоріш за все збережеться, однак COVID19, скоріш за все, внесе свої корективи.

Гелікоптер ВМС Франції NH-90 скидає торпеду

За експертними оцінками кінця 2019 року ринок морських торпед в найближчі п'ять років – 2020-2025 мав зростати, однак недостатньо високим темпом. Позитивна динаміка була зумовлена розвитком технологій, появою нових видів озброєнь, а також прийомів та методів ведення війни. При цьому найбільш інтенсивно мали розвиватися озброєння за цим напрямком серед країн Північної Америки, Європи та Азійсько-Тихоокеанського регіону.

Так, за даними Transparency Market Research (США) та Esticast Research & Consulting (США) в період 2019-2025 років середньорічний темп зростання ринку торпед мав становити 4%. За оцінкою компанії Technavio (США) очікувалося, що до 2022 року світовий ринок торпед мав досягне розміру в $11 млрд. Однак, світова пандемія через COVID19, за оцінками експертів, змінить такі оцінки і навряд чи можна очікувати на раніше озвучені показники. Наразі важко спрогнозувати наскільки, однак неодмінно середньорічний темп зростання ринку уповільниться, щонайменше на один два роки через зменшення попиту з боку замовників, однак з часом позитивна динаміка все ж таки збережеться.

Одним з факторів, що рухатиме ринок цього виду озброєння в майбутньому, є прогрес у галузі технологій підводної війни, де торпеди відіграватимуть життєво важливу роль завдяки своїм самокерованим та самохідним характеристикам. Виробники торпед намагатимуться завдяки поточним науковим та технологічним досягненням зосередити увагу на створенні більш ефективних енергосилових установок і систем управління, що забезпечить збільшення дальності, швидкості та глибини ходу торпед, підвищення точності їх наведення на ціль і поліпшення маневрових якостей. Також вони намагатимуться розв'язати питання поліпшення перешкодостійкості до засобів протидії, впровадження нових більш потужних батарей - як одноразових, так і багаторазових, використання оптоволоконного високошвидкісного телеуправління, забезпечення прихованості торпед тощо.

Ракетний катер класу Hamina ВМС Фінляндії

Розвиватиметься тенденція щодо збільшення виробництва легких торпед, які можна перевозити у великій кількості на авіаційному транспорті (літак/вертоліт) або на військовому кораблі. Приділятиметься увага створенню достатньо простих торпед, що запускатимуться з літака поблизу цілі з метою знищення підводних човнів. Ця тенденція дещо відрізняється від реалій сьогодення.

Запуск перспективної легкої торпеди з ракетного катеру класу Hamina ВМС Фінляндії

Сегмент важких торпед складає найбільшу частку на ринку, оскільки ця зброя здатна носити такі боєголовки, які здатні завдати більше шкоди.

Очікується поява та розвиток нових гібридних торпед, що сприятиме розширенню їх ринку в майбутньому. Ці засоби ураження впливатимуть на можливості військово-морських та повітряних сил по всьому світу. Гібридні торпеди - це стелс-торпеди нового покоління, які будуть поєднувати в собі дві основні можливості в одній зброї. По-перше, збільшення швидкості руху та дальності ураження. По-друге, складність виявлення підводними човнами або військовими кораблями через використання сучасних технологічних рішень.

Ще одним трендом стане створення та розвиток ядерних торпед. Інвестиції країн у розвиток цього напрямку, як і створення розумних підводних човнів, є одним з головних рушійних факторів зростання цього сегмента. Крім того, розробка нових безпілотних підводних і надводних суден, що мають можливість запуску торпед, може сприяти зростанню цього сегмента в майбутньому.

324-мм протичовнова торпеда MK46 ВМС США

Стосовно розвитку ринку торпед по регіонах, то Північна Америка, незважаючи на достатньо потужний удар по економіці країни через COVID19 в період з 2020 по 2025 роки, скоріш за все, займатиме найбільшу частку ринку. Так, є певне скорочення видатків в рамках реалізації проектів закордоном, тим не менш, Сполучені Штати залишатимуться провідною країною по всьому світу за рівнем військових витрат та витрат на розвиток технологій у сфері створення торпед. Основним гравцем виступатимуть компанії Raytheon, Honeywell, Hughes Aircraft та Lockheed Martin. Наступним за часткою буде ринок Європи, де зростання забезпечуватимуть такі країни, як Великобританія, Італія, Франція, Росія, Швеція та Німеччина. Компаніями-рушіями розвитку в регіоні стануть підприємства Atlas Elektronik GmbH (Німеччина), BAE Systems (Великобританія), Leonardo SpA (Італія), Naval Group (Франція), Saab AB (Швеція) та Tactical Missiles Corporation (РФ).

Легка гібридна торпеда Mark 54 «MAKO» виготовлена по програмі Lightweight Hybrid Torpedo (LHT)

Азійсько-Тихоокеанський регіон, який поступово оговтується від пандемії, поступово відновлювати раніше втрачений темп розвитку, оскільки Китай, Японія та Індія будуть активно рухатися у сфері розробки нової підводної зброї шляхом запозичення іноземних технологій для захисту своїх військових кораблів та підводних човнів від противників. Адже напруга у відносинах між країнами в регіоні не зменшується. Через власні амбіції у Південно-Китайському морі, Китай посилено розвиває свої морські можливості - будує кораблі та підводні човни, що накладає свій відбиток на розвиток торпедної тематики. Основним промисловим гравцем в КНР виступатиме China Corporation Shipbuilding Industry Corporation. Індія також вкладає значні ресурси в розширення можливостей своїх Військово-морських сил.

Певна позитивна динаміка відстежуватиметься і на Близькому Сході в Африці та Латинській Америці. Такі фактори, як наростаючі конфлікти в Червоному морі, Гвінейській затоці та Перській затоці, спонукають органи оборони та уряди країн регіону збільшити свої військово-морські витрати і згодом генерувати попит на морські кораблі та військово-морське озброєння. Це, у свою чергу, впливатиме на зростання ринку в цьому регіоні. Тим часом, у Латинській Америці спостерігається посилення ворожої діяльності в Карибському морі що і надалі буде призводити до посилення морських можливостей деяких країн Південної Америки.

Отже, зважаючи на світову пандемію та існуючи тренди в розвитку торпедного озброєння на сьогодні можна впевнено окреслити лише кілька висновків. Так, торпеди однозначно розвиватимуться і не відходитимуть на другий план. І це варто розуміти в Україні, яка, все ж таки, є морською державою, а єдиний у складі корабель ВМС Фрегат "Гетьман Сагайдачний", поки що має кілька торпедних апаратів разом з торпедами на борту. Одночасно з цим навряд чи слід очікувати у найближчі п’ять років стрімке зростання ринку торпедного озброєння. Динаміка, яка була визначені раніше, буде меншою, адже можливості основних країн-споживачів даного озброєння, будуть обмежені через необхідність у зосереджені фінансових ресурсів на вирішені внутрішніх економічних та соціальних потреб.