xcounter
#

"Новітній безпілотник" з ракетним стартом: що це за дрон і чи дійсно він "камікадзе"

Старт RZ60
Старт RZ60
37737

У "таємничому дроні" вже встигли побачити новітню українську розробку, але річ у тому, що це доволі публічний дрон RZ60, який був розроблений ще декілька років тому

Днями мережу облетіло доволі цікаве відео з випробуванням українського безпілотника, який стартував завдяки ракетному прискорювачу.

Відео із дописом виклав співробітник хімічного факультету КНУ ім. Шевченка та керівник NAURocket Сергій Піпко, але згодом видалив допис. Але вже після того, як воно було активно поширено численними ЗМІ.

Читайте також: Чому Голландія таки не дасть Україні Leopard 2, і при чому тут інтеграція їхньої армії до Бундесверу

Більше того, сам дрон, який й запускається ракетним прискорювачем не є таємним. А сама суть повідомлення полягала у тому, що для його запуску була використана не масивна катапульта, а саме ракетний двигун, що й дозволяє скоротити габарити пускової та розмістити її на шасі звичайної легкої вантажівки чи навіть пікапа. А окрім того, підвищити мобільність та скоротити передстартову підготовку.

Відносно ж самого БПЛА, в якому багато хто почав розглядати далекобійний дрон-камікадзе, то мова йде про український RZ60 від однієї приватної компанії та Харківського авіаційного інституту. Його існування, більше того, навіть ТТХ є публічними. Також зазначимо, що у РФ у дроні на відео одразу впізнали RZ60, тобто ніякої таємниці в цьому вже немає.

RZ60
RZ60

І маємо зазначити, що RZ60 існує у готовому вигляді вже, як мінімум, з 2019 року, коли й був запропонований ЗСУ у вигляді мішені для тренування розрахунків ЗРК. Цей дрон саме у цій ролі пройшов успішні випробування й був знищений за допомогою ЗРК С-300ПТ. Але після цього з замовленням RZ60, який міг замінити застарілі ВР-2 та ВР-3 (конвертовані у мішені БПЛА Ту-141 "Стриж" та Ту-143 "Рейс") не склалось. Про це публічно було повідомлено самим розробником у 2021 році.

RZ60
RZ60 на випробуваннях

Також публічно відомі й ТТХ, які розміщені технологічним хабом "Харківський регіональний центр Industry 4.0". Відповідно до них RZ60, який має розмах крила у 2,78 метра, розвиває швидкість до 290 км/год, має висоту польоту до 6 км, може знаходитись у повітрі до 60 хвилин, тактична дальність складає 40 км, практична - 300 км.

RZ60 ТТХ
Публічні ТТХ RZ60

Існують версії з реактивним двигуном та навіть з двома реактивними двигунами. Найбільш потужна версія має швидкість до 700 км/год, але дальність та корисне навантаження при цьому залишається без змін - 3 кг.

RZ60
Реактивні версії RZ60

Водночас RZ60 дійсно у теорії може бути конвертований у дрон-камікадзе. На користь цього говорить низька ціна, яка є важливою умовою для будь-якого дрона-мішені. А також наявність системи навігації, яка також необхідна для того, щоб керувати цим дроном. Але бойові можливості БПЛА залишаються під питанням, бо потребують значного доопрацювання з огляду на малу корисну вагу, можливість збільшення якої може залежати й від центру мас літального апарата.

Але є впевненість, що ці питання можуть бути вирішеними, як, й у випадку потреби, збільшення дальності польоту БПЛА.

Читайте також: Зустріч "Рамштайн-9": окреслено головні питання й чи є шанси на західні винищувачі