200324 laboratoriyaТак уже повелося з давніх часів, що коли пропадає зв’язок, то згадують про зв’язківців, коли трапляються перебої з харчами, на порядку денному спливає діяльність керівників продовольчої служби, а коли насуваються інфекційні хвороби або епідемія, ми цікавимось, чи існує в нас до цієї пори епідеміологічна служба. І з великим подивом дізнаємося, що існує, хоча в «цивільному просторі» її рівно три роки тому «успішно» ліквідували.

 

Аби пересвідчитись в наявних людських ресурсах, силах і засобах структури, якій уготовано бути на передовій боротьби з вірусами та епідеміями, АрміяInform запросила в гості начальника санітарно-епідеміологічного управління Командування медичних сил ЗС України підполковника медичної служби Сергія Моргуна.

 

− Ми зуміли зберегти вертикаль санітарно-епідеміологічної служби в структурі Збройних Сил України завдяки керівництву колись ГВМУ, а нині − Медичних сил, − зазначив на початку розмови Сергій Олександрович. – Управління, яким мені доручено керувати, складається з трьох відділів: епідеміологічного, санітарно-гігієнічного і відділу санітарної токсикології, радіології і лабораторної діагностики. Останній підрозділ – новостворений, тому що хімічні загрози та іншого генезу превалюють у світі. Крім управління у складі Медичних сил, існує іще 9 структурних підрозділів: у Києві, Харкові, Львові, Вінниці, Одесі, Мукачево, Миколаєві, Житомирі й Дніпрі.

 

Підготовку фахівців епідеміологічного та гігієнічного профілю в державі не проводять. Водночас в Українській військово-медичні академії готують фахівців за спеціальністю епідеміологія. Крім того, ці слухачі в стінах академії отримують ще й додатковий фах – гігієністів. Це дає змогу за потреби без проблем реагувати на виклики, які нам підкидає життя.

 

Збройні Сили мають унікальні лабораторії

 

− В один із відділів входить лабораторна діагностика…

 

− Так, усі регіональні управління мають лабораторну базу. З утворенням Медичних сил напрямок контролю, дослідження і діагностики набув конкретніших обрисів. Завдання лабораторій – поточний нагляд і контроль над дотриманням санепідемстану у військових частинах та навчальних закладах і центрах. Лабораторні підрозділи в Києві, Харкові й Львові забезпечені мобільними пересувними лабораторіями на базі «Мерседес-Бенц». Їх оснащено сучасним обладнанням, за допомогою якого за 5-8 годин можна отримати результати досліджень, які звичайна лабораторія за стандартними методиками виконає лише за три доби. Ці унікальні лабораторії ми отримали за сприяння Офісу Агентства зі зменшення загроз у сфері оборони (DTRO), який є координаційним центром Міністерства оборони США для реалізації програм технічної допомоги і перевірок виконання угоди з контролю над озброєннями в Україні. Медико-технічні вимоги розробляли фахівці нашого управління спільно з представниками Науково-дослідного інституту проблем військової медицини та Української військово-медичної академії.

 

200324 laboratoriya 1

 

Лабораторії призначені для проведення досліджень у польових умовах методом полімеразної ланцюгової реакції. Вони здатні провести санітарно-епідеміологічну розвідку. Зокрема, дослідити біологічні матеріали й об’єкти зовнішнього середовища: зразків води, повітря, харчових продуктів. Є також змога лабораторної діагностики і обстеження контактних осіб у осередках інфекційних захворювань.

 

За наявності відповідних реагентів, ці лабораторії здатні в найкоротші терміни провести дослідження і зробити висновок, чи є в того чи іншого пацієнта коронавірусна інфекція.

 

Є сподівання, що через деякий час ми зможемо отримати до цих мобільних лабораторій ще й причепи з майном для розгортання надувних чотиризонних кабінетів, наявність яких у польових умовах лише пришвидшить виконання всіх лабораторних досліджень. Матимемо біобокси, спеціальні захисні костюми й інше додаткове устаткування.

 

− Який штат цих лабораторій?

 

− Екіпаж лабораторії складається з двох фахівців-військовослужбовців і водія-електрика, теж військового. Але штат непостійний, а формується відповідно до загроз і виконання задач. Головна вимога до персоналу – високий професіоналізм

 

На завершення додам, що такі лабораторії мають на сьогодні лише Збройні Сили, чим ми й пишаємось.

 

Олександр ТЕРЕВЕРКО

 

Публікації та новини по темі:

 

ОЛЕКСАНДР СИРСЬКИЙ: «ВЕСЬ ОСОБОВИЙ СКЛАД, ЗАЛУЧЕНИЙ ДО НЕСЕННЯ СЛУЖБИ У НАРЯДІ, ЗАБЕЗПЕЧЕНИЙ ЗАСОБАМИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ»

 

ПРО ЗАХОДИ, ЯКІ БУЛИ ПРОВЕДЕНІ В ЗС УКРАЇНИ АБИ ЗАПОБІГТИ КОРОНАВІРУСУ

 

КОРОНАВІРУС COVID-19: ЯКИХ ЗАХОДІВ ВЖИВАЮТЬ ВІЙСЬКОВІ МЕДИКИ ЗСУ ТА ПІДРОЗДІЛИ У ЗОНІ ООС (ВІДЕО)

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues