190717 Sea BreezeВ період з 1 по 12 липня в акваторії північно-західної частини Чорного моря, а також на полігонах в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях пройшли чергові щорічні багатонаціональні військово-морські навчання Sea Breeze-2019.

               

Організаторами маневрів виступили Україна і США. Навчання стали черговою демонстрацію міжнародної підтримки України у її протистоянні російській агресії.

 

У навчаннях взяли участь 33 бойових кораблі і катери (у тому числі 9 – від ВМС України та 9 – від ДПС України), а також авіація (27 літаків і вертольотів) та морська піхота з 19 країн: Болгарії, Великої Британії, Грузії, Греції, Данії, Італії, Канади, Латвії, Литви, Молдови, Норвегії, Польщі, Румунії, Туреччини, Швеції, Франції та Естонії (загалом понад 3000 військовослужбовців).

 

Програма навчань включала кілька складових, у тому числі морську, повітряну і наземну компоненти. Провідним завданням морської компоненти навчань було відпрацювання усіма учасниками спільних дій за стандартам НАТО в рамках забезпечення безпеки у кризовому районі.

 

Кораблі різних флотів відпрацьовували спільне плавання у складі тактичних груп, протимінну, протикатерну та протиповітряну оборону з бойовими стрільбами, спільні дії з перехоплення підозрілого судна-порушника, надання допомоги постраждалому судну (рятувальна операція) тощо.

 

Варто зазначити, що у навчаннях та їх забезпеченні брали участь бойові кораблі і катери різних класів і типів, у тому числі 2 есмінці, 5 фрегатів, 3 корвети тощо. Серед них були і зовсім нові, і щойно модернізовані, що дозволяє оцінити їх потенціал і можливості у реальних умовах. Передусім, новинками відзначилися на навчаннях військові флоти США і Великої Британії - провідних морських держав світу.

 

Отже, найбільшими за рангом були кораблі класу есмінець, а саме: британський HMS «Duncan» і американський USS «Carney».

 

HMS «Duncan»

 

Ракетний есмінець HMS «Duncan» є шостим і останнім кораблем типу 45 (тип «Daring») Королівського ВМФ Великої Британії, він увійшов до ладу 26 вересня 2013 року. Призначення есмінця - охорона авіаносців на переході морем, забезпечення протиповітряної (ППО) та протичовнової (ПЧО) оборони, боротьба з надводними кораблями противника, завдання ударів по берегових цілях тощо. Проект створено на базі спільної розробки проекту НАТО «Horizon».

 

HMS «Duncan» має водотоннажність 8500 т, довжину 152,4 м, ширину 21,2 м та занурення 7,4 м. Головна енергетична установка є електрогазотурбінною, двохвальною, у складі 2-х газотурбінних двигунів (ГТД) WR-21, 2-х дизель-генераторів та 2-х електродвигунів. Рушії - 2 гвинти змінного кроку. Швидкість повного ходу-29 вузлів, економічного – 18. Завдяки високому рівню автоматизації усіх бортових механізмів і пристроїв, чисельність екіпажу скорочено до 190 матросів і офіцерів.

 

190717 Sea Breeze 1

 

Корабель оснащено зенітно-ракетним комплексом (ЗРК) Sea Viper (дальність ураження – до 120 км) у складі 6 універсальних вертикальних пускових установок А50 (на 16 ЗУР Aster-15 або 32 ЗУР Aster-30). Наявність багатофункціональної РЛС забезпечує одночасне супроводження та перехоплення великої кількості повітряних цілей.

 

Корабель також оснащено іншими високотехнологічними системами озброєння та засобами, на ньому впроваджено конструктивні елементи технології малої помітності (stealth), що має на меті зменшення радіолокаційної помітності для радарів противника.

 

Артилерія представлена 114-мм універсальною артилерійською установкою, двома 30-мм (Erlicon) та двома 20-мм (Vulcan-Phalanx) автоматами самооборони. На кораблі також встановлено 4 кулемети.

 

Есмінець оснащений ангаром і вертолітним майданчиком, на ньому передбачено постійне базування 1-2 вертольотів Wildcat (здатен нести 4 протикорабельні ракети або 2 протичовнові торпеди) або Westland Merlin (4 протичовнові торпеди).

 

USS «Carney»

 

Есмінець USS «Carney» (DDG 64) належить до типу «Arleigh Burke» - найбільш масової серії кораблів цього класу в американському флоті, що завдяки своїй універсальності вважаються справжніми «робочими конячками» US Navy.

 

USS «Carney» увійшов до бойового складу флоту ще 13 квітня 1996 року і є 14-м кораблем серії. Загалом на сьогодні вже побудовано 62 кораблі цього типу. Будівництво наступних кораблів цього безумовно вдалого проекту триває, а існуючі бойові одиниці постійно модернізуються і вдосконалюються.

 

Повна водотоннажність корабля становить понад 8750 т, довжина 154 м, ширина – 20 м, занурення-до 9 м. Головна енергетична установка – газотурбінна, у складі 4-х ГТД LM-2500 загальною потужністю 26250 к.с. Швидкість повного ходу - 32 вузли. Екіпаж – 337 матросів і офіцерів.

 

190717 Sea Breeze 3

 

Головне озброєння складається з 2-х блоків пускових установок вертикального старту (ПУВС) Mark 41 VLS (загалом 32 комірки у носовій частині і 64 – у кормовій). Стандартний комплект озброєння ПУВС складається з 74 зенітних ракет RIM-66 SM-2, 8 високоефективних крилатих ракет 4-го покоління BGM-109 Tomahawk і 8 протичовнових ракет RUM-139 VL-Asroc в багатоцільовому варіанті або з 56 крилатих ракет BGM-109 Tomahawk і 34 ракет RIM-66 SM-2 і RUM-139 VL-Asroc в ударному варіанті.

 

При цьому ракети завантажуються у будь-якій комбінації, у залежності від поставлених цілей — забезпечення ППО, ПЧО або завдання ударів по наземних, у тому числі захищених, цілях з використанням КР Tomahawk з радіусом дії до 1600 км.

 

Корабель озброєний однією 127-мм універсальною артустановкою з боєкомплектом у 680 снарядів. Її дальність стрільби становить 23 км, максимальна скорострільність - 20 пострілів на хвилину. На борту також встановлено дві скорострільні 6-ствольні 20-мм зенітно-артилерійські установки Vulcan-Phalanx, призначені для дострілу атакуючих ворожих протикорабельних ракет на відстані до 1,5 км (якщо ті прорвуться через вогонь системи ППО-ПРО корабля).

 

Озброєння включає також 2 потроєних 324-м протичовнових торпедних апарати та дві зчетверені установки ПКР Harpoon. В кормовій частині є вертолітний майданчик для тимчасового базування протичовнового вертольота SH-60 Sea Hawk.

 

Важливим елементом озброєння корабля є багатофункціональна бойова інформаційно-керуюча система Aegis, що поєднує усі бортові засоби висвітлення обстановки, ураження та управління на основі широкого впровадження автоматизованих систем бойового управління. Система також спроможна приймати та обробляти інформацію від датчиків інших кораблів/літальних апаратів з'єднання і видавати цілевказівки на їх пускові системи.

 

Есмінець «Carney» призначений для вирішення низки бойових завдань, таких, як захист власних авіаносних і корабельних ударних груп від масованих ракетних атак противника (ППО, ПРО, ПЧО тощо), завдання ракетних ударів по важливих морських і берегових цілях, артилерійська підтримка десанту, участь в блокадних діях тощо.

 

Поряд з цим, есмінець «Carney» разом з однотипними кораблями «Donald Cook», «Porter» і «Ross» та наземними базами ПРО Aegis у Польщі і Румунії є важливою складовою частиною європейського протиракетного щиту. Для цього кораблі оснащені засобами перехоплення балістичних ракет.

 

З чотирьох фрегатів, що брали участь у навчаннях, три (окрім нашого «Гетьмана Сагайдачного») представляли іноземні флоти: «Toronto» (Канада), «Turgutreis» (Туреччина) та «Regele Ferdinand» (Румунія).

 

Фрегат «Toronto»

 

Фрегат «Toronto» є четвертим кораблем у серії патрульних фрегатів канадської побудови, що увійшов до бойового складу Королівських ВМС Канади 29 липня 1993 року. В подальшому він пройшов модернізацію і наразі залишається цілком сучасною бойовою одиницею. Наразі «Toronto» є флагманським кораблем постійної групи ОВМС НАТО у Середземному морі.

 

Водотонажність корабля - 4830 т, довжина 134, 1 м, ширина 16,4 м, занурення 4,9 м. Він оснащений комбінованою дизель-газотурбінною енергетичною установкою за схемою CODOG потужністю 47500 к.с., що дозволяє розвивати швидкість повного ходу до 29 вузлів та економічного – 13. Екіпаж-225 матросів і офіцерів.

 

Озброєння корабля складають: 2 зчетверені пускові установки ПКР Harpoon, одна універсальна 57-мм артилерійська установка Bofors, 2 ЗРК Sea Sparrow, дві 20-мм артилерійські установки Vulcan-Phalanx, 324-мм протичовнові торпеди Mark 46 та один середній вертоліт корабельного базування CH-148.

 

190717 Sea Breeze 4

 

Турецький фрегат F241 «Turgutreis» німецької побудови відноситься до кораблів типу «Yavuz» (проект MEKO 200 TN 1-ї серії), у строю з 1988 р.

 

Корабель має повну водотоннажність у 2994 т, довжину 110,5 м, ширину - 13,6 м і занурення - 3,7 м. Енергетична установка дизельна, у складі 4-х двигунів сумарною потужністю 35000 к.с. Швидкість повного ходу - 28 вузлів. Екіпаж – 180 матросів і офіцерів.

 

Озброєння корабля: 127-м універсальна артустановка Мк-45, ЗРК Sea Sparrow (16 ракет), 2 зчетверені пускові установки протикорабельних ракет Harpoon (8 ракет), 324-мм протичовнові торпеди, передбачена можливість постійного базування вертольота.

 

Фрегат «Regele Ferdinand»

 

Румунський фрегат «Regele Ferdinand» (F221) - колишній британський HMS «Coventry», побудований у 1988 р і проданий Румунії у 2003 р.

 

У складі ВМС Румунії фрегат є флагманським кораблем. Проте, при водотоннажності у 5300 т його озброєння є доволі скромним-одна 76-мм універсальна артилерійська установка OTO Melara, кілька кулеметів і вертоліт IAR-330 Puma Naval. Решта озброєння перед передачею корабля румунам була демонтована (ударні і зенітні ракетні комплекси, зенітні автомати самооборони тощо). Тому наразі особливого бойового значення фрегат не має і служить у якості патрульного корабля.

 

190717 Sea Breeze 2

 

Останнє певною мірою відноситься і до корветів, румунських «Сontradmiral Estatiu Sebastian» і «Lastunul» та болгарського «Бодри» («Бодрий»). Перший з них є румунською розробкою з використанням застарілого радянського озброєння ще 60-х років. Його справжня бойова ефективність у сучасних умовах є низькою, корабель позбавлений сучасних засобів ППО і є вразливим на використання противником сучасних засобів ураження.

 

Корвет «Lastunul»

 

Другий румунський корвет, 469-тонний «Lastunul» належить до радянського проекту   1241РЕ («Молния»). Його озброєння – 4 ПКР П-15М («Терміт»), одна 76-мм артилерійська установка АК-176 і одна 30-мм АУ АК-630М. Енергетична установка – газотурбінна, швидкість повного ходу 42 вузли, екіпаж - 41 матрос і офіцер. За великим рахунком, побудований у середині 1980-х рр. корабель є морально застарілим і його бойовий потенціал слід вважати обмеженим.

 

Болгарський протичовновий корвет «Бодри» проекту 1241.2 («Молния») також був побудований ще за часів колишнього СРСР і переданий Болгарії. Це корабель, однотипний українському корвету «Хмельницький» (захоплений росіянами у 2014 р і перебуває в окупованому Севастополі) та кільком ПСКР ДПСУ.

 

Побудований у тому ж корпусі, що і ракетна версія, але з заміною енергетичної установки на дизельну. Відповідно, замість ракетних установок встановлено чотири 400-мм протичовнові торпедні апарати, дещо змінено радіоелектронне обладнання. Артилерійське озброєння - одна 76-мм артилерійська установка АК-176 і одна 30-мм АУ АК-630М. Екіпаж-36 матросів і офіцерів.

 

USNS «Yuma»

 

Напередодні навчань до Одеси вперше прибув американський швидкісний транспортно-десантний корабель-катамаран USNS «Yuma» – JHSV (Joint High Speed Vessels), який доставив підрозділ американських морських піхотинців. Його призначення – швидке транспортування до місця призначення бойової техніки, особового складу та спорядження.  

 

USNS «Yuma» (T-EPF-8) належить до кораблів типу «Spearhead» і є восьмою одиницею цього типу, побудованою у США. Корабель прийнято до складу US Navy наприкінці квітня 2017 року. Його повна водотоннажність складає 2400 тонн, довжина 103 метри, ширина 28,5 метрів, занурення – до 4 метрів.

 

190717 Sea Breeze 5

 

Головна енергетична установка – 4 дизеля сумарною потужністю 86000 кінських сил, в якості головних рушіїв використано водомети. Максимальна швидкість руху – 43 вузли. Транспорт розрахований на транспорування понад 300 морських піхотинців і близько 550 тонн вантажу, у тому числі бронетехніки (танки і БТР). Катамаран оснащено сучасними засобами cучасної навігації.

 

Завдяки малій осадці та впровадженню водометних рушіїв USNS «Yuma» здатний діяти на мілководних акваторіях. У разі необхідності з використанням вертолітного майданчика можлива організація висадки десанту на необладнане узбережжя та перекидання вантажів повітряним шляхом, а також прийом десанту на борт з труднодоступної ділянки берега, запуск та прийом БПЛА тощо.

 

Катамаран виготовлений з алюмінію та його сполук, завдяки чому має зменшену у порівнянні з металевими суднами масу і магнітне поле (а відтак зменшено уразливість від магнітних мін). Корабель також має незвичайний зовнішній вигляд і навіть навмисно не пофарбований. До того ж, характерна форма надводної частини корпусів видає наявність конструктивних елементів малої помітності. Вочевидь, обидві зазначені особливості інноваційного корабля ВМС США мають спільну мету - зменшити його радіолокаційну помітність у відкритому морі.

 

Протистояння розвідників

 

Як ми знаємо, за перебігом навчань у Чорному морі уважно стежили російські кораблі і авіація. Зокрема, за американським есмінцем «Carney» весь час стежив у якості корабля безпосереднього спостереження російський сторожовий корабель «Сметливый», якому, до речі, 26 серпня цього року виповнюється 50 років.

 

Це той самий корабель, що пару ровів тому у Середземному морі вляпався у міжнародний скандал, відкривши вогонь по рибальському судну. А вже під час Sea Breeze-2019 він навмисно зайшов до закритого району, де кораблі країн-учасників навчань проводили бойові артилерійські стрільби. Але формально російська сторона цього не визнає у притаманній для неї   реакції «…нас там не було»…

 

Своєю чергою за діями російської сторони (а там були задіяні також інші кораблі і авіація, що проводили власні «навчання», уважно стежив французький великий розвідувальний корабель А759 «Dupuy de Lome». Останній здійснював радіоелектронну розвідку російських військових формувань і кораблів, у т.ч. моніторинг і перехоплення каналів зв’язку з використанням елементів космічної розвідки (супутників).

 

Отже, корабель-розвідник, що підпорядковується Управлінню військової розвідки Франції (DRM), хоча формально не брав участі у навчаннях, тим не менше, дозволяв союзному командуванню бути повністю в курсі щодо місця знаходження і планів російських кораблів і літаків. Завдяки цьому, агресор не міг почувати себе спокійно і впевнено ані у морі, ані у повітрі, ану на території тимчасово окупованого Криму.

 

«Dupuy de Lome» є відносно новим кораблем, його побудовано у 2006 р. Його екіпаж складається з 30 матросів і офіцерів, а також 80 операторів розвідапаратури. Цей корабель-розвідник вже заходив до акваторії Чорного моря і виконував там розвідувальні місії у 2006, 2010, 2014 і 2015 рр.

 

Грузію на цьогорічних навчаннях представляв патрульний катер берегової охорони P23 «Очамчира» типу Island, один з двох, переданих США грузинській стороні позаминулого року. Українські моряки могли наочно оцінити високі морехідні якості і маневреність катеру. Адже невдовзі з США до Чорного моря мають прибути перші два вже українські катери цього типу: «Слов’янськ» і «Старобельськ».

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

(Матеріал проілюстрований фотографіями Анатолія Одайника, Одеса)

Джерело

 

Публікації та новини по темі:

 

МІНОМЕТНІ РОЗРАХУНКИ ВМС УКРАЇНИ І США ЗДІЙСНИЛИ БОЙОВІ СТРІЛЬБИ НА «SEA BREEZE-2019» (ФОТО, ВІДЕО)

 

НА SEA BREEZE ПРЯМУЮТЬ ТРИ КОРАБЛІ КРАЇН НАТО

 

ОДНУ З ЛОКАЦІЙ «SEA-BREEZE» ДОВЕЛОСЯ ЗМІНИТИ ЧЕРЕЗ ВИМОГУ РОСІЇ

 

МОРСЬКІ КАТАСТРОФИ. НЕІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ

 

ГЕОПОЛІТИЧНЕ ПЕРЕХРЕСТЯ ЦИВІЛІЗАЦІЙ

 

ФЛОТ КРАЇНИ ВЕЛИКОГО ДРАКОНА

 

МОРСЬКИЙ ВИМІР ПІДНЕБЕСНОЇ

 

СИЛА І СЛАБКІСТЬ РОСІЙСЬКОГО ВІЙСЬКОВОГО ФЛОТУ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues