190130 minobor zakupki razresh 0Міністерство оборони України тепер зможе купувати іноземне озброєння без посередників.

 

EtCetera розбирався, яку користь принесе законопроект.

 

ФАКТ. Верховна Рада 17 січня 2019 року прийняла законопроект, який дозволяє держзамовникам купувати продукцію військового призначення та військові послуги за кордоном. Закон дозволить заощадити час і кошти, оскільки тепер Міністерству оборони не потрібно буде звертатися до посередника. Як відомо, посередник в особі «Укроборонпрому» брав комісійні за свої послуги. За даними американської корпорації RAND, посередницькі послуги «Укроборонпрому» приводили до підвищення ціни на 5-20%.

 

НЕ ХОТІЛИ ПРИЙМАТИ. Законопроект був зареєстрований нардепом Іваном Вінником ще у вересні 2018 року. Відзначається, що він насилу потрапив на голосування, оскільки частина депутатів виступали проти документа через корупційні ризики. За оцінками міжнародної організації Transparency International, в українському оборонному відомстві високий рівень корупції.

 

За словами народного депутата Дмитра Тимчука, законопроект, навпаки, знижує корупційні ризики, оскільки прибирає посередника.

 

ПРИЙНЯЛИ ПІД ТИСКОМ. Документ був прийнятий на вимогу США. Американське посольство навіть направило лист до Верховної Ради, в якому настійно вимагало прийняти законопроект, якщо Україна хоче отримати військову допомогу від США у розмірі 125 млн доларів.

 

Лист від посольства США в Україні:

 

   Одна з умов виділення фінансування… прийняти і ввести в дію законодавство, що дозволяє Міністерству оборони України напряму закуповувати товари і послуги військового призначення в урядів інших держав.

 

У листі також зазначається, що Україна після схвалення документа зможе взяти участь у програмі продажу військового майна США.

 

ПЕРСПЕКТИВИ. Дмитро Тимчук пояснив, що посередництво «Укроборонпрому» стримувало багато угод з купівлі військової техніки. США, за його словами, не співпрацюють з посередниками, а вважають за краще працювати безпосередньо з Міністерствами оборони інших країн.

 

Дмитро ТИМЧУК, народний депутат:

 

   Насправді Україна вже два роки як могла б закуповувати будь-які озброєння в Штатах. Причому ми дізналися про це зовсім недавно, після того як Іван Вінник злітав у США. Але там йому теж сказали, що для цього спочатку потрібно прийняти закон, що усуває посередників.

 

УКРОБОРОНПРОМ БЕЗ ГРОШЕЙ. Держпідприємство «Укроборонпром» через законminobor zakupki razresh 1 500x280 втратить комісійні, які компанія пускала на розробку нової військової техніки, частина з якої вже надходить в розпорядження української армії. Але експерти RAND вважають, що у воєнний час Україні важливіша закупівля сучасної зброї, а не розробка власної.

 

Дмитро Тимчук підтверджує, що ВСУ та ВМС сьогодні потребують високотехнологічного озброєння, яке в Україні не випускають.

 

ПОТРІБЕН ЧАС. Глава інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець зазначив, що для здійснення зовнішньоторговельних операцій в Міноборони повинні створити спеціальний підрозділ, у якому будуть працювати співробітники, які володіють іноземною мовою, орієнтуються на міжнародних ринках і вміють укладати міжнародні контракти.

 

У Міноборони Згурцю повідомили, що на створення такого підрозділу знадобиться час. У перехідний період закупівлі відбуватимуться через спецекспортерів в особі «Укроборонпрому», а також за допомогою військових агентств НАТО або США.

 

Нагадаємо, що в 2019 році США надасть Україні військову допомогу в розмірі 250 млн доларів. З них 125 млн доларів підуть на закупівлю озброєння.

 

Автор: ДУТЧАК

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues