190129 kvitnykЛише три країни у світі володіють технологією виготовлення унікального артилерійського снаряду, здатного замінити 800 звичайних снарядів – Україна в їх числі

 

Наприкінці минулого тижня державний концерн "Укроборонпром" оприлюднив ТОП-5 найкращих розробок нового озброєння 2018-го року. За даними держконцерну, серед всіх розробок найбільш значними є новітня крилата ракета "Нептун", оновлений високоточний 152-мм снаряд "Квітник", РСЗВ "Берест", оптико-прицільна станція ОПСН-І та контрбатарейний радар 1Л220УК.

 

Публікація по темі: ТОП-5 РОЗРОБОК ОЗБРОЄННЯ ВІД ПІДПРИЄМСТВ «УКРОБОРОНПРОМУ» У 2018 РОЦІ

 

Про деякі з цих вітчизняних розробок ми вже писали раніше, про решту розповімо найближчим часом.

 

Почнемо з високоточного снаряду "Квітник", який вже став базою для декількох ще новіших розробок.

 

Історія

 

Взагалі, сам по собі керований артилерійський снаряд "Квітник" – боєприпас не новий і використовується Збройними силами України з 2012-го року. Однак, після початку російсько-української війни постала потреба його модернізації з паралельним імпортозаміщенням складових частин, більшість яких постачалась з Росії.

 

А перші напрацювання по снаряду з'явилися в ході робіт над створеним в СРСР снаряду "Краснопіль", для якого й Ніжинським науково-виробничим комплексом "Прогрес" виготовлялася напівактивна головка наведення. Після розпаду Радянського Союзу українці і росіяни продовжили розробки паралельними курсами, що на виході вилилось у російський снаряд "Краснополь" і український "Квітник".

 

Готовий український снаряд вперше був продемонстрований на міжнародній збройовій виставці IDEX-2001 в Абу-Дабі (ОАЕ). Однак, до державних випробувань справа дійшла лише у 2008-му році, що можна пояснити високою його вартістю – 200 тис. грн за один снаряд на момент випробувань.

 

190129 kvitnyk 1

 

Наступна серія випробувань пройшла восени 2012-го, за результатами яких 6 грудня 2012-го року снаряд був урочисто прийнятий на озброєння ЗСУ, а в 2013-му році НВК "Прогрес" почав його серійне виробництво.

 

Однак, в листопаді 2014-го року від виробництва "Квітника" тимчасово відмовились, так як на той момент 70% комплектуючих снаряду надходило з Росії. Разом з тим, "Укроборонпром" шукав шляхи імпортозаміщення і у жовтні 2017-го року під час міжнародної виставки "Зброя і Безпека-2017" НВК "Прогрес" вперше представив керований артилерійський снаряд з лазерним напівактивним самонаведення калібру 152/155-мм "Квітник", виготовлений без російських комплектуючих.

 

Ще рік пішов на державні випробування і наладку серійного виробництва, і 26 грудня 2018-го року президент України Петро Порошенко під час засідання РНБО повідомив про готовність до серійного виробництва керованих боєприпасів "Квітник", які планується закуповувати для потреб армії у 2019-му році.

 

 

Опис і переваги

 

Керований артилерійський снаряд "Квітник" – це осколково-фугасний боєприпас з лазерною напівактивною головкою самонаведення (типу 9Э421), який призначений для оснащення систем ствольної артилерії калібру 152-мм і/або 155-мм (під стандарти НАТО).

 

Він був створений з суттєво меншою вагою та характеристиками за пробиванням та ураженням противника, що дещо перевищують російські аналоги.

 

190129 kvitnyk 2

 

Його лазерна напівактивна система наведення дозволяє застосовувати боєприпас не тільки проти бронетехніки, але й проти інших важливих військових об'єктів. Взагалі, "Квітник" забезпечує ураження танків, пускових ракетних установок, броньованих машин, захисних споруд (ДОТів; ДЗОТів; будівель, пристосованих для оборони тощо), самохідних та буксируваних артилерійських гармат, командних, центрів керування, вузлів зв'язку, мостів та водних переправ, бойових, десантних і транспортних кораблів тощо.

 

Його можна застосовувати для наземної артилерії, наприклад, для самохідних гаубиць типу "Мста-С" або 2СЗМ "Акація", що суттєво скорочує час виконання бойової задачі. При цьому він здатний вражати цілі, що рухаються зі швидкістю до 10 м/с (36 км/год), на відстані до 20 км з ймовірністю 90%. За словами головного конструктора "Квітника" Миколи Шкарлета, 16 таких боєприпасів замінити 800 звичайних снарядів.

 

Якщо говорити про світові аналоги, то з усіх відомих подібних снарядів перевершує "Квітник" лише спільний проект Швеції і США під назвою M982 "Excalibur", який при такій самій масі снаряду здатний долітати на відстань до 57 км. А в цілому, лише три країни у світі володіють технологіями подібних боєприпасів: Україна, США і Росія.

 

Характеристики

 

Основні характеристики снаряда "Квітник":

Довжина снаряду 1,2 м
Калібр 152/155-мм
Маса снаряду 48 кг
Маса вибухової речовини 8 кг
Дальність стрільби 3-20 км
Діапазон робочих температур від +50 до −40 °С

 

Тактико-технічні характеристики лазерної напівактивної головки самонаведення 9Э421:

Тип лазерна напівактивна головка самонаведення
Калібр 152/155-мм

Габаритні розміри:

- довжина

- діаметр

 

156 мм

114 мм

Маса  2,5 кг
Стійкість до одиночного механічного удару з піковим прискоренням до 10000 g
Працездатність в діапазоні температур навколишнього середовища від +50 до −40 °С

 

190129 kvitnyk 3

 

Замість висновку

 

Таким чином, якщо Україна таки дійсно поставить на поток виготовлення керованого артилерійського снаряду "Квітник", то отримає суттєву перевагу не лише над ворогом на полі бою, але й на міжнародних ринках озброєнь. Адже аналогів подібній зброї у світі дуже мало.

 

Також ми писали раніше, що український снаряд "Квітник" лежить в основі спільної україно-польської розробки мінометної системи Rak (ARP 120) та 155-мм артилерійських снарядів гармато-гаубиць Krab i Kryl (ARP 155), а також повинен лягти в основу нового переносного протитанкового комплексу Pirat, який також розробляється спільно двома країнами.

 

Руслан РУДОМСЬКИЙ,

 

Джерело

 

Публікації та новини по темі:

 

УКРАЇНА ГОТОВА ПОЧАТИ СЕРІЙНИЙ ВИПУСК АРТСНАРЯДІВ "КВІТНИК" БЕЗ РОСІЙСЬКИХ ДЕТАЛЕЙ

 

В УКРАЇНІ РОЗРОБЛЕНА СУЧАСНА ГОЛОВКА САМОНАВЕДЕННЯ ДЛЯ ВИСОКОТОЧНИХ СНАРЯДІВ

 

В УКРАЇНІ СТВОРИЛИ СУЧАСНУ ОПТИКО-ПРИЦІЛЬНУ СТАНЦІЮ ОПСН-І

 

ПРО ПІДСУМКИ 2018 РОКУ ДЛЯ ОПК ТА ОБОРОНИ УКРАЇНИ. Ч.1

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues