180723 mainНа параді до Дня незалежності в Києві вперше покажуть нову самохідну гаубицю "Богдану" з потужною 155-міліметровою гарматою.

 

Такий калібр - це вже "натівський" стандарт, адже у радянській, а пізніше й українській армії на озброєнні були і залишаються 152-мм самохідні артилерійські установки (САУ).

 

Якою ж може бути нова "Богдана"?

 

"Інсайд"

 

Анонсував появу "Богдани" Сергій Згурець - військовий експерт та керівник компанії Defense Express, що є партнером концерну "Укроборонпром".

 

"Трохи інсайду. На військовому параді на честь Дня Незалежності України ми вперше побачимо практично всі нові зразки техніки і зброї, які до сих пір поблизу бачили і мацали лише обрані", - написав він у Facebook.

 

 

Серед новинок була названа і "нова самохідна 155-мм гаубиця "Богдана".

 

Однак більше деталей про нове озбороєння Сергій Згурець не відкрив.

 

Варіанти

 

Військовий експерт та публіцист Михайло Жирохов у розмові з BBC News Україна на основі власних джерел припускає, що "Богдана" - це прототип гаубиці, створеної з бойового модуля (башти) польської САУ Krab та основи (шассі) українського танку Т-84У "Оплот".

 

Восени САУ Krab стала однією з "зірок" на виставці озброєнь в Києві. І вже тоді говорили про те, що поляки ведуть переговори про те, щоб українська армія брала їх на озброєння замість старих 152-мм "самоходок".

 

180723 Krab

Krab на виставці "Зброя та безпека - 2017" у Києві / Фото:УНІАН

 

"Внутрішні домовленості на виставці були. Не дарма ж поляки привезли Krab, й назад його, до речі, не повезли", - відзначає Михайло Жирохов.

 

Сама польська САУ - досить дорога для українського оборонного бюджету. Вартість однієї системи може перевищувати 1 млн дол., тому дешевшим варіантом якраз може бути поєднання її башти з основою від одного з українських танків.

 

Михайло Жирохов пояснює, чому тут вибір міг впасти саме на "Оплот":

 

"Оплот" заплановано зробити основним танком української армії - у якійсь перспективі. На його базі вже розробляються і спеціальні та інженерні машини, такі як БРЕМ-84 "Атлет", - каже він.

 

180723 ТанкОплот

Танк "Оплот"/ Фото:УНІАН

 

Ці танки вважаються одними з найпрогресивніших українських розробок у танковій галузі, однак через значну вартість в ЗСУ більше використовують старіші моделі, тоді як "Оплоти" експортували до Таїланду.

 

Однак в інтерв'ю BBC News Україна міністр оборони Степан Полторак анонсував, що перша партія "Оплотів" надійде до української армії вже цього року.

 

Не так давно хвалив польський Krab і командувач ракетних військ і артилерії ЗСУ генерал-майор В'ячеслав Горбильов: "Ми не перший рік зацікавлено спостерігаємо за динамічним розвитком польської САУ калібру 155 мм Krab… Польські колеги пропонують нам Krab як найліпший варіант заміни самоходок радянського взірця, попри високу вартість такої платформи".

 

180723 Горбильов

В'ячеслав Горбильов: "Ми пропонуємо поступовий перехід на калібр 155 мм"/ Фото:УНІАН

 

Утім, "Богдана" може виявитися не гусеничною, а колісною САУ.

 

На форумі "Українського мілітарного порталу", наприклад, припускають, що для розробки "Богдани" могли використати не польську "самохідку", а словацьку 155-мм гаубицю Zuzana на колісній основі (у словаків це восьмиколісна вантажівка Tatra).

 

180723 Zuzana

155-мм словацька САУ Zuzana. Фото з сайту компанії-виробника KONSTRUKTA-Defence / Фото:KONSTRUKTA-Defence

 

Михайло Жирохов погоджується з такою можливістю - він припускає, що словацькі артсистеми Україні може постачати та ж компанія, через яку вже закуповувалися чеські САУ "Гвоздика" та БМП-1.

 

Чому 155-мм

 

Утім, ключовим моментом, на який звертають увагу військові експерти, є поява в української армії власних САУ "натівського" калібру 155 мм.

Про таку можливість наприкінці минулого року говорив і генерал-майор В'ячеслав Горбильов: "Ми пропонуємо поступовий перехід на калібр 155 мм. І це вже однозначне рішення. Більше скажу: існують системи, які розглядаємо як перспективні саме під такі боєприпаси".

 

180723 155 м

Про перехід від 152-мм до 155-м калібру вже давно говорило командування артилерійських військ ЗСУ / Фото:Міноборони України

 

В Україні тривалий час йшла дискусія про те, снаряди якого калібру слід виробляти для важкої артилерії: "радянського" 152 мм чи "натівського" 155 мм.

 

Вочевидь, з появою 155-міліметрової "Богдани" під неї організовуватимуть і виробництво снарядів та стволів.

 

До того ж часу їх закуповуватимуть на Заході.

 

"Це широкий асортимент снарядів, перш за все активно-реактивні снаряди, які можуть стріляти на відстань до 50 км", - відзначає Михайло Жирохов.

 

"Krab вражає цілі осколково-фугасними снарядами на відстані до 30 км, а МСТА-С (152-мм "самохідка", яка перебуває на озброєнні в українській та російській арміях. - Ред.) - максимум 25 км", - відзначав В'ячеслав Горбильов.

 

180723 Krab 1

Чи з'явиться в України свій Krab? / Фото:Huta Stalowa Wola

 

Коли ж саме "Богдана" надійде на озброєння ЗСУ, наразі невідомо.

 

"Не розумію, у чому сенс показувати... 155-мм гаубицю ("Богдану". - Ред.). Все що є з такими назвами - це, скоріш за все, дослідні ходові зразки, як російська "Армата". З ними ще потрібно багато попрацювати", - відзначає один з дописувачів "Українського мілітарного порталу".

 

А Михайло Жирохов каже, що тут все залежить від фінансування.

 

"Цю САУ можна буде взяти на озброєння "до кінця особливого періоду" - тобто, без всіх державних випробувань. Якщо пройдуть заводські випробування і військові вирішать, що їм ця САУ потрібна вже зараз, то її візьмуть на озброєння просто за наказом міністра оборони", - резюмує експерт.

 

 
 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues