180607 oplotx800З'явилися дані Реєстру звичайних озброєнь ООН про експорт та імпорт Україною зброї 2017 року. Одним з найважливіших партнерів в обох "напрямках" стали для України США. Порівняно з попередніми роками Україна стала набагато менше торгувати зброєю з іншими країнами. Експерти пояснюють це війною і поступовою втратою Україною звичних ринків.

 

Про це йдеться в статті "Прощавай, зброє СРСР: Україна скорочує експорт озброєнь через війну і виснаження радянських арсеналів" на segodnya.ua.

 

В ім'я довіри

 

Реєстр звичайних озброєнь ООН був створений 1991 року спеціальною резолюцією Генеральної Асамблеї ООН. Він передбачає добровільне отримання від урядів інформації про імпорт та експорт військових кораблів, включаючи підводні човни; бойових танків і бойових броньованих машин; бойових літаків і вертольотів; артилерійських систем великого калібру; ракет і ракетних пускових установок, включаючи переносні зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК). Крім того, в Реєстрі можуть відображатися і дані про експорт та імпорт стрілецької зброї.

 

Як зазначають в ООН, така практика повинна сприяти зміцненню довіри і безпеки між державами. Україна почала направляти свої дані до Реєстру з 1992 року. Крім того, інформацію про експорт звичайних озброєнь з нашої країни фіксує і Держслужба експортного контролю.

 

Днями в Реєстрі були опубліковані відомості про експорт та імпорт Україною зброї 2017 року. Так, наша країна направила 16 бойових танків БМ "Оплот" до Таїланду і три ПЗРК "Голка" різних модифікацій до Туреччини. Поставки танків до Таїланду були обумовлені контрактом, укладеним ще 2011 року. У березні 2018 року "Укроборонпром" оголосив про виконання цього контракту, в рамках якого було поставлено 49 танків "Оплот", на суму в $ 200 млн.

 

180607 oplot

"Оплоти". Шістнадцять таких танків Україна продала Таїланду 2017 року/фото: Сегодня

 

Крім того, до Йорданії було направлено два гранатомета, два протитанкових ракетних комплекси і 20 ракет до них, а також один пістолет. Крім того, 10 карабінів пішли до Монголії і 2000 пістолетів-кулеметів придбав у нас Узбекистан.

 

США – найважливіший партнер

 

Про те, що експортувала минулого року Україна, можна судити і за звітами інших країн. Наприклад, Литва вказала імпорт з нашої країни трьох транспортованих пускових установок зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) С-125 "Нева" і однієї самохідної пускової установки ЗРК "Куб-М1". В примітках вказується, що в обох випадках озброєння поставлялося без електронного обладнання.

 

Найбільша партія стрілецької зброї пішла до США – понад 15 тисяч пістолетів-кулеметів і 790 протитанкових рушниць. Як пояснив військовий експерт Михайло Жирохов, така кількість стрілецької зброї призначається для цивільного ринку Америки.

 

   "Ми активно продаємо до США раритетну зброю: гвинтівки, пістолети, револьвери".

 

Потреби цього ринку, очевидно, дуже великі, тому що з року в рік американці закуповують у нас величезну кількість "стрілковки". Наприклад, 2016, 2015 і 2014 років до США йшло по 10 тисяч одиниць гвинтівок і карабінів.

 

А 2017 року США взагалі були найбільшим українським партнером, як в плані експорту, так і в плані імпорту зброї. Насамперед, в кількісному вираженні. Так, до України з США було імпортовано 30 пістолетів, 30 гвинтівок та 503 гранатомети. Що це були за пістолети і що за гвинтівки, визначити не представляється можливим, оскільки США ще не надали своїх даних до Реєстру за 2017 рік. А ось стосовно гранатометів, то, очевидно, йдеться про 40-мм гранатомети PSRL-1, які були передані в розпорядження Нацгвардії.

 

Виробництво PSRL-1 було налагоджено 2016 року американською компанією AirTronic. Зброя здатна вражати бронетехніку і сумісна з усіма пострілами з радянського гранатомета РПГ. Як повідомив в травні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, перші 500 американських гранатометів вже поставлені на озброєння Нацгвардії..

 

   "На військових навчаннях бійці НГУ високо оцінили ефективність нового комплексу", – повідомив міністр.

 

Також зі Словаччини до України було поставлено 2419 пістолетів. Водночас в аналогічному словацькому звіті є деякі розбіжності – там вказується, що до України поїхали 132 гвинтівки, 11 пістолетів і 2400 пістолетів-кулеметів.

 

Також до України з Туреччини прибули 460 пістолетів-кулеметів і 3 штурмові гвинтівки. Судячи з турецького звіту, йдеться, зокрема, про 9-мм німецькі пістолети Heckler & Koch і про турецьку штурмову гвинтівку МРТ-55 під натівський патрон калібру 5,56 мм. Ця гвинтівка вважається новітньою зброєю, вона була представлена 2017 року.

 

180607 golka

ПЗРК "Голка". А цих українських "красенів" минулого року закупила собі Туреччина/фото: Сегодня

 

З кожним роком все менше

 

Втім, експорт зброї з України неухильно скорочується. Так, ще 2016 року, за даними Держслужби експортного контролю, крім танків "Оплот", Україна поставляла до Таїланду ще й бронетранспортери. Також 4 бронетранспортери БТР-4 були відправлені до Індонезії. Великим замовником легкої бронетехніки з України два роки тому були Об'єднані Арабські Емірати, куди були продані 108 БРДМ-2.

 

Ще одним "танковим" партнером України 2016 року була Демократична Республіка Конго – туди було поставлено 25 танків Т-64 БВ.

 

2015 року коло українських партнерів було ще ширше. Крім контракту з Таїландом, 4 танки Т-72 "поїхали" до Ефіопії і 11 – до Нігерії. Крім того, Нігерія придбала у нас 12 артилерійських знарядь Д-30 калібру 122-мм.

 

2015 року поставлялася за кордон навіть авіація. Так, Південний Судан придбав у нас два ударних вертольота Мі-24В і три Мі-24В МСБ – українську модернізацію машини, оснащену поліпшеними двигунами виробництва компанії "Мотор-Січ".

 

2014 року Україна експортувала до Китаю десантний корабель на повітряній подушці. Але навіть це не можна порівняти з показниками 10-річної давності. Наприклад, 2007 року Україна направляла десятки одиниць бронетехніки до Грузії, Кенії, Азербайджану і Нігерії. Азербайджан також купував у нас артилерію і авіацію. Клієнтами нашої країни десять років тому ставали і екзотичні держави на кшталт Екваторіальної Гвінеї. Туди "полетіли" штурмовики Су-25 і вертольоти Мі-24.

 

Факт неухильного зниження поставок за кордон підтвердив і директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець. За його словами, 2017 року може йтися приблизно про $ 600 млн від реалізації експортних контрактів і сервісних послуг, які українська сторона надає на території країн-замовників.

 

   "Але до початку бойових дій пік експорту озброєнь у нас одного разу досяг $ 1,8 млрд. Найбільшими замовниками у нас, зазвичай, є країни Азії та Африки", – повідомив Згурець.

 

З чим же пов'язаний такий спад? Як правило, Україна розпродає зброю, що залишилася на нашій території після розпаду СРСР. Але старі запаси вичерпуються, крім того, потрібно озброювати власну армію.

 

Є й інші причини.

 

   "Контракт з Таїландом закінчився. А за чотири роки ми розгубили свої ринки, насамперед, Африку. Та й в Азії позиції наші потихеньку відходять. По-перше, тому, що у нас триває війна, а по-друге, і запропонувати нам особливо нічого. Попит переміщається в сторону технологічної зброї, а нішу дешевої поступово займає Китай", – пояснив Михайло Жирохов.

 

Водночас Сергій Згурець зазначає важливість експортних контрактів, оскільки вони приносять нашій країні валютну виручку і надходження до бюджету.

 

   "Наприклад, якщо один танк "Оплот" коштує $ 5 млн (130 млн грн), а ремонт танка Т-72 – до 17 мільйонів гривень, то виходить, що один експортований танк дозволяє відремонтувати до десятка танків в Україні", – пояснив експерт.

 

Денис ПОПОВИЧ,

Сегодня

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues