160504 410 0Питання своєчасного надання медичної допомоги є дуже важливим в будь-яких випадках – в мирному житті, у випадках надзвичайних ситуацій та катастроф, а особливо – в ході ведення бойових дій.

 

 

Зокрема, досвід АТО показав, що в польові госпіталі у 90% випадків евакуація поранених здійснюється гелікоптерами, а в стаціонарні – і гелікоптерами, і автомобільним санітарним транспортом, і літаками. Ще більш критичні ситуації, коли незамінним може стати обладнаний усіма  необхідними медичними засобами літак або вертоліт, виникають під час аварій та катастроф. В таких випадках необхідно терміново надати кваліфіковану допомогу та здійснити евакуацію великої кількості поранених і подібна допомога потрібна негайно.

 

І в звичайному мирному житті також дуже часто виникають ситуації, коли терміново потрібно надати екстрену допомогу важкохворому, або евакуювати до профільного медичного заходу, а наземний санітарний транспорт з тих чи інших причин впоратись з цим завданням не здатний (або в зв’язку з важкою доступністю місцевості, де знаходиться важкохворий, або, банально – у випадку корків у великому місті.

 

Саме тому питання наявності санітарної авіації є вкрай важливим – і в системі міністерства охорони здоров’я, і в відомстві, що відповідає за надання допомоги у випадку надзвичайних ситуацій та катастроф, і, що, взагалі не має піддаватись сумніву, у силових відомствах – Міністерстві оборони України, Міністерстві внутрішніх справ, Національній гвардії, Державній прикордонній службі та ін.

 

Київські авіабудівники - українським рятівникам

Захід, що відбувся 29 квітня 2016 року на території ДП «Завод 410 ЦА», а саме приурочена до 30-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС презентація відремонтованої та модернізованої авіаційної техніки медично-санітарного призначення, показав, що в Україні є засоби, які можуть допомогти справі надання екстреної медичної допомоги та швидкої евакуації тяжко хворих та поранених до медичних закладів. А також є виробники, які можуть успішно виробляти подібні, можна без зайвого пафосу сказати – життєво необхідні засоби.

 

Зокрема на презентації були представлені відремонтовані та дообладнані на ДП «Завод 410 ЦА» санітарно-евакуаційні літак Ан-26, що належить Державній службі України з надзвичайних ситуацій, вертольот Мі-8 МСБ та літак Ан-26, що належить Міністерству оборони України.

An26 DSNS

Санітарно-евакуаційні літак Ан-26, що належить Державній службі України з надзвичайних ситуацій

An26MO

Санітарно-евакуаційний літак Ан-26 Міністерства оборони України

160504 Ми 8МСБ 5679 2

Санітарно-евакуаційні вертоліт Мі-8МСБ, що належить Державній службі України з надзвичайних ситуацій

Під час презентації відбулась передача Державній службі України з надзвичайних ситуацій літака Ан-26, на якому було проведено повний капітальний ремонт вузлів та агрегатів, встановлено сучасну навігаційну систему, яка дозволяє здійснювати санітарні рейси за кордон, систему попередження зіткнення у повітрі TCAS-94.

 

Ремонт літака здійснювався на Державному підприємстві «Завод 410 ЦА» відповідно до Указу Президента України №744/2014 від 24.09.2014 р. та Рішення Ради національної безпеки та оборони України від 26.03.2015 № 7982/С, щодо утворення зведеного авіаційного підрозділу для надання екстреної кваліфікованої медичної допомоги. На виконання зазначеного указу протягом 2015-2016 років ДП «Завод 410 ЦА» активно виконувало роботи з ремонту та переобладнання військової та рятувальної авіаційної техніки, що належить Міністерству Оборони України, Національній Гвардії України та Державній службі України з надзвичайних ситуацій.

 

Відремонтований літак керівництву ДСНС передав генеральний директор державного підприємства «Завод 410 ЦА» Сергій Михайлович Подрєза. Він наголосив: «Якщо б ми мали таку техніку 30 років тому, то, мабуть, наслідки від чорнобильської катастрофи, найбільшої технологічної катастрофи, були б значно меншими».

 

160504 58934 1

 Відремонтований літак керівництву ДСНС передав генеральний директор державного підприємства «Завод 410 ЦА» Сергій Подрєза (Фото ДСНС України)

 

Літак укомплектовано двома комплектами медичних модулів інтенсивної терапії, виробництва компанії «Air Ambulance Technology GmbH» (Австрія) які дозволяють здійснювати транспортування постраждалих з підтримкою їх життєдіяльності під час польоту.

 

Медично-реанімаційний модуль обладнаний всіма необхідними пристроями. До його складу, зокрема, входять:

-         портативний кардіо-дефібрилятор та монітор, що включає в себе також електро-кардіограф ZOLL X;

-          хірургічний аспіратор WEINMANN Accuvac;

-          пристрій для інфузії, перфузії Braun;

-          медичний респіратор OXYLOG 3000+;

-          кейс інтенсивної терапії WEINMANN;

-          набір необхідного обладнання швидкої медичної допомоги.

 

Оновлений літак Ан-26 ДСНС України може одночасно перевозити двох тяжкохворих або важко поранених, шість лежачих постраждалих та чотирнадцять сидячих хворих.

 

«Переоснащення цього літака проведено завдяки виділеним минулого року Кабінетом Міністрів України 62 мільйонів гривень. Підтримка Уряду є надзвичайно важливою як для нашої Служби, так і для України. І я щиро дякую керівництву і всьому колективу ДП “ЗАВОД 410 ЦА” за те, що вони в стислі терміни змогли якісно виконати ремонтно-відновлювальні роботи даного літака”, - зазначив Голова ДСНС України Микола Чечоткін.

 

160504 58934 2

Голова ДСНС України Микола Чечоткін оглядає відремонтований на ДП «Завод 410 ЦА» літак Ан-26

(Фото ДСНС України) 

 

Перспективною може бути подальша модернізація літаків Ан-26 – до рівня Ан-26МСБ. Зокрема, в рамках апгрейду на літаку встановлюють нові двигуни виробництва АТ «Мотор Січ» ТВ3-117ВМА-СБМ1. «Найголовнішим тут є те, що установка цих двигунів дозволяє уніфікувати парк авіаційної та вертолітної техніки, що в свою чергу дозволить суттєво зменшити експлуатаційні витрати та підвищити економічність авіаційної техніки», - зазначив член ради директорів, директор по корпоративним правам та інвестиційним проектам АТ «Мотор Січ» Володимир Борисович Семенов. Також, за його словами, це дозволить збільшити ресурс техніки, що також дозволить зекономити бюджетні кошти.

 

An 26MCB 2

An 26MCB 3

An 26MCB 4

Наразі відбувається процес доводки та сертифікації АН-26МСБ за допомогою ДП «Завод 410 ЦА»

 

Ан-26 є доволі старою розробкою, однак дуже затребуваною на ринку авіаційних перевезень. «Подібного транспортного літака з унікальними споживчими характеристиками наразі немає – тому до цього часу ця машина і літає – а тепер потрібно, щоб ця машина літала і з урахуванням вимог економічності за співвідношенням ціни тоно/кілометру – і це дозволяє вирішити модернізація літака з встановленням нового двигуна від АТ «Мотор Січ», - наголосив В.Семенов. Він також повідомив, що наразі відбувається процес доводки та сертифікації АН-26МСБ за допомогою ДП «Завод 410 ЦА». «Ми в цьому літаку робимо двигуни, а ДП «Завод 410 ЦА» – робить планер та допрацювання решти систем». Цілеспрямована робота АТ «Мотор Січ» ще більше дозволить локалізувати виробництво авіаційної техніки на території України. «Вже більше 90 % виробництва комплектуючих для наших двигунів локалізовано в Україні», - наголосив Володимир Семенов.

 

«Небесні янголи» з Запоріжжя

Не залишився без уваги присутніх і санітарно-евакуаційний вертоліт МІ-8МСБ від запорізького АТ «Мотор Січ». Вертоліт, що призначений для евакуації поранених (хворих) з тяжко доступних місць до стаціонарного лікувального закладу на відстань до 1200 км без посадки, обладнаний одним медично-реанімаційним модулем, шістьма санітарними ношами та двома сидіннями для медичного персоналу.

 

160504 Ми 8МСБ 5679 1

 

160504 Ми 8МСБ 5679 4

Санітарно-евакуаційний вертоліт МІ-8МСБ від запорізького АТ «Мотор Січ»

 

Зазначений вертоліт також обладнаний сертифікованим сучасним пілотажно-навігаційним комплексом, що дозволяє виконувати рейси по міжнародним повітряним лініям згідно норм ІСАО по всій територій Європейського Союзу.

 

Як зазначив в розмові з автором статті директор по корпоративним правам та інвестиційним проектам АТ «Мотор Січ» Володимир Семенов, «найголовніше, що це один з варіантів – санітарно-евакуаційний вертоліт, який отримав сучасне медичне обладнання і на цьому вертольоті можна створювати повноцінний загін по спасінню постраждалих та поранених при будь-яких надзвичайних ситуаціях, швидко надавати кваліфіковану медичну допомогу та здійснювати евакуацію важкохворих та поранених до медичних закладів, як на території України, так і закордоном».

 

Зазначена машина дає впевненість в тому, що будь-якій людині, що постраждала в результаті надзвичайних ситуацій, можна зберігати найцінніше – її життя.

 

Санітарно-евакуаційний вертоліт МІ-8МСБ може допомогти відродити ідею створення спеціального медичного авіаційного загону, який би став основою для відродження в Україні системи санітарної авіації, що дозволяє здійснювати екстрену евакуацію тяжко хворих та поранених до спеціалізованих медичних закладів для надання висококваліфікованої медичної допомоги. Наразі в’язкості так званої «санавіації» в Україні використовуються звичайні карети швидкої допомоги, що обладнані реанімаційними засобами.

 

Володимир Семенов також розповів, як можна допомогти вирішити проблему відсутності в Україні повноцінної санавіації: «Ось, якщо припустимо, в кожному обласному центрі поставити по одному такому великому вертольоту (а ми також робимо маленькі вертольоти МІ-2МСБ і вони також мають санітарно-евакуаційну версію) – в такому разі можна буде виконувати всі медичні та санітарні норми, які закладені у європейських правилах, що регламентують охорону здоров’я населення в частині прибуття медиків для надання невідкладно медичної допомоги – 10 хвилин в межах міста, та 20 хвилин – у передмісті. За допомогою такої техніки можна рятувати людей – на мою думку, це – найголовніше. Особливо – це може бути доречно в Києві з його корками. Можна собі уявити, скільки можна врятувати людей, до яких вчасно не змогли дістатись бригади швидкої через корки, використовуючи санітарно-евакуаційні вертольоти. Тим більше, що ці вертольоти є українського виробництва і цей факт дозволяє не залежати від іноземних постачальників і пропонувати привабливу ціну на цю техніку».

 

160504 Ми 2МСБ 4576

 

 

Крім того, в разі, якщо з якихось причин в Україні не може бути надана відповідна кваліфікована медична допомога, за допомогою цих сертифікованих за нормами ІСАО вертольотів можна буде здійснити евакуацію і на територію інших країн – в межах ЄС. За словами В.Семенова, «наразі відбувається також процедура сертифікації гвинтокрилих машин виробництва АТ «Мотор Січ» відповідно до вимог правил польотів в США (Federal Acquisition Regulation, FAR).

 

Маючи міжнародні сертифікати, вертольоти від АТ «Мотор Січ» можуть скласти гідну конкуренцію і в рамках виконання різноманітних гуманітарних програм ООН. Також ці вертольоти можуть використовуватись для надання Україною допомоги країнам, що постраждали від стихійних лих та катастроф. «І це не тільки спасіння людей, а й імідж України на міжнародній арені, як авіаційної держави, що випускає літаки, а зараз також і вертольоти», - резюмував директор по корпоративним правам та інвестиційним проектам АТ «Мотор Січ».

 

160504 58934 3

Маючи міжнародні сертифікати, вертольоти від АТ «Мотор Січ» можуть скласти гідну конкуренцію і в рамках виконання різноманітних гуманітарних програм ООН

 

Україна завжди багато виготовляла комплектуючих до вертольотів, однак, до цього часу не виготовляла кінцевого продукту. Але зараз, за словами Володимира Семенова, завдяки зусиллям та інвестиціям АТ «Мотор Січ», такий кінцевий продукт з’явився – вертольоти МІ-2МСБ та МІ-8МСБ.

 

Наразі виробництво зазначеної техніки та комплектуючих до неї майже в повному обсязі локалізовано в Україні. На цей час АТ «Мотор Січ» вирішує проблему виробництва лопатей на території України. «На сьогодні ми маємо договір з міністерством оборони України по проведенню дослідно-конструкторських робіт. В рамках цих робіт ми уклали контракт на отримання та закупівлю цих технологій та виробництво лопатей з однією з американських компаній», - зазначив Володимир Борисович. «Я думаю, що за два-три роки в Україні буде створено замкнений цикл виробництва вертольотів – в тому числі буде організовано і виробництво лопатей». Як планують в Ат «Мотор Січ», в цей же період в Україні може з’явитись новий власний 7-тонний вертоліт, розробку якого зараз веде компанія власним коштом.

 

Черговий хід – за державою

Презентація відремонтованої та модернізованої авіаційної техніки медично-санітарного призначення, що відбулась на ДП «Завод 410 ЦА» не дарма була приурочена 30-м роковинам аварії на Чорнобильській АЕС. Це такий собі сигнал Державі, що про майбутнє вже потрібно було думати вчора. Досвід аварій та катастроф показує, що 99 % успіху в їх ліквідації та максимальному збереженні життя людей становить саме завчасна підготовка до дій у цих ситуаціях – людей, техніки, спорядження і різноманітних засобів, що необхідні для екстрених дій – і, не в останню чергу – санітарно-евакуаційних засобів.

 

Також повторюсь, презентація показала, що в Україні є все необхідне для того, щоб вирішити завдання забезпечення подібними засобами – є виробники, є напрацьовані коопераційні зв’язки, є люди, які можуть якісно та кваліфіковано виготовляти сучасні авіаційні засоби і здатні зробити свій внесок в справу досягнення технологічної незалежності держави.

 

Поряд з цим, за попередніми оцінками, потреба силових структур України в подібній авіаційній техніці наразі складає 10-13 одиниць (ДСНС України - 3 одиниць, ПС ЗСУ - 6 одиниці, Національна Гвардія України - 3 одиниці). І в цьому розрахунку ще немає потреб Міністерства охорони здоров’я України, як мінімум – по одній повітряній машині на кожну область…

 

Так що справа – за Державою і за мудрістю державних мужів, які побачать не лише строку витрат в Державному бюджеті на подібні цілі, а і нові робочі місця, і заможне життя працівників, і податки від їх зростаючої заробітної платні та доходів підприємств, і «треновані» мізки інженерно-технічного персоналу, і технологічну незалежність країни, і збережені безцінні життя українців, нарешті…

 

Валерій РЯБИХ, Defense Express

 

Довідка Defense Express:

Київський авіаремонтний завод №410 цивільної авіації – підприємство, що надає широкий спектр послуг з ремонту та сервісного обслуговування літаків Ан-24, Ан-26, Ан-30, Ан-32 та двигунів Д-36 для літаків Як-42.

Основними завданнями заводу є надання послуг експлуатантам по оперативному, періодичному обслуговуванню і капітального ремонту авіаційного транспорту, спрямованому на підтримку його льотної придатності.

У якості перспективної стратегічної мети перед заводом поставлене завдання підвищення конкурентоспроможності продукції, що випускається, за рахунок впровадження у виробництво останніх досягнень науки, підвищення якості робіт і освоєння капітального ремонту та технічного обслуговування нових типів авіатехніки, модернізації зразків, що же випускаються.

Завод розташований на площі 236000 м2, має 170000 м2 виробничих приміщень і має в своєму розпорядженні необхідну і достатню матеріально-технічну базу, сучасне складське господарство, інформаційно-обчислювальний центр, лабораторний комплекс, що дозволяє забезпечувати супровід технологічного процесу, здійснення неруйнівних методів контролю та перевірки метрологічних засобів вимірювання, проведення дослідних робіт.

На заводі використовуються сучасні методи відновлення деталей авіаційної техніки: лазерний, плазмового напилення порошкових металевих матеріалів, детонаційного напилення.

Завод має виключне право власності на ремонтну, конструкторську документацію, документацію на переобладнання та доопрацювання літаків, агрегатів і систем Ан-24, Ан-26, Ан-30Б Ан-32 і їх модифікацій, що експлуатуються в усьому світі.

 

Легкий військово-транспортний літак Ан-26 (санітарно-евакуаційна версія) може забезпечувати підтримку функціонування життєво-важливих органів двох тяжко поранених (хворих) та їх транспортування до стаціонарного лікувального закладу на відстань до 2000 км. без посадки.

Літак обладнано медично-реанімаційними модулями до складу яких входить новітнє медичне обладнання, що випускається компаніями, які є лідерами на світовому ринку, а саме «WEINMANN Emergency Medical Technology GmbH+Co.KG», «В.ВrаиnMelsungen AG», «Dragerwerk AG&Co.KGaA» (Німеччина) та «ZOLL Medical Corporation» (США).

Додатково літак Ан-26 оснащений шістьма санітарними ношами для поранених, що не потребують інтенсивної терапії, та шістьма кріслами для медичного персоналу.

Наявність пілотажно-навігаційного комплексу обладнання дозволяє виконувати рейси по міжнародним повітряним лініям згідно норм ІСАО.

 

Санітарно-евакуаційна версія вертольоту Мі-8МСБ, виробництва АТ «Мотор Січ» призначена для евакуації поранених (хворих) з тяжко доступних місць до стаціонарного лікувального закладу на відстань до 1200 км без посадки, обладнаний одним медично-реанімаційним модулем, шістьма санітарними ношами та двома сидіннями для медичного персоналу.

Санітарно-евакуаційна версія вертольоту Мі-8МСБ також обладнана сертифікованим сучасним пілотажно-навігаційним комплексом, що дозволяє виконувати рейси по міжнародним повітряним лініям згідно норм ІСАО по всій територій Європейського Союзу.

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues