190822 CHOVEN 0Надводні, підводні і авіаційні платформи. Сучасні тренди.

 

Надводні платформи. У світлі існуючих і майбутніх загроз, провідні сучасні флоти розвивають спеціалізовані кораблі, призначені у першу чергу вирішувати завдання ПЧО. Спеціалізовані кораблі мають більш розвинені засоби пошуку і ураження підводних цілей (ГАС різних типів, вертоліт, ракето-торпеди, торпеди, глибинні бомби). Тому вони є більш ефективними у вирішенні своїх головних завдань, ніж багатоцільові.


Останні хоча й несуть на борту протичовнову зброю, втім, вона призначена передусім для самозахисту і має обмежений потенціал (торпеди, реактивні глибинні бомби).


Не випадково провідні флоти країн НАТО останнім часом повертаються до практики більш активного відпрацювання на навчаннях завдань ПЧО. Відповідно, промисловість Великої Британії, Франції, Італії, Іспанії переключається на будівництво спеціалізованих протичовнових фрегатів.


Наприклад, з огляду на поновлення загрози з боку ВМС Росії у північній Атлантиці, особливо на критично важливій ділянці між Гренландією, Ісландією та британськими островами («GIUK Gap» або Фарерсько-Ісландський протичовновий рубіж), Великобританія планує будівництво 8 нових протичовнових фрегатів типу 26. Нові фрегати будуть оптимізовані для вирішення як активних ударно-пошукових, так і оборонних протичовнових завдань, наприклад, пов’язаних з забезпеченням охорони авіаносних груп від атак ворожих підводних човнів. З огляду на високі ТТХ корабля типу 26, окрім Королівського флоту, 9 фрегатів покращеної версії мають бути придбані також для Королівських ВМС Австралії.

 

190822 CHOVEN 1

Багатоцільовий фрегат типу "26"


Підводні платформи. Одним з найбільш ефективних засобів ПЧО є власне самі підводні човни, адже за своєю природою вони оперують у тому ж середовищі, що й їхній противник, тобто, під водою. Отже, протичовнові субмарини можуть приховано перебувати у заданому районі і полювати на ворожі ПЧ. Тому одним з провідних засобів ПЧО залишаються саме підводні човни, як атомні (ВМС США, РФ, Великобританії, Франції, Китаю та Індії), так і дизель-електричні (ВМС Китаю, РФ, Індії, Італії, Туреччини, Греції, Норвегії, Німеччини, Швеції, тощо).


Вдалим прикладом останніх є німецькі ПЧ проекту 212A, створені концерном HDW (Кіль) і впроваджені на озброєння у 2005 році. Ця субмарина може рухатися у двох режимах, з використанням дизельних двигунів або повітронезалежної енергетичної установки (AIP).


В режимі AIP ПЧ здатний перебувати у зануреному стані до трьох тижнів, рухаючись повільно і майже без звуку, з мінімальними тепловою і акустичною сигнатурами. ПЧ проекту 212A та її експортна версія проекту 214A вважаються найменш шумними субмаринами світу, що робить їх ідеальними протичовновими платформами.


До того ж, ВМС США планують придбання спеціалізованої протичовнової атомної субмарини нового покоління SSN(X), яка має бути оптимізована для дій проти ПЧ і надводних кораблів (на відміну від поточної практики, тобто, орієнтації атомних ПЧ типу «Virginia» переважно на ураження берегових цілей).

 

190822 CHOVEN 2

Спеціалізована протичовнова субмарина нового покоління SSN(X)


SSN(X) матиме більші розміри, ніж USS «Virginia» і відповідно, більший запас торпед. На думку експертів, по суті йдеться про повернення до конфігурації ПЧ часів Холодної війни, концепція якої передбачала, що головним завданням торпедних ПЧ є знищення насамперед ворожих субмарин.


Одним з засобів, що значно ускладнює викриття ПЧ, є використання на корпусі субмарини спеціального протиакустичного покриття. Протичовнові ПЧ зазвичай використовують пасивні ГАС для маскування власної присутності в районі пошуку, однак активні ГАС є більш ефективними для пошуку малошумних підводних цілей.


Для вирішення цієї проблеми Науково-Дослідницька Проектна Агенція МО США DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) вже працює над поєднанням у вирішенні завдань ПЧО зусиль екіпажів традиційних підводних човнів і безекіпажних підводних систем (UUV), що спеціалізуються на ПЧО. Субмарини будуть оснащені безекіпажними системами, які можуть запускатися через торпедні апарати.


Рамках концепту мобільного прихованої комунікації MOCCA (Mobile Offboard Clandestine Communications and Approach), один або кілька підводних дронів патрулюватимуть у заданому районі з використанням активної ГАС, тоді як субмарина-мисливець контролюватиме відбитки акустичного еха власними пасивними засобами спостереження (bistatic sonar procedure).


При цьому, оскільки там будуть знати точні координати власних дронів, методом тріангуляції можна буде легко визначити пеленг і відстань до цілі, щоб або уникнути контакту, або ж вийти на дальність ефективного використання власних засобів ураження.


Деякі експерти вважають навіть, що підводні дрони можна буде використовувати в якості пасток для змушення ворожої субмарини активізуватися і тим самим підставитися під удар. В рамках реалізації проекту MOCCA терміном у 51 місяць, у 2017 році британська компанія BAE Systems та та американська Applied Physical Sciences Corporation отримали контракти на розробку першої з трьох запланованих фаз (ГАС і комунікаційні концепти).

 

190822 CHOVEN 0

Проект MOCCA (Mobile Offboard Clandestine Communications and Approach) розроблений BAE Systems спільно Applied Physical Sciences Corporation буде дозволяти субмаринам-дронам швидко протидіяти морській загрозі


Авіаційні платформи. На відміну від надводних і підводних платформ, авіаційні є більш мобільними і здатними контролювати великі акваторії. До них відносять протичовнові літаки берегового і корабельного базування, а також вертольоти ПЧО і безпілотні системи.


Недоліком авіаційних платформ вважається обмежений час перебування в районах пошуку ПЧ, що компенсується розміщенням апаратів на кораблях (авіаносці і корабля ПЧО).

 

Підводна загроза у Чорному морі


Особливістю, що впливає на баланс сил в Чорноморському регіоні, стало впровадження на озброєння ЧФ РФ у 2015-18 роках 6 нових дизель-електричних підводних човнів пр..636.3, що можуть нести крилаті ракети сімейства «Калібр», призначені для ураження надводних (3М-54), підводних (3М-91Р) та берегових цілей (3М-14). Усі вони мають підводний старт і вистрілюються через штатні 533-мм торпедні апарати ПЧ.


За умовами Конвенції Монтре щодо статусу турецьких проток, ці підводні човни не мають права залишати акваторію Чорного моря. Щоправда, велика дальність дії інтегрованої ракетної системи «Калібр-ПЛ» дозволяє стріляти ракетами 3М-14 по віддалених цілях навіть з акваторії Чорного моря. В такому випадку, на додаток до розміщених на берегових комплексах і надводних кораблях ударних ракет, російська сторона має можливість завдавати ракетних ударів з-під води по цілях, розташованих за межами регіону.


На відміну від інших носіїв, координати яких можуть бути відомі противнику, підводні човни здатні діяти приховано і у випадку агресії завдавати перших несподіваних точкових ударів по системах ППО-ПРО, центрах управління, військових об’єктах тощо. Відтак, ПЧ ЧФ РФ становлять особливу загрозу як для України, яка є особливо вразливою внаслідок слабкості протичовнової компоненти ВМСУ, так і для країн НАТО (не лише Причорноморських).


Тому питання нейтралізації цієї загрози має вирішуватися колективно, в т.ч. в рамках оголошеного наміру Альянсу щодо посилення найближчим часом військово-морської присутності НАТО у Чорному морі.


В рамках цього спільно з союзниками і партнерами важливо створити постійно діючу регіональну систему розвідки і спостереження. Остання має забезпечити отримання в реальному часі інформації щодо поточних координат усіх носіїв ракетної зброї ЧФ РФ, передусім, підводних човнів.


В подальшому, якщо вони будуть виходити на бойове чергування, слід передбачити обов’язкове супроводження силами надводних кораблів, підводних човнів і авіації з можливістю знищення цілей у випадку початку широкомасштабної агресії.

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

 

Defense Express

 

Матеріал оприлюднено в журналі Defense Express №8 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

 

Публікації та новини по темі:

 

ПРОТИЧОВНОВА ОБОРОНА Ч.1


МОРСЬКІ КАТАСТРОФИ. НЕІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ


ФЛОТ КРАЇНИ ВЕЛИКОГО ДРАКОНА

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues