190816 NATO 1В контексті російської агресії проти України питання обороноздатності не лише самої України, а також і союзницького блоку НАТО, як військово-політичного партнера нашої країни, не втрачає своєї актуальності і є предметом дискусій.

 

З огляду на це дуже цікавою є оцінка військово-політичним керівництвом Нідерландів спроможності НАТО ефективно протистояти РФ в Східній Європі.

 

Зокрема, в середині грудня 2018 року було проведено технічний брифінг нижньої палати парламенту Нідерландів для постійної парламентської комісії з питань оборони на якому розглядались питання спроможності НАТО протистояти агресії РФ.

 

На брифінгу з доповідями виступили Генеральний директор з політичних питань МЗС Нідерландів Андре Хаспельс (André Haspels), директор Служби воєнної розвідки і безпеки Нідерландів (MIVD) генерал-майор Онно Ейхельсхейм (Onno Eichelsheim), а також головнокомандувач збройних сил Нідерландів адмірал Роб Бауер (Rob Bauer).

 

190816 NATO 1

12 грудня 2018 року відбувся технічний брифінг нижньої палати парламенту Нідерландів для постійної парламентської комісії з питань оборони на якому розглядались питання спроможності НАТО протистояти агресії РФ

 

Довідково:

 

На технічному брифінгу представники нижньої палати парламенту Нідерландів запрошені державні чиновники пояснюють різні технічні аспекти з конкретних питань, що винесені на зазначене засідання. Після такого пояснення депутати мають можливість задати політично нейтральні питання. Брифінг може бути відкритим або закритим, залежно від теми.

 

Нижче надаються основні тези виступів зазначених посадових осіб та окремих відповідей на питання депутатів на технічному брифінгу нижньої палати парламенту Нідерландів для постійної парламентської комісії з питань оборони:

 

Попередні частини:


ЧИ СПРОМОЖНО НАТО ПРОТИСТОЯТИ РФ В ЄВРОПІ – ПОГЛЯД З НІДЕРЛАНДІВ. Ч.1 – Доповідь А. Гаспельса (генеральний директор з політичних питань, МЗС) щодо розширеного контексту двосторонніх відносин з РФ

 

ЧИ СПРОМОЖНО НАТО ПРОТИСТОЯТИ РФ В ЄВРОПІ – ПОГЛЯД З НІДЕРЛАНДІВ. Ч.2 – Доповідь генерал-майора Онно Ейхельсхейма, директора MIVD (Служби воєнної розвідки і безпеки Нідерландів), Міністерство оборони:

 

190816 NATO 2

Головнокомандувач збройними силами Нідерландів адмірала Роб Бауер

 

Доповідь адмірала Роба Бауера, головнокомандувача збройними силами Нідерландів:


- Поточні події вимагають від усіх членів Альянсу посилити дії щодо підвищення безпеки в Європі оскільки загрози зросли і стали більш складними.
- Незважаючи на те, що в абсолютному сенсі військово-економічна перевага знаходиться на боку НАТО, в поточній ситуації Альянс не зможе достатньо швидко і адекватно відреагувати на можливу ескалацію з боку РФ. Цьому є наступні причини:


- збройні сили НАТО розпорошені по всій Європі, а головні сили знаходяться по той бік Атлантики.


- Питання забезпечення взаємодії між збройними силами НАТО поки що залишається викликом через розмаїття військових систем, в першу чергу - наземних, а також з причини складнощів у комунікації.


- В останні роки діяльність НАТО була зосереджена на місіях за межами Європи, де військові дії не мали характеру повномасштабних загальновійськових операцій. Зараз має місце зміна парадигми з "Wars of choice" («Війни за вибором») на "Wars of necessity" («Війни за потребою»).

 

190816 NATO 3

 

- У НАТО немає актуального досвіду ведення бойових дій великими з'єднаннями (дивізіями і корпусами).


- Збройним силам НАТО часто бракує здатності реагувати з належною швидкістю і це пов'язано зі статусом готовності до відбиття військової загрози.


- Стратегічні переміщення всередині Європи проблематичні і не лише внаслідок інфраструктурних причин, але також і внаслідок існуючих процедур. Наприклад: процедура узгодження транзиту військових з боєкомплектом і зброєю а також процедура перетину кордонів. Зараз існує більше обмежень, ніж можливостей.


- Ешелонована система ППО РФ позбавляє НАТО переваг в повітрі.


- Протягом останніх 20 років НАТО в першу чергу інвестував в високоточне озброєння в той час, як РФ інвестувала у вогневу міць. В цьому питанні НАТО відстає.


- Можливість ведення тривалих військових дій НАТО обмежена внаслідок недостатньої кількості запасів (амуніції, палива, медикаментів, запчастин) і обмеженої кількості резервістів.


- Процес прийняття рішень на рівні штабу НАТО в Брюсселі. Розмови про розподіл витрат і ризиків між членам Альянсу ведеться ще з 2014 року.


- Європейські країни звикли до використання «м'якої сили» у вигляді дипломатичного тиску і економічних санкцій. Але, поточні події доводить, що здатність застосування «жорсткої сили» є не менш важливою для ефективного стримування агресивних намірів РФ.

 

190816 NATO 4

 

- Залежність європейських членів НАТО від США. США володіє стратегічними можливостями, яких бракує Європі. Гарним прикладом цьому є операція 2011 року у Лівії, яку європейські країни виявилися нездатними провести без підтримки США.


- В Європі звикли вважати непропорційно великі внески США чимось звичайним, само по собі зрозумілим.


- З виходом Великобританії з ЄС, Європа позбавляється потужної конвенційної армії Британії, а також її ядерного потенціалу. Брекзіт - це суттєве зниження військового потенціалу ЄС.


- Ми не можемо виходити з беззаперечної регіональної військової переваги НАТО в Європі.


- Ми повинні усвідомлювати, що відновлення територіальної цілісності держави-члена Альянсу матиме надзвичайно високу ціну.


- Ситуація з ППО в балтійському регіоні, підвищує важливість літака Ф-35, як системи, здатної прорвати ешелоновану ППО супротивника.

 

 

Отже:


- Нідерланди повинні посилити дії щодо стримування РФ. На даний момент це відбувається в Прибалтиці, в рамках програми Enhanced Forward Presence.


- Необхідно збільшити інвестиції в оборонний сектор:


1) підвищити боєздатність в кількісних та якісних параметрах – закупити літаки F-35, спрямувати ресурси на підсилення ССО, вогневої підтримки на суші, на морі, а також і в кіберпросторі.


2) підвищити обороноздатність населення - роз'яснити і обгрунтувати пріоритетність вирішення питань оборони, підготувати цивільну інфраструктуру для забезпечення логістики.


3) збільшити здатність щодо ведення тривалих військових дії на тлі відсутності переваги НАТО в повітряному просторі


4) підвищить швидкість реакції НАТО на агресивні дії РФ

 

Відповіді на питання членів комісії:

 

- Стосовно можливих поставок комплексів ППО РФ С-400 до Туреччини:

 

- Якщо це дійсно матиме місце, С-400 ніколи не стане частиною інтегрованої системи ППО НАТО в Європі.

 

- Стосовно шляхів вирішення проблеми слабкості НАТО в Європі:

 

- Процес планування оборони НАТО (Defense planning process) спрямований на вирішення цієї проблеми. Цей процес дозволяє визначити можливості і засоби, які повинні бути в наявності. Якщо скласти все до купи – ми виходимо на показник у 2% ВВП, які члени Альянсу мають щорічно витрачати на оборону. Як раз про це і було домовлено на саміті в Уельсі. Проблема слабкості НАТО в Європі – це в першу чергу проблема недостатнього фінансування. Європейські члени НАТО повинні збільшити інвестування в військово-транспортну авіацію, БПЛА, літаки 5 покоління, механізовані підрозділи та нарощування вогневої потужності.

 

- У разі тривалого конфлікту в Європі виникне необхідність перекидання особового складу, техніки та вантажів з США через Атлантику. В такому випадку нашим завданням буде сприяння цьому процесу і забезпечення безпеки морських шляхів.

 

Висновки:

 

1. Без США європейські партнери по НАТО не здатні адекватно відповісти на агресивні дії РФ. І це в першу чергу пов’язано з небажанням європейських партнерів по Альянсу виконувати свої фінансові зобов’язання щодо участі в НАТО.


2. На цьому тлі, незадоволення США, зокрема президента Трампа, ставленням європейських країн до виконання своєї частини партнерського договору, є обгрунтованим та логічним.


3. Вихід США з НАТО, про ймовірність чого заявляв президент Д.Трамп, може мати важкі наслідки для безпеки в Європі, а відтак – і для безпеки України.

 

Дмитро ДИТЮК-СНІЦАРЕНКО,


для Defense Express

 

 

ПУБЛІАЦІЇ ПО ТЕМІ:

 

ЧИ СПРОМОЖНО НАТО ПРОТИСТОЯТИ РФ В ЄВРОПІ – ПОГЛЯД З НІДЕРЛАНДІВ. Ч.1 – Доповідь А. Гаспельса (генеральний директор з політичних питань, МЗС) щодо розширеного контексту двосторонніх відносин з РФ

 

ЧИ СПРОМОЖНО НАТО ПРОТИСТОЯТИ РФ В ЄВРОПІ – ПОГЛЯД З НІДЕРЛАНДІВ. Ч.2 – Доповідь генерал-майора Онно Ейхельсхейма, директора MIVD (Служби воєнної розвідки і безпеки Нідерландів), Міністерство оборони

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues