190815 GERMAN 0Трансформація артилерії Бундесверу – з огляду на власні плани та досвід українсько-російської війни.

 

Продовження матеріалу: НІМЕЦЬКИЙ АРТВОГОНЬ. Ч.1, НІМЕЦЬКИЙ АРТВОГОНЬ. Ч.2

 

Гаубиці PzH2000 та їхня заміна


Наразі на озброєнні Бундесверу перебуває майже сотня сучасних самохідних гаубиць PzH2000 виробництва KMW із 155-мм гарматами Rheinmetall L/52. З огляду на зростання потреби в такому озброєнні військове керівництво країни планує розконсервувати всі гаубиці цього типу, що знаходяться на зберіганні. Але і цього буде замало. Теоретично, необхідну кількість можна було б придбати на світовому ринку, але на практиці це є неможливим через брак пропозиції. Адже потребу у важкій артилерії мають всі країни, тому і продавати ніхто нічого не поспішає. Протягом багатьох років наявний в Німеччині запас гаубиць PzH2000 використовувався як джерело запчастин для бойового парку, і, крім того, певну кількість було поставлено на експорт. Це було великою помилкою. З іншого боку, налагоджувати виробництво гаубиць сьогодні навряд чи доцільно, оскільки ця зброя вже не відповідає сучасним вимогам.

 

190815 GERMAN 3

Протягом багатьох років наявний в Німеччині запас гаубиць PzH2000 використовувався як джерело запчастин для бойового парку, і, крім того, певну кількість було поставлено на експорт. Це було великою помилкою.


Тому німецькій армії потрібна модернізована система, яка на початкових етапах могла б використовуватися паралельно з гаубицею PzH2000. Спільно з RCH155, KMW розробила і представила демонстраційний зразок так званого Автономного артилерійського модуля Autonomous Cannon Module (AGM) на базі бойової машини Boxer. За своїми тактико-технічними параметрами модуль AGM є аналогом PzH2000. При цьому він здатний працювати в повністю автоматичному режимі, що дозволяє вирішувати поставлені завдання з меншою кількістю особового складу.

 

190815 GERMAN 4

Для заміни гаубиці PzH2000 компанія KMW розробила і представила демонстраційний зразок так званого Автономного артилерійського модуля Autonomous Cannon Module (AGM) на базі бойової машини Boxer


Також у Німеччині проводиться модернізація ракетних артилерійських систем середнього калібру MARS (medium-sized artillery rocket systems). Вже модернізовано 20 з 38-ми таких систем. Модернізація передбачала установку системи управління вогнем European Future Control System (EFCS) і електричної рухової установки MARS II. Інші 18 систем MARS будуть модернізовані до кінця 2021 року. При використанні високоточного реактивного боєприпасу M31 GMLRS UNITARY радіус дії системи MARS збільшена до 84-х км. Для блокування дій бронетехніки противника в певному районі (довжиною до 38 км) можуть використовуватися протитанкові ракети DM72 з бронебійними уражаючими елементами AT-2 (по 28 елементів у кожній).

 

Новина по темі: «БОГДАНА»: ЯКОЮ БУДЕ НОВА УКРАЇНСЬКА ВАЖКА АРТИЛЕРІЯ


Нові боєприпаси


У рамках проекту JFS тривають розробки у сфері артилерійських боєприпасів і відповідних систем озброєнь. При цьому основна увага приділяється параметрам дальності й точності ураження цілей. За оцінками фахівців, питання збільшення дальності залишиться на порядку денному навіть у довгостроковій перспективі. Разом із цим, збільшення калібру (йдеться про 155-мм гаубицю PzH2000 з відповідним боєприпасом) має свої межі, що врешті-решт стане стримувальним фактором у розвитку артилерії.


Компанія Rheinmetall створила новий фугасний снаряд калібру 155 мм DM121 для заміни застарілих боєприпасів типу DM21/L15. Вже розміщено замовлення на постачання першої партії, і незабаром очікується надходження замовлення і на постачання наступної партії.


У Бундесвері тривають сертифікаційні випробування 155-мм снаряда з лазерним наведенням VULCANO спільного виробництва OTO MELARA і Diehl Defence. За характеристиками точності новий боєприпас значно перевершує італійські аналоги. Згідно з технічним завданням, відхилення від цілі не повинно перевищувати 10 метрів на дальності 70 км. У зв’язку з цим завершення процесу сертифікації було відкладено до кінця 2019 року.


Diehl вже довгий час працює над створенням високоточного артилерійського боєприпасу з сенсорним детонатором Sensor fuse Munition Artillery (SMArt). При застосуванні з гаубиці PzH2000 він може вражати цілі в радіусі до 26-ти км. Наразі сенсорний детонатор проходить модернізацію з метою приведення до сучасних стандартів, а також посилення уражаючого ефекту.


Реактивний снаряд SMArt з чотирма уражаючими елементами для запуску з систем залпового вогню має максимальну дальність 84 км. У 2010 році він успішно пройшов сертифікаційні випробування, однак так і не був прийнятий на озброєння. Згодом фірма Diehl розробила його вдосконалену версію SMArt 2, але вона не пройшла сертифікаційні випробування. Сьогодні попит на ці боєприпаси знову почав зростати, так само як і потреба в створенні і прийнятті на озброєння більш досконалих зразків. Однак в найближчому майбутньому цей попит, швидше за все, буде задовольнятися шляхом модернізації чинних зразків, а також прийняття на озброєння реактивного снаряда SMArt. Нещодавно був підписаний контракт на постачання в 2019 році додаткової партії з 600 ракет GMLRS UNITARY з унітарною бойовою частиною для стрільби з реактивних систем залпового вогню.

 

Боєприпаси з дальністю дії до 20-ти км


Сімейство SPIKE складається з ракет короткого радіуса дії (SPIKE SR), середнього радіуса дії (SPIKE MR), дальнього радіуса дії (SPIKE LR), збільшеного радіуса дії (SPIKE ER) і з радіусом дії за межами прямої видимості (SPIKE NLOS). Таким чином, дальність дії ракет сімейства SPIKE варіюється в межах від 2 до 20 км. Приймаючи рішення на користь ракет SPIKE, замовник отримує декілька переваг. По-перше, він отримує вже сертифікований продукт, і таким чином економить значні кошти, які йому довелося б витратити на розробку і випробування власної ракети. По-друге, ракети цього сімейства відрізняються високим рівнем уніфікації, а отже і мають знижену собівартість.


Ракети SPIKE вже прийняті на озброєння сил спецоперацій Бундесвера, де вони отримали назву «легка багатофункціональна керована ракетна система» MELLS. У майбутньому такими системами планується забезпечити піхотні підрозділи, мотопіхоту й деякі саперні частини. В якості платформ для пускових установок будуть використовуватися бойові машини Puma, Marder і Wiesel, які будуть поставлені протягом 2018 року. Ракета Spike LR призначена для ураження броньованих і неброньованих рухомих цілей, гелікоптерів, бункерів, мінометів і артилерії противника в радіусі до 4.000 метрів.


У 2013 році фірми Diehl Defence і Rafael підписали угоду про спільну розробку керованої ракети Spike NLOS для оснащення піхотних і артилерійських підрозділів. Наведення ракети на ціль здійснюється через радіочастотний канал зв’язку. Залежно від умов застосування може оснащуватися боєголовками і сенсорними детонаторами різних типів. Запуск ракети можливий як із наземних бойових платформ, так і кораблів і гелікоптерів. Цей високоточний, всепогодний боєприпас гарантовано уражає стаціонарні і рухомі цілі на відстанях до 30-ти км.


Для ураження цілей на дистанціях до 20-ти км також планується використовувати 120-мм мінометну систему Common Indirect Fire System (CIFS). Спроможності боєприпасів цього калібру розраховані на ураження цілей на відстані понад 12 км. Так, фірма Diehl пропонує високоточний мінометний боєприпас Lockheed Martin XM395 Precision Guided Mortar Munition (PGMM) з дальністю дії до 18-ти км. Крім сучасної системи наведення, ураження цілі гарантується завдяки використанню нового детонатора розробки компанії Junghans.


Для вирішення власних завдань на батальйонному рівні мінометну систему калібру 120 мм потребують і підрозділи моторизованої піхоти Бундесверу. Потреба є цілком зрозумілою, проте вона навряд чи буде реалізована через відсутність необхідних для цього людських і фінансових ресурсів.

 

Новина по темі: «EUROSATORY-2018»: ОГЛЯД АРТИЛЕРІЙСЬКИХ СИСТЕМ

 

Озброєння з дальністю дії до 300 км і більше


Для ураження цілей на дистанціях до 300 км збройні сили США використовують пускові установки MARS M270A1 і мобільні ракетно-артилерійські системи M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) на колісному шасі. З 2003 року ці системи оснащені ракетами MGM-140/-168 Army Tactical Missile System (ATACMS) розробки й виробництва Lockheed Martin. На кожну установку MARS припадає по дві ракети ATACMS (або ракети різних видів в залежності від типу цілі). Пускова установка M142 HIMARS розрахована на одну ракету ATACMS або шість реактивних снарядів GMLRS.

 

190815 GERMAN 5

Для ураження цілей на дистанціях до 300 км збройні сили в коротко- і середньостроковій перспективі Німеччині доведеться закуповувати ракети ATACMS в США


У рамках програми із збільшення дальності високоточних засобів ураження Long-Range Precision Fires (LRPF) Пентагон планує створити систему з дальністю дії 500 км. У відповідному тендері перемогла фірма Raytheon з ракетою Deep- Strike. Створення дослідних зразків і початок польотних випробувань заплановані на 2021-22 роки. Закупівлі серійних зразків розпочнуться в 2027 році. На кожну мобільну артилерійську систему MARS припадатиме по чотири таких ракети (по дві на пускову установку). США свого часу пропонували Німеччині співпрацю в рамках програми LRPF, але в кінці 2017 офіційно скасували цю пропозицію. Тому для задоволення своїх потреб в коротко- і середньостроковій перспективі Німеччині доведеться закуповувати ракети ATACMS в США. Яким чином ця проблема буде вирішуватися надалі поки не зрозуміло.


Також у Німеччині мають інтерес до такого засобу враження як спільна розробка Saab/Diehl BGT Defence RBS15. І це не випадково, з огляду на плани зі збільшення його дальності до 300 км і більше. На озброєнні ВМС Німеччини вже перебуває важка ракета морського базування RBS Mk3 (дальність 200 км, вага 800 кг зі стартовим прискорювачем і 630 кг в польоті, швидкість 0,9 Маха). У 2015 році після успішного завершення експлуатаційних випробувань RBS Mk3 була прийнята на озброєння для боротьби з ворожими кораблями, а в червні 2016 року сертифікована і для використання проти берегових цілей.


Шведська компанія Saab Dynamics спільно з німецькою Diehl Defence продовжують розробку ракетного боєприпасу RBS15 Mk4 з дворежимною (РЛС + ІЧ) ГСН, поліпшеною системою навігації і каналом двосторонньої передачі даних. Замість касетної бойової частини, адаптованої для боротьби з надводними цілями, ракета отримає боєголовку широкого спектра дії. При цьому дальність ураження цілей збільшиться до 400 км. Слід зазначити, що це буде саме керована ракета, а не реактивний снаряд для РСЗВ.

 

Інші проекти


Крім чинних проектів і закупівельної діяльності у сфері артилерійських озброєнь і боєприпасів, існують і інші проекти й пріоритети. Одним з таких пріоритетів є збільшення дальності ураження цілей до 300 км, про що ми вже згадували вище. Крім того, триває робота зі створення озброєнь для блокування дій бронетехніки противника на дальніх підступах до певного району. Вони розробляються для заміни боєприпасів з бронебійними уражаючими елементами, які сьогодні масово знімаються з озброєння.


Нарешті, третій напрямок стосується озброєнь для боротьби із напівукріпленими й добре укріпленими цілями. Одним з можливих рішень розглядається реактивний боєприпас SMArt для РСЗВ. У середньостроковій перспективі Бундесверу знадобиться новий навчальний снаряд для підготовки розрахунків артилерійських систем MARS II. Однак ніяких конкретних рішень з цього питання поки не прийнято.

 

Точність визначення координат цілі


Для гарантованого ураження цілей і мінімізації втрат серед цивільного населення потрібні не тільки високоточна зброя, але й і ефективні засоби визначення місця розташування цілей. З цією метою розроблено проект VeZobA, спрямований на підвищення точності вимірювання координат цілей, у тому числі шляхом створення високоточних мап з прив’язкою до місцевості. Проект реалізується як програмний пакет, який буде впроваджений як в чинні, так і перспективні системи JFS (в тому числі обладнання координаційних груп від JFST до JFSCG). Розробку відповідного технічного завдання та аналіз запропонованих рішень було завершено у 2018 році.

 

* * *


Можна стверджувати, що Німеччина докладає значних зусиль для створення оптимальної структури артилерійських підрозділів, оснащених сучасними засобами ураження, розвідки та управління, які здатні вирішувати весь спектр завдань, які стоять перед цим родом військ.


Ці заходи здійснюються в рамках оновленої концепції комплексної вогневої підтримки із застосуванням різнорідних сил і засобів (Joint Tactical Fire Suport, німецькою – STF, Streit-kraftegemeinsame Taktische Feuerunterstiitzung).


Реалізація концепції STF є складним, комплексним проектом, який не просто вирішує завдання якогось певного роду військ, але вимагає спільних, скоординованих зусиль всіх видів збройних сил, а також іноземних партнерів. Тому в цьому випадку величезне значення матиме ефективна взаємодія і координація зусиль всіх учасників, і на цьому побудована вся стратегія реалізації закупівельних програм в цій сфері.

 

Сергій ЗГУРЕЦЬ,

 

Defense Express

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №4 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

 

Публікації та новини по темі:

 

НІМЕЦЬКИЙ АРТВОГОНЬ. Ч.1

 

НІМЕЦЬКИЙ АРТВОГОНЬ. Ч.2

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues