190814 GERMAN 0Трансформація артилерії Бундесверу – з огляду на власні плани та досвід українсько-російської війни.

 

Продовження матеріалу НІМЕЦЬКИЙ АРТВОГОНЬ. Ч.1

 

Реалізація концепції STF вимагає великої кількості учасників і ресурсів. Це повинно враховуватися як при закупівлі нових і модернізованих систем (зокрема, наземних бойових платформ і БпЛА), так і при організації бойового забезпечення та експлуатаційної підтримки. Протягом декількох років планується реалізація закупівельних програм в наступних сегментах озброєнь:

 

Оновлений Fennek та ADLER для Joint Fire Support Team


Об’єднані (міжвидові) групи тактичної вогневої JFST забезпечують дані цілевказівки, здійснюють ідентифікацію та визначення координат цілей, а також проводять аналіз і оцінку результатів стрільби. Крім того, вони беруть участь в операціях власних і коаліційних сил, забезпечуючи вогневу підтримку навісним вогнем (артилерія), а також з повітряних (літаки й гелікоптери) і морських платформ.

 

190814 GERMAN 1

БРМ «Феннек» є уніфікованою системою обробки оперативних розвідувальних даних, що надходять від різних засобів спостереження і розвідки, і розподілу їх між визначеними частинами і підрозділами СВ ФРН


На сьогодні створено десять груп JFST. П’ять із них оснащені бойовими платформами Fennek у версії 1A2, і ще п’ять – у версії 1А3. Кожна з об’єднаних груп Fennek має в своєму розпорядженні дві бойові платформи: одну для коригування вогню наземної артилерії (ground/ground vehicle, G/G veh) і ще одну для коригування вогню авіації (air-to-ground vehicle, A/G veh). Екіпаж кожної з машин складається з водія та двох операторів обладнання. Збройні сили хочуть мати 25 об’єднаних груп JFST Fennek. Для задоволення цієї потреби компанія Krauss-Maffei Wegmann (KMW) має намір модернізувати 30 легкоброньованих розвідувальних машин до рівня Fennek 1A4 (по 15 машин модифікацій G/G і A/G). Крім переобладнання машин під відповідні завдання, проект передбачає і заміну деяких морально застарілих систем.

 

Новина по темі: НІМЕЧЧИНА ПОЧАЛА ГОЛОВУВАННЯ В СИЛАХ НАДШВИДКОГО РЕАГУВАННЯ НАТО

 

Модифікація G/G оснащена баштовим модулем 1530 з комплексом виявлення і цілевказівки LAZ 400 (на вимогу замовника можлива установка автоматичного гранатомета калібру 40 мм MG 3 або Heckler & Koch), навігаційною системою, комплексом розвідки й спостереження BAA II, двома комп'ютеризованими робочими місцями (ADLER II and FulnfoSysH), радіостанціями різного призначення та системою реєстрації даних про хід виконання бойового завдання.


Модифікація A/G має такий самий набір обладнання, за винятком системи радіозв’язку (у цьому випадку використовується радіостанція Harris PRC 117F/G). До 2020 року до рівня 1A3 планується модернізувати десять машин 1A2. Зокрема, передбачається установка більш сучасної системи протимінного захисту. Після завершення робіт з модернізації партії №3 всі машини модифікації 1A3 будуть модернізовані до рівня 1A4, а згодом (з 2020 року) до цього рівня буде модернізований і весь наявний парк 1A3. Постачання модернізованих машин 1A4 розпочнуться в 2019 році і завершаться до кінця 2022 року.


Комплекс розвідки й спостереження BAA II залишиться без змін. Замість приймача GPS з вибухостійким захистом буде встановлений більш сучасний аналог. Крім того, передбачається установка нового блоку управління NMWA, розширювача-розподільника GPS сигналів (тільки для модифікації A/G) і радіостанції PRC- 117G замість PRC-117F (на машинах A/G для коригування вогню авіації). Для цього проекту фірма Thales планує розробити аналог своєї радіосистеми BV-radio system 80/90/93. Кожен автомобіль буде оснащений двома комп’ютерами посиленої конструкції Centurion i7 + (ADLER III і FulnfoSysH) з сенсорними моніторами MDU15 DVB і системою KommServerQ-STF (всі виробництва ATM Computer Systems GmbH). Також передбачається установка реєстратора даних про виконання бойового завдання (MDA II DEU) й операційного пристрою SBG II DEU (обидва виробництва KMW), що дозволить здійснювати програмно-апаратну модернізацію в майбутньому. Крім того, планується установка LAN-комутатора на 12 портів з двома оптичними хвилеводами (LWL) виробництва АТМ, а також нової камери заднього виду (з перемикачем день/ніч) виробництва KTK Kommunikationstechnik GmbH. І, нарешті, планується оновлення програмного пакета (ZE, MDA, SBG).


Протягом багатьох років в артилерійських військах Німеччини використовується система командування й управління ADLER. Її новітня версія ADLER III розроблялась з урахуванням вимог збройних сил щодо тактичної/комплексної вогневої підтримки STF/JFS. Зокрема, це стосується повного оновлення інтерфейсу користувача з впровадженням сенсорного управління, цифрових мап і графічного відображення робочих процесів, а також можливості спільної роботи з системою STF (від координаційної групи JFS до підрозділів JFS на полі бою). До засобів розвідки та систем озброєнь, вже інтегрованих в систему ADLER II, додали систему керування вогнем ракетно-артилерійської установки MARS II. Передбачено можливість встановлення програмного пакета для розрахунку метеорологічних поправок і інтеграції в багатоканальну систему зв’язку типу Link16/VMF. Надалі, крім теперішньої системи для версії G/G, система ADLER III зможе підтримувати і цифрову систему ближньої авіаційної підтримки DACAS для платформ модифікації A/G. Завдяки наявності інтерфейсу Artillery Systems Cooperation Activities (ASCA) буде забезпечена можливість ефективної взаємодії та координації дій на всіх рівнях командування коаліційних операцій. Модифікація Fennek 1A4 буде додатково оснащена лазерною системою імітації ведення вогню.

 

Boxer: сильніший та більш захищений, аніж Fennek


Проте можливостей Fennek все одно недостатньо. Бо на полі бою він вразливий. Тож у 2022 році розпочнеться постачання платформ JFST Heavy, які будуть супроводжувати мотопіхоту на полі бою. У ході тендеру, який завершився у вересні 2017 року, як базову платформу було обрано багатоцільову бойову машину Boxer. Серед інших претендентів розглядалися ОБТ Leopard 2, бронетранспортери Puma і Marder, а також гусенична бойова машина, яка поки що не прийнята на озброєння німецької армії. Сухопутним силам потрібно 56 таких платформ (по дві на кожний з 28-ми підрозділів JFST Heavy). Два перших випробувальних зразка мають бути готові до кінця 2020 року. Подальші постачання будуть здійснюватися партіями: перша партія – 20 машин, далі по 6 машин у 2023, 2024 і 2025 роках.


Організацію закупівель доручено OCCAR і ARTEC GmbH. Ходова частина автомобіля Boxer залишиться без змін. Натомість буде розроблений новий функціональний модуль і сучасний комплекс розвідки й спостереження (BAA New). Також буде встановлено вдосконалений оптико-електронний комплекс, який за своїми ТТХ буде значно кращим за аналогічний комплекс на базі Fennek. Зокрема, це стосується засобів стабілізації, з огляду на необхідність спостереження за навколишньою обстановкою під час руху машини. Для більш точного наведення зброї планується використовувати лазерний цілевказівник з тепловізійною камерою, яка дозволить оператору впевнено відстежувати місце розташування лазерної плями. Машину буде оснащено і цифровою системою DACAS для координації ближньої авіаційної підтримки. Екіпаж складатиметься з водія і двох операторів обладнання. Кожна машина буде оснащена індивідуальними комплектами JFST для підтримки дій моторизованої піхоти безпосередньо на полі бою.

 

Новина по темі: В УКРАЇНІ РОЗРОБЛЕНА СУЧАСНА ГОЛОВКА САМОНАВЕДЕННЯ ДЛЯ ВИСОКОТОЧНИХ СНАРЯДІВ


Персональний комплект JFST


Підрозділи JFST після висадки з бойової машини повинні мати можливість діяти автономно на полі бою. Тому, крім відповідного оснащення бойової машини, потрібно створити і комплект персонального обладнання для використання поза межами бойової машини. Одна з ключових вимог до такого обладнання полягає в тому, щоб боєць мав змогу протягом тривалого часу ефективно виконувати поставлені завдання в найскладніших умовах навколишньої обстановки, діючи автономно і на великій відстані від бойової машини підрозділу. Технічне завдання на створення такого персонального комплекту було затверджено 30 січня 2018 року.


Згідно з технічним завданням, до складу персонального комплекту JFST мають входити блок командування й управління ADLER, засоби для коригування авіаційного вогню (DACAS), засоби зв’язку та інформаційна система. Тендер на розробку обладнання планується завершити до середини 2019 року. Найважливішим критерієм при визначенні переможця є мінімізація ваги обладнання. Всього для потреб збройних сил планується закупити 83 персональних комплекти JFST.

 

Посилення можливостей Координаційної групи JFSCG


Нагадаємо: за координацію всіх цих систем озброєнь Бундесверу, а також вогневих засобів ВПС, ВМС Німеччини і міжнародних партнерів відповідає Координаційна група Fire Support Coordination Group (JFSCG). По суті, вона виконує функції центру управління силами STF на рівні дивізій і бригад. Сюди надходить вся інформація, приймаються управлінські рішення і координуються дії міжнародних партнерів у рамках колективної системи комплексного вогневого забезпечення STF. Крім того, тут розташовуються координатори від всіх видів збройних сил (сухопутні сили, артилерія, армійська авіація, ВМС, ВПС), а також офіцери, які відповідають за координацію використання повітряного простору в районі бойових дій. Всі вони мають доступ до командно-інформаційної системи ЗС Німеччини, а також інформаційно-керуючих систем відповідних видів ЗС і родів військ. На першому етапі планується сформувати сім координаційних груп JFSCG, а згодом буде створено ще шість таких груп.


Комплекс обладнання кожної з груп складатиметься з 16-ти робочих місць і інформаційної системи командування й управління. Все обладнання буде розміщуватися в чотирьох сполучених контейнерах, захищених балістичною бронею. При цьому зв’язок з вищими структурами здійснюватиметься через мережу бойового управління, а з нижчими – через перехідні пристрої. На другому етапі проекту планується впровадити ПО для підтримки спільного інтерфейсу для всіх користувачів системи. Закупівлі обладнання розпочнуться у 2019 році.


Бойовою машиною групи JFSCG служить бронетранспортер Fuchs 1 A8A9 JFSCT виробництва Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH (RMMV).


Система JFSCG має в своєму складі значний компонент інформаційних технологій і засобів комунікації (Link 16, JREAP C, VMF, SatCom, ВЧ, УКХ). Як сполучний елемент між ними виступає блок інтерфейсу Interface Unit Tactical Data Links JFS (SSTTrp TDL JFS), розроблений ESG Elektroniksystem und Logistik GmbH. Завдяки своїй багатоканальній структурі він дозволяє здійснювати практично миттєвий обмін даними між абонентами різних видів збройних сил як на рівні однієї країни, так і декількох різних країн. Крім того, пристрій забезпечує високий рівень захисту інформації при передачі по мережах з різними грифами секретності («цілком таємно», «інформація обмеженого доступу») без зменшення швидкості передачі інформації.

 

190814 GERMAN 2

Бронетранспортер Fuchs 1 A8A9 JFSCT виробництва Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH (RMMV) використовується для оснащення групи JFSCТ.


Дані про повітряну обстановку передаються через мережу LINK 16, коригування авіаційного вогню здійснюється через мережу УКХ зв’язку, а виклик вогню з морських платформ також здійснюється через мережу LINK 16 (для фрегатів класу F125 використовуються окремі канали системи тактичного супутникового зв’язку ВЧ і УКХ діапазонів). Централізоване управління озброєннями здійснює система ADLER III, яка також використовувалася для забезпечення військових кораблів даними цілевказівки при веденні вогню по берегових цілях.


На озброєнні Бундесверу наразі перебувають чотири комплекти обладнання SSTTrp TDL JFS, а завдяки модернізації системи прийняття рішень (яка пройшла в середині 2018 року), їх кількість має зрости до 13-ти.

 

Далі буде...

 

Сергій ЗГУРЕЦЬ, Defense Express

 

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №4 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

 

Публікації по темі:

 

НІМЕЦЬКИЙ АРТВОГОНЬ. Ч.1

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues