190812 5G 0В той час, поки Україна лише починає набувати розвитку швидкісний Інтернет стандарту 4G, у Південній Кореї, Австрії, США, Китаї та декількох інших країнах вже тестують покриття нового покоління - 5G, яке значно змінить уяву про об’єми та швидкість інформації, яка передається. З огляду на це, той хто отримає контроль над 5G, а особливо у поєднанні зі штучним інтелектом, стане найвпливовішим гравцем як в цивільній, так і в військовій сферах протягом наступного десятку років.

 

Багато хто бачить у п’ятому поколінні бездротових систем передачі даних - 5G, додатковий крок у технічній еволюції мобільного зв’язку. Його швидкість і здатність транслювати набагато більше даних, значно менша затримка і більша стабільність кардинально змінять мобільні цифрові комунікації. З 5G стане можливим спілкування від пристрою до пристрою від платформи до платформи без необхідності використання супутників або літаків зв’язку. Тому такі можливості технології 5G стануть ключовими в розробці майбутньої військової техніки. Яскравим прикладом намагань зайняти лідируючі позиції в цьому напрямі є запекле протистояння США та Китаю.


Достатньо влучно описує, як буде використовуватись 5G в військових протистояннях Ліу Жен (Liu Zhen) в статті у South China Morning Post в січні цього року. Зокрема він зазначає: “Уявіть собі бій з групою терористів у місті. Терористи ховаються в порожній офісній будівлі, живлення відключено. 

 

Антитерористична група проникає в систему аудіо-контролю будівлі та аналізує звукові та відеосигнали за допомогою мікрофонів на камерах спостереження – система продовжує працювати завдяки автономному живленню. Після того, як акустичні дані отримано, штучний інтелект аналізує їх та визначає місця розташування терористів. Дрон влітає через найближче до місця розташування терористів вікно і знешкоджує їх”. Це є не сюжет фільму, а реальність. Вона існує завдяки технологіям 5G та штучного інтелекту. У своїй статті Ліу Жен цитує доктора Кларка Шу (Clark Shu), дослідника штучного інтелекту і телекомунікацій з Університету електроніки і технологій Китаю, який зазначає: “5G мережа розширює і поглиблює пізнання ситуації з поля бою на кілька порядків і виробляє гігантські масиви даних, обробка яких вимагає штучного інтелекту, який дає можливість їх аналізувати і навіть видавати команди”.

 

190812 5G 2

Уявімо ситуацію: протиракетний радар поблизу Гавайських островів повідомляє про МБР, яка рухається до західного узбережжя США. Наземна ракета-перехоплювач запускається і випускає групу маневрових супутників у ближньому космосі, що утворюють щит на шляху боєголовки, який перехоплює і руйнує її. Цей сценарій стає реальністю саме завдяки технологіям 5G та штучного інтелекту.

 

Ні для кого не таємниця, що США є світовим лідером у секторі штучного інтелекту. ВМС США займаються проектуванням і будівництвом невеликих озброєних безпілотних автономних кораблів. Під товщею океану Агентство передових оборонних дослідницьких проектів (DARPA) та інші оборонні відомства експериментують, розробляючи автономні групи дронів. ВПС США продемонстрували розгортання групи автономних дронів, запущених з винищувача. Штучний інтелект є вирішальним у всіх цих сценаріях через надзвичайно високу швидкість передачі даних і необхідність швидкого аналізу та вироблення команд.


З появою технології 5G і напрацювань в області штучного інтелекту, можна уявити інші сценарії бою. Наприклад: капітану авіаносця повідомляється про невідомий підводний човен, який знаходиться в його околицях. В той же час, центр бойового управління повідомляє про виявлення торпедної атаки. Капітан запускає ракети між авіаносцем і торпедою, які в свою чергу випускають групу автономних підводних апаратів, які утворюють бар’єр, що перехоплює і знищує торпеду. Наступний приклад: протиракетний радар поблизу Гавайських островів повідомляє про МБР, яка рухається до західного узбережжя США. Наземна ракета-перехоплювач запускається і, замість того, щоб намагатися знищити бойову частину МБР, випускає групу маневрових супутників у ближньому космосі, що утворюють щит на шляху боєголовки, який перехоплює і руйнує її. Ці сценарії наукової фантастики стають реальністю завдяки технологіям 5G та штучного інтелекту.


В той час, поки більшість країн Заходу розглядають 5G як розширення 4G, Китай вбачає технологію 5G як доповнення до його так званої ініціативи “ремня і дороги” (belt-and-road initiative (BRI)). BRI є міжнародним проектом, розробленим у Китаї з метою поширення інтересів Пекіну на глобальному рівні, зробити Китай провідним у світі економіки та військовій сфері до 2049 року – 100-ї річниці заснування цієї комуністичної країни. Окрім того, Китай завершує розгортання “Великої Ведмедиці”, яка є системою високоточної навігації. Вона розроблена з метою замінити американську систему GPS. BRI забезпечить реалізацію всіх можливостей китайської 5G, штучного інтелекту і системи точної навігації.


Пекін дав зрозуміти, що його економічні плани інтегровані з його планами національними безпеки. У жовтні 2017 року, на 19-му з'їзді Комуністичної партії Китаю, президент Xi Jinping долучив його нову ідеологію до китайської Конституції. Ця ідеологія включає економічні ініціативи, такі як BRI, а також потужне переозброєння для захисту територій від претензій з боку Південно-Китайського моря. Це означає, що BRI і система 5G є проектами комуністів, і вказує, наскільки вони є важливими для комуністичного керівництва і його намір стати лідером нового міжнародного порядку.


З огляду на історію розвитку 5G, BRI, і Китайську військово-територіальну агресію в Південно-Китайському морі, буде не щиро представляти для комуністів Китаю відокремленість китайських компаній, таких як Huawei від китайського уряду. Це твердження ґрунтується на тому, що Китай має централізовано керовану економіку, як кожна комуністична нація, а Huawei занадто потужна, щоб бути самостійною компанією. Цей факт був визнаний США ще на початку 2012 року, коли американська розвідка опублікувала доповідь, в якій зазначила, що Китайські виробники телекомунікаційного обладнання такі, як Huawei і ZTE становили загрозу для національної безпеки Америки через їх близькі відносини з китайським урядом. Фактично, закон про китайську національну розвідку 2017 року вимагає від китайських компаній співпраці з урядом з питань, які стосуються національної розвідки. З тих пір урядові агентства США, такі як ЦРУ, ФБР, АНБ і Міністерство оборони спричиняють опір китайським телекомунікаційним та комп'ютерним компаніям. Ці агенції не дозволяють використовувати комп'ютери або цифрові комунікаційні пристрої, які виготовляються в цілому в Китаї, або частково містять китайські компоненти. Минулого лютого, під час слухань у конгресі США, розвідники, включаючи керівників ЦРУ, ФБР, АНБ та ін. заявили, що вони не рекомендують американським громадянам придбавати пристрої або користуватись послугами Huawei.


На фоні сенсаційного розслідування Bloomberg Businessweek про встановлення жучків китайської розвідки у провідні американські IT-системи, в адміністрації Трампа, з’явився руйнівний “поворот до Азії”, який призвів до арешту у грудні 2018 року старшого виконавчого директора, головного фінансового директора, дочку засновника компанії Huawei – 46-річну пані Мен Ванчжоу. Наприкінці січня 2019 року влада США відкрила кримінальне провадження проти Huawei Technologies Co. Ltd, звинувативши китайську компанію у банківських махінаціях через торгівлю з Іраном і крадіжці комерційних таємниць у їхнього конкурента T-Mobile USA Inc., які також займаються розвитком телекомунікаційних мереж.

 

190812 5G 3

Протистояння США та Китаю у вигляді головної китайської телекомунікаційної компанії й нинішньої американської влади показує, що питання розвитку 5G виходить далеко за межі технологічної галузі, економіки, розваг та мас-медіа.

 

Перший помічник прокурора США Аннет Гейс із Західного округу Вашингтона стверджує, що “Huawei хотіли розробити свого робота для тестування телефонів, проте вкрали технологію у T-Mobile”. Справа США проти Huawei містить 23 кримінальні обвинувачення, які стверджують, що Huawei порушувала санкції та викрадала інтелектуальну власність надаючи неправдиві дані для американської влади і ділових партнерів протягом більше десяти років. Прокурори також стверджували, що Huawei видавала премії працівникам, які крали найбільш цінну інформацію та розміщували її на внутрішньому веб-сайті. Крім правової битви, Вашингтон нарощує міжнародні зусилля зі скорочення продажів телекомунікаційних продуктів Huawei, найбільшого у світі виробника мережевої інфраструктури, виробника № 2 смартфонів після Samsung, і основного гравця в реалізації мереж 5G.

 

190812 5G 5

Технологія 5G стане ключовою в розробці майбутньої військової техніки – передусім тому, що з’явиться можливість спілкування від пристрою до пристрою (та від платформи до платформи) без необхідності використання супутників або літаків зв’язку.

 

Союз розвідувальних органів “П’ять очей”, до якого входять США, Великобританія, Австралія, Канада і Нова Зеландія об'єднав зусилля з Японією, Німеччиною і Францією, домовившись активізувати контрзаходи до кібератак країнами, такими як Китай. Як і Австралія, Нова Зеландія заборонила продукцію Huawei. Уряд Японії припинив закупівлю всіх китайських телекомунікаційних продуктів. Британський Vodaphone, найбільший в світі постачальник мобільних послуг, не враховуючи Китай, припиняє придбання компонентів Huawei. Німецький Deutsche Telecom веде переговори про обмеження продукції Huawei в його мережі 5G, а французький Orange не дозволить Huawei створити свою мережу 5G. Канада вивчає ризики безпеці при використанні 5G мереж, незважаючи на загрози з боку китайського посла. Річард Фадден, колишній голова Служби безпеки Канади з 2009 по 2013 рр. сказав, що йде накопичення доказів для блокування Huawei. Податкова адміністрація Чехії заборонила продукцію Huawei після багатократних попереджень чеської служби кібербезпеки, про те що обладнання та програмне забезпечення Huawei збирає дані про чеських громадян. Служба розвідки Норвегії повідомляє, що Huawei має тісні зв'язки з китайським урядом, що викликає занепокоєння з точки зору безпеки, і вони вивчають способи обмеження розголошення даних. Польська влада заарештувала колишнього представника служби безпеки Польщі і директора з продажу Huawei, звинувативши їх у шпигунстві на користь Китаю. Варшава буде забороняти використовувати продукцію Huawei при створенні своєї мережі 5G і закликає союзників з НАТО приєднатися до заборони. Адміністрація Трампа повідомляє, що Китай являє собою пряму загрозу національним інтересам америки в економічній та військовій сферах. Інші країни незабаром визнають загрози, які несуть системи 5G, створені Китаєм. Це станеться, коли вони усвідомлять, що дракон, який чекає в цифрових тінях, є планом Китаю щодо домінування у просторі технологій ведення війни.


Huawei є одним із декількох китів, на яких стоїть встановлення 5G-мереж по всьому світу. Разом із Qualcomm, ZTE, Intel, Samsung, Ericson та декількома іншими техногігантами вони розробляють основні технології та продають свої системи постачальникам інфраструктурних рішень й інтернет-провайдерам. З 2009 року Huawei інвестувала близько 1,5 мільйардів доларів у розвиток 5G. За даними аналітичної компанії Jefferies станом на 2017 рік Huawei належало близько 10% від усіх патентів 5G-технологій.


Попри те, що сьогодні 5G-покриття лише починають встановлювати у США, Південній Кореї та декількох інших країнах, згідно зі статистикою Intel, глобальний дохід від 5G складе приблизно 200 мільярдів доларів у 2028 році. До порівняння: ця сума у п’ять разів перевищує дохідний бюджет України на 2019 рік. Очевидно, що розвиток 5G є фінансовим клондайком для IT-бізнесу, медіа, галузей комунікацій та інфраструктури.

 

Фактично, протистояння США та Китаю у вигляді головної китайської телекомунікаційної компанії й нинішньої американської влади показує, що питання розвитку 5G виходить далеко за межі технологічної галузі, економіки, розваг та мас-медіа. Головне питання – чи кроки проти Huawei пов’язані суто із намаганням відібрати у китайської компанії частину дуже прибуткового ринку, чи американська влада справді занепокоєна тим, що у найближчому майбутньому все буде працювати через Інтернет мережі їхнього головного геополітичного конкурента.


Тим не менш, як в Вашингтоні, так і в Пекіні, прекрасно розуміють, що той, хто отримає контроль над 5G, а особливо у поєднанні зі штучним інтелектом, стане найвпливовішим гравцем в світі в найближчі десять років.

 

Григорій БІЛАН для Defense Express

 

Публікації та новини по темі:

 

КОНФЛІКТ У КЕРЧЕНСЬКІЙ ПРОТОЦІ, ІНФОРМАЦІЙНА ВІЙНА ТА ДЕСТАБІЛІЗАЦІЯ УКРАЇНИ


ПРОТИДІЯ РОСІЙСЬКІЙ ГІБРІДНІЙ АГРЕСІЇ: НЕ ВТРАТИТИ ТЕМП


США ГОТОВІ ДОПЛАЧУВАТИ КРАЇНАМ, ЯКІ ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ ВІД РОСІЙСЬКОЇ ТА КИТАЙСЬКОЇ ЗБРОЇ


ПРИПИНЕННЯ ДІЇ ДРСМД: ЯКИМИ БУДУТЬ НАСЛІДКИ ДЛЯ СВІТУ ТА УКРАЇНИ

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues