190725 frolov 0Гібридна агресія РФ проти України використовується російською «воєнщиною» для перевірки можливостей нових зразків озброєнь та військової техніки, а також удосконалення тактики їх використання.

 

Отримані результати надалі враховуються як під час забезпечення та підготовки збройних сил та інших силових структур РФ, так і для реалізації експортного потенціалу на міжнародному ринку озброєнь. Подібна політика РФ рано чи пізно неминуче приведе російське військово-політичне керівництво на лаву підсудних міжнародного трибуналу. Поки ж Кремль своїми діями системно готує доказову базу, яка сприятиме подальшому притягненню російських високопосадовців до відповідальності.

 

«Гібридний контингент» на сучасному етапі

 

На тимчасово окуповані РФ території Донецької та Луганської областей завезена значна частина бронетанкової техніки, артилерійських та зенітних засобів, засобів радіоелектронної та радіотехнічної розвідки, засобів РЕБ, безпілотних літальних систем, стрілецького та снайперського озброєння та інших ОВТ радянського та російського виробництва. Всі вони знаходяться на озброєнні оперативного угруповання російських військ на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей. Основу останнього становлять 1 та 2 армійські корпуси (1 та 2 АК), які входять до складу 8 армії (8 А) Південного військового округу збройних сил РФ.

 

190704 TehnikaRF 7

Російські найманці на Донбасі позують з 12,7 міліметровим снайперським комплексом 6C8 (АСВ «Корд»/КСВК) та ВСС «Вінторєз» 9 мм

 

За даними української розвідки, наразі у бойовиків на озброєнні – 475 танків, близько 1000 бойових броньованих машин, понад 700 артсистем і більш ніж 200 реактивних систем залпового вогню. Це – значно більше, ніж в деяких європейських країнах. Так, для прикладу, станом на 2017 рік на озброєнні в Сухопутних військ ЗС Великобританії налічувалось 246 танків Challenger 2 (ще 139 знаходились на зберіганні); 294 БРМ FV107 Scimitar; 375 БМП Warrior (ще 107 знаходились на зберіганні), а також ще 124 допоміжні машини на її базі – КШМ, інженерні, медичні та ін. (175 – на зберіганні); близько 220 артилерійських систем, з яких 110 САУ AS90 (та 20 на зберіганні), 108 причіпних орудій LG-118 (26 – на зберіганні), 4 великокаліберні 155-мм гаубіци FH70;15 самохідних міномети на шасі БТР AFV432; 28 РСЗО MLRS (23 – на зберіганні).

 

https://defence-ua.com/images/Content_2018/08/22/publ/180822-NovOzbr-4.jpg

 

Якщо основні види озброєнь представлені здебільшого радянськими зразками, то велика частина критичних засобів, що дають перевагу на сучасному полі бою (засоби зв’язку, розвідки, РЕБ та ін.) є сучасними зразками російського виробництва.

 

При цьому, на передньому рубежі використовується здебільшого озброєння та військова техніка радянського виробництва, лише за рідким виключенням новітні російські зразки, виготовлені після 90-х років. Сучасна зброя перебуває в тилу і використовується при загостренні ситуації.

 

190704 TehnikaRF 2

Т-90А РФ на дорозі між нп Придорожнє та Новоганнівка. Луганська область. Серпень 2014 року

 

Публікація по темі: ТАНКИ І АРТИЛЕРІЯ: ЯКИМИ НОВИНКАМИ РОСІЯ ОЗБРОЇЛА БОЙОВИКІВ?

 

Основних причин для цього є дві. З одного боку це є наслідком недовіри до місцевого населення, яке на тлі масованого пропагандистського зомбування з одночасним погіршенням соціально-побутових умов вимушене долучатись до лав гібридних підрозділів зі складу 1 та 2 АК ЗС РФ. З іншого боку в керівництві окупаційного контингенту та в середовищі воєнно-політичного керівництва РФ свідомі того, що будь-яка фіксація нових зразків озброєнь та військової техніки виробництва РФ на не підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей, зокрема представниками місії ОБСЄ, стає зайвим свідченням, що йде не на користь офіційній версії оцінки РФ того, що відбувається на сході України. Через це РФ здійснюються активні заходи по маскуванню такої техніки та обмеженню її застосування в повсякденній діяльності.

https://defence-ua.com/images/Content_2019/07/05/publications/190705-na_zakhysti_hromadyan_Ukrayiny-8.jpg

У ході слідчих (розшукових) дій в зоні проведення ООС Управлінням з розслідування злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях Генеральної прокуратури України постійно виявляються докази російської агресії проти України. На фото виявлені після обстрілу позицій Збройних Сил України в с. Широкине Волноваського району Донецької області, який вівся 12.02.2019 з тимчасово окупованої території Донецької області, уламки російського артилерійського 152 міліметрового керованого боєприпасу ЗОФ39 «Краснополь» / Фото:Генеральна прокуратура України

 

Тим не менш, Кремль періодично застосовує новітні озброєння з метою випробовування їх можливостей в реальних бойових умовах, а також для демонстрації сили та залякування. При цьому останнім часом відмічається значне зростання інтенсивності їх застосування. Якщо з початку ООС 30 квітня 2018 року по квітень 2019 року було зафіксовано 4 випадки застосування керованого боєприпасу «Краснополь», то лише за травень та червень цього року вже маємо 4 подібних випадки. Один із останніх обстрілів із використанням даного озброєння було зафіксовано в районі н.п. Широкіно.

 

 

При цьому відмічається невідповідність цілей та результатів застосування цього коштовного боєприпасу, який призначений для гарантованого ураження важливих цілей. Зокрема під вогневе ураження потрапляли неважливі цілі. Одного разу снаряд навіть застосовувався по житловому будинку, що забезпечувало високий ризик потрапляння фрагментів боєприпасу у якості доказу агресії РФ проти України.

 

190725 kerovani boyepripasi Krasnopol

Уламки 152-мм артилерійського боєприпасу типу «Краснополь», яким 5 квітня 2019 року буо обстріляно позиції одного з підрозділів зі складу ООС / Фото: ООС

 

Зокрема, 14 лютого 2019 року українськими військовими зафіксовано потрапляння боєприпасу «Краснополь» у житловий будинок місцевого мешканця Вікторова Фролова, який мешкає на околиці селища Новолуганського, що знаходиться на сумнозвісній Світлодарській дузі.

 

190725 frolov

70-річний пенсіонер Віктор Фролов в чий будинок у Новолуганському 14 лютого 2019 року влучив російський високоточний снаряд «Краснополь» / Фото: ООС

 

 

За час збройного протистояння противник також використовував керовану міну КМ-8 «Грань» з метою проведення випробувань. Однак останній раз це відбулося у 2016 році. Після чого, фактів її використання не виявлено.

 

Також слід зазначити, що на лінії розмежування українські підрозділи постійно відмічають застосування противником ПТРК «Фагот».

 

Загалом, застосування російського новітнього озброєння (це стосується РЕР, РЕБ, ППО) покладається переважно на російських військових, які перебувають на тимчасово окупованих територіях у складі окупаційного контингенту.

 

Також слід відзначити, що до зони проведення ООС періодично заходять російські професійні снайпери, які застосовують новітні гвинтівки з новими кулями з високою ефективністю ураження виробництва РФ. При цьому є факти, які вказують на застосування росіянами снайперських гвинтівок іноземного виробництва.

 

Нова зброя «гібридної орди»

 

В РФ приділяють значну увагу застосуванню для озброєння свого окупаційного контингенту засобів, що мають забезпечувати перевагу на сучасному полі бою – засоби зв’язку та управління, засоби розвідки та радіоелектронної боротьби, безпілотні системи та ін. І тут, значну роль відіграють саме нові засоби російського виробництва.

 

Зокрема, усі пункти управління російських військ на окупованих територіях забезпечені необхідними засобами зв'язку і повністю інтегровані в загальну систему управління збройних сил РФ.

 

Технічна основа системи управління 1 та 2 АК поєднує в першу чергу телекомунікаційні засоби поставлені з РФ:

 

-           командно-штабні машини типу Р-149БМР «Кушетка-Б» на базі БТР-80 та Р-142Н на базі ГАЗ-66;

-       широкодіапазонні радіостанції Р-161А2М «Экватор-ЗМ» на базі ЗіЛ-131; новітні російські станції супутникового зв'язку типу «Аурига»; радіостанції КХ діапазону Р-129, Р-130, Р-131 (на бронетехніці та автомобілях), Р-143 (переносні) для організації радіомереж артилерійських та розвідувальних підрозділів;

-        новітні російські радіостанції закритого завадостійкого зв'язку УКХ діапазону Р-187П1 «Азарт» та Р-392АРК «Арахис» (перебувають на озброєнні підрозділів ЗС РФ, сумісні з радіостанціями минулого покоління);

-          застарілі УКХ радіостанції Р-123, Р-173 на бронетехніці та переносні Р-159, а також «ВаоFeng» китайського виробництва.

Також у військових частинах 1 та 2 АК 8 А Південного ВО ЗС РФ відмічається застосування різних радіотехнічних засобів, у т.ч.:

-           радіолокаційних засобів на бойових машинах (БМ) зенітного ракетного комплексу (ЗРК) 9КЗЗ «Оса»;

-           радіолокаційних артилерійських розвідувальних комплексів 1Л219М «Зоопарк-1»;

-           радіолокаційних комплексів розвідки та контролю ведення вогню 1Л271 «Аистёнок»;

-           переносних станцій наземної розвідки 1РЛ133 «Монитор-М» (ПСНР-5) та 1РЛ120 «Кредо-МГ» (ПСНР-8), станцій ближньої наземної розвідки 1РЛ136 «Фара» (СБР-З)та 1Л111 «Фара-Г (СБР-5).

 

190725 torn

 

Публікація по темі: НОВІТНІЙ РОСІЙСЬКИЙ КОМПЛЕКС РАДІОРОЗВІДКИ «ТОРН» ЗНОВУ ЗНАЙШЛИ НА ОКУПОВАНОМУ ДОНБАСІ

 

Окремо слід відмітити, що на озброєння 1 АК надійшли радіолокаційні станції (РЛС) 1Л227 «Соболятник», які призначені для виявлення наземних, надводних нерухомих та рухомих цілей при відсутності оптичної видимості (туман, дощ, сніг тощо), повітряних цілей на малих висотах. Також можуть використовуватись як РЛС контрбатарейної боротьби. На озброєння у ЗС РФ вони надійшла лише у 2014 році, однак вже встигли відмітитися на Донбасі

 

РФ активно застосовуються радіотехнічні засоби різних типів та призначення. Так на окупованих територіях розгорнуто РЛС виявлення повітряних цілей 51У6/35Н6 «Каста-2-Г» та РЛС П-15 1РЛ13 «Тропа». По всій лінії розмежування здійснюється радіоелектронна розвідки та радіоелектронне придушення системи зв'язку українських військ.

 

Окремо слід відмітити той факт, що на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей інтенсивно використовуються засоби РЕБ. За даними українських військових, виконання завдань радіоелектронного придушення покладено на окремі роти радіоелектронної боротьби 1 та 2 АК. На озброєнні рот перебувають станції РЕБ радянського та російського виробництва. Водночас на тимчасово окупованих територіях перебувають маневрені групи РЕБ зі складу окремих батальйонів РЕБ 8 А Південного ВО та 20 А Західного ВО ЗС РФ. У зазначених групах є новітні станції РЕБ ЗС РФ, серед яких, СПР-2М «Ртуть-БМ», 1Л269 «Красуха-2», РБ-109А «Биліна», «Репелент». Через їх активний радіоелектронний вплив українські війська систематично втрачають БПЛА вздовж лінії розмежування. А за рахунок комплексу «Леер-3» противник періодично присилає на мобільні телефони військовослужбовців ЗС України CMC дискредитую чого характеру.

 

190726 rf

https://defence-ua.com/images/Content_2019/07/05/publications/190705-na_zakhysti_hromadyan_Ukrayiny-3.jpg

БПЛА “Орлан-10” російських окупаційних військ, що був збитий в районі населеного пункту Боровське 13 жовтня 2018 року екіпажем гелікоптеру Мі-24 зі складу ОС

 

Публікація по темі: ВСТАНОВЛЕНІ ТОЧНІ КООРДИНАТИ ПОСТІЙНОЇ ФІКСАЦІЇ НОВІТНІХ РОСІЙСЬКИХ СИСТЕМ РЕБ НА ДОНБАСІ

 

Крім того, наразі відмічається широке використання РФ сучасних БПЛА різних класів для ведення оперативно-тактичної та тактичної розвідки, а також для виконання інших спеціальних завдань серед яких корегування вогню і спостереження результатів вогневого ураження мінометів, артилерії, реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) та інші. При цьому характер застосування БпЛА противником відображає пріоритетність та планомірність ведення повітряної розвідки на найбільш загрозливих напрямках. Основними типами БпЛА, які застосовує противник, є: оперативно-тактичні типу «Орлан-10», «Форпост»; тактичні типу «Гранат», «Тахіон», «Застава», «Zala- 421-08».

 

190704 TehnikaRF 6

Тактичний БПЛА «Форпост». Збитий 20 травня 2015 року ЗСУ та впавший поблизу нп Водяне, що у Донецької області

 

Відео:

 

 

Аналітична група Defense Express

 

Спецпроект Defense Express:

Інформаційно-консалтингова компанія Діфенс Експрес у 2019 році реалізовує ряд проектів в зоні проведення Операція об'єднаних сил (ООС). Ці проекти скеровані на те, аби сприяти розширенню доказової бази російської агресії, забезпечити кращу взаємодію між вітчизняними виробниками озброєнь та військової техніки та її кінцевими експлуатантами, допомогти місцевим підприємствам в долучені до справи створення та виробництва продукції для потреб оборони та безпеки України та поширенню на підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей медіаграмотності.

 

Публікації та новини по темі:

 

О.СИРСЬКИЙ: РФ ВИКОРИСТОВУЄ ДОНБАС ЯК ПОЛІГОН

 

РОСІЯ РОЗГОРНУЛА В ЯСИНУВАТІЙ КОМПЛЕКС РОЗВІДКИ «ЗООПАРК-1»

 

РОСІЯ НА ДОНБАСІ ВИКОРИСТОВУЄ БІЛЬШЕ 8 ТИПІВ БПЛА

 

НА ДОНБАСІ ВИЯВЛЕНІ НОВІТНІ РОСІЙСЬКІ СИСТЕМИ РЕБ

 

ЯК ВПІЗНАТИ НОВІТНЮ РОСІЙСЬКУ СИСТЕМУ ОРБІТАЛЬНОГО ПРИДУШЕННЯ «ТІРАДА-2» НА ДОНБАСІ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues