NorwayНорвегія є однією з країн світу, яка рішуче підтримує Україну протягом тривалого періоду часу. Російська окупація Криму та агресія Кремля на Донбасі не змінили відношення до України, а навпаки зміцнили його. Про Україну, НАТО та деякі інші актуальні питання Defense Express поспілкувався з аташе з питань оборони Норвегії в Україні Хансом Петтером Мідттаном.

 

- Як ви оцінюєте сучасний рівень співпраці між Україною та Норвегією?
аташеЯ би сказав, що на сьогодні ми має дуже міцні відносини між Україною та Норвегією. Співпраця між країнами різко зросла впродовж двох останніх років. Незважаючи на те, що наші основні зусилля переважно поширюються на реформування громадянського суспільства, Норвегія також прагне до зміцнення оборонного співробітництва з Україною, як в рамках річного плану двостороннього співробітництва в галузі оборони, так і в межах партнерства з НАТО.
Просто для того, щоб дати уявлення про масштаби нашої не військової підтримки, наведу низку цифр. Так, у 2014 році наша підтримка зросла до 485 млн грн. в порівнянні з 120 млн грн. у 2013. А у 2015 році фінансова допомога вже склала 940 млн грн.
Оборонне співробітництво між країнами також зросло. Ми продовжуємо програму соціальної адаптації військовослужбовців звільнених у запас. В цьому напрямку ми маємо два рівня співпраці: в рамках Трастового фонду НАТО з одного боку та Міжнародного фонду соціальної адаптації в Україні (через 14 українських і один норвезький університети) з іншого. Основним завданням проекту є підготовка військовослужбовців та членів їх сімей до цивільного життя. Всі розроблені з цією метою курси засновані на потребах в тих чи інших професіях на ринку праці в різних регіонах України. До сих пір нам вдалося підготувати більш 7 300 чоловіків і жінок по всій країні.
Норвегія разом з Албанією, Хорватією, Грецією, Люксембургом, Португалією та Туреччиною є провідною країною в рамках Трастового фонді НАТО з військової кадрової політики. Впродовж наступних трьох років ми будемо підтримувати Міноборони України в питаннях розробки сталої та ефективної програми підготовки військовослужбовців, які повертаються до цивільного життя. Допомога здійснюватиметься шляхом надання консультацій з питань розробки політики та передової практики, досвід в чому є в країнах НАТО.
У минулому році в Міністерстві оборони України ми почали проект з управління людськими ресурсами (HRM - Human Resources Management). Мета проекту полягає у підтримці зусиль українських реформ. Крім того, ми активно працюємо з українським Міністерством оборони. Ми завершили перший етап проекту і перейшли до фази практичної реалізації узгоджених цільових показників.
Такими є лише деякі приклади триваючого співробітництва в галузі оборони.
У 2014 році ми також надали безкоштовно 77 000 сухпайків для Збройних Сил України і на сьогодні обговорюємо варіанти надання не летальної допомоги. Крім того, Норвегія підтримує процес навчання та підготовки, а також багато іншого.

 

- Як ви оцінюєте перспективи для України стати повноцінним членом НАТО? Чи це можливо в даний час?
Двері до НАТО залишаються відкритими для будь-якої європейської країни і будь-яка держава в змозі взяти на себе зобов'язання і внести свій внесок в безпеку на євроатлантичному просторі. З 1949 року, після шести хвиль розширення, кількість країн-членів НАТО зросла з 12 до 28. Наскільки мені відомо, чотири країни-партнери в даний час оголосили свої прагнення набути членство в НАТО. Україна ж досі цього не зробила.
«Політика відкритих дверей» ґрунтується на статті 10 установчого договору Альянсу, в якому говориться, що будь-яке рішення запросити країну вступити в альянс приймається Північноатлантичною радою на основі консенсусу між усіма союзниками. Жодна третя країна не має права голосу в таких обговореннях. Цей договір свідчить, що НАТО відкрите для будь-якої «європейської держави, яка в змозі дотримуватися принципів цього Договору і сприяти безпеці у Північноатлантичному регіону».

 

новрегия 2

 

Для того, щоб вступити до Північноатлантичного союзу, країни повинні поважати цінності НАТО, а також мають задовольняти певним політичним, економічним та військовим критеріям. Зокрема: мати діючу демократичну політичну систему, засновану на ринковій економіці; здатними вирішувати конфлікти мирним шляхом; бути готовим здійснити військовий внесок в операції НАТО; і відданим демократичним цінностям.
Ось чому питання про членство в НАТО є політичним питанням. Україна повинна визначити членство в Альянсі в якості національної амбіції. Прийнявши це рішення, Україна має досягти попередніх критеріїв, необхідних для набуття членства в НАТО. І, нарешті, 28 країнам необхідно досягти спільне рішення і прийняти Україну в якості повноправного члена Альянсу. Я, звичайно, не можу спекулювати на результатах цього процесу, адже це буде спільним результатом з огляду на національні інтереси держав-членів.

 

Нажаль, Україна на сьогодні стикається з низкою викликів, які повинні бути вирішені до того, як почнуться політичні дискусії всередині НАТО. Агресія Росії і незаконна анексія Криму є одними з цих викликів. І тут слід розуміти, що Альянс не імпортувати конфлікти на свою територію.
Також, Україна повинна реформувати всі сектори економіки, в тому числі сектор безпеки і оборони. Країна вже зробила багато для підтримки міжнародного співтовариства, але попереду ще довгий шлях, перш ніж процес реформ буде завершений. Проте, я хотів би зазначити, що проведення міжгалузевих реформ, на фоні російської агресії на сході України; і в той же час вирішення екстремальних економічних, енергетичних, безпекових і гуманітарних проблем, є значним досягненням. У мене є величезна повага до то, що було зроблено до цих пір з точки зору початку процесу реформ, а також на фоні проблем, з якими стикається Україна. Зі свого боку я би хотів висловити своє щире захоплення унікальним, сильним і розвинутим громадянським суспільством.

 

Також слід відзначити, що процес задоволення вищевказаних критеріїв має саме по собі велике значення для України. Впровадження стандартів НАТО і прагнення до взаємодії з Альянсом, покращить можливості Збройних Сил України. Країна стане менш залежною від російських технологій. Стандарти для обладнання, освіти, професійної підготовки та навчання будуть покращені. Лідерство стане ще більш ефективним. Процес прийняття рішення стане швидше, покращиться ситуаційна обізнаність, здатність планувати і проводити операції. Все це дозволить поліпшити здатність України зберегти свій суверенітет і подбати про своїх солдат.

 

- Як ви оцінюєте можливість співпраці між норвезькими та українськими підприємствами в області виробництва зброї?
Я вважаю, що це було б можливо в майбутньому, коли нинішній конфлікт в Україні буде вирішений. Норвегія має сувору політику щодо експорту військової техніки, технологій та пов'язаних з ними послуг. Керівний принцип, який одноголосно схвалений норвезьким парламентом, є те, що Норвегія не допускає експорт озброєння в райони, де йде збройне протистояння, загроза війни або країни, де має місце громадянська війна.
Триваючий процес реформ в цьому сенсі, також має важливе значення для готовності міжнародної оборонної промисловості утвердитися в Україні. Реформа cудової реформи і боротьба з корупцією є двома ключовими напрямками, які, я вважаю, мають в цьому велике значення.

норвегия

- Ви, напевно, знаєте, поточну ситуацію навколо українського флоту. Чи є можливість передати деякі норвезькі кораблі, які були у вжитку, до України?
Військово-морські сили Норвегії переживають безперервний процес трансформації та модернізації, з тих пір як був представлений останній клас підводних човнів у 1989-1992 роках. Ми прийняли на озброєння низку нових тральщиків, фрегатів та кораблів прибережної берегової зони. І це лише деякі зі структурних змін, які зазнали ВМС. В результаті, наш нинішній флот на сьогодні є одним з найсучасніших і передових в Європі.
В цьому процесі, ми продали та/або передали старі кораблі в інші країни-члени НАТО. В результаті Норвегія, не має будь-яких надлишкових одиниць техніки для передачі іншим країнам. Навіть якби ми могли, то попередньо згадані експортні обмеження не дозволили б цього зробити.
Тут слід відмітити, що, ймовірно, передача або закупівля старих кораблів з інших країн НАТО були б не лише розумним і ефективним способом відновлення ВМС України, а й, в той же час, сприяли б досягненню оперативної сумісності з НАТО. Перебудова ВМС України має бути питанням першочергової важливості з огляду на нинішню ситуацію в області безпеки, а також важливості морської галузі для суверенітету і майбутнього процвітання країни.

норвегия 3

- Деякі українські експерти говорять про необхідність створити в Україні «москітний флот». Чи це прийнятно для країни чи ні?
Українські ВМС повинні бути готові до боротьби, через загрозу російської агресії. На фоні цього рівень амбіцій має бути адаптований до фактичних фінансових реалій, наявності та важливості морських території, а також поточних та майбутніх умов з огляду на присутність російських військово-морських і повітряних можливостей в Чорному морі. Україна не зможе протистояти РФ на рівних умовах ще довгі роки. Тому асиметричне рішення має базуватися на реалізації стратегії «Sea denial» («заборона вільного використання моря»). «Москітний флот» може бути прийнятним рішенням доти, доки Україна матиме потужну берегову протиповітряну оборону. В противному випадку потрібно шукати інші слабкі сторони російського військово-морського флоту.

 

норвегия 4

 

- У листопаді 2009 року Швеція, Норвегія, Данія, Фінляндія та Ісландія створили нову організацію NORDEFCO (Nordic Defence Cooperation). Як ви оцінюєте діяльність цієї структури після семи років існування?
Співпраця в галузі оборони між Скандинавськими країнами має давні традиції і позитивні результати. Основною метою NORDEFCO є зміцнення національної оборони країн-учасниць, оцінка загальних можливостей щодо взаємодії та сприяння реалізації спільних ефективних рішень.
Наша співпраця, як в форматі виключно Скандинавських, так і Скандинавсько-Балтійських країн, сприяє тісному діалогу між країнами-учасницями. У світлі нової ситуації в області безпеки в Європі, важливість цього діалогу значно зросла. Нещодавно Скандинавські країни Європи обмінялися думками з питань національної готовності, а також можливостей для більш тісної співпраці в галузі повітряного спостереження та у питаннях проведення навчань та тренувань.

 

НАТО та підготовка і навчання Скандинавських країн є важливими елементами як стримування, так забезпечення безпеки в цьому регіоні. Країни організації пройшли довгий шлях з проведення транскордонних навчань. Майже щотижня літаки-винищувачі зі Швеції, Фінляндії та Норвегії, здійснюють спільне патрулювання повітряного простору на крайній півночі. Це підвищує нашу сумісність і демонструє регулярну присутність в цьому регіоні. Крім того, задіяння авіації з місць базування на національних територіях є ефективним і економічно вигідним.
Щорічні навчання Arctic Challenge стали визначною багатосторонньою подією і мають велике значення для посилення безпеки та підготовки кадрів. У 2015 році 9 країн і понад 100 літаків, в тому числі зі США і літаки ДРЛВ НАТО AWACS, приймали участь в цих навчаннях.

 

- Як ви оцінюєте співпрацю Норвегії з EDA (Європейське оборонне агентство)?
У 2006 році Норвегія підписала адміністративну угоду з Європейським оборонним агентством. Незважаючи на те, що країна не є членом ЄС це надає нам можливості брати участь в програмах EDA на індивідуальній основі без праву голосу.
Європейське оборонне та безпекове співробітництво має важливе значення для Норвегії. Останні події в світі наголосили на необхідності для Європи з метою досягнення стабільності в регіоні зміцнювати власні можливості в секторі безпеки, і таким чином поліпшувати колективну безпеку в рамках НАТО.
EDA грає важливу роль в поліпшенні європейських оборонних можливостей за рахунок активних зусиль у сприянні, заохоченні і підтримці багатонаціонального співробітництва. Норвегія рада бути активним учасником багатьох заходів EDA, в тому числі в галузі морського спостереження, дозаправки в повітрі, підготовки пілотів тактичного повітряного транспорту та вертольотів, покращення майбутніх протитанкових можливостей, а також в процесі реалізації різноманітних дослідницьких та технологічних проектів.
Багатонаціональна співпраця в області оборони знаходиться на підйомі по всій Європі, в тому числі в регіонах Північної Європи, Балтійського і Північного морів. Норвегія вважає, що EDA та НАТО могли б зіграти певну роль у підтримці такого співробітництва, а також у забезпеченні узгодженості зусиль цих об'єднань і покращенні можливостей Європи та Альянсу...

 

Повну версії інтервью читайте на сторінках чергового журналу Defense Express

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues