190724 rfАнексія Криму та агресія РФ на Донбасі, а також подальші гібридні дії Кремля в усіх сферах стали каталізатором для відновлення здатності української Держави до спротиву та відновлення суб’єктності на міжнародній арені. Україна за п’ять років показала значний прогрес і здобутки в протидій агресії РФ. Головне – на черговому етапі протистояння не спасувати перед «новими-старими» гібридними викликами, одні з найзагрозливіших з яких – в гуманітарній сфері.

 

Гібридні інстумени Кремля та суверенність України

 

Російська Федерація за часів правління Володимира Путіна перейшла від прямого військового втручання в справи суверенних країн до застосування “непрямих заходів”, таких як інформаційні та енергетичні війни, кібер-атаки, організація і провокування масових протестів місцевих жителів, а також використання іноземних політиків для лоббіювання інтересів, що спрямовані на досягнення політичних цілей Кремля. Активні військові заходи починаються лише в період кризи і лише посилюють та підтримують ці “непрямі заходи”. При цьому на думку начальника Генерального штабу Російської Федерації генерала Герасимова на даний час: “…отримав розвиток принцип ведення війни на основі скоординованого застосування військових та невійськових заходів…при цьому роль Збройних Сил є вирішальною”.

 

Сама територія України розглядається Кремлем як геостратегічна “буферна зона” між Російською Федерацією і НАТО та є невід'ємною частиною геостратегічних інтересів Росії. Росія керує неоголошеною війною на сході України, щоб блокувати ініціативи щодо виходу України з-під впливу Росії та формування нестабільності серед геополітичних опонентів у перспективах подальшого розвитку ситуації у Східній Європі. Росія в даний час демонструє готовність до повномасштабної війни і контролює ситуацію на Донбасі для того, щоб отримати переваги для майбутніх угод з західними країнами (зокрема, Сполученими Штатами та провідними державами ЄС) щодо розподілу майбутніх сфер геополітичного впливу.

 

На шостому році війни Україна показала світу, як протистояти набагато більшому і потужнішому противнику. Однак для того, щоб перемогти в цій війні, необхідно, щоб цей досвід, сплачений за дуже високою ціною (більше 13 000 загиблих і більше 2 000 000 внутрішньо переміщених осіб), був вивчений і впроваджений у життя.

 

Аналіз поточної ситуації показує, що основними сферами, на яких держава повинна сконцентруватися для протидії російським гібридним заходам, є:

 

 • військова;
 • економічна;
 • гуманітарна;
 • політична;
 • інформаційна;
 • кібернитична;
 • дипломатична;
 • діяльність спецслужб/правоохоронна діяльність.

 

Війна та економіка

 

З 2014 року Україна досягла величезного прогресу в кожній зі сфер в яких РФ генерує гібридні загрози. Чи не найбільшого прогресу досягнуто у військовій сфері. Незважаючи на те, що економічний прогрес України ще не так відчутний для пересічних громадян, досягнення в протидії агресії в РФ в економічній сфері все ж є доволі суттєвими.

 

Зокрема, у військовій сфері за цей час відбулись такі позитивні зрушення:

 

 • майже вдвічі збільшено чисельність Збройних Сил України (зі 150 тис. у 2014 році до 255 тис. у 2019 р.);
 • збільшено військовий бюджет та витрати на сектор безпеки та оборони в цілому. Український військовий бюджет у 2014 році складав 27 мільярдів гривень - 1,78% ВВП і 101,4 мільярда гривень у 2019 році - приблизно 5% ВВП. Зарплата військовослужбовців Збройних Сил України збільшилася у 2 рази, а на першій лінії оборони із доплатами становить більше ніж 1000 доларів США на місяць;
 • здійснено оновлення керівництва Збройних Сил. Подальше просування по службі тепер можливо тільки за наявності бойового досвіду в АТО/Операції Обєднаних сил (ООС);
 • створено нові роди військ Збройних Сил на основі поточного бойового досвіду – Десантно-штурмові війська та Сили спеціальних операцій. Крім того, з метою інформування командирів про стан цивільного середовища у районах дислокації та ведення бойових дій створена система цивільно-військового співробітництва (CIMIC). CIMIC працює на стратегічному, оперативному та тактичному рівнях. Як наслідок, згідно з аналітичним звітом Global Firepower за 2018 рік, Україна займає 29-е місце у світовому рейтингу та 10-е місце серед найпотужніших армій Європи.

 

190724 original 1

Бійці Сил спеціальних операцій (ССО) ЗСУ

 

В економічній сфері Україна також демонструє хороші результати у протидії гібридній агресії. В той час, коли українські Збройні Сили стримують російську військову агресію на Донбасі, уряд проводить ряд контрзаходів для скорочення частки російського капіталу в Україні та для зменшення залежності нашої країни від російського ринку та російських енергетичних ресурсів. Українські виробники перенаправили свої зусилля на альтернативні російському ринки та досягли успіху в географічній диверсифікації експортних поставок.

 

Водночас Україна розпочала практику подання позовів проти Росії, що розлядається у якості, економічних контрзаходів російській агресії, Так, за результатами двох арбітражних розглядів у Стокгольмі, «Газпром» має заплатити «Нафтогазу» $2,56 млрд. Крім того, 18 українських організацій та одна фізична особа подали позов до РФ. Міжнародний суд постановив, що Росія повинна компенсувати українським підприємствам втрату активів з виплатою відсотків, а також витрати на юридичні послуги та судовий розгляд – а це $159 млн.

 

Гуманітарні питання – понад усе!

 

Але навіть з військовими та економічними контрзаходами протистояння російській гібридній агресії неможливе без активних дій у гуманітарній сфері, де РФ протягом століть системно працювала з метою забезпечення власних інтересів. Зокрема, основними викликами для України в гуманітарній сфері є такі:

 

-        загроза українській національній ідентичності (заперечення української ідентичності Росією),

-        загострення суперечностей у сфері ентополітики (мовні проблеми),

-        маніпулювання історичною пам'яттю (фальсифікація історії),

-        використання Української Православної Церкви (Московського Патріархату) для соціальної дестабілізації в Україні (церковна окупація України).

 

Наразі, як і в минулі часи, РФ хоче використати внутрішню напруженість і протиріччя суспільства в Україні та завершити завоювання і окупацію руками місцевих колаборантів і зрадників.

 

190724 rf 2

 

Іншою сферою, де Україна стикається з ключовими загрозами є політична. Для того, щоб Росія могла впливати на українську зовнішню та внутрішню політику, Москва сформувала своє політичне лобі в парламенті та виконавчій владі України, підтримує проросійських політиків та політичні партії на місцевому та регіональному рівнях. РФ намагається дестабілізувати внутрішню ситуацію в Україні і використовує своїх агентів і довірених осіб для цих цілей. Не перемагаючи Україну у військовому протистоянні, Росія робить ставку на політичне вирішення конфлікту: проросійські політики повинні отримати владу з метою розв'язання конфлікту на сприятливих для себе умовах.

 

Крім того, РФ залучає окремих політиків з метою інформаційної та фінансової підтримки партій та рухів, які виступають за ідею національної винятковості та переваги перед іншими народами або расами, ідеалізують авторитарні методи управління. Росія також використовує підкуп політичних консультантів і експертів, які формують думку керівництва відповідних політичних сил. В даний час Україна намагається створити надійну систему протидії, але ситуація є дуже невизначеною через величезну кількість російських агентів, які поширюють дезінформацію через традиційні та нові засоби масової інформації.

 

Інформація вирішує все

 

Ще однією сферою протистояння російській гібридній загрозі є інформаційний простір. Інформаційна війна, яку Росія активізувала проти України, поставила нові виклики у сфері інформаційної безпеки. Антиукраїнська пропаганда, фальшиві новини, що поширюються російськими ЗМІ та соціальними мережами, впливають не лише на жителів Донбасу-прихильників східного сусіда, але й на багатьох представників світової спільноти.

 

З метою протидії Росії в інформаційній війні, Україна створила «Доктрину інформаційної безпеки», прийняту Радою національної безпеки і оборони України у грудні 2016 року та підписану Президентом Петром Порошенком 25 лютого 2017 року, якою ужорсточується контроль за інформацією, що розповсюджується різними засобами масової інформації та Інтернет-ресурсами. Як наслідок, посилилися повноваження органів державного регулювання в цій сфері. Таким чином, в 2017 році українським користувачам було заблоковоано доступ до російських соціальних мереж «Однокласники» («Друзі») і «Вконтакте» («В контакті»), які використовувались у якості інструментів гібридної агресії.

 

Ще однією сферою конфронтації з агресором залишається кіберпростір. В рамках російської кампанії з ліквідації української державності було проведено ряд кібер-операцій проти України, у тому числі:

 

 • BugDrop (червень 2016 - березень 2017);
 • "WannaCry" (відомий як "WannaCwt", червень 2017 року);
 • NotPetya (також відомий як "Петя.А", "Петя", 27-30 червня 2017 р.).

 

190724 rf 1

Кібер-операція "WannaCry", відома як "WannaCwt", червень 2017 року

 

Метою цих кібератак було знищення критично важливих баз даних для затримки, блокування/унеможливлення бюджетних виплат та роботи відповідних органів виконавчої влади, порушення роботи українських державних та приватних підприємств, створення хаосу в українському суспільстві та маніпуляцій соціальними настроями, формування поведінки виборців для створення необхідних Кремлю змін в політичному курсі України. Іншою метою кібератак було отримання конфіденційної інформації (паролів, баз даних) важливих об'єктів інфраструктури, органів державного управління, міжнародних офісів, партій, впливових ЗМІ і ослаблення української економіки. Частково російські кібератаки досягли своєї мети і протягом деякого часу зупинили роботу компаній енергетичної і транспортної інфраструктури та банківських установ України.

 

Висновки були зроблені і Україна тепер готується до подібних атак та розробляє превентивні рішення і сценарії. Так, у травні 2018 року було попереджено потужну кібератаку проти України. За даними Служби безпеки України, цей напад готувався як для кібер-розвідки, так і для кібер-саботажу, особливо щодо об'єктів національної критичної інфраструктури.

 

На дипломатичному та таємному фронтах

 

Дипломатична сфера є ще однією дуже важливою сферою, в якій Україна протидіє гібридній агресії Росії. Незважаючи на повернення Росії до ПАРЕ, українська дипломатія продовжує проводити політику протидії агресору адже протидія гібридності Росії вимагає консолідації зусиль партнерів і союзників, забезпечення визнання за Російською Федерацією статусу агресора і продовження санкційної політики. Той факт, що такі успіхи були досягнуті в умовах жорсткої опозиції з боку російського керівництва, яка збільшила тиск на деякі європейські держави, свідчить про високий професіоналізм українських дипломатів.

 

190724 original

 Активісти пікетують ПАРЄ з вимогою не допустити повернення Росії в Асамблею

 

Українська дипломатія також робить важливий внесок у покращення обороноздатності України. Не в останню чергу завдяки роботі українських дипломатів, в березні 2018 року Конгрес США ухвалив пакет допомоги на суму 47 мільйонів доларів, в якому Україна отримала 37 протитанкових пускових установок «Джавеллін» та 210 ракет на них. Вцілому з 2014 року загальний обсяг допомоги США Україні в галузі безпеки склав до 1,5 мільярдів доларів. Вашингтон готовий розширити постачання зброї в Україну для нарощування військ і військово-морського флоту.

 

В даний час українська дипломатія спрямована, насамперед, на реалізацію стратегічних цілей зовнішньої політики України: запобігання краху західної антипутінської коаліції, утримання світової уваги на подіях в Україні, визнання на офіційному рівні агресивності російської політики, а також незгортання та навіть збільшення економічних санкцій проти Росії.

 

Останнім, але не менш важливим напрямом протидії російській гібридній агресії є діяльність спеціальних служб та правоохоронних органів. Спецслужби РФ активно брали і беруть участь у плануванні, організації та проведенні комплексу заходів для створення необхідних умов (політичних, економічних, ідеологічних тощо) на “довоєнній” стадії. В даний час Росія зробила свою ставку саме на невійськові дії. Згідно з планами Кремля, російські спецслужби зосередилися на перебільшенні найменших помилок української влади. Вони впливають на українське суспільство та аудиторію в звхфдних країнах через промосковські ЗМІ; Москва грає в основному на емоціях: «вони знову нас обдурили», «нас продали / зрадили» і т.д. Ідея полягає в тому, щоб систематично створювати картину тотальної «безнадійності» і «зради», обману і розчарування, для зміни вектору розвитку країни.

 

Українські спецслужби навчилися адекватно реагувати на дії московських спецслужб. Наприклад, 30 травня 2018 року в Києві українські спецслужби перешкодили вбивству російського журналіста Аркадія Бабченка. В результаті спеціальної операції українських спецслужб був затриманий чоловік, який організував це вбивство. Отримано незаперечні докази участі російських спецслужб у організації цього вбивства. Окрім Бабченко, організатор замаху на російського журналіста планував убити 30 різних чоловіків і жінок на території України.

 

Інший випадок стався 15 листопада 2018 року. Співробітники Генеральної прокуратури України заарештували громадянина України, який був завербований російськими спецслужбами для організації та здійснення терористичних актів проти громадських активістів Херсонської області.

 

Також наприкінці червня 2019 р. українські спецслужби провели операцію на окупованій території і затримали колишнього командира ППО одного з підрозділів сепаратистів, Свідчення якого можуть бути дуже цінними у справі про катастрофу рейсу МН17 розслідуванням якої займається міжнародна слідча комісія.

 

Результат пошуку зображень за запитом "malaysia airlines mh17 reconstruction"

 

Крім того, спеціальні служб та правоохоронні органи постійно виявляють та нейтралізують агентів спецслужб РФ, що діють на території України, різноманітні схованки зброї, що організовуються спецслужбами РФ для проведення диверсій на території нашої країни, проводять превентивні заходи протидії російські гібридній агресії.

 

Змогли вистояти – треба перемогти

 

Отже, можна зробити висновок, що метою Росії є повне знищення української держави як суб'єкта міжнародного права і геополітичного суб'єкта. Росія прагне реалізувати цю мету через гібридну війну. Ця гібридна війна має декілька компонентів, але найбільш важливими і небезпечними для України є: 1) збройна агресія і 2) гуманітарна агресія.

 

Метою збройної агресії Росії є розгром Збройних Сил України та фізичне знищення найбільш активних і свідомих членів українського суспільства - прозахідного українського населення, волонтерів, подальше захоплення території України і придушення будь-якого опору. Метою гуманітарної агресії є знищення національної ідентичності українського населення та знищення його волі до опору.

 

Країна може бути переможена внаслідок збройної агресії, але безумовно відродиться, якщо її національна ідентичність збережеться. Насамперед, національна ідентичність безпосередньо співвідноситься з волею боротьби з агресією. Триста спартанців, які віддали перевагу смерті, а не ганебному приниженню, є одним з яскравих прикладів такої ідентичності. Однак, якщо країна втратить свою ідентичність, вона ніколи не відновиться і ніколи більше не стане незалежною державою. Якщо гуманітарна агресія успішна проти держави, то держава просто зникає.

 

Отже, Україні потрібен комплексний підхід до протидії російській гібридній агресії – не тільки зміцнення обороноздатності країни, але й забезпечення адекватної гуманітарної політики та міцних цивільно-військових відносин, які стануть дієвими інструментами проти знищення ідентичності України. Крім того, необхідно продовжити протидію РФ в інших сферах – економічній, політичній, інформаційній, кіберпросторі, дипломатичній. При цьому до такої протидії мають активно долучатись спеціальні служби боротьби нашої країни. В конфронтації з Росією Україна може вижити лише тоді, коли веде постійну та цілеспрямовану роботу у всіх цих сферах.

 

Україна набула унікального досвіду і змогла захистити себе, створивши механізми протидії найагресивнішим проявам кремлівської гібридності. Росія намагатиметься зруйнувати ці механізми, а отже завдання найближчого майбутнього – не допустити реваншу проросійських сил в Україні та продовжити прозахідний вектор розвитку країни.

 

В'ячеслав ПОПОВ,

для Defense Express

 

Читайте також англійською тут: HOW TO COUNTERACT RUSSIAN HYBRID HOSTILE ACTIONS: CASE OF UKRAINE

Публікації та новини по темі:

 

ПРО РОЛЬ РОЗВІДКИ В ГІБРИДНІЙ ВІЙНІ І «ДЗЕРКАЛЬНУ ПРОЕКЦІЮ»

 

КЕРІВНИК ГЕНШТАБУ БРИТАНСЬКОГО ВІЙСЬКА: РОСІЯ ПЕРЕТВОРЮЄ ДОНБАС НА БОЙОВУ ЛАБОРАТОРІЮ

 

ЛИЦЕМІРСТВО: ДОСВІД РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ

 

ЛИЦЕМІРСТВО: ЯК РФ ПІДРИВАЄ МИР, ВИКОРИСТОВУЮЧИ НЕДЕРЖАВНІ ВОЄНІЗОВАНІ ФОРМУВАННЯ

 

ЛИЦЕМІРСТВО: ВИКОРИСТАННЯ РФ ТЕРОРИЗМУ В ХОДІ ГІБРИДНОЇ ВІЙНИ З ЛЮДСТВОМ

 

ЛИЦЕМІРСТВО: ЯК ПІД ВИГЛЯДОМ ВОЄННОЇ ХИТРОСТІ РФ СКОЮЄ ВІЙСЬКОВІ ЗЛОЧИНИ

 

ЛИЦЕМІРСТВО: ОРГАНІЗОВАНІ ЗЛОЧИННІ УГРУПОВАННЯ НА СЛУЖБІ КРЕМЛЯ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues