190722 opkЧи здатен український ОПК стати драйвером економічного розвитку.

 

По-справжньому оборонка знадобилася державі в критично важливий час — на початку російської воєнної агресії у 2014 році. Саме війна багато що змінила в оборонному сегменті, а ОПК зазнав реальних перетворень через необхідність забезпечувати ЗСУ та інші силові структури зброєю та військовою технікою. Водночас і далі виконувалися важливі експортні контракти, що забезпечували країні такі необхідні в складні часи валютні надходження.

 

Про скандали в «Укроборонпромі» добре відомо, тоді як про досягнення нашого ОПК говорять значно менше й рідше. А вони є. Багато кому «за поребриком», та й усередині країни, дуже хотілося б щонайменше замовчати такі приклади. Тим більше що українські зброярі активно витісняють російські компанії на зовнішньому ринку. Тож зрозуміло, чому Кремль вживає всіх заходів для дискредитації небезпечних для себе конкурентів з України. І він не нехтуватиме жодними можливостями, зокрема й інформаційно-пропагандистськими акціями.

 

Публікації по темі:

 

БІДНІ, БО ДУРНІ: ЧОМУ В УКРАЇНІ НЕ ВЩУХАЮТЬ СКАНДАЛИ У СФЕРІ ЕКСПОРТУ ОЗБРОЄНЬ. Ч.1

 

БІДНІ, БО ДУРНІ: ЧОМУ В УКРАЇНІ НЕ ВЩУХАЮТЬ СКАНДАЛИ У СФЕРІ ЕКСПОРТУ ОЗБРОЄНЬ. Ч.2

 

Оборонка відіграє важливу консолідуючу роль в економіці країни, оскільки об’єктивно зацікавлена у випуску якісно нових видів продукції, як суто військової, так і подвійного призначення. На застарілий товар попиту на ринку немає. Своєю чергою, це сприяє розвитку економіки, оскільки до виробничого ланцюжка долучаються контрагентські підприємства, які також дбають про відповідність власного виробництва найвищим світовим (експортним) стандартам.

 

Сьогодні оборонні підприємства (державні та приватні) вже випускають не лише окремі вироби, як було донедавна, а цілі наукомісткі системи й комплекси озброєнь та військової техніки (ОВТ) із високою доданою вартістю. Це сучасний продукт, що має попит на міжнародному ринку. Війна й необхідність забезпечити ЗСУ всім необхідним підштовхнули український ОПК до створення нових, сучасних видів ОВТ.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2019/03/20/190320-tehnikaZSU-4.jpg

Сьогодні оборонні підприємства (державні та приватні) вже випускають не лише окремі вироби, як було донедавна, а цілі наукомісткі системи й комплекси ОВТ із високою доданою вартістю

 

Хоча агресія Росії на початку 2014 року й заскочила нашу оборонку зненацька, саме підприємства національного ОПК, переважно ДК «Укроборонпром», доволі оперативно забезпечили всі види ремонтів бойової техніки в зоні АТО та налагодили випуск низки необхідних для війська комплектуючих виробів. Здебільшого йшлося про ОВТ ще радянських часів, які треба було підтримувати в боєздатному стані.

 

Втім, уже тоді на державному рівні було ухвалено низку важливих для національної безпеки рішень про розробку нових типів реактивної та ракетної зброї (передусім крилатих і балістичних ракет), систем ППО, стрілецької зброї, прихованого зв’язку, БПЛА, РЕБ, боєприпасів (насамперед високоточних для артилерійських і ракетних систем), а також глибоку модернізацію бойових літаків і вертольотів, створення нових видів активного бронезахисту.

 

Вдалі приклади

 

Результати цього бачимо вже сьогодні. Це протикорабельна крилата ракета «Нептун», оперативно-тактичний ракетний комплекс «Грім», реактивні системи залпового вогню «Вільха» та «Верба» (на заміну РСЗВ «Град»), модернізовані до стандарту 4+ винищувачі МіГ-29 (із можливістю ураження наземних цілей), безпілотники різного призначення, бойові роботи, автомат «Малюк», низка боєприпасів (зокрема, високоточні), броньовані артилерійські та десантно-штурмові катери тощо. Важливо, що всі нові системи проходять випробування в реальних бойових умовах і лише після цього пропонуються на експорт. Завдяки якісній продукції українські виробники дістають унікальний шанс вийти на зовнішні ринки. Йдеться про сучасні танки, БТР, транспортні літаки та вертольоти, мобільні протитанкові комплекси.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2019/05/24/190525-Neptun-4.jpg

https://defence-ua.com/images/Content_2019/04/04/190404-vilhaM-2.jpg

 

Публікації по темі:

 

ПОЧЕМУ «БАРС-8ММК» И АВТОМАТ «МАЛЮК» ТАК ПЕРЕВОЗБУДИЛИ РОССИЙСКУЮ ПРОПАГАНДУ

 

ВІДБУЛИСЯ ЧЕРГОВІ ВИПРОБУВАННЯ БЕРЕГОВОЇ ВЕРСІЇ ПРОТИКОРАБЕЛЬНОГО РАКЕТНОГО КОМПЛЕКСУ РК-360МЦ «НЕПТУН»

 

В УКРАЇНІ РОЗПОЧАЛОСЯ СЕРІЙНЕ ВИРОБНИЦТВО НОВИХ РСЗВ «ВЕРБА» ТА «ВІЛЬХА»

 

НА ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА-2018 ПРЕДСТАВЛЕНО УДОСКОНАЛЕНУ ВЕРСІЮ АВТОМАТА «МАЛЮК»

 

Успішна реалізація експортних контрактів дає змогу країні отримувати валюту й освоювати нові ринки. За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем світу (SIPRI), експорт українських озброєнь та послуг довгий час тримається в першій десятці світових експортерів (у 2018 році 12-те місце).

 

За класикою жанру, конкурентоспроможна продукція може випускатися лише на якісному та сучасному обладнанні, що неабияк стимулює виробників до технічного переобладнання, придбання нового устаткування та технологій, які надають підприємствам нові унікальні можливості. Усе це ми спостерігаємо на підприємствах українського ОПК.

 

Спроби об’єднати зусилля були й раніше, але, на жаль, поки що безуспішні. Так, у квітні 2017-го з метою поглиблення кооперації державного та приватного секторів віт­чизняного ОПК було створено оборонний хаб — потужне об’єднання у складі 583 підприємств, із яких 134 входили до ДК «Укроборонпром», а понад 50 — до Ліги оборонних підприємств України. Решта виробничих об’єктів формально лишилися незалежними, але залучалися концерном до робіт у межах програми імпортозаміщення.

 

Наявний потенціал

 

Сьогодні ядро вітчизняного ОПК утворює понад 300 підприємств різних напрямів діяльності та форм власності, задіяних у реалізації державного оборонного замовлення (ДОЗ) та експортних контрактів, а також у наданні відповідних послуг. Із них 98 суб’єктів державної форми власності (зокрема, 57 прибуткових) належать до ДК «Укроборонпром», решта (близько 200) — приватні виробники. При цьому майже половина обсягів ДОЗ припадає на приватні підприємства, і їхня частка постійно зростає.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2019/03/20/190320-tehnikaZSU-2.jpg

Оборонка відіграє важливу консолідуючу роль в економіці країни, оскільки об’єктивно зацікавлена у випуску якісно нових видів продукції, як суто військової, так і подвійного призначення

 

Чи можливе збільшення кількості компаній і відповідно працівників, які хотіли б брати участь у випуску ОВТ, випробуваннях та поставках українській армії або на експорт? Теоретично так, офіційних обмежень не існує. Усе залежатиме від вартості та якості запропонованого продукту, а також його відповідності потребам ЗСУ або світового ринку озброєнь.

 

Кількість працівників на підприємствах вітчизняного ОПК, за даними Міністерства оборони України, за останні роки збільшилася на 25%. Зросла й заробітна плата. Наприклад, на підприємствах, що займаються бронетехнікою, у середньому більш як у 4,5 раза.

 

ОПК як локомотив економіки

 

Виготовлення озброєння завжди належало до високотехнологічної сфери й потребує значного фінансування. Тут українська оборонка не виняток. За даними інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, у 2018-му на розвиток озброєння та військової техніки в Україні було виділено 17,3 млрд грн. У 2019 році на це планують спрямувати 16,3 млрд грн. Додатково для задоволення потреб війська в нових видах ОВТ з державного бюджету було виділено 4 млрд грн, отриманих у межах конфіскату фінансових ресурсів. Ще 3,15 млрд грн Міністерству оборони України було надано під державні гарантії.

 

Крім того, бюджетні кошти на розвиток оборонки (для підготовки виробництв нового озброєння) виділяються в межах Міністерства економічного розвитку та торгівлі. Зокрема, у 2019 році передбачено 2,42 млрд грн (у 2018-му було 3,043 млрд грн). Щоправда, гроші для закупівлі нового устаткування надходили лише на державні підприємства, а це дискримінує приватні компанії, що беруть участь у виконанні ДОЗ.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2018/08/10/180810_dahk_1.jpg

 

Публікації по темі:

 

СОЗДАТЬ НОВЫЙ БАЗИС

 

ЧОМУ РАКЕТИ НЕПТУН – ЦЕ РЕАЛЬНА ПЕРЕМОГА УКРАЇНСЬКОЇ ОБОРОННОЇ ГАЛУЗІ

 

УКРАЇНСЬКІ ПРИВАТНІ ОБОРОННІ ПІДПРИЄМСТВА НАБИРАЮТЬ ОБЕРТІВ

 

ДП «БЕЗПЕКА» ВЕДЕ ПЕРЕГОВОРИ ЩОДО ПОСТАВКИ ДОДАТКОВОГО ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА ОВТ З США

 

Виконання ДОЗ та експортних замовлень спонукає до технологічного оновлення виробництва й залучення значних інвестицій. Водночас створюються принципово нові лінії виробництва, передусім у секторах, підприємства яких залишилися на окупованих територіях і не мають аналогів у країні, та/або в частині випуску тих видів чи критично важливих компонентів ОВТ (порох, детонатори тощо), які раніше імпортувалися.

 

Понад те, Україна входить до сімки країн світу, спроможних випускати як літаки власних конструкцій, так і цілу низку авіаційних двигунів різної потужності та призначення. Усе це неабиякий ресурс для подальшої експансії нашої продукції на світовому ринку.

 

Водночас необхідне усвідомлення на рівні керівництва держави важливості розвитку ОПК не лише як потенційного джерела отримання твердої валюти, а й як засобу залучення інновацій та інвестицій, що сприятимуть розвитку цілих напрямів вітчизняної економіки та прикладної науки. Тобто відоме «Купуй українське» потрібно реалізувати на практиці.

 

На жаль, маємо зовсім інші приклади. Згадати хоча б історію з підписанням МВС України контракту вартістю понад €700 млн на придбання у Франції 55 вертольотів (за наявності сучасного вертолітного виробництва на ВАТ «Мотор Січ»), а нещодавно ще й 25 патрульних катерів (за недостатнього завантаження вітчизняних потужностей). А якщо не буде вітчизняних замовлень на літаки та гелікоптери, українське авіабудування і далі деградуватиме й держава зазнаватиме втрат. Щоправда, з огляду на заяву, яка пролунала під час останнього авіасалону в Ле-Бурже, про можливе укладання контракту вже до кінця поточного року з МВС України на придбання партії нових літаків Ан-178, не виключено, що цей рік стане переломним.

 

Далі буде...

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

Defense Express

Для Тиждень.UA

 

Матеріал друкованого видання № 27 (607) від 4 липня

 

Публікації по темі:

 

ЯК ВРЯТУВАТИ «ОБОРОНКУ». КРОКИ ВЕЛИКІ, МАЛІ ТА ЗАЙВІ

 

ОБОРОНІ УКРАЇНИ ПОТРІБЕН НОВИЙ ФОРМАТ

 

СЕРГІЙ ЗГУРЕЦЬ: НАВІТЬ ПЕРЕБУВАЮЧИ НА ЕТАПІ РОЗРОБКИ, ЗБРОЯ ВЕДЕ ПЕВНУ ІНФОРМАЦІЙНУ ВІЙНУ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues