190709 BRONYA 0Запуск безпілотників з бронетехніки чи інших рухомих платформ вже стає трендом. Хто першим звернув увагу на новий напрямок в застосовуванні БпЛА, які безпілотники будуть «їздити» на танках та наскільки ефективними є ці системи – розповідає Defence Express.

 

У червні 2018 року на бойовій машині піхоти Lynx KF41 було представлено концепцію запуску міні-БпЛА безпосередньо з броньованої бойової машини. Розташувалася станція для запуску на башті Lance 2.0 розробки Rheinmetall Defence, унікальна особливість якої полягає в тому, що башта має гнучкий бойовий відсік з обох сторін – це дозволяє встановлювати на неї різні підсистеми, зокрема, два протитанкових ракетних комплексів Spike, ударні боєприпаси без прямої видимості, а також – що найбільш незвично – безпілотні літальні апарати. Офіційні деталі щодо того, які саме безпілотники планує інтегрувати Rheinmetall у Lance 2.0 поки що не розголошується, але в перспективі компанія може об’єднатися з Raytheon для реалізації програми бойових машин наступного покоління.

 

190709 BRONYA 1

На бойовій машині піхоти Lynx KF41 було представлено концепцію запуску міні-БпЛА безпосередньо з броньованої бойової машини

 

Ще одну ймовірну підказку компанії «підкинули» на виставці Асоціації армії США (AUSA) – біля Lynx KF41 розташували модель безпілотника Coyote від Raytheon, що в перспективі може стати тим самим дроном для башти Lance 2.0. Тим паче, що за своєю вагою – трохи менш як 6 кг – він «впритул» підходить до категорії міні-БпЛА, хоча в перспективі такі станції можуть бути розраховані й на більш потужні безпілотники. БпЛА Coyote призначений для розвідки та спостереження, може знищувати ворожі безпілотники, а також використовує програмне забезпечення для роботи з іншими безпілотниками (в системі «рою»). На випробуваннях ці БпЛА показали себе досить потужно – з 12 апаратів 11 успішно виконали задачу і лише один не зміг піднятися у повітря через неправильну роботу двигуна. Загалом Coyote знаходиться в повітрі до 30 хвилин з дальністю дії до 80 км.

 

190709 BRONYA 3

190709 BRONYA 2

Компанія паії FLIR Systems розробила та просуває для бронеспоживачів мініатюрний бокс для чотирьох нано-БпЛА Black Hornet-3, що розташовані спеціальних касетних відсіках. Бокс із безпілотниками встановлюється на будь-які танки, БТР, транспортні засоби та наземні роботи. 

 

Унікальна розробка «Rheinmetall Defence» для бронетехніки, можливо, і була однією з перших, але про трендовість таких систем стали говорити з появою наразі найпопулярнішої станції дронів від FLIR Systems. Мініатюрний бокс для чотирьох безпілотників був вперше представлений на виставці AUSA в жовтні 2018 як система розвідки для автомобілів та роботів (Vehicle Reconnaissance System – VRS). VRS розрахована на 4 нано-БпЛА Black Hornet-3, розташованих у спеціальних касетних відсіках. Бокс із безпілотниками встановлюється на будь-які транспортні засоби та наземні роботи. Працює система дуже просто: касета випускає дрон, а контролери шукають сигнал GPS. Якщо сигнал знайти не вдалося, безпілотник припиняє підготовку до польоту, а за умов вдалого запуску – починає виконувати свою місію та літає за встановленим маршрутом, протягом якої може передавати відео в режимі реального часу та HD-зображення. Згодом Black Hornet повертається на підзарядку – вистачає його в цілому на 25 хвилин польоту на відстань до 2 км. Попри не дуже високу швидкість, Black Hornet настільки тихий та невеликий, що ворожим силам буде важко помітити наближення мініатюрного розвідника.

 

Протягом операції безпілотник передає відео в режимі реального часу та HD-зображення оператору, а після закінчення – повертається в бокс на підзарядку. Якщо з якихось причин зарядний пристрій пошкоджено, його легко можна витягнути з боксу та замінити на інший.

 

Досить цікаву програму пропонує компанія AeroVironment, що працює разом з General Dynamics Land Systems (GDLS) у рамках інтеграції власних безпілотних повітряних систем у бойові машини. Якщо бути більш точним, то це дві основні програми бойових машин – бойова машина наступного покоління армії США (NGCV) та розвідувальний бронетранспортер морських піхотинців США (ARV). У рамках програми NGCV бойова машина отримає розвідувальний дрон та ракети з новою технологією захвату цілі, що тісно пов’язана з електронною архітектурою машини для швидкої геолокації та знищення цілей.

 

190709 AeroVironment

Компанії AeroVironment та General Dynamics Land Systems пропонують застосування з бронемашини мережі наземних роботів та безпілотників для ведення радіоелектронної боротьби, або для нанесення високоточних ударів по супротивнику.

 

Програма ARV передбачає інтеграцію в бронетранспортер мережу наземних роботів та безпілотників для ведення радіоелектронної боротьби, а також інші системи для нанесення високоточних ударів по супротивнику. Спочатку запускається дрон-розвідник, який надає необхідну інформацію для проведення місії, а потім розгортаються інші системи. Відкрита архітектура машини дозволяє оновлювати систему за наявності нових технологій та розробок. Варто зауважити, що такі можливості будуть особливо корисними у місті, в лісах чи горах, де покращений огляд місцевості надає значну перевагу.

 

До низки розробників платформ для запуску безпілотників свого часу приєдналася й ізраїльська компанія Uvision з роботизованим автомобілем UGL-H30, що вміщує 4 дрона-камікадзе Hero-30. Автомобіль здатен автономно запускати 30-кг дрон, що несе із собою боєголовку вагою у 500 г. За 30 хвилин польоту Hero-30 може подолати від 5 до 45 км, а також має необхідний набір характеристик для таких місій – низький рівень шуму і теплової сигнатури, чудова маневровість та здатність не втрачати захоплену ціль. Система дещо схожа на розробку від FLIR Systems, але тут касетні бокси вмонтовані в автомобіль без можливості перенесення на інших роботів чи бронетехніку. Звідси виникає питання щодо того, наскільки легко буде замінювати зарядний пристрій чи власне бокси у разі пошкодження.

 

190709 BRONYA 5

190709 BRONYA 4

Розвідувально-ударні баражучі керовані боє-припаси PHOLOS I та PHOLOS II були представ-лені чеською компанією Сzech Defence Systems на виставці озброєнь у Польщі «Кельце 2018». Керовані баражуючі боєприпаси можуть за-стосовуватися солдатом самостійно або запус-катися з трубоподібних касет, що встановле-ні на бронетехніці чи автомобілях. Найменший PHOLOS І позиціонується як розумна антиснай-перська граната, з вагою меншою, ніж штатна граната. Проте з унікальною можливістю зни-щити ціль атакою згори, зона враження - до 15 метрів, час баражування 5 хвилин. Більш по-тужний PHOLOS ІІ розроблений для знищення броньованих та інших захищених цілей, вага - в межах 4 кг, маса бойової частини - до 1 кг, час перебування у повітрі - 25 хвилин , швидкість горизонтальна - до 50 миль на годину

 

Не зовсім склалось із сучасними системами в російських розробників – у будь-якому випадку про перспективну розробку Московського авіаційного інституту під назвою «Птеродактиль» наразі немає жодної інформації, але у 2016 р. створений спеціалістами МАІ безпілотник для озброєння Т-14 вважався перспективним досягненням. Йдеться про те, що танк Т-14 мав бути озброєний розвідувальним дроном «Птеродактиль» для поліпшення ситуаційної обізнаності екіпажу машини. Планувалося що БпЛА буде зроблений за схемою конвертоплана з поворотними гвинтомоторними групами. Залежно від положення повітряних гвинтів, безпілотник може зависати в повітрі чи здійснювати маневри, а у разі необхідності – летіти горизонтально, на кшталт літаків. Згідно з джерелами, безпілотник буде мати на борту оптико-електронне обладнання, зокрема й тепловізор, а також малогабаритну радіолокаційну станцію. Апарат зможе піднятися на висоту до декількох десятків метрів та віддалятися від машини-носія від 50 до 100 метрів. Загалом ідея зрозуміла – у теорії екіпаж танку може в будь-який час запустити розвідувальний БпЛА, який буде супроводжувати сухопутну машину протягом певного періоду часу.

 

Отже, можна стверджувати, що концепція запуску безпілотників з рухомих платформ є перспективною. Однак не тільки розвідка приваблює потенційних користувачів нових систем. Також йдеться і про можливість нанесення точних ударів, що надає бронетехніці потужну додаткову зброю у вигляді ударних дронів чи БпЛА-камікадзе.

 

Олексій ЛЕВКОВ, Defense Express

 

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №5 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

 

Публікації та новини по темі:

 

РЕКОРДНИЙ ПОЛІТ УКРАЇНСЬКОГО БЕЗПІЛОТНИКА КОМПАНІЇ «СКАЕТОН»

 

ЗАГРОЗА З ПОВІТРЯ: УДАРНІ БПЛА ТА БАРАЖУЮЧІ БОЄПРИПАСИ. Ч.1

 

ЗАГРОЗА З ПОВІТРЯ: УДАРНІ БПЛА ТА БАРАЖУЮЧІ БОЄПРИПАСИ. Ч.2

 

IDEX 2019: ОГЛЯД БЕЗПІЛОТНИХ СИСТЕМ. Ч.1

 

IDEX 2019: ОГЛЯД БЕЗПІЛОТНИХ СИСТЕМ. Ч.2

 

ПРОЙШЛИ ЗАВОДСЬКІ ВИПРОБУВАННЯ НОВОГО УКРАЇНСЬКОГО БЕЗПІЛОТНОГО КОМПЛЕКСУ ACS-3

 

ЗСУ ОТРИМАЮТЬ РОЗВІДУВАЛЬНІ БЕЗПІЛОТНИКИ АCS-3

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues