190614 Zoopark3 2Сучасні військові конфлікти відзначаються широким застосуванням ствольної і реактивної артилерії. Тому питання своєчасного виявлення і точного ураження їх вогневих позицій (контрбатарейної боротьби) на великих відстанях на сьогодні є досить актуальним. В Україні підприємством КП «НВК «Іскра», що входить до складу ДК «Укроборонпром» створено вітчизняний радар 1Л220УК, який призначений для вирішення саме цих завдань.

 

Навесні 2019 року на одному з українських полігонів пройшов польові випробування контрбатарейний радар 1Л220УК, що визначає місцезнаходження ворожої техніки на відстані в кілька десятки кілометрів. Радар 1Л220УК (версія для ЗС України) був розроблений КП «НВК «Іскра» і успішно завершив польовий етап державних випробувань.

 

190614 OPERATING PRINCIPAL

Принцип роботи контрбатарейного комплексу від КП «НВК «Іскра»

 

Основними функціями радару є:

- надійне і високоточне визначення координат вогневих позицій супротивника на всю глибину дії вогневих засобів,

- розпізнавання класів стріляючих систем (міномети, артилерія, тактичні ракети),

- видача цілевказівки на автоматизовані системи управління вогнем,

- коригування стрільби артилерії та ракетних систем шляхом визначення координати місць падіння мін, снарядів чи ракет;

- визначення координат падіння снарядів.

 

1Л220УК завдяки потужній антенній решітці, яка працює в мікрохвильовому діапазоні, розпізнає снаряди, що летять в бік своїх сил, а потужна цифрова система вибудовує траєкторії їх польотів. Це дозволяє визначити на відстані десятків кілометрів точне місцезнаходження ворожих гармат, мінометів, реактивних систем залпового вогню, а також ракетних комплексів протиповітряної оборони і тактичних ракет.

 

190614 DATA DISPLAY MAIN WINDOW

Головне вікно відображення інформації на робочому місці оператора контрбатарейного комплексу

 

1Л220УК складається з двох транспортних одиниць: антено-апаратна машина та машина управління з робочими місцями для персоналу. Така роздільна побудова значно підвищує захист персоналу від ураження противорадіолокаційними ракетами та снарядами в умовах ведення бойових дій. Особливістю такої побудови є те, що вони мають змогу виконувати свої функції без машини управління завдяки виносному робочому місцю, яке може знаходитися в захищеному місці.

 

Слід зазначити, що КП «НВК «Іскра» працює над створенням сімейства контрбатарейних радарів на експорт. До його складу входять два види виробів – 1Л220Е та 1Л221Е, основною відмінністю яких є тип передавача та транспортна база. У радарі 1Л220Е використаний центральний передавач, в якому головним елементом виступає електровакуумний прилад (багатопроменевий клістрон). Передавач радару 1Л221Е базується на твердотільних модулях, що побудовані на основі GaN підсилювальних елементах.

 

У лінійці продукції КП «НВК «Іскра» є два варіанти побудови антено-апаратної машини 1Л220Е, а саме – виконання на базі напівпричепа і тягача або на базі шасі 10х10 виробництва ТАТRА. Другий варіант виконання має підвищену прохідність за рахунок використання суцільної бази з приводом на всі колеса. В цих обох варіантах в антено-апаратній машині розташоване додаткове робоче місце порівняно з моделлю 1Л221Е.

 

Всі модифікації контрбатарейних радарів можуть експлуатуватися за будь-якої погоди в різних кліматичних умовах та в умовах інтенсивної радіопротидії.

 

190614 PKAP 1

Антено-апаратна машина комплексу 1Л221Е, Машина управління комплексу з робочими місцями для персоналу

 

Антено-апаратна машина радару 1Л221Е виконана на базі шасі високої прохідності та повнопривідні 8х8, що забезпечує високу прохідність виробу та зменшує час розгортання/згортання. Тож в цьому радарі доволі висока швидкість часу розгортання/згортання – не перевищує 5/5 хвилин. Завдяки цьому радар 1Л221Е можна впевнено віднести до категорії високомобільних. Дедалі частіше під час військових дій застосовуються БПЛА, які проводять розвідку та можуть використовуватися в якості ударних засобів. Тому питання виявлення БПЛА стає дедалі важливішим. Для цього у радарі 1Л221 (порівняно з попередником 1Л220) додана функція виявлення та супроводу аеродинамічних цілей з низьким ЕПР, типу БПЛА.

 

Обидва види радарів 1Л220Е та 1Л221Е призначені для застосовування у широкомасштабних конфліктах, коли створюється велика концентрація озброєння, в складній радіоелектронній і цільовій обстановці, а також при необхідності обмеженого втручання для придушення широко розосереджених вогневих засобів та визначення місць стрільби «кочуючих» вогневих засобів. Вони можуть бути задіяні у миротворчих операціях для контролю за дотриманням режиму припинення вогню на великій території.

 

ТТХ

 

Використання контрбатарейних радарів типу 1Л220Е та 1Л221Е дозволяє зменшити витрати снарядів при збереженні фіксованого рівня показників ефективності стрільби або при фіксованих витратах снарядів збільшити ефективність стрільби. У складі розвідувально-ударних комплексів радари дозволять значно збільшити ефективність ведення бойових дій ракетних та артилерійських підрозділів.

 

 

Коментарі:

 

https://defence-ua.com/images/Content_2019/04/18/190418-counter_battery_radar.jpeg

 

Юрій ПАЩЕНКО, директор КП «НВК «Іскра»:

 

«Станціями контрбатарейної боротьби займаються досить небагато компаній в світі. Найбільш відомі виробники зі США, Німеччини, Швеції, Росії та Китаю. Сьогодні Україна з нашою станцією 1Л220УК «Зоопарк-3» перебуває серед провідних виробників подібного озброєння. І це дійсно значне досягнення групи інженерів, які працювали над цією станцією в спеціалізованому конструкторському бюро на КП «НВК «Іскра».

 

Навесні 2019 року контрбатарейний радар успішно пройшов досить жорсткі держвипробування - адже військові часто виходили за межі програми випробувань. Зараз йде етап виконання побажань замовника. До кінця червня 2019 року ми завершимо роботу з коригування документації та плануємо вийти на літеру «О1». Далі справа за Міністерством оборони. Сьогодні ми ведемо переговори з оборонним відомством щодо придбання цього радару. Розраховую, що на певну кількість РЛС ми укладемо договір найближчим часом.

 

Загалом по засобах контрбатарейної боротьби у нас досить серйозні плани на перспективу. Ми говоримо про створення на основі отриманого досвіду багатофункціональних радарів, які є одночасно контрбатарейним засобом і оглядовою радіолокаційною станцією в залежності від поставлених завдань. Це сьогоднішній тренд, цим шляхом ідуть наші конкуренти і відомі світові виробники. Ми хочемо створити параметричний ряд таких виробів різних за своєю потужністю і дальністю».

 

https://defence-ua.com/images/Content_2019/03/26/190326-Zoopark3-1.jpg

https://defence-ua.com/images/Content_2019/03/26/190326-Zoopark3-2.jpg

Випробування радіолокаційного комплексу контрбатарейної боротьби 1Л220УК на Чернігівщині спеціалістами ДНДІ / Фото: Олександр Штупун

 

Олексій ЗАЛЕВСЬКИЙ, головний конструктор виробу «Зоопарк-3» КП «НВК «Іскра»:

 

«Ми почали відроджувати напрямок контр батарейної боротьби з 2016 року. За два роки ми зробили конструкторську документацію, виготовили дослідний зразок і успішно пройшли всілякі види випробувань. Це дійсно рекордні терміни. На сьогодні триває процес технічного переозброєння. Адже виріб «Зоопарк» достатньо специфічний. Він вимагає створення спеціалізованих майданчиків, оснащених спеціальним обладнанням, яке використовувати для інших виробництв не є можливим.

 

Що ж стосується характеристик, отриманих під час державних випробувань «Зоопарку», то вони перевершили наші очікування по дальності і точності. Станція успішно справляється з визначенням точки пострілу, її координат та корегуванням вогню артилерійських підрозділів. За наявними показниками, в принципі, ми знаходимося на гідному рівні в порівнянні з існуючими конкурентами. І це для нас дуже хороший сигнал щодо того, що такий виріб буде замовлено Збройними силами України, де таку техніку давно чекають.

 

Однак, ми не зупиняємося на досягнутому. Ми почали далі рухатися і опрацьовувати більш сучасні контрбатарейні радари наступного покоління. І зараз основні наші зусилля спрямовані саме на це. Мова йде про мобільні версії радару з різною конфігурацією. Ми намагатимемося прийти до того виду станції, який б цілком відповідав сучасним та перспективним тенденціям щодо дальності виявлення, точності визначення координат, швидкості згортання/розгортання на місцевості, а також наявності твердотільного передавача. Деякі речі на сьогодні вже присутні в нашому радарі, деякі ми, скажімо так, будемо реалізовувати в більш нових версіях».

 

Антон МІХНЕНКО,

Defense Express

 

 

Новини по темі:

 

УКРАЇНА ГОТУЄТЬСЯ ЗАПУСТИТИ У ВИРОБНИЦТВО КОНТРБАТАРЕЙНІ РАДАРИ «ЗООПАРК-3» (ФОТО, ВІДЕО)

 

НОВІТНІЙ КОНТРБАТАРЕЙНИЙ РАДАР ПЕРЕВИЩИВ ЗАДАНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ І БУДЕ РЕКОМЕНДОВАНИЙ ЗСУ (ВІДЕО)

 

«ІСКРА» РАЗОМ З ЗАКОРДОННОЮ КОМПАНІЄЮ СТВОРЯТЬ НОВУ БАГАТОФУНКЦІОНАЛЬНУ КОНТРБАТАРЕЙНУ РЛС

 

В УКРАЇНІ ЗАВЕРШЕНО ДЕРЖАВНІ ВИПРОБУВАННЯ НОВОГО КОНТРБАТАРЕЙНОГО РАДАРУ 1Л220УК (ВІДЕО)

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues