190613 Przysięga WOTВ умовах збройної агресії РФ проти України для нашої країни є актуальним підсилювати свою військову потужність та спроможність до протистояння з противником на власній території. Одним з важливих напрямків військового будівництва в цих умовах є створення військ територіальної оборони і організація їх функціонування. З огляду на це є цікавим досвід створення військ територіальної оборони в Польщі. Пропонуємо нашим читачам ознайомитись з оглядом історії створення, завдань, проблематики переозброєння та планів подальшого розвитку Військ територіальної оборони Польщі. Сьогодні перша частина матеріалу.  

 

Публікації по темі:

 

КОРИСНИЙ ДОСВІД: ВІЙСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ ПОЛЬЩІ. Ч. 2

 

КОРИСНИЙ ДОСВІД: ВІЙСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ ПОЛЬЩІ. Ч. 3

 

Передмова

 

190613 Przysięga WOT 6Війська територіальної оборони (польською Wojska ObronyTerytorialnej, WOT) – один з п'яти окремих родів військ Збройних сил Республіки Польща. Формування якого розпочалось 2015 року, як резервного компонента.

 

Складаються з професійних військових та добровольців, які є частиною загальної системи оборони країни. Чисельність особового складу станом на початок 2019 року становить близько 15 000 осіб.

 

Війська територіальної оборони були створені для захисту від зовнішніх територіальних посягань інших держав, з метою збереження територіальної цілісності та суверенітету, проведення контрдиверсійних заходів та боротьби з гібридними загрозами. Наразі триває формування нових бригад, нарощування бойових спроможностей, закупівля нових зразків озброєння та військової техніки, перевірка сумісності при взаємодії з іншими частинами та з’єднаннями польських військ. За різновидом військ належать до типу легкої піхоти резерву, війська призначені для ведення сучасної маневреної війни в особливих умовах.

 

190613 Przysięga WOT 5

 

Історія та етапи створення

 

Ідея та концепція військ територіальної оборони Польщі не нова, адже схожа за організаційною побудовою та завданнями структура, з такою ж назвою існувала в країні з 1965 року, але була розформована у 2008 році в рамках програми модернізації та оптимізації. Рішення про відтворення військ територіальної оборони було вперше озвучено в 2015 році у відповідь на нові виклики та загрози національній безпеці і побоювання, що в поточному стані польські військові будуть погано підготовлені до протистояння зі значно сильнішим супротивником в умовах повномасштабного конфлікту. За словами польських урядовців, громадське сприйняття ідеї було позитивним і понад 11 000 добровольців виявили свій інтерес у приєднанні до лав військ територіальної оборони протягом перших кількох місяців після попереднього оголошення про набір рекрутів.

 

Початком створення сучасної системи територіальної оборони у Польщі вважається 30 грудня 2015 року з призначенням Гжегожа Квасняка повноважним зі створення територіальної оборони міністром національної оборони Антонієм Мацеревичем. Наступним важливим кроком стало підписання міністром національної оборони Концепції створення Територіальної оборони, яке відбулося 25 квітня 2016 року в Загальноосвітньому ліцеї імені Вальдемара Мілевікса.

 

Наступним важливим етапом було призначення командування, створення військових частин та набір на військову службу особового складу. Війська територіальної оборони почали активно формувати 1 січня 2017 року на підставі закону від 16 листопада 2016 року «Про внесення змін до закону про загальний військовий обов'язок та деякі інші закони», який був підписаний Президентом Республіки Польща Анджеєм Дудою 20 грудня 2016 року.

 

190613 Przysięga WOT 2

190613 Przysięga WOT 1

Добровольці 9-ї бригади територіальної оборони (м.Лодзь) складають військову присягу 20 жовтня 2018 року. Серед добровольців - 12 дівчат / Фото: radiolodz.pl.

 

Від 29 березня 2017 року Війська територіальної оборони набули бойових спроможностей і розпочали свою офіційну діяльність, прийнявши під команду три перші бригади, які розташовані в адміністративних центрах воєводств, що розташовані на Сході Польщі – у Білостоці, Любліні й Ряшеві.

 

21 травня 2017 р. в Білостоку, Любліні та Ряшеві відбулися перші в новітній історії Військ територіальної оборони складання військової присяги.

 

На підставі наказу № 140/MON міністра національної оборони від 28 червня 2017 року Командування військ територіальної оборони прийняло й культивує військові традиції Головної команди Армії Крайової (1942-1945).

 

На створення військ територіальної оборони у 2017 році було виділено 1 млрд. 96 млн. злотих (близько 320 млн. дол. США). На кінець 2017 року чисельність особового складу складала понад 7600 осіб.

 

В січні-лютому 2018 року розпочато 3-й етап формування та комплектування бригад.

 

Відповідно до постанови Міністра національної оборони від 14 серпня 2018 р. № 102 / МО, День військ територіальної оборони було встановлено на 27 вересня.

 

190613 Przysięga WOT 4

 

Основними завданнями Військ територіальної оборони Польщі є такі:

 

Підтримка загальної готовності до захисту Республіки Польща.

  1. Захист населення від наслідків стихійних лих, ліквідація їх наслідків, захист власності, розвідка та порятунок або охорона здоров'я і життя людини, а також участь у виконанні завдань у сфері антикризового управління.
  2. Боротьба з диверсійно-розвідувальними силами противника, спеціальні заходи оборонного характеру, захист від гібридних загроз.
  3. Надання підтримки при розгортанні союзних сил в Польщі.
  4. Захист окремих об’єктів критичної інфраструктури держави.
  5. Захист територіальної цілісності та недоторканості державного суверенітету.
  6. Співпраця з елементами системи оборони держави, зокрема з воєводами та органами місцевого самоврядування.
  7. Формування патріотично-громадянських цінностей.

 

190613 Przysięga WOT 3

 

Польща ділиться на 16 адміністративно-територіальних одиниць (воєводств). Війська територіальної оборони слідують за адміністративним поділом країни з бригадою, сформованою в кожному воєводстві.

 

Винятком є Мазовецьке воєводство, що має дві територіальні бригади через стратегічне значення столиці Варшави. За мобілізаційні обов'язки і зв'язки з місцевими органами влади в кожному з 16 воєводств відповідає військовий штаб воєводства, а також розташовані у воєводствах штаби територіальних бригад. Командує військами територіальної оборони дивізійний генерал бригади, в свою чергу бригадами командують полковники.

 

Далі буде...

 

Сергій НЕЧИПОРУК,

Спеціально для Defence-UA.com

 

Новина по темі:

 

ПОЛЬЩА ПРИДБАЄ У США МОБІЛЬНІ АРТИЛЕРІЙСЬКІ СИСТЕМИ HIMARS ЗА 414 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ

 

ПОЛЬЩА У 2018 РОЦІ ПОСТАВИЛА В УКРАЇНУ 2 АРТУСТАНОВКИ АК-176М ДЛЯ РАКЕТНИХ КАТЕРІВ – ЗВІТ ООН

 

"УКРОБОРОНПРОМ" ПРЕДСТАВЛЯЄ СВОЇ РОЗРОБКИ НА МІЖНАРОДНІЙ ВИСТАВЦІ MSPO-2018 У ПОЛЬЩІ

 

В ПОЛЬЩІ ВБАЧАЮТЬ ШИРОКІ МОЖЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СПІВПРАЦІ З УКРАЇНСЬКИМИ ПАРТНЕРАМИ

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues