190610 HAWKEYEВ середині лютого ц.р. в м. Абу-Дабі (ОАЕ) пройшла 14-а Міжнародна виставка та конференція озброєнь та військової техніки IDEX– 2019. Це одна з найбільших світових виставок озброєння та технологій безпеки. Майданчиком для проведення заходу став Abu-Dhabi National Exhibition Center (ADNEC), де зібралось понад 1100 виробників зі всього світу. На заході було представлено як надсучасні системи озброєнь так і ті, що вже перевірені в ході навчань та під час бойового використання арміями різних країн по всьому світу.

 

Серед широкого спектра озброєнь та військової техніки були представлені й мінометні системи, які в сучасних умовах ведення бойових дій набувають нового значення. Разом з цим, розробники мінометних систем також, поспішаючи з трендами в тактиці використання ОВТ в сучасних конфліктах, а й іноді й випереджаючи їх, пропонують нові та удосконалені мінометні системи і боєприпаси до них, про які й буде іти мова в цьому огляді.

 

Сьогодні читачі зможуть ознайомитись з першою частиною огляду зазначених систем. Продовження, що буде оприлюднене завтра, буде доступним лише для передплатників інформаційних продуктів Інформаційно-консалтингової компанії Діфенс Експрес.

 

120 мм мінометна система Didgori Meomari (Грузія)

 

120 мм мобільна мінометна система під назвою Didgori Meomari 120 mm Mobile Mortar System була представлена на стенді грузинської компанії STC DELTA Міністерства оборони Грузії. Це був перший показ зразка даної мінометної системи з початку її розробки. «Meomari» створена на базі бронеавтомобіля Didgori, який своєю чергою побудований на шасі комерційного автомобіля Ford F-550 4 х 4. На бронеавтомобіль встановлений 300 сильний дизельний двигун та автоматична коробка передач. Максимальна швидкість по шосе 120 км/год, а повного бака вистачає на 500 км без дозаправки. Маючи непогані ходові характеристики мінометна система вагою 8200 кг може легко пересуватись у будь-яких умовах та при цьому бути добре захищеною, адже броньований корпус має високий рівень захисту (BR7 (за класифікацією Європейського комітету зі стандартизації, CEN), забезпечуючи захист розрахунку міномета від ураження кулями калібру 7.62х51 мм.

 

Didgori Meomari побудована таким чином, щоб переведення з похідного положення в бойове та у зворотному порядку, займало як найменше часу, адже це відіграє значну роль у сучасних бойових діях. Сам міномет із прямокутною плитою, двоногою та боєкомплектом розташований у задній частині бронеавтомобілю. При переведенні міномета в бойове положення плита разом з усіма частинами відкидається та встановлюється на землю позаду автомобіля, при цьому боєкомплект залишається в спеціальному відсіку автомобіля. Такий механізм розкладання пришвидшує цей процес та надає розрахунку додаткового захисту. Варто звернути увагу, що екіпаж складається із 5 чоловік, де 3 – це мінометний розрахунок, а інші 2 відповідають за переміщення бронеавтомобілю.

 

190610 idex 2019 stc delta didgori maori

 

Але, дана конструкція має свій мінус, а саме, під час ведення вогню, розрахунок, який працює біля міномета є захищеним лише з однієї сторони самим бронеавтомобілем, тоді як мінометні системи, що вбудовані в броньовану техніку є більш безпечними для розрахунку.

 

До вдалих рішень, що застосовані в цій системи можна віднести те, що міномет можна використовувати окремо від бронеавтомобіля, якщо цього потребує ситуація, при цьому час на від’єднання складає лише 20 секунд.

 

За даними компанії «DELTA» швидкість ведення вогню складає 15 пострілів на хвилину при максимальній дальності 7100 метрів. Боєкомплект може бути від 24 до 48 боєприпасів, залежно від поставленої задачі.

 

Варто зазначити, що грузинська компанія використовує в «Meomari» український 120 мм міномет «Молот».

 

Тактико-технічні характеристики:

Калібр

120 мм

Шасі

4 х 4 Didgori (Ford F-550)

Вага

8200 кг.

Розрахунок

5 чоловік

Швидкість ведення вогню

15 пос/хв

Боєкомплект

24 – 48

Максимальна дальність пострілу

7100 м

Максимальна швидкість пересування

120 км/год

Запас ходу

500 км

Захист на малій дистанції

Відсутній

 

82 мм самохідний міномет 2С41 «Дрок» (Росія)

 

82 мм самохідний міномет 2С41 під назвою «Дрок», який призначений для використання у десантно-штурмових підрозділах, на виставці IDEX 2019 був представлений компанією «Центральний науково-дослідний інститут «Буревісник». Мінометна система встановлюється на бронеавтомобіль «Тайфун-ВДВ» у перероблену купольну башту. На самій башті встановлені завіси пристрої відстрілу димових гранат, а перед нею розташовується бойовий модуль із кулеметом.

 

190610 Drok

 

Вага самохідного міномета на бронеавтомобілі Тайфун-ВДВ складає 14 тонн. Така вага не стала перешкодою для високих показників прохідності по сухій поверхні, але при пересуванні по вологому грунту автомобіль може просідати під вагою, адже має лише 2 осі. На автомобіль встановлено 350 сильний дизельний двигун, який забезпечує автомобілю рух з максимальною швидкістю до 100 км/год по шосе. За інформацією виробників бронеавтомобіль має запас ходу у 1200 км, що забезпечує високу автономність дій.

 

Максимальна дальність ведення вогню складає 6 км, що є доволі непоганим показником для мінометів такого класу. Розробники забезпечили 2С41 можливістю ведення стрільби з доволі високим темпом до 12 пострілів за хвилину при ручному заряджанні. Боєкомплект 82 мм самохідного міномета 2С41 «Дрок» становить 40 мін.

 

Як заявляє виробник міномет обслуговує розрахунок із 4 чоловік не виходячи із бронеавтомобіля. Таке рішення є досить інноваційним для російських виробників мінометів такого калібру і забезпечує високу захищеність розрахунку навіть при ворожому обстрілі.

 

Тактико-технічні характеристики:

Калібр

82 мм

Шасі

Тайфун-ВДВ

Вага

14 тонн

Розрахунок

4 людини

Швидкість ведення вогню

12 пос/хв

Боєкомплект

40 снарядів

Максимальна дальність пострілу

6 км

Максимальна швидкість пересування

100 км/год

Запас ходу

1200 км

Захист на малій дистанції

Дані відсутні

 

120 мм мінометна система Alakran (Іспанія)

 

Спільними зусиллями компаній Everis Aerospace and Defense (EAD) та New Technologies Global Systems (NTGS) було розроблено 120 мм самохідну мінометну систему і у 2019 році представлено на виставці IDEX в Абу-Дабі. Ствол міномета із плитою встановлюється у задній частині автомобілю Land Cruiser 70 (Land Rover Defender, Jeep J8, Agrale Marrua), а розгортається система по типу Didgori Meomari: міномет відкидається назад і встановлюється за автомобілем. За даними компаній-розробників вага самої мінометної системи не перевищує 1 тони. Саме тому, було обрано такий ряд автомобілів, на який можливо встановити цей міномет. Це можна віднести до однієї з переваг системи, яка може позитивно впливати на її просування на міжнародних ринках – з огляду на можливість її адаптації до автомобільного парку, що використовується в арміях потенційних покупців.

 

Варто зазначити, що у мінометній системі використовується мета-електромеханічна система MAD-1, що розроблена компанією NTGS і відповідає за швидкість розгортання та згортання міномету, а також за наведення на ціль з автоматичними розрахунками. За словами представників цієї компанії, мінометній системі Alakran потрібно лише 30 секунд для того щоб розгорнутись та 5 секунд для того щоб націлитись на вказану ціль. З цього випливає те, що розробники, зробивши ставку на швидкість та оперативність застосування даної мінометної системи, особливу увагу приділили як інтеграції системи управління, яка може дозволяти автоматичне введення даних стрільби з системи бойового управління тактичними підрозділами, так і використанню виконавчих механізмів, що забезпечують максимально швидке переведення міномету з похідного положення в бойове та його наведення на ціль.

 

 190610 idex 2019 1

190610 idex 2019 2

 

Максимальна дальність пострілу порівняно з аналогами більша і складає 8200 метрів. У порівнянні з конкурентами темп стрільби міномета нижчий і становить 6 пострілів на хвилину. Боєкомплект міномета становить 40 снарядів, що на рівні пропозицій від основних конкурентів.

 

Тактико-технічні характеристики:

Калібр

120 мм

Шасі

Land Cruiser 70 4 х 4 та інші схожі моделі

Вага

Від 3 до 5 тонн

Розрахунок

4 людини

Швидкість ведення вогню

6 пос/хв

Боєкомплект

40 снарядів

Максимальна дальність пострілу

8,2 км

Максимальна швидкість пересування

100 км/год

Запас ходу

Дані відсутні

Захист на малій дистанції

Дані відсутні

 

105 мм мінометна система HMMWV HAWKEYE (США)

 

Американська компанія AM General на своєму стенді представила мобільну 105 мм мінометну систему HAWKEYE, яка базується на бронеавтомобілі HMMWV. Цей автомобіль оснащений 190 сильним дизельним двигуном, при цьому, маючи велику ширину бази, автомобіль не просідає під час вологого ґрунту. Дана мінометна система завдяки невеликим габаритам та вазі може транспортуватись літаком, а також може десантуватись разом з екіпажем.

 

190610 HAWKEYE 2

 

Але, варто додати, що бойові характеристики даної системи дещо відрізняються від інших. Наприклад, дальність пострілу в HAWKEYE складає аж 15 км, тоді як швидкість ведення вогню 8 пострілів на годину. Також ствол міномету може обертатись навколо себе на 360 градусів, що дає можливість швидко перенаправляти вогонь на потрібну ціль.

 

За інформацією виробника, час на розгортання і згортання складає 30 секунд на кожен етап. Для зменшення віддачі на ходову частину автомобіля для HAWKEYE були розроблені та встановлені допоміжні гідравлічні опори з переду та позаду автомобіля. Це дозволило не тільки зменшити напругу на сам автомобіль, а ще і підвищило точність ураження цілей. Також для ефективного ураження цілей AM General інтегрувала в HAWKEYE систему керування вогнем, якою оперує командир міномету. Екіпаж HMMWV HAWKEYE складає 6 чоловік.

 

Тактико-технічні характеристики:

Калібр

105 мм

Шасі

HMMWV 4 x 4

Вага

Дані відсутні

Розрахунок

6 чоловік

Швидкість ведення вогню

8 пос/хв

Боєкомплект

Дані відсутні

Максимальна дальність пострілу

15 км

Максимальна швидкість пересування

Дані відсутні

Запас ходу

Дані відсутні

Захист на малій дистанції

Табельна зброя

 

Денис ПОНОМАРЕНКО,

Спеціально для Defense Express

 

Далі буде...

 

Продовження матеріалу: IDEX 2019: ОГЛЯД МІНОМЕТНИХ СИСТЕМ. Ч.2

 

Публікації та новини по темі:

 

НА IDEX 2019 ПРЕДСТАВИЛИ НОВІ ЗРАЗКИ УКРАЇНСЬКОЇ СТРІЛЕЦЬКОЇ ЗБРОЇ

 

НА IDEX-2019 УКЛАЛИ ТРИ НОВІ КОНТРАКТИ НА ПОСТАЧАННЯ УКРАЇНСЬКИХ ПТРК

 

IDEX-2019: НАШОГО ЦВІТУ ПО ВСЬОМУ СВІТУ

 

НВЦ «ІНФОЗАХИСТ» ПРЕДСТАВИВ НА IDEX-2019 НОВІТНЮ СИСТЕМУ РАДІОРОЗВІДКИ «ПЛАСТУН-РП-3000»

 

«СПЕЦТЕХНОЕКСПОРТ» ПРЕДСТАВИВ НА IDEX-2019 УКРАЇНСЬКІ РАКЕТНІ КОМПЛЕКСИ «НЕПТУН» ТА «ВІЛЬХА»

 

НА IDEX-2019 ПРЕДСТАВИЛИ БТР КОМПАНІЇ CALIDUS LLC З УКРАЇНСЬКИМ БОЙОВИМ МОДУЛЕМ «ШТУРМ»

 

 

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues