190604 artvogon 5Трансформація артилерії Бундесверу – з огляду на власні плани та досвід українсько-російської війни.

 

«Німецька артилерія на сьогодні не здатна забезпечувати ефективну підтримку військ навісним вогнем або успішно боротися з артилерією противника в ході операцій високої інтенсивності при обороні своєї країни, а також у складі коаліційних сил, особливо з урахуванням модернізації артилерійських спроможностей ЗС Росії». Це один з висновків, який зробило військово-політичне керівництво Німеччини з огляду на особливості бойових дій на сході України у 2014-2015 роках. Тож можна очікувати на подальше реформування артилерійської компоненти сухопутних військ Бундесверу, яке почалося ще у 2011 році.

 

Програма Heer-2011 та потреба змін

 

У збройних силах Німеччини (Бундесвер) артилерія призначена для забезпечення вогневої підтримки (ствольна і ракетна артилерія), підтримки бойових дій під час виконання всього спектру завдань збройних сил, а також ведення артилерійського вогню в ході колективних операцій із забезпечення комплексної вогневої підтримки із застосуванням різнорідних сил і засобів (Joint Tactical Fire Suport, німецькою – STF, Streit-kraftegemeinsame Taktische Feuerunterstiitzung).

 

Концепція розвитку сухопутних військ Бундесверу (програма Heer-2011/«Сухопутні війська-2011») передбачала створення чотирьох змішаних артилерійських дивізіонів. При цьому планування структури артилерійських дивізіонів та їх розподіл на рівні дивізій проводилися з урахуванням того, що вони будуть застосовуватися переважно для запобігання конфліктам і врегулювання кризових ситуацій. За чисельністю особового складу артилерія має становити одну дев’яту частину від загальної чисельності бойових підрозділів Бундесверу. Для порівняння зазначимо, що до 1992 року артилеристи становили половину особового складу всіх бойових підрозділів Сухопутних сил Німеччини (68 артилерійських дивізіонів). Стратегія розвитку артилерії була спрямована на зменшення часу реагування на загрозу, підвищення точності й збільшення дальності вогню, розширення спектра бойового застосування, покращення характеристик тактичної мобільності й можливості передислокації на великі відстані, а також забезпечення високого рівня сумісності з іншими підрозділами як усередині країни, так і в складі коаліцій.

 

190604 artvogon 2

 

У процесі реорганізації у 2014 році з наявних в німецьких сухопутних військах двох артилерійських полків (100 і 345 артилерійських полків) і трьох артдивізіонів (325, 215 і 295 артилерійських дивізіонів) були створені чотири змішані однотипні артилерійські формування батальйонного рівня.

 

Типові елементи структури

 

Структурно кожен артдивізіон включає: штаб, батарею управління й підтримки, розвідувальну батарею, одну реактивну і дві артилерійські батареї (до складу трьох дивізіонів також буде включено по одній мінометній батареї перспективних самохідних 120-мм мінометів на базі ББМ «Візель-2»). Чисельність особового складу дивізіону без урахування мінометників – 720-740 чоловік.

 

Розвідувальна батарея включає: взвод звукової розвідки (на озброєнні – звукометричний комплекс 064РС, визначає розташування ствольної артилерії і мінометів на відстані до 18 км, а також система метеорологічної розвідки ATMAS), дві групи з артилерійськими радіолокаційними станціями контрбатарейної боротьби COBRA (РЛС дозволяє в секторі 90° на відстані до 40 км визначити розташування 40 вогневих цілей. Результати розвідки протягом 10-15 с передаються відповідним адресатам по автоматизованій системі управління); групу управління з безпілотним комплексом повітряної/артилерійської розвідки KZO (10 апаратів, дальність дії до 100 км, швидкість польоту БпЛА 170 км/год, висота польоту від 300 до 2500 м, тривалість польоту 3,5 ч. Після 2020 року KZO повинен бути замінений на нові комплекси БпЛА) і взвод охорони (три піхотних відділення).

 

Ракетна батарея включає два вогневих взводів по чотири РСЗВ MARS-2.

 

Артилерійська батарея складається з двох вогневих взводів по чотири 155-мм самохідні гаубиці PzH-2000; двох груп з РЛС «засічки» цілей BUR на ББМ «Дінго-2» (РЛС BUR BodenUber-wachungs Radar дозволяє виявляти і супроводжувати одночасно до 20 цілей в секторі 120° на відстані 40 км за будь-яких погодних умов); чотирьох груп міжвидової тактичної вогневої підтримки JFST і однієї групи координування міжвидової вогневої підтримки бригадного рівня JFSCT.

 

Завдання та роль двох груп – JFST і JFSCT – вимагають окремого пояснення.

 

JFST (Joint Fire Support Team) – об’єднані (міжвидові) групи тактичної вогневої підтримки призначені і відповідають за організацію підтримки дій190604 artvogon 4 підрозділів на рівні батальйону, за скоординоване управління засобами вогневого ураження, що стоять на озброєнні СВ, ВПС і ВМС Німеччини. Основний технічний засіб – автоматизована система збору і обробки розвідувальних даних БРМ «Феннек»/ FOK Fennek. БРМ «Феннек» є уніфікованою системою обробки оперативних розвідувальних даних, що надходять від різних засобів спостереження і розвідки, і розподілу їх між визначеними частинами і підрозділами СВ ФРН. Машина оснащена тепловізором, камерою денного спостереження високої чіткості й лазерним далекоміром. Завдяки комплексній оптично-тепловізійній системі (сектор огляду близько 70°, поворот по азимуту – на 360°, підйом на телескопічну опору на висоту понад 3 м) БРМ «Феннек» здатна забезпечити цілодобове виявлення цілей на відстані до 10 км. Цілевказування ​​й розпорядження на вогневе ураження передаються по каналу цифрового радіозв’язку.

 

190604 artvogon 3JFSCT (Joint Fire Support Coordination Teams) – координаційна група міжвидової вогневої підтримки на рівні батальйон-бригада. Основним завданням є консультація командирів бойових підрозділів про можливості залучення наявних або доданих засобів ураження в рамках міжвидової вогневої підтримки. JFSCT планує, координує й забезпечує взаємодію наявних національних та міжнародних засобів управління й зв’язку, керує підлеглими групами координації міжвидової взаємодії і підлеглими їм групами міжвидової вогневої підтримки. Важливо: в НАТО Німеччина відповідає за координацію в сегменті колективної системи вогневої підтримки STF. У цьому контексті взаємодія із партнерами в рамках НАТО і ЄС має особливе значення для Бундесверу як артилерійського «інтегратора» сил Альянсу на європейському ТВД.

 

Артилерійська батарея Бундесверу завдяки наявності в її складі груп JFST і JFSCT може самостійно виконувати завдання по забезпеченню бойової діяльності мотопіхотної бригади – як власної, так і зі складу армії Альянсу.

 

Сергій ЗГУРЕЦЬ, Defense Express

 

Подано 6000 знаків з 33000 знаків.

 

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №4 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

 

Публікації та новини по темі:

 

ВООРУЖЁННЫЕ СИЛЫ ФРАНЦИИ: НЕЗАВИСИМОСТЬ В РАМКАХ НАТО. ЧАСТЬ 1

 

ВООРУЖЁННЫЕ СИЛЫ ФРАНЦИИ: НЕЗАВИСИМОСТЬ В РАМКАХ НАТО. ЧАСТЬ 2

 

ВООРУЖЁННЫЕ СИЛЫ ВЕЛИКОБРИТАНИИ. ПЕРЕД ЛИЦОМ СТАРЫХ И НОВЫХ УГРОЗ. ЧАСТЬ 1

 

ВООРУЖЁННЫЕ СИЛЫ ВЕЛИКОБРИТАНИИ. ПЕРЕД ЛИЦОМ СТАРЫХ И НОВЫХ УГРОЗ. ЧАСТЬ 2

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues