190515 SCHEAS 0Число прихильників євроатлантичної інтеграції в Україні рік до року неухильно зростає. Це зумовлене підвищенням рівня обізнаності населення України в тому, що ЄС та НАТО є насправді. Наразі європейські цінності стають частиною побуту українців і вагому роль у цьому відіграють ентузіасти, що вкладають свої час та енергію в розвиток мережі євроатлантичної солідарності.

 

Сьогоднішні прагнення українських громадян до інтеграції в ЄС і НАТО є результатом двох величних революцій, які абсолютно перевернули ментальність кожного і прищепили українцям європейські цінності. І в цьому році, перед першим туром президентських виборів знову повстало питання: «Який курс для себе вибере Україна?». Більшість людей під час цього хвилюючого проміжку часу були зосереджені на подіях передвиборчої компанії, яка мала відповісти на це питання, тоді як невелика група людей, об’єднана спільними цінностями і цілями зібралась у мальовничому місті Брюховичі. Там, відбувся другий етап цьогорічної Школи євроатлантичної солідарності (ШЄАС), метою якої є розширення всеукраїнської мережі лідерів думок для підтримки та популяризації євроатлантичного курсу України.


Навчання та проживання учасників школи проходило в готелі Валентина, що з латини перекладається як «сильна». Саме таким і було прагнення учасників школи наблизити Україну до членства в ЄС та НАТО, а також отримати важливі знання та навички.


Перший день нової зустрічі


Першим спікером цього етапу школи був Павло Шеремета, Екс-міністр економічного розвитку і торгівлі України. Він провів захопливу дискусію: «Через спільну відповідальність до прориву». Павло Шеремета відповів учасникам школи на питання, яке хвилює кожного українця: «Чому в Україні слабка економіка?». За його словами, економіка слабка через те, що в країні відсутні три важливі компоненти, які мають одне одного доповнювати, а саме: праця, продуктивність та капітал. Тобто, через відсутність потрібної кількості людей, які своєю чергою будуть продуктивно працювати, а також певної кількості капіталу – українська економіка дуже повільно зростає. Після чого, Павло Шеремета розповів учасникам, як інші країни вирішували дані проблеми та навів декілька прикладів країн, в яких присутні усі три компоненти у великій кількості: Південна Корея, США та Китай. Він також зауважив, що важливим фактором низького темпу зростання економіки є відсутність накопичувальної пенсійної системи. За словами Павла Шеремета, українці працюють усе життя, при цьому не накопичують власні кошти, для того щоб жити на них після закінчення кар’єри, а сподіваються на державні виплати. Така ситуація суттєво уповільнює зростання української економіки.

 

190515 SCHEAS 1

 

190515 SCHEAS 3

 

Після жвавої дискусії із Павлом Шереметом, яка залишила багато суперечливих думок у головах учасників, уся група вирушила до Львову, де відвідала старовинну будівлю у самому центрі міста, де розміщується Львівська обласна рада. Тут учасники зустрілись із керівником відділу з питань реалізації проектів місцевого розвитку, міжнародної технічної допомоги та зовнішньоекономічних зв’язків Іваном Собком. Іван Собко дуже інформативно і цікаво провів дискусію на тему: «Львівщина - історія успіху, вплив «сусідства» з ЄС та НАТО на розвиток регіону». Він із захопленням розповідав про те, що наразі, Львівська область є лідером у реалізації проектів місцевого розвитку, що значно пришвидшує розвиток регіону. При цьому Іван Собко наголосив, що Львів є туристичною столицею України і віддає багато грошей у бюджет області, що також сприяє збільшенню фінансування проектів. За його словами, більшість областей не роблять того, що робить Львівська область для розвитку місцевості і вони мають брати приклад з неї. Варто зазначити, що краса і величність міста Лева захоплює, і з огляду на те, що це туристична столиця України, було природнім, що на учасників чекала подорож, але, вже за межі міста.

 

190515 SCHEAS 4


Група вирушила у напрямку відомого на всю Україну і світ Центру миротворчості та безпеки, який знаходиться у селі Старичі, Яворівського району. Тут, командир військової частини А-4150 Ігор Слісарчук розповів про те, як проходить навчання українських військових з натовськими інструкторами, а також продемонстрував сучасний стан модернізованого центру. Відповідаючи на запитання одного із учасників ШЄАС, Ігор Слісарчук зауважив, що усі військовослужбовці, як українські, так і представники Альянсу, проживають в однакових умовах. Також, він зауважив, що сьогодні, українські військові навчаються виключно за стандартами НАТО в будь-якій військовій спеціальності. Після цього, командир військової частини відповів на запитання учасників школи та провів невелику екскурсію по гарнізону. Це було цікаве знайомство з життям та побутом людей, що щоденно віддають свій час, а за необхідності – здоров’я та найцінніше , що в них є - життя, заради того, щоб країна жила мирним життям та відчувала себе в безпеці. Особливим одкровенням цей візит став для тих учасників Школи, хто не мав досвіду військової служби. І таке закінчення першого навчального дня стало символічним, відобразивши у собі зв'язок реалій українського життя і того, що лише повна інтеграція України до ЄС та НАТО з сильною, навченою та забезпеченою усім необхідним армією може забезпечити країні мир та сталий розвиток .

 

190515 SCHEAS 5

 

190515 SCHEAS 6

 

З новим натхненням у другий день


Геополітика – є одним із основних факторів, який впливає на безпеку та стабільність нашої країни. Цей фактор безпосередньо пов'язаний зі сферою життєвих інтересів ключових геополітичних гравців, через яких дуже важливу роль для України відіграють саме ЄС та НАТО. Отже оминути обговорення такої важливої теми було неможливо. Організатори про це подбали, і тому другий день навчання розпочався із дискусії на тему «Геополітичне становище України на шостому році війни за незалежність», яку провів український культуролог, політолог, головний редактор і засновник незалежного культурологічного журналу «Ї», генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького – Тарас Возняк. Він розповів про те, що сьогодні геополітичний центр, який раніше був проведений лінією між Європою та США, тепер переміщується на Тихий океан, де лінія постала між Китаєм та США. Це зумовлює те, що Україна поступово віддаляється від сучасного центру, але все ж таки залишається гравцем на полі, адже має намір стати членом НАТО та ЄС. Тоді, як, з іншого боку, за словами Возняка, наша країна є важливим фактором виживання для Російської Федерації. Він також додав, що саме через територіальне розташування України, вона зараз є учасником війни з Російською Федерацією. Незважаючи на це, наша країна залучилась не тільки підтримкою з боку західних партнерів, а й встигла підготувати потрібних експертів для євроатлантичної інтеграції.

 

190515 SCHEAS 7

 

190515 SCHEAS 9


Такі два експерти завітали до групи після дискусії з Тарасом Возняком, а саме: начальник відділу співробітництва з міжнародними організаціями Управління міжнародного співробітництва Департаменту стратегічного планування та міжнародного співробітництва Міністерства оборони України Петро Канана та директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД імені Олександра Никанорова Сергій Пархоменко. Вони провели дискусію на тему: «Ціннісні і практичні аспекти співпраці Україна - НАТО: норми і стандарти, трастові фонди, РНП, реформа сектору безпеки і оборони». Першим перед учасниками виступав Петро Канана, який розповів про те, які кроки були зроблені Україною для вступу до НАТО. Це був досить тернистий шлях, під час якого траплялись постійні перепони, у вигляді втручання Росії в політичне життя країни, що своєю чергою несло зміну влади та політичного курсу. Незважаючи на це, за словами Петра Канани, Україна постійно продовжує шлях до повної інтеграції до євроатлантичних структур і не сходить із наміченого курсу, адже для цього докладається немало зусиль кожного, хто задіяний у процесі євроатлантичної інтеграції.

 

190515 SCHEAS 10


Після декількох запитань, до дискусії долучився Сергій Пархоменко, який розповів про вплив російської пропаганди на думки українців та як своєю чергою це впливає на євроатлантичну інтеграцію. Він зауважив, що для ефективної протидії російській пропаганді на території України, громадянам потрібно об’єднуватись та поширювати правдиву інформацію про рух України до ЄС та НАТО. Це зумовить більш позитивне ставлення українців до євроатлантичної інтеграції, а можливо навіть долучить їх до цього процесу.


Після невеликої перерви на учасників чекав наступний спікер, який мав дати відповідь на одне, але дуже важливе запитання: «Як перемогти страх під час публічного виступу?». Це запитання задавали собі багато людей, які виступали вперше і навіть ті, хто робив це досить часто. Нажаль, за словами Андрія Яценка, бізнес-тренера та директора тренінгової компанії «Транслаб Груп» зі страхом не можливо боротись, але ним можливо керувати.

 

190515 SCHEAS 11


Тому, протягом чотирьох з половиною годин Андрій Яценко проводив тренінг із теоретичними та практичними завданнями, що у кінці дало свій результат. Він розповів про методи залучення аудиторії, привертання уваги до свого виступу, про швидкість промови і презентацію власних думок. Після цього, учасники, у кожного з яких був свій страх, з легкістю виступали перед аудиторією, хоча спочатку це давалось не просто. З певним проміжком часу, виступи учнів були все кращими і кращими, що з рештою допомогло їм у наступному дні, коли вони презентували власні ідеї проектів.


Фінальним акордом цього дня став перегляд фільму «Аденауер – архітектор нової Німеччини», який презентувала представник Фонду Конрада Аденауера в Україні Катерина Білоцерківець. Слухачі ШЄАС дізнались багато нового про вирішальне значення лідерства на ключових етапах розвитку Німеччини. Саме завдяки Конраду Аденауеру, який у важкі для Німеччини часи зробив важливі зовнішньо та внутрішньополітичні кроки, а також зумів згуртувати навколо себе дезорієнтоване війною населення країни ми можемо бачити саме таку Німеччину – економічно сильну, процвітаючу і таку, що займає одне із чільних місць у спільній Європі.


Останній день. До зустрічі в Одесі


Третій, але не менш важливий день почався із незвичайного тренінгу на тему: «Політична медіація, як інструмент досягнення консенсусу, досвід країн НАТО», який провів президент ГО «Українсько-Словацький Центр Партнерства», радник у міжпарламентській групі Україна – Словаччина Михайло Колібабчук. Спочатку спікер розповів учасникам, що таке медіація і де вона застосовується. Як виявилось, для багатьох цей термін був новим. Після короткої теоретичної частини, усі були залучені у тематичну гру, де спікер, у вигляді мера невеликого міста та три учасника школи, у вигляді голів місцевих комісій домовлялись щодо розподілення бюджету на кожний із напрямків комісій. Гра була дуже цікавою і захоплюючою, адже кожен учасник мав завдання «вибити» для себе як найкращі умови. Гра завершилась тим, що мер міста зміг домовитись окремо з кожним учасником і зберіг між ними «мир». Ці знання були досить потрібні слухачам школи, з огляду на ситуацію, яка відбувалась і відбувається в країні. Але, не звертаючи увагу на втому після двох днів навчання, учасники впевнено готувались до вирішального випробування.

 

190515 SCHEAS 12


Цим важливим випробуванням даного етапу стала презентація концепцій проектів учасників. Оцінювала проекти і давала поради учасникам виконавчий директор Єврорегіону «Карпати Україна» Галина Литвин, яка саме на минулому етапі розповідала про те, як потрібно підготувати проект. Тож, кожен учасник мав представити власний проект, який би допоміг популяризувати євроатлантичну інтеграцію України. Майже усі учасники, які були присутні презентували власні ідеї і зробили це доволі не погано, адже за ці три дні отримали доволі багато знань для того, щоб це зробити.

 

190515 SCHEAS 15


Після презентацій ідей учасників, слово взяв один з організаторів ШЄАС, Голова правління ГО «Європейський Рух України» Вадим Трюхан, який висловив подяку усім хто був присутній за участь у цьому етапі Школи. Він зауважив, що проекти учнів також мають бути реалізовані, адже саме для цього й була організована Школа євроатлантичної солідарності. Це її головна мета і одна з цілей у вигляді вдало проведеного другого етапу була досягнута.


Епілог


Як за результатами другого етапу ШЄАС-2019, так і результатів президентських виборів, що відбулись в Україні можна сказати беззаперечно, в нашій країні сформувалась абсолютно нова ментальність людей, яка кардинально відрізняється від тої, що залишилась українцям на спадок від СРСР. Сьогодні більшість з людей в Україні готові до змін. Більш того – вони готові бути творцями цих змін і йти шляхом розвитку, а не занепаду. Такий шлях надихає до досягнення нових вершин і євроатлантична інтеграція може бути лише однією з них. А, дякуючи Школі євроатлантичної солідарності, багато українців зможуть реалізувати власні ідеї на користь нашої країни, що дасть новий поштовх для розвитку майбутніх поколінь.

 

Денис ПОНОМАРЕНКО,
Київ-Львів-Київ

 

Публікації по темі: НАШІ В НАТО – КОМУ ВІД ТОГО ГІРШЕ?


Публікації по темі: НОВИЙ НАБІР ДО ШЄАС: МОЛОДЬ ОБИРАЄ МАЙБУТНЄ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues