190515 think tanksУ західному світі, та особливо, у США впроваджена досить цікава і дієва традиція – залучати недержавні аналітичні організації, які частіше називають think tanks, до напрацювання, підготовки та впровадження вагомих державних рішень. Нерідко відбуваються й «ротації» - коли впливові чиновники стають лідерами або представниками think tanks, а представники неурядових організацій йдуть у владу. Такий стан речей, о одного боку, стимулює владу до системного обґрунтування рішень, з іншого, забезпечується високий рівень громадського контролю над діями влади. Виграє і суспільство, і сама влада.

 

Для України таких стан речей став можливим лише після двох «майданів», під час яких громадянське суспільство доводило свою «дорослість» та бажання брати участь у державотворенні. Коли ж з’явилася збройна агресія, з метою сприяння протистоянню у квітні 2014 р. за ініціативою Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) було створено Експертну раду з мережі потужних вітчизняних think tanks та окремих експертів.

 

190515 think tanks 1 Зокрема, з самого початку в засіданнях Експертної ради, окрім фахівців ЦДАКР, почали брати участь Інформаційно-консалтингова компанія Defense Express, Центр військово-політичних досліджень, Центр Разумкова, представники Національного інституту стратегічних досліджень – у якості радників. У якості гостей – представники і керівники комітетів ВРУ з питань нацбезпеки і оборони, з питань промислової політики та підприємництва, з питань освіти і науки, представники Міноборони (ЦНДІ ОВТ ЗСУ), Мінеконмрозвитку, ДК «Укроборонпром», МВС, Ліги оборонних підприємств. Важливо додати, що ефективна робота Експертної ради стала можливою за сприяння Акціонерного комерційного банку «Аркада», який з 2014 р. безкоштовно надає приміщення та персонал для забезпечення таких засідань.

 

З часом, після проведення понад 40 засідань, сформувалося експертне ядро Експертної ради з близько 30 осіб, до якого нині входять190515 think tanks 2 народні депутати, успішні промисловці ОПК, різнопрофільні експерти з числа колишніх посадовців силових відомств та державних структур. У якості гостей постійно запрошуються представники діючої влади. Відпрацьовано механізм взаємодії зі структурами влади, коли після засідання Експертної ради та обробки інформації відповідним органам надсилаються аналітичні записки без посилань на фахівців, які розробили і запропонували ті чи інші рекомендації.

 

Звісно, не всі пропозиції зацікавили владу. Однак, значна їх частина була впроваджена у таких чутливих сферах як реформа ОПК, внесення змін у Закони України та Постановки кабінету міністрів, які торкаються галузі безпеки, створення Комітету з питань розвідки, нарешті, окремих елементи побудови оборони. Час засвідчив, що Експертна рада здатна проводити «мозкові штурми» задля пошуку альтернативних рішень, вивчення рівня ризиків і загроз.

 

190515 think tanks 3Наприклад, за час війни детально вивчено можливості створення в Україні професійних ЗСУ (з відмовою від призову), забезпечення мотивації військовослужбовців сил оборони України, забезпечення військовослужбовців житлом та інші. Особливу увагу Експертна рада традиційно приділяє ОПК – як сегменту, який не тільки може суттєво покращити рівень переозброєння ЗСУ та інших військових формувань держави, але й здатний забезпечити технологічне зростання країни і стати передвісником економічних досягнень України як високотехнологічної індустріальної держави.

 

190515 think tanks 4

 

 

Публікації та новини по темі: 

 

ПРИВАТНІ ПІДПРИЄМСТВА – НЕВІД’ЄМНА СКЛАДОВА ЧАСТИНА ВІТЧИЗНЯНОГО ОПК

 

РЕФОРМУВАННЯ ОПК: ПОЛІГРАФ СТАВ ОБОВ’ЯЗКОВИМ ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ПІДПРИЄМСТВ ОБОРОНКИ

 

РНБО ДОРУЧИЛА ПРОВЕСТИ АУДИТ І РЕВІЗІЮ ДІЯЛЬНОСТІ "УКРОБОРОНПРОМУ" ІЗ ЗАЛУЧЕННЯМ ІНОЗЕМНИХ ЕКСПЕРТІВ

 

УКРАЇНСЬКІ ПРИВАТНІ ОБОРОННІ ПІДПРИЄМСТВА НАБИРАЮТЬ ОБЕРТІВ

 

РЕФОРМА ОПК: ВІД РЕАНІМАЦІЙНИХ ЗАХОДІВ ДО ДОВГОСТРОКОВИХ ПЛАНІВ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues