https://defence-ua.com/images/Content_2019/04/04/190404-Bukin-0.jpgПро поточні пріоритети розвитку концерну, стан та перспективи розвитку ВТС з іноземними країнами кореспондент Defense Express поспілкувався з генеральним директором Державного концерну «Укроборонпром» Павлом Букинім.

 

  • Останні кілька років всупереч російській пропаганді Україна активізувала військово-технічну співпрацю з іноземними країнами. Це зумовлено як потребою в імпорті сучасного озброєння в інтересах власних силових структур, так і необхідністю розвитку експортних можливостей власної оборонної промисловості. Ключову ролі в обох цих напрямках відіграє ДК «Укроборонпром» та підприємства, що входять до його складу. З огляду на це як Ви оцінюєте поточну діяльність ДК «Укроборонпром»?

 

-           Основними пріоритетами роботи Концерну залишається виробництво нових та відновлення, модернізація та оновлення наявної військової техніки в інтересах силових структур України, а також реалізація зовнішньоекономічної діяльності, яка передбачає експорт військової продукції та послуг вітчизняних виробників на зовнішні ринки.

 

За 2018 рік ДК «Укроборонпром» було поставлено більше 4900 одиниць нового, модернізованого та відремонтованого озброєння та військової техніки в інтересах української армія.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2019/03/25/190325-420tehnika-1.jpg

 

Стосовно ж торгівельної діяльності на зовнішніх ринок, то можна привести приклад проведеної роботи ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт», яка є дочірнім підприємством Концерну. У 2018 році компанією було виконано зовнішньоекономічних оборонних контрактів загальною вартістю $152,6 млн., що на 27% більше ніж у 2017 році. При цьому, у 2018 році було укладено 148 нових оборонних контрактів на рекордну за останні 5 років суму $282,5 млн. І це лише один незначний приклад, який є достатньо показовим.

 

Найбільшими експортними партнерами Концерну у 2018 році були Польща, Чехія, Індія, Алжир, М'янма, Китай, Туреччина, Індонезія, Азербайджан, а також ряд інших країн.

 

  • Яка ситуація у Концерні навколо імпортозаміщення російських деталей для української оборонної промисловості?

 

-           Робота в цьому напрямку ведеться планомірно з 2014 року. Заміна відбувається за рахунок організації виробництва компонентів в Україні, а також придбання деяких з них закордоном, де ці складові випускаються чи ще залишилися на зберіганні. Концерн активно співпрацює з понад 500 приватними українськими підприємствами, які своєю продукцією замінили комплектуючі російського виробництва. Загалом, якщо порівнювати з 2014-2015 роками, то найбільш критичні проблеми в імпортозаміщенні вже вирішені.

 

-           Нещодавно був прийнятий закон України "Про національну безпеку", який передбачає перехід на стандарти НАТО у всіх сферах Збройних сил. Які завдання у зв'язку з цим стоять перед оборонною промисловістю?

 

-           Нам потрібно вступати в НАТО, оскільки це найбільш ефективний з економічної точки зору механізм забезпечення державної безпеки. І «Укроборонпром» працює в напрямку поступового впроваджуючи окремих стандартів Альянсу у виробничий процес та нові створювані зразки озброєння та військової техніки. Однак це тривалий процес і до того є достатньо коштовний. У підсумку він обійдеться у мільярди доларів.

 

Якщо ми говоримо про впровадження стандартів НАТО, то потрібно переходити на озброєння НАТО. Його можна отримувати в тому числі і безкоштовно від наших партнерів разом з послугами інтеграції. Якщо говорити про стрілецьке озброєння, то потрібно зважитися і позбутися законним шляхом від усього, що безнадійно застаріло. Старі зразки – це навантаження на мобільність прийняття рішень і його ефективність. Складніше і дорожче всього буде інтегруватися в авіастандарти НАТО.

 

140501 aselsan

 

-           Останнім часом багато чути про військово-технічні співпрацю України та Туреччини. Як ви її оцінюєте на сьогодні?

 

-           Військово-технічне співробітництво між Україною та Туреччиною набирає обертів протягом останніх трьох років. Ми маємо міжурядову комісію, метою якої є розвиток відносин у цій сфері. В нас склались дуже щільні контакти нашими партнерами в Туреччині. Наші відносини є дуже конструктивними. Протягом трьох останніх років наші країни порівнюють власну конкурентоздатність у виробництві продукції військового призначення Ми чітко розуміємо, де наші інтереси збігаються і в яких сферах можна досягти синергетичного ефекту.

 

Нещодавно Україна придбала турецькі оперативно-тактичні безпілотні літальні апарати Bayraktar TB2, які вже успішно пройшли випробування в українському небі. Турецькі дрони надійшли на озброєння з високоточними авіабомбами MAM-L від компанії Roketsan.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2019/04/30/publications/190430-Turkish_UAV_Bayraktar_TB2.jpg

 

На сьогоднішній день українські підприємства за напрямком експорту співпрацюють з турецькою стороною в таких сферах: поставка широкої номенклатури запчастин та комплектуючих до озброєння та військової техніки; надання послуг з капремонту вертольотів типу Мі-17, їх вузлів, агрегатів, обладнання, навчання та підвищення кваліфікації спеціалістів; поставка комплектуючих та обладнання для оснащення бойових модулів турецького виробництва керованим ракетним озброєнням; виготовлення та постачання турбогвинтових двигунів типу АІ-450, виробництві комплексів активного захисту типу «Заслон», тощо;

 

Слід додати, що плідна співпраця триває. Перспективними напрямками є спільне виробництво та/або постачання транспортних літаків виробництва ДП «Антонов»; розширення співпраці за напрямком безпілотних літальних апаратів; інтеграція систем динамічного та активного захисту до турецької бронетехніки; розробка та виробництво силових установок для бронетехніки; розробка та виробництво пасивних радіолокаційних станцій и багато іншого.

 

-           Незабаром відбудеться авіаційна виставка в Ле Бурже у Франції? Як розвиваються відносини України з цією європейською країною ?

 

-           Ми маємо достатньо тривалі відносини з Францією в сфері ВТС. При цьому їх історія була різною і не завжди успішною. Тим не менш останнім часом військово-технічна співпраці між країнами має певну позитивну динаміку.

 

Найбільш масштабним проектом між сторонами стало постачання для потреб Міноборони України систем радіоелектронної розвідки та протидії виробництва Thales Communications & Security. Окрім власне постачання техніки, французька сторона також надавала послуги зі супроводження експлуатації станцій та інтеграції їх на колісне шасі.

 

Крім того, як відомо, «Airbus Helicopters» погодилася продати Україні партію гелікоптерів H125, які вже постачаються в Україну в інтересах МВС та Служби надзвичайних ситуацій.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2018/12/21/181221_H225_1.jpg

 

Наразі сторонами опрацьовується можливість розширення співпраці за цим напрямком, у тому числі із застосуванням офсетних компенсаційних договорів.

 

Окрім зазначеного, в Україну у минулі роки були поставлені партія БПЛА Spy Arrow (Thales Group) та прилади нічного бачення (Sagem Defense Securite).

 

Варто зазначити, що розвиток співпраці гальмується через заборону постачання продукції військового призначення у країни, де відбуваються бойові дії, зокрема в Україну. Для вирішення цього питання вкрай необхідна підтримка та сприяння на найвищому державному рівні.

 

Серед перспективних проектів, в яких зацікавлена українська сторона, слід виділити військово-морську техніку, системи та комплекси корабельного озброєння, створення сервісного центру з обслуговування вертольотів Airbus S.A., які постачаються для потреб МВС та ДСНС України, закупівля оптико-електронних систем та приладів, систем радіоелектронної розвідки та інше.

 

Загалом, в останні роки ДК «Укроборонпром» значно активізував ВТС із країнами Європи. Так, за долею укладених контрактів, країни Європи посіли перше місце у 2018 році. Також європейські країни посідають лідируючі місця і за обсягами експорту продукції (робіт, послуг) військового призначення. До найбільш активних партнерів у сфері ВТС відносяться: Польща, Болгарія, Туреччина, Хорватія, Литва, Латвія та Чехія.

 

-           На сьогодні російська влада та ЗМІ інтенсивно поширюються інформацію про те, що виключно РФ має право проводити ремонт та модернізацію радянської авіаційної техніки. Чи це так?

 

-           Україна – сильний гравець на ринку ремонту, підтримання льотної придатності та модернізації літаків, зокрема й розроблених в інших державах. Ми дійсно є потужним конкурентом для РФ, саме тому Москва намагається тиснути на друзів та партнерів і переконувати їх в протилежному. Україна володіє необхідною технічною документацією для поточного і капітального ремонту, продовження льотного ресурсу військової авіації широкого модельного ряду – "МіГ", "Су", "Іл", "Мі". Такі права не мають зворотної сили, і у РФ немає правових підстав вимагати від України додаткового ліцензування. До того ж, к питаннях регулювання військової авіації кожна країна-експлуатант встановлює свої правила і вносить зміни в конструкцію. Маркером самостійності є достатність науково-технічного, конструкторського і виробничого потенціалу кожної країни. Тому претензії розробників або виробників, у даному випадку російських, – неактуальні. До того, ж, слід звернути увагу, що РФ невиправдано звинувачуючи нас, сама ж реально дотримується подвійних стандартів. Адже Росія здійснила ряд кроків у питаннях самостійного просування на зовнішніх ринках послуг з ремонту та модернізації авіатехніки сімейства «Ан» української розробки.

 

https://defence-ua.com/images/Content_2019/03/18/190318-MiG29MU2-1.jpg

Український варіант модернізації - МіГ-29МУ2 з корегованою авіабомбою КАБ-500 на підвісці / Фото: Militaryaviation

 

Публікація по темі: АВІАРЕМОНТ І МОДЕРНІЗАЦІЯ: ЯК УТРИМАТИ ПОЗИЦІЇ Й ОБІГНАТИ КОНКУРЕНТА

 

-           Які Ваші цілі з реформування ДК «Укроборонпром» і оборонної промисловості України на найближче майбутнє?

 

-           Безумовно, це завершення корпоратизація і кластеризації оборонної промисловості України, про що вже так давно говорилося. Сьогодні вже майже побудована кластерна/ дивізійна структуру оборонної промисловості України за галузевим принципом. Думаю, найближчим часом вона буде готова завершена та на затверджена. Має бути близько п'яти виробничих кластерів.

 

Також, розраховую, що скоро буде побудована чітка прозора система внутрішньої кооперації, система задіяння державних і приватних постачальників. Зараз ми над цим інтенсивно працюємо.

 

Читайте також англійською тут: PAVLO BUKIN, CEO OF STATE CONCERN “UKROBORONPROM”: «UKRAINE IS A STRONG ACTOR ON THE ARMS EXPORT MARKET»

 

Публікації та новини по темі:

 

ПАВЛО БУКІН: «НАША ЗБРОЯ ПРОЙШЛА ВИПРОБУВАННЯ ВІЙНОЮ»

 

«УКРОБОРОНПРОМ» ЗАЯВИВ ПРО ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ З ІМПОРТОЗАМІЩЕННЯМ РОСІЙСЬКИХ ДЕТАЛЕЙ В ОПК

 

ПОВНА РЕФОРМА УКРОБОРОНПРОМУ ЗАЙМЕ ПІВРОКУ – КРИВОНОС

 

КАБМІН ПІДТРИМАВ КЛЮЧОВИЙ ЗАКОНОПРОЕКТ ЩОДО ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ОБОРОННО-ПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ

 

"УКРОБОРОНПРОМ" РОЗРОБИВ НОВУ РЕДАКЦІЮ ЗАКОНУ ПРО ДЕРЖАВНЕ ОБОРОННЕ ЗАМОВЛЕННЯ

 

ЗАКОН «ПРО НАЦІОНАЛЬНУ БЕЗПЕКУ УКРАЇНИ»: СИСТЕМАТИЗОВАНО ПЕРЕХІД ОБОРОННОГО І БЕЗПЕКОВОГО СЕКТОРУ УКРАЇНИ ДО СТАНДАРТІВ НАТО

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues