190409 nowyi kalibr 0Польсько-словацько-чеські 155-мм артилерійські боєприпаси. Досвід розробки та впровадження. Аналіз показав, що створення цілком нового боєприпасу лише власними силами вимагатиме величезних коштів, яких підприємство самостійно знайти не зможе.

 

Після розпуску Варшавського пакту і вступу Польщі до Північно-Атлантичного Союзу було вчинено певних заходів щодо впровадження норм і стандартів, обов’язкових для країн-членів НАТО. Водночас почалися процеси поступового зняття з озброєння ОВТ радянських зразків. Це стосується також і артилерійського озброєння великих калібрів. У цьому плані одним з ключових питань став перехід з раніше прийнятого 152-мм калібру на прийнятий в НАТО стандартний 155-мм калібр.

 

Наприкінці існування Варшавського договору серед 152-мм артилерійських систем Військо Польське використовувало і чехословацькі самохідні гармато-гаубиці зразка 1977 року DANA, а також буксирувані гармато-гаубиці WL-20 зразка 1937/1985 років. В інших країнах Варшавського договору (крім СРСР), крім зазначених вище систем, на озброєнні знаходились також 152-мм самохідні гармато-гаубиці 2С3 «Акація» і буксирувані гаубиці Д-1 (зразка 1943 року), а також гармати-гаубиці Д-20 (зразка 1955 року).

 

По той бік залізної завіси на озброєнні стояли 155-мм гаубиці й гармато-гаубиці. НАТО був союзом незалежних країн, тому стандартизація основних систем озброєння була там значно більшою проблемою, ніж у Варшавському договорі. Одним з перших кроків у цьому плані стала стандартизація 155-мм артилерії, були розроблені відповідні документи щодо конструкції як самих гармат, так і боєприпасів. Метою зусиль НАТО щодо 155-мм калібру було досягнення повної взаємосумісності (interchangeability) боєприпасів і озброєнь. Іншими словами, йшлося про те, щоб у разі потреби союзники на полі бою могли використовувати 155-мм снаряди незалежно від того, для якої системи їх виготовили. Крім того, заміна боєприпасів не мала негативно впливати на якість виконання вогневого завдання.

 

У 1968 році чотири країни – США, Велика Британія, ФРН і Італія – підписали угоду щодо спільної балістики 155-мм артилерії (Joint Ballistics Memorandum of Understanding – JBMoU), в якій прописали основні вимоги до гармат і боєприпасів, щоб створити згадану вище взаємосумісність. Цей документ не втратив актуальності й сьогодні, хоча з часом він зазнав певних змін. Крім того, з часом до угоди приєдналася також Франція.

 

Ще до вступу Польщі до НАТО, у країні проводили дослідження щодо можливості впровадження на озброєння 155-мм артилерійського калібру, за умови відповідності вимогам JBMoU, з довжиною ствола гармати у 52 калібри і зарядною коморою об’ємом у 23 куб. дм. Роботу проводили фахівці на чолі з підприємством Huta Stalowa Wola. Внаслідок багаторічної праці у 2012 році був створений перший дивізійний вогневий модуль (DMO) Regina, який передали на дослідну експлуатацію до Війська Польського. Його складовою є 8 гармато-гаубиць Krab.

 

Довідково:

У склад «дивізійного вогневого модуля» (Dywizjonowy moduł ogniowy – DMO) Regina (за назвою АСУ вогнем) DMO Regina штатно входять 24 самохідні гаубиці Krab (три батареї), 11 броньованих машин управління вогнем (шість машин командирів взводів і три машини командирів батарей WD та дві машини управління дивізіону WDSz), 6 машин підвозу боєприпасів WA і 1 ремонтна машина озброєння WRUiE. Всього польська армія планує придбати два дивізійних комплекти САУ Krab (DMO Regina).

 

Проте з розвитком самого озброєння не було реалізовано відповідної програми щодо розробки відповідних боєприпасів. Ймовірно, це було наслідком переконання військового командування в тому, що відповідні боєприпаси для гармато-гаубиць Krab можна буде без проблем придбати на міжнародному ринку. На жаль, при цьому забули, що угода JBMoU не стосується стандартизації багатьох інших сторін, зокрема, конструкції автомату заряджання і його взаємодії з боєприпасом, способу пакування елементів амуніції тощо. Між тим, це має неабиякий вплив на увесь ланцюжок логістичного забезпечення – у тому числі й на конструкцію машини логістичного забезпечення, що постачатиме боєприпаси на вогневі позиції.

 

190409 snaryady

Польсько-словацько-чеські 155-мм артилерійські боєприпаси є прикладом вдалої міжнародної кооперації, що дозволяє досягти бажаного результату та при цьому зекономити...

 

Спостерігаючи за розвитком вогневого модуля Regina, на заводі DEZAMET прийняли рішення запропонувати збройним силам власне рішення щодо розвитку системи 155-мм боєприпасів. Проведений аналіз показав, що створення цілком нового боєприпасу лише власними силами вимагатиме величезних коштів, яких підприємство самостійно знайти не зможе.

 

З огляду на це та великий ризик втрати можливості самостійного розв’язання проблеми було прийняте рішення зупинитися на готовому варіанті шляхом придбання ліцензії. Серед кількох потенційних закордонних учасників зупинилися на словацькій фірмі ZVS Holding a.s., що у місті Дубниця над Вахом. Результатом співпраці, започаткованої у 2004 році, стало підписання 9 грудня 2010 року ліцензійної угоди між ZVS Holding a.s., ZM DEZAMET S.A. I Bumar Sp.z o.o. Ліцензійна угода передбачала, що виробництво відповідних складових елементів амуніції буде впроваджуватися поетапно. На першому етапі мало бути запущено виробництво запальника KZ984. Це відбулося у 2012 році, тобто тоді, коли завод у Новій Дембі не мав ніякої гарантії щодо збуту і своїх постачань 155-мм амуніції.

 

Значна ангажованість ZM DEZAMET у питанні перспектив вироблення 155-мм амуніції, зокрема запальників KZ984, знайшла розуміння в Міністерстві Національної Оборони, наслідком чого стало запрошення наприкінці 2013 року дирекції заводу на переговори щодо постачання боєприпасів для Війська Польського. 18 липня 2014 року Інспекторат Озброєння підписав з ZM DEZAMET дворічну угоду щодо постачання 2000 шт. амуніції двох типів бойових 155-мм осколково-фугасних і осколково-фугасних з газогенератором, термін реалізації – 30 листопада 2015 року. При цьому замовник виставив умову, щоб усі елементи снарядів виготовлялися в Польщі. Замовлення охоплювало також навчальні й тренувальні снаряди, та зразки з розрізами. Постачальник був зобов’язаний провести підготовку й навчання майбутніх користувачів амуніції, тобто, особового складу.

 

190409 porokhaПроцес полонізації 155-мм амуніції спирається на графік, погоджений з МО РП. Крім ZM DEZAMET у роботах передбачена участь низки інших польських фірм, що працюють під егідою PGZ, зокрема, це хімічний завод NITRO-CHEM S.A. у Бидгощі i MESKO S.A. (точніше, їхні відділення у Красніку і Піонках).

 

Як зазначалося вище, завод у Новій Дембі постачав війську два типи боєприпасів. Перший – це класичний осколково-фугасний снаряд із вгнутою донною частиною (HB-hollow base). Другий снаряд оснащений газогенератором, що міститься на донній частині (ВВ – base bleed). Різниця у конструкції снарядів впливає на максимальну дальність стрільби. Так, снаряд НВ при стрільбі з гармати з довжиною ствола у 52 калібри має дальність близько 32 км, тоді як ВВ з газогенератором за тих же самих умов – понад 40 км. Це досягається шляхом зменшення аеродинамічного опору завдяки газовому шару, що виробляє газогенератор під час польоту снаряда. Обидва снаряди мають бойову частину масою 10 кг тротилу (TNT). Номінальна маса снаряду (НВ) без газогенератора становить 40,3 кг, тоді як маса снаряду ВВ с газогенератором – 43,55 кг і відповідає масі зразкового снаряда, передбаченого JMBoU.

 

Далі буде...

 

Леслав МАЗУР,

головний конструктор металообробного заводу

DEZAMET S.A. у Новій Дембі;

переклад з польської зробив Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

Defense Express

 

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №3 за 2019 рік.

 

Продовження статті: НОВИЙ КАЛІБР. Ч.2

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express  та доступу до платного контенту спеціалізованого інформаційного ресурсу Defence-UA.com можна знайти тут.

 

Публікації та новини по темі:

 

152-ММ СНАРЯДИ ВІД ДАХК «АРТЕМ»: ВИПРОБУВАННЯ ЗАВЕРШЕНО – РОЗПОЧАТО ПОСТАЧАННЯ ДО УКРАЇНСЬКОГО ВІЙСЬКА

 

ПРО ПІДСУМКИ 2018 РОКУ ДЛЯ ОПК ТА ОБОРОНИ УКРАЇНИ. Ч.1

 

НОВІТНІ СИСТЕМИ ЯКІ ПОСИЛЯТЬ МІЦЬ УКРАЇНСЬКОЇ АРТИЛЕРІЇ

 

ДИРИГЕНТ ВОГНЮ: КОМПЛЕКС АВТОМАТИЗОВАНОГО УПРАВЛІННЯ АРТДИВІЗІОНОМ

 

НАРОЩУВАННЯ СИЛИ

 

ЯК У СУСІДІВ: РОЗВИТОК ТА МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗС РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА. Ч.1

 

ЯК У СУСІДІВ: РОЗВИТОК ТА МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗС РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА. Ч.2

 

MSPO 2018: ОГЛЯД АРТИЛЕРІЙСЬКИХ СИСТЕМ. Ч.1

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues