190320 TOPAZ 0Про систему керування й управління вогнем артилерії сухопутних військ армії Польщі – з огляду на те, що подібна система вкрай необхідна і для української артилерії.

 

Krab, Langusta i Rak

 

Успіх системи TOPAZ надихнув військо й компанію Hutа Stalowa Wola S.A., що з середини 90-х років реалізувала програму створення самохідної 155-мм гармато-гаубиці Krab до запрошення WB Electronics до співпраці в зазначеному проекті. Це стосувалося як частини оснащення самої гармати, так і машин управління, що входять до складу дивізійного вогневого модуля Regina. З часом участь WB Electronics i компаній, що сьогодні входять до складу WB Group, збільшувалася й охопила також системи внутрішнього (FONET) i зовнішнього зв’язку (радіостанції виробництва компанії Radmor) та інформативне оснащення допоміжних машин (транспорту амуніції і ремонтних).

 

Після реактивації у 2008 році програми Krab/Regina WB Electronics також брала участь у полонізації електронних компонентів баштового механізму гармато-гаубиці і інтеграції систем машини в цілому. WB Electronics також здійснила інтеграцію систем зв’язку і постачання необхідних компонентів. Також було інтегровано систему попередження про вороже опромінювання SSP-1 Obra-3, датчик температури ствола гармати, радар вимірювання початкової швидкості й інерційну навігаційну систему TALIN 5000.

 

Компанія також створила й впровадила у серійне виробництво полонізовані версії комп’ютера управління баштою, комп’ютера керування вогнем та системи реєстрації даних. Вона також брала участь у роботах над польською версією системи управління і завантаження електричних приладів (зокрема підвищення потужності приводів повороту башти й піднесення гармати, системи енергозабезпечення башти). Кожну гармату було оснащено терміналами управління і керування вогнем нового типу.

 

190320 TOPAZ 1

190320 TOPAZ 2

Автоматизована система керування вогнем TOPAZ сьогодні є засобом, який використовується в Ракетних військах і Артилерії ЗС РП. Різні його варіанти використовуються для стрільби з артсистем 122-мм 2S1 Goździk, 152-мм зразку 77 DANA, 155-мм Krab, 120-мм мінометів Rak й РСЗВ WR-40 Langusta.

 

Система TOPAZ для дивізійного вогневого модуля Regina нині є комплексним рішенням, що позбавлене чисельних компромісів минулого. Наприклад, кожна гармата має власну систему навігації й балістичний комп’ютер, що за необхідності дозволяє виконувати вогневі завдання цілком автономно. Своєю чергою, це збільшує витривалість і живучість засобів вогневого ураження на полі бою. До складу системи управління і керування вогнем на відповідних рівнях структури підвідділу (командування батальйону, батарей і вогневих взводів) входять командно-штабні машини й машини управління, що мають взаємосумісне оснащення і програмне забезпечення. Вони використовують гусеничні платформи, завдяки чому мають такі ж самі динамічні характеристики, що і САУ.

 

Повне спеціалізоване оснащення цих машин з системами комунікації і трансляції даних включно також виробляється і постачається WB Electronics разом з субпідрядними компаніями. Більшість елементів оснащення машин ремонту озброєння й електроніки WRUiE і логістичних машин забезпечення боєприпасами, що входять до складу вогневого модуля Regina, також постачається Групою WB.

 

Сьогодні Група WB є ключовим партнером концерну Hutа Stalowa Wola S.A., що реалізує в рамках підписаної 14 грудня 2016 року угоди вартістю понад 4,6 млрд злотих програму щодо постачання 4-х дивізійних вогневих модулів Regina. У рамках цього Військо Польське має отримати 96 гармат, 12 командно-штабних машин, 32 командні машини, 24 логістичні машини забезпечення амуніцією і 4 ремонтні машини, або 168 гусеничних і колісних машин; у кожній з них будуть встановлені системи і прилади виробництва Групи WB.

 

WB Electronics у співпраці з Hutą StalowaWola S.A. та її партнерами також брала участь у модернізації до стандарту WR-40 Langusta машин РСЗВ BM-21 Grad. У рамках цих робіт, реалізованих у 2007–2011 роках, було модернізовано 75 ПУ. У частині пристроїв управління і керування вогнем ця модернізація мала половинчастий характер. Щоправда, кожна ПУ отримала інерційну систему навігації TALIN 5000 i приймач системи GPS, сучасні засоби зовнішнього і внутрішнього зв’язку, а також термінал системи управління вогнем з програмним забезпеченням TOPAZ, однак СЗ Польщі не замовили систему керування вогнем для всієї дивізійної структури (дивізіон, батарея). Відтак, не може бути мови щодо координації і автоматизації планування вогневих завдань, а також обміну інформацією з системами розвідки та вищими рівнями командування. Впровадження такої системи лише планується.

 

Концерном Hutа Stalowa Wola компанія WB Electronics також була залучена до програми створення ротного вогневого модуля 120-мм самохідних мінометів Rak. У цьому проекті участь компаній WB Group є навіть більшою, ніж у випадку 155-мм гармато-гаубиць. Так, компанії Arex, що належить Групі WB, було доручено проектування і постачання системи управління блоком автоматичного заряджання амуніції, розробка боєукладки, системи управління баштою міномету та прицілу для стрільби прямим наведенням. Своєю чергою, WB Electronics є відповідальною за інтеграцію систем міномету, постачання й монтаж систем управління й керування вогнем, а також систем дротового і бездротового зв’язку (спільно з компанією Radmor).

 

190320 TOPAZ 03

У версії програмного забезпечення TOPAZ для міномета Rak було впроваджено функціонали, що не лише пов’язані з реалізацією вогневих завдань, але й – відповідно до стандартів НАТО – збільшують ситуаційну обізнаність особового складу щодо тактичної обстановки.

 

У структурі ротного вогневого модуля також, крім мінометів, передбачено артилерійські машини управління (у версіях для командира роти підтримки, заступника командира роти підтримки й командирів вогневих взводів). Вони використовують такі самі шасі, як і міномети M120K, тобто, БТР Rosomak.

 

По аналогії з командними і командно-штабними машинами Reginа/Krab, їхнє спеціалізоване оснащення було розроблене, інтегроване і переважною більшістю поставлене WB Electronics й іншими компаніями Групи WB. Новою є можливість функціонування машин управління в мережах широкосмугового зв’язку (дротового, радіо-, та радіолінійного), тому оснащення машин збільшили шляхом додаткових роутерів та світчів. Програмне забезпечення системи управління і керування вогнем для 120-мм самохідних мінометів Rak спирається на АСКВ TOPAZ, оскільки вона поширилась завдяки новим функціям, необхідність яких для війська стала очевидною під час кваліфікаційних досліджень.

 

У версії програмного забезпечення для самохідних мінометів Rak було впроваджено рішення, характерні для систем управління загальновійськового рівня, тобто, йдеться про планування бойової діяльності, документообіг, впровадження і обмін інформацією щодо тактичної обстановки, відображення за допомогою стандартної символіки НАТО на картах або робота на усіх типах цифрових мап, що наразі використовуються у Війську Польськім.

 

190320 TOPAZ 4

Програмне забезпечення системи управління і керування вогнем для 120-мм самохідних мінометів Rak спирається на АСКВ TOPAZ, оскільки вона поширилась завдяки новим функціям, необхідність яких для війська стала очевидною під час кваліфікаційних досліджень

 

Для машин-транспортерів амуніції для 120-мм самохідних мінометів Rak – AWA й ремонтних – AWRU, використовується оснащення від Групи WB, як робиться у випадку для систем озброєнь Reginа/Krab. WB Electronics відповідає також за оснащення спеціалізованої машини артилерійської розвідки AWR, яка створюється, з огляду на зміну погляду МО стосовно типу шасі, яке доцільно використовувати в даному випадку. Вірогідно, AWR буде використовувати шасі БТР Rosomak, як і самохідні міномети та машини управління.

 

У квітні 2016 року МО замовило 8 ротних вогневих модулів – 64 міномети i 32 машини управління, вартість замовлення склала майже 1 млрд злотих. Постачання машин замовнику заплановане на 2017–2019 роки.

 

Інтероперабельність, експорт і майбутнє

 

АСКВ TOPAZ сьогодні відома не лише у Війську Польському. WB Electronics вже має експортний успіх, пов’язаний з модернізацією артилерійських систем невизначеного іноземного замовника. Зокрема йдеться про систему управління і керування артилерійським вогнем, змонтовану на засобах ураження і машинах управління. Польща активно просуває свою систему на експорт, тому не можна виключати, що невдовзі кількість закордонних користувачів АСКВ Topaz збільшиться.

 

Конструктори WB Electronics працюють над досягненням повної інтеропераційності системи, якщо йдеться про стандарти НАТО, а також різні протоколи щодо обміну інформацією. Поза згаданими вже цифровими мапами різних стандартів в системі TOPAZ впроваджено також функції: обчислення використання амуніції згідно стандарта STANAG 4537 «NATO Indirect Fire Appreciation Kernel» i окреслення параметрів для стрільби згідно стандарта STANAG 4355 «The Modified Point-Mass Trajectory Model». Також можливе відповідно до стандарту STANAG 4119 «Standard Firing Tables Format», впровадження до системи таблиць стрільби – поряд з тими, що колись використовувалися у Варшавському договорі, a також приймання нормалізованих метеорологічних повідомлень (наприклад, згідно зі STANAG 4061 i STANAG 4082).

 

190320 TOPAZ 5

 

З 2013 року TOPAZ тестується під час проведення навчань NATO CWIX (Coalition Warrior Ineteroperability eXploration, eXperimentation, eXamination, eXercise), демонструючи й здатність до взаємодії з іншими системами при використанні протоколів обміну інформацією: MIP DEM 3.0, 3.1; ADatP-3 – Baseline 11C/F; NFFI/FFI (IP1, IP2, SIP3); NVG 1.4, 1.5, 2.0; DIS/HLA i JCHAT.

 

Taкож у Польщі триває розробка і впровадження інших проектів, де обов’язково будуть застосовані нові версії АСКВ TOPAZ i обладнання та програмне забезпечення від Групи WB.

 

Томаш ВАХОВСЬКИЙ,

переклад з польської - Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

Defense Express

 

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №3 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

 

Публікації по темі:

 

ЯК НАРОДЖУВАВСЯ «ТОПАЗ». Ч.1

 

ПЬОТР ВОЙЦЕХОВСЬКИЙ: МИ ВПЕВНЕНІ В ПОДАЛЬШОМУ УСПІХУ НАШОГО СПІВРОБІТНИЦТВА З УКРАЇНСЬКИМИ ПАРТНЕРАМИ!

 

WB GROUP ДІЛИТЬСЯ СВОЇМИ ТЕХНОЛОГІЯМИ З УКРАЇНОЮ ТА ПРАЦЮЄ НАД СПІЛЬНИМИ ПРОЕКТАМИ (ВІДЕО)

 

УКРАЇНСЬКІ РОЗРОБКИ ТА СПІЛЬНІ З ПОЛЬЩЕЮ ПРОЕКТИ НА MSPO 2018

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues