190319 TOPAZ 0Про систему керування й управління вогнем артилерії сухопутних військ армії Польщі – з огляду на те, що подібна система вкрай необхідна і для української артилерії.

 

Найбільша польська приватна компанія WB Electronics S.A. (WB Group) традиційно асоціюється з розробкою безпілотних розвідувальних і ударних систем, які, серед іншого, використовуються і Збройними Силами України. Але ця компанія розпочинала свою діяльність не з безпілотників, а з розробки і вдосконалення автоматизованих систем керування вогнем артилерії. Ключова розробка у цій царині – Автоматизована система керування вогнем (АСКВ) TOPAZ. Що ж саме може ця система? Деталі – в матеріалі, який підготували колеги з нашого польського партнерського видання «Техніка Войскова».

 

Від «Опалу» до «Топазу»

 

Автоматизована система керування вогнем (АСКВ) TOPAZ стала каталізатором розвитку усіх артилерійських програм у Польщі протягом останніх років. Приклад системи TOPAZ довів, що поляки можуть створити власні технічні рішення й оборонні технології на тому ж рівні, що й американці, французи або росіяни, яких нам часто ставлять за взірець під час реалізації програм модернізації війська.

 

Перші дослідницько-практичні розробки, пов’язані з автоматизацією управління і керування вогнем, у Польщі було розпочато ще в середині 80-х років з використанням зокрема й інформативних рішень, доступних того часу в умовах дії західного ембарго щодо країн Варшавського договору. Прототип такої системи під назвою Opal навіть виготовили й відправили на випробування, але наприкінці декади через брак коштів їх припинили. До цього питання повернулися вже у 90-х роках, коли у зв’язку з польськими намірами стати членом Північно-Атлантичного Союзу розпочалися роботи над системами управління військами і керування вогнем різних рівнів.

 

Серед них мала бути створена також система, призначена для значного підвищення ситуаційної обізнаності артилеристів, передусім з метою скорочення часу виконання вогневого завдання і якомога точнішого влучання у ціль з використанням мінімальної кількості снарядів завдяки автоматизації процесів обчислень і розвідки.

 

Тодішній Департамент розвитку і впроваджень МО підписав у 1994 році угоду на розробку такої системи, яка отримала шифр TOPAZ, з Військовим технічним інститутом озброєння. Останній мав розробити програмне забезпечення системи, тоді як за проектування і виготовлення комп’ютерних терміналів, розробку підсистем зв’язку і впровадження цього всього до відділів і підвідділів управління відповідав внутрішній партнер в особі приватної компанії, яка у 1997 році перетворилася на акціонерну компанію WB Electronics.

 

190319 TOPAZ 01

 

Остаточно ця компанія створила не лише термінали командирів дивізіону і батарей, мобільні термінали спостерігачів і командирів гармат, але й систему зв’язку FONET й найважливішу частину системи – програмне забезпечення. Система успішно пройшла випробування, а вартість створення прототипу становила близько 5 млн злотих у порівнянні з $400 млн, які американці витратили на аналогічну систему AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data System), над якою вони працювали значно довше.

 

У 1998 році WB Electronics стала головним виконавцем етапу впровадження проекту TOPAZ, під час реалізації якого була створена не лише чергова версія програмного забезпечення, але й замінена підсистема зв’язку на нову, що ґрунтувалась на сучасних цифрових радіостанціях UKF RRC9500 виробництва компанії Radmor (Гдиня), де запустили ліцензійне виробництво на базі виробів французького концерну Thales. У 2000 році система успішно пройшла кваліфікаційні випробування, а у 2001 році наказом начальника Генерального штабу його було прийнято на озброєння Війська Польського. У липні 2002 року компанія WB Electronics підписала з МО РП угоду на модернізацію 10 дивізіонів 122-мм гаубиць 2S1 Goździk шляхом оснащення останніх системами TOPAZ.

 

190319 TOPAZ 2

 

Пізніше, у 2007 i 2011 роках, було підписано угоди щодо реалізації подібних розробок для 5 дивізіонів 152-мм самохідних гаубиць типу 77 DANA. До цього часу система TOPAZ i пристрої, що з’явилися внаслідок цього процесу, встановлено на близько 500 машинах і вогневих засобах Ракетних військ і Артилерії Сухопутних військ.

 

АСКВ TOPAZ є системою пристроїв і програмного забезпечення, що уможливлюють підтримку виконання наступних завдань, які стоять перед артилерійськими підрозділами:

 

❚ розвідка (цілевказування),

❚ прийняття рішення на виконання вогневого завдання,

❚ виконання балістичних обчислень,

❚ оцінка результатів стрільби і впровадження необхідних поправок до вогневих засобів,

❚ обмін даних між елементами АСКВ (робочі місця обслуги, вогневі засоби, машини управління, засоби розвідки, комунікація з більш високим рівнем командування),

❚планування логістичної підтримки і місії в цілому (в т.ч. оцінка запасів амуніції, планування зміни позицій тощо),

❚ оцінка тактичної обстановки.

 

190319 TOPAZ 3

 

Хоча впровадження системи TOPAZ було революційною подією для Ракетних військ і Артилерії Сухопутних військ ЗС РП, все ж таки залишалися численні спрощення, що виникали з рівня розвитку техніки того часу, вимог замовника, що мав обмежений бюджет на впровадження нової техніки до війська. Показником цього серед іншого можна вважати дуже скромний набір засобів артилерійської розвідки, що співпрацюють з системою. До того ж, функціональність останньої обмежував брак сучасних засобів наземної навігації на вогневих засобах ураження (у рамках випробувань інерційну систему навігації отримала лише САУ DANA), що ускладнило процес топоприв’язки й обчислення налаштувань для відповідних гармат.

 

Фактично, це також унеможливлювало виконання автономних завдань окремими гарматами. У процесі вдосконалення TOPAZ компанія WB Electronics здійснила зміни у програмному забезпеченні і пристроях – серед іншого було впроваджено нові термінали для обслуги. Також було здійснено інтеграцію з сучасними засобами розвідки й цілевказівки, – безпілотною повітряною системою класу mini FlyEye, – a також радіолокаційним комплексом артилерійської розвідки Liwiec. Обидві зазначені системи прийнято на озброєння підрозділів ЗС РП.

 

190319 TOPAZ 4

 

Ідею, що стала підставою розробки системи TOPAZ, також було використано для створення системи керування вогнем буксируваних 98-мм і 120-мм мінометів SKO-M, втім, попри вдалі випробування і результати стрільб, замовлення МО на систему так і не надійшло.

 

TOPAZ разом з 152-мм гармато-гаубицями 77 DANA пройшов бойове хрещення в Афганістані. У 2009-2013 роках вони підтримували там чергові частини Польського Військового контингенту сил НАТО ISAF. Також в Афганістані TOPAZ мав можливість співпрацювати в бойових умовах з артилерійським радаром Liwiec, при цьому було доведено високу ефективність такої комбінації, особливо під час ведення контрбатарейного вогню. WB Electronics також створила тренажер системи TOPAZ, перший екземпляр якого було встановлено в Торунському Навчальному центрі артилерії і озброєння.

 

190319 TOPAZ 1

 

Далі буде...

 

Повну версію матеріалу оприлюднено в журналі Defense Express №3 за 2019 рік.

 

PS: Додаткову інформацію про умови та порядок передплати журналу Defense Express можна знайти тут.

 

Публікації по темі:

 

ПЬОТР ВОЙЦЕХОВСЬКИЙ: МИ ВПЕВНЕНІ В ПОДАЛЬШОМУ УСПІХУ НАШОГО СПІВРОБІТНИЦТВА З УКРАЇНСЬКИМИ ПАРТНЕРАМИ!

 

WB GROUP ДІЛИТЬСЯ СВОЇМИ ТЕХНОЛОГІЯМИ З УКРАЇНОЮ ТА ПРАЦЮЄ НАД СПІЛЬНИМИ ПРОЕКТАМИ (ВІДЕО)

 

НА ВИСТАВЦІ «ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА – 2017» ПРЕДСТАВЛЕНО СПІЛЬНИЙ УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКИЙ ПРОДУКТ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues