181211 BOGOMOL 11У Республіці Білорусь ТОВ «БСВТ – нові технології» розробило бойовий робот «Богомол». Самохідний роботизований протитанковий ракетний комплекс (СРПРК) «Богомол» є достатньо продуманою військовою машиною, де реалізовані наявні досягнення Республіки Білорусь та сучасні тенденції в цій тематиці у світі.

 

СРПРК «Богомол» призначений для цілодобового ураження в автоматизованому режимі укріплених наземних цілей, танків, бронемашин та завислих вертольотів.

 

«Богомол» виконаний на базі самохідного дистанційного керованого гусеничного міні-шасі, здатного пересуватися по пересіченій місцевості. Він складається з самохідної роботизованої бойової машини й автоматизованого робочого місця оператора, який керує роботою бойової машини за допомогою бездротової технології. Висота робота в бойовому положенні складає 1700 мм. Повна споряджена маса з запасом палива на 100 км пробігу та 24 години безперервної роботи становить 800 кг. «Богомол» здатний пересуватися по пересіченій місцевості зі швидкістю не менше 5 км/год.

 

181211 BOGOMOL 3

 

Основним озброєння роботу є 4 ПТКР, якими він може вражати в автоматизованому режимі цілі на відстані до 4000 м. При цьому наведення ПТКР здійснюється автоматично за лазерним променем. Наявний комплект оптичної апаратури дозволяє «Богомолу» здійснювати пасивне цілодобове виявлення наземних об’єктів в розмірі 2х2 м на дальності до 5000 м, а ростові фігури - до 2000 м.

 

У комплексі поєднані ті напрацювання та елементи, які використовуються в інших видах білоруської модернізованої військової техніки. Зокрема, у системі машинного зору реалізовані білоруські рішення, які впроваджені в БТР-70, БТР-80 та ЗСУ-23-4 «Шилка», а комплекс наведень запозичений в оновлених ЗРК «Стріла-10» та «ОСА». У розробці також реалізовані й нові технічні рішення. Це стосується системи зв'язку, яка зараз забезпечує передачу великого обсягу даних (відео тощо) в реальному режимі часу. Цікавинкою «Богомолу» є впроваджений механізм керування через безпілотник. Він дозволяє обмінюватися даними з робочою платформою (роботом), яка може знаходитися на відстані до 10 км від пункту управління.

 

181211 BOGOMOL 2

 

Крім того, «Богомол» здатний діяти в складній радіоелектронній обстановці. Так, під час втрати сигналу управління або його стійкому забиванні перешкодами, роботизований комплекс буде самостійно виконувати закладену в нього програму, збирати дані та розвідувати ціль. А потім за умови появи так званого «вікна» передавати накопичену інформацію. Реалізація такого рішенні в роботі зумовлена тим, що зазвичай всі засоби РЕБ працюють по принципу пошуку несучої частоти, а потім її подавлення. Весь частотний діапазон не глушиться, адже це створює проблеми для організації власного зв’язку для противника. До того, ж РЕБ не працює постійно.

 

У «мізки» «Богомолу», за заявами представників ТОВ «БСВТ – нові технології» закладені елементи штучного інтелекту, так звані нейромережеві інтерфейси, які дозволяють ідентифікувати малоконтрастні, замасковані або неявно видимі цілі. Робот їх розпізнає і, накопичивши відповідний обсяг інформації, передає її оператору. Той зі свого боку вже думає, чи давати роботу команду на наведення і знищення цілі.

 

СРПРК «Богомол» оснащений гібридною силовою установкою – дизельним двигуном і електрогенератором. Електротяга дозволяє машині діяти безшумно тривалий час і при цьому залишатися холодною в тепловому діапазоні. Помітити в тепловізор, навіть на відкритій місцевості, таку малоконтрастну ціль у всіх спектрах і тим більше вразити її дуже складно. Це дає перевагу в сучасному бою, де перемагає той, хто першим вистрілив. Грає свою роль і невелика лобова проекція машини. У цьому вона має велику перевагу перед схожим російським робототехнічним комплексом «Уран-9».

 

181211 BOGOMOL

 

У роботі встановлені розгінні датчики з можливістю їх інтелектуального програмування залежно від навантажень. Наприклад, якщо одночасно ліва гусениця потрапила на лід, а права - на пісок, то контролери загальмують одну, а іншу гусеницю змусять крутитися трохи швидше, щоб машину не розвернуло. Фактично, це аналог антиблокувальної системи й системи безпеки руху, що дозволяють рухатися на поверхні з різними покриттями.

«Богомол» майже на 60% складається з білоруських комплектуючих. Решта складових, насамперед, високомоментні електродвигуни, мікророз’єми й мікросхеми, резистори й транзистори надмалих розмірів, імпортовані. За даними компанії, СРПРК «Богомол» прийнятий на озброєння білоруської армії.

 

ПРЯМА МОВА:

 

Олег СІЛВАНОВИЧ, директор ТОВ «БСВТ – нові технології»

«Ідея полягала в тому, щоб створити рухому наземну платформу, здатну знищити наземні і повітряні об'єкти з відстані, де її неможливо виявити. З огляду на це з’явився СРПРК «Богомол», який має потужну оптику і систему наведення, а також озброєння, дальність ураження якого вище, ніж у танка. Крім того, в робота було вкладено штучний інтелект, який дозволяє самостійно шукати і знищувати цілі в умовах, коли активно працює РЕБ противника.

Нами були закладені програми, які дозволяють «Богомолу» або самостійно, або за допомогою оператора напряму чи через БПЛА, завдавати удари по цілях противника. Робот переміщується, знаходить ціль (дані про яку закладаються в пам’ять раніше), ідентифікує її й після команди оператора (якщо необхідно) знищує. При цьому забезпечується максимальна прихованість використання всієї системи. Наприклад, при наведенні через БПЛА, безпілотник літає по інерційній системі, себе не виявляє і в необхідний момент передає характеристики цілі роботові за 0,25 мс, що дуже складно виявити відповідними комплексами РЕБ.

Також слід зазначити, що СРПРК «Богомола» повністю захищений. Його не можна ані подавити завадами, ані чимось іншим, адже він виготовлений з радіо непрозорого корпусу».

 

Матеріал оприлюднено в журналі Defense Express № 11-12 за 2018 рік

 

Новини та публікації по темі:

 

«EUROSATORY-2018»: ОГЛЯД НАЗЕМНИХ РОБОТИЗОВАНИХ СИСТЕМ ВІЙСЬКОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

 

ОГЛЯД РОБОТИЗОВАНИХ СИСТЕМ, ПРЕДСТАВЛЕНИХ НА ФОРУМІ «АРМІЯ 2018»

 

БІЛОРУСЬ РОЗРОБИЛА ВЛАСНИЙ ВАЖКИЙ УДАРНИЙ БЕЗПІЛОТНИК

 

НА СКІЛЬКИ УКРАЇНСЬКИМ МАЄ БУТИ АРМІЙСЬКИЙ АВТОМОБІЛЬ

 

181211 BOGOMOL 4

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues