181205 Lietuva 0В середині листопада 2018 року у Вільнюсі пройшла V Міжнародна конференція «Тотальна оборона - чи вона все ще актуальна?». Defense Express пропонує своїм читачам огляд заходу, що підготовлено безпосередніми його учасниками – представниками Центру дослідження сучасних конфліктів (ЦДСК/ RCMC), що також на конференції представляли і інтереси та позицію Інформаційно-консалтингової компанії Діфенс Експрес.

 

Організована Литовським Союзом Стрільців V Міжнародна конференція «Тотальна оборона - чи вона все ще актуальна?», що 16 листопада 2018 року пройшла у столиці Литви, ще раз продемонструвала актуальність проблем організації оборони за участі всіх верств населення – від військових до цивільних громадян. Запрошені доповідачі та учасники круглого столу ділилися досвідом розбудови оборонної галузі, враховуючи і сили територіальної оборони, і кадрових воєнних, і призовників, і цивільне населення. Високопосадовці та аналітики Литви, Німеччини, України, Фінляндії у різних форматах обговорювали поточні і нагальні проблеми безпеки й оборони на глобальному, регіональному та державному рівнях, на тлі зростаючої агресивності Москви. Тому й не випадково, що Конференція проходила під патронатом президента Литовської Республіки пані Далі Грибаускайте, послідовного антагоніста російської імперської експансії.

 

 

Президент Литовської Республіки пані Даля Грибаускайте у відео-зверненні до учасників Конференції підкреслила важливість зміцнення обороноздатності цивілізованого світу з урахуванням зовнішніх загроз та викликів сучасності. Приділила увагу ролі суспільства в плані сприяння і безпосередньої участі в захисті кордонів своїх країн, забезпеченні безпеки і добробуту. Президент Литви побажала успіху у вирішенні актуальних питань.

 

181205 Lietuva 2

Відкриття V Міжнародної конференції «Тотальна оборона - чи вона все ще актуальна?», виконання гімну Литовської Республіки / Фото: ЦДСК, Д. Коломоєць

 

181205 Lietuva 3

Виступ Голови Комітету національної безпеки і оборони Сейму Литовської Республіки Вітаутаса Бакаса / Фото: ЦДСК, Д. Коломоєць

 

У вступних промовах Витаутас Бакас, голова Комітету національної безпеки і оборони Сейму Литовської Республіки, та підполковник Гінтарас Коризна, Командир Литовського Союзу Стрільців, також підкреслили неперевершену роль суспільства, а саме підрозділів територіальної оборони в загальній системі захисту від зовнішніх загроз. Зокрема, Г. Коризна сказав: “Стрільці сьогодні є активною частиною суспільства, що сприяє зміцненню безпеки. Одна лише військова техніка не забезпечує сьогодні безпеку держави, а Збройні сили - оборону. Роль громадськості є безперечною, і стрільці стають зв'язковою ланкою, що збільшує його участь у зміцненні оборони країни..."

 

181119 konferense Litva 0.jpeg

Привітальний виступ підполковника Гінтараса Коризни, Командира Литовського Союзу Стрільців / Фото: ЦДСК, Д. Коломоєць

 

181205 Lietuva 5

Виступ генерала (у відставці) Бундесверу ФРН Егона Раммса / Фото: Литовський союз стрільців

 

181205 Lietuva 6

Зони сучасних конфліктів - до виступу генерала Егона Раммса / Фото: ЦДСК, Д. Коломоєць

 

Основним доповідачем з питань безпекової ситуації у світі, сучасних викликів і загроз, виступив Егон Раммс, генерал Бундесверу ФРН у відставці, який має величезний досвід міжнародних військових місій. Остання офіційна посада генерала Раммса – командувач Командування об'єднаних сил НАТО у Бранссумі, Нідерланди. Генерал Егон Раммс підкреслив, що, на його думку, сьогоднішні основні проблеми геополітичної ситуації полягають у: заморожених регіональних війнах, загрозі терористичних нападів, кіберзлочинності, розмитості межі між фальшем та правдою про швидку глобалізацію.

 

Однією з основних тез доповіді пана Раммса була домінуюча роль політиків у системі забезпечення безпеки на всіх рівнях: глобальному, регіональному, державному, місцевому. Саме на політиках і політичних структурах на думку генерала лежить відповідальність за безпеку громадян і спільнот, а силові та дипломатичні структури є дієвими інструментами, що мають грамотно використовуватися політиками.  

 

"Дехто припускав, що нова ера існуватиме без будь-яких війн, але, дивлячись на останні 28 років, бачимо, що це припущення абсолютно невірно. Якщо порівняти нинішню геополітичну ситуацію з "холодною” війною, то сьогодні світ виглядає значно невпевненим і небезпечним, ніж був,” - наголосив Раммс.

 

У коментарі до своєї доповіді пан Егон Раммс зауважив, що власне його оцінка ситуації та пропозиції щодо реакції на зовнішні виклики і загрози не на 100% співпадають з офіційною позицією вітчизняного керівництва. Втім, він наразі виступає в ролі незалежного експерта, і висловлює особисті враження від того, що відбувається.

 

181205 Lietuva 7

Виступ Посла Фінляндії в Литовській Республіці пана Крістера Мікельссона / Фото: ЦДСК, Д. Коломоєць

 

181205 Lietuva 8

Візуалізація розбудови оборони Фінляндії - до виступу пана Крістера Мікельссона Мікельссона / Фото: ЦДСК, Д. Коломоєць

 

Посол Фінляндії в Литовській Республіці, пан Крістер Мікельссон, доповів щодо організації оборонної діяльності на рівні окремих держав, як таке влаштовано на прикладі Фінляндії. Пан Посол зауважив, що Фінляндія, формуючи свою оборонну політику, врахувала власний досвід протидії зовнішнім загрозам (Росії) у минулому, а також решту воєнних і “гібридних” конфліктів сучасності, зокрема, агресію РФ проти України. Посол Крістер Мікельсон зауважив, що в своєму виступі він спирається на офіційні документи своєї держави, що стосується розбудови оборони і забезпечення безпеки.

 

Пан Мікельссон зазначив, що великий військовий резерв є запорукою безпеки держави. Не останню роль у формуванні сил самооборони відіграють кадрові воєнні, призовники (з 19 років у Фінляндії існує обов’язковий загальний військовий призов чоловіків і жінок - за бажанням, а термін строкової служби визначається відповідно до військової спеціальності — 6, 9 або 12 місяців), а також сили територіальної оборони, вік учасників в якій практично необмежений, навіть, після 51 року. Пан Посол відмітив, що всі зазначені категорії беруть участь не лише у суто військових заходах, а й в заходах з інформаційної та кібер-безпеки.

 

Пан Мікельссон наголосив на важливості стратегічного партнерства влади, бізнеса та громадянського суспільства країни а також на необхідності організації дієвої міжнародної співпраці для формування стійкої системи національної безпеки кожної окремої держави.

 

Основні сучасні засади формування оборонної програми Фінляндії, були сформульовані в Обронному Звіті уряду Фінляндії, опублікованому прем'єр-міністром держави у липні 2017 року (Government’s Defence Report, Prime Minister’s Office Publications 7/2017), і в подальшому набувають розвитку та удосконалення.

 

181205 Lietuva 9

Заступник Міністра національної оборони Литви пан Гієдрімас Єглінскас / Фото: Литовський союз стрільців

 

Питання щодо забезпечення регіональної безпеки на Конференції досконало висвітлювалося за участі заступника Міністра національної оборони Литви Гієдрімаса Єглінскаса та заступника директора аналітичної групи "Гібридна війна" Українського кризового медіацентру Любові Цибульської.

181205 Lietuva 10

Заступник директора аналітичної групи "Гібридна війна" Українського кризового медіацентру пані Любов Цибульська (ліворуч) та модератор Конференції доктор Маргарита Шешлеггіте, Вільнюський університет (праворуч) / Фото: ЦДСК, Д. Коломоєць

 

Доповідь пані Цибульської «Досвід українських неурядових організацій у протидії дезінформації RU» була сприйнята учасниками конференції з великим інтересом і визнана корисною в контексті обов’язкової необхідності використання практичного українського досвіду у протидії головним загрозам сучасності, що походять від Російської Федерації. Пані Цибульська, зокрема, на конкретних прикладах розповіла присутнім про власний досвід Українського антикризового центру по створенню платформи з протидії московській дезінформації та фальсифікації стосовно Збройних сил України та інших державних органів в ході російсько-української війни, починаючи з 2014 року.

 

Своєю чергою, заступник МНО Литви Гієдрімас Єглінскас підкреслив, що “сьогоднішній світ дуже складний, в ньому важко відрізнити істину від брехні і до яких сигналів прислухатись першочергово - де є лише інформаційний, а де наявна правдива інформація.”

 

“Стримування лежить в основі Стратегії національної безпеки Литви, яка спрямована на зміцнення оборонних спроможностей, вдосконалення партнерських відносин із союзниками та створення активного суспільства і підвищення його соціальної стійкості", - сказав віце-міністр. “Тривання нової війни буде залежати не тільки від розгляду чисто військових рішень, але й від того, як ми сприймемо і реалізуємо стримування”, - сказав Єглінскас.

 

Серед експертів державного рівня, які на Конференції представляли Литву, виступили провідний науковець Військової академії Литви ім. Йонаса Жемайтиса, Ремігіус Жилінськас, який презентував до уваги учасників доповідь “Загальна військова повинність - частина глобальної оборони: Сінгапур та Ізраїль, приклад для Литви”, а також доцент Інституту міжнародних відносин та політології Вільнюського університету, доктор Дейвідас Шлекис, який представив доповідь “Литовський “кейс”. Загрози та проблеми. Литовський спосіб захисту”.

 

181205 Lietuva 11

Провідний науковець Військової академії Литви ім. Йонаса Жемайтиса, Ремігіус Жилінськас,фото Литовського союзу стрільців / Фото: Литовський союз стрільців

 

У виступах доповідачів Ремігіуса Жиліньскаса та Дейвидаса Шлекиса проаналізовані проблеми, що стоять перед Литвою на шляху розбудови системи оборони і забезпечення національної безпеки в сучасних умовах. Експерти висвітлили позитивні зрушення Литви, як держави і як суспільства, в плані створення оборонних ланок. В тому числі, підкреслено роль взаємодії з партнерами по НАТО, а також, що стосується відновлення і розбудови, починаючи з моменту активної фази військової агресії Москви проти України, системи територіальної оборони Литви — в тому числі, удосконалення функціонування таких підрозділів, як КАСП і “Шяуляй” (Стрілки Литви), знаходження формату їх залучення до загальних заходів національної оборони держави.

 

Новина по темі: У ЛИТВІ ВІДБУЛАСЯ КОНФЕРЕНЦІЯ «ТОТАЛЬНА ОБОРОНА - ЧИ ВОНА ВСЕ ЩЕ АКТУАЛЬНА?»

 

Окрему увагу пан Ремігіус Жилінськас приділив у своїй промові необхідності брати приклад з Сингапуру та Ізраїлю в плані організації процедури загальної військової повинності. Доповідач підкреслив, що загальна військова повинність значною мірою розширює можливості оборонного сектору держави, дозволяє у стислі терміни адекватно реагувати на загрози, і стримувати необхідний визначений час наступ супротивника. Крім того, це дозволяє раціонально використовувати людський ресурс країни. Наприклад, в Ізраїлі особи, непридатні для несення звичайної військової служби у піхоті, авіації тощо, задіються на ланках інформаційної, аналітичної, інтелектуальної або допоміжної роботи.

 

Заключна частина Конференції проводилася у форматі Круглого столу, темою якого було обрано “Загальна оборона в Литві. Юридичні, моральні та військові проблеми”. Учасниками Круглого столу були - доктор Дайніус Ґалімас, Голова Конституційного Суду Литовської Республіки, Арнольдас Пікжирніс, радник Прем'єр-міністра в Уряді Литовської Республіки, Аурімас Навис, аналітик з питань оборони та безпеки, а також полковник Гінтарас Коризна, командир Литовського Союзу Стрільців.

 

181205 Lietuva 12

Заключна частина Конференції проводилася у форматі Круглого столу. На фото зліва на право: доктор Дайніус Жалімас, Голова Конституційного Суду Литовської Республіки; Арнольдас Пікжирніс, радник Прем'єр-міністра в Уряді Литовської Республіки; Аурімас Навис, аналітик з питань оборони та безпеки; полковник Гінтарас Коризна, командир Литовського Союзу Стрільців; модератор - доктор Маргарита Шешлеггіте, Вільнюський університет / Фото: Литовський союз стрільців

 

В ході діалогу за Круглим столом, його учасники визнали, що зовнішня загроза, в першу чергу російського походження, існує і вона реальна. Особливо це стало відчутним після 2014-го року, коли Росія зухвало напала на Україну, окупувала Крим, і продовжує вести та підживлювати бойові дії на сході України. Крім того, існують і зростають загрози на інформаційному полі та у кіберпросторі. Реакція на такі та інші загрози повинна все ж таки знаходитися у правовому полі, має вирішуватися державою і громадскістю на основі ретельно опрацьованих планів дій та процедур. Питання зберігання зброї, її застосування волонтерськими підрозділами також повинні розглядатися не лише з точки зору необхідності стріляти по ворогу в момент “Х”, але ж і передбачати заходи громадської безпеки. Збільшення чисельності волонтерських воєнізованих організацій (наприклад, лише лави “Стрільців” у 2018 році зросли до 11 000 активних членів) накладає і додаткові обов’язки. Крім того, питання фінансування та розподілу/ розмежування функцій, повноважень та забезпечення ще потребують додаткового удосконалення на всіх рівнях влади і суспільства. Що стосується загальної військової повинності, то вона має впроваджуватися обережно і поступово. Наприклад, наразі 90% призовників строкової служби Литви — це добровольці, які чітко усвідомлюють необхідність захисту держави, адже чи слід робити законодавчу базу в цьому сенсі більш жорсткою і тотально зобов’язуючою — це питання часу. Крім того, співрозмовники зазначили, що громадянська підтримка вкрай необхідна державі, що стосується вирішення проблем національної безпеки і оборони. Проте, це стосується не лише участі громадськості у військових заходах. Невійськові громадяни можуть активно залучатися до заходів неконвенційного або напівконвенційного змісту. Наприклад, у розповсюдженні інформації щодо дій агресора, його фотографування, передачі такої інформації до світової спільноти через пресу, засоби масової інформації; підготовці до підпільного спротиву в разі окупації, здобуванні та передачі інформації щодо розташування супротивника, його сили і засоби, види військової техніки та чисельність тощо; організація акцій патріотичного виховання; підготовка до участі в допоміжних заходах — годування, притулок для основних воєнних сил країни, НАТО і решти союзників і таке інше. Форми численні. Найголовніше, щоб показати ворожому загарбнику, що ви не збираєтеся здаватися, і будете робити все можливе, щоб протистояти і що противник не відчуватиме себе абсолютно вільно й комфортно.

 

 Новина по темі: ЛИТВА ВІЗЬМЕ ШЕФСТВО НАД АВДІЇВКОЮ

 

По ходу заходу, доповідачі та співдовідачі, а також учасники Круглого столу відповідали на запитання учасників Конференції.

 

Підсумовуючи даний огляд, варто зазначити, що і учасники Круглого столу, і решта учасників Конференції відповіли ствердно на основне запитання, винесене у заголовок Конференції «Тотальна оборона - чи вона все ще актуальна?»: загроза безпеці цивілізованого суспільства існує, вона реальна, і захищатися від неї можливо, лише застосовуючи всі наявні форми, сили і засоби — від збройних сил і спеціальних підрозділів, до мобілізації ресурсів громадянського суспільства.


Defense Express, ЦДСК/ RCMC (Україна),

NCODEC (Литва)

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues