181123 monitor smolensk book16 листопада 2018 року в Національному військово-історичному музеї України Громадська організація «Київське військово-історичне товариство» та Національний військово-історичний музей України провели презентацію нової книги: «Монітор «Смоленськ» («Krakow») три долі». Видавець Олег Філюк, Київ, 2018 р.

 

Для участі в заході були запрошені представники громадянського суспільства, волонтери, військові, журналісти і дипломати. Серед останніх – військовий аташе при посольстві Польщі в Україні командор Мацей Наленч і помічник військового аташе – майор Маріуш Садовскі. Символічно, що презентація майже співпала із святкуванням у Польщі 100-річчя відновлення державної незалежності (11.11.2018 р.).

 

Учасники заходу вшанували хвилиною мовчання пам'ять моряків, що загинули під час другої світової війни, а також сучасних героїв, що віддали життя за свободу і незалежність України. Далі автори книги - Роман Латишев і Олександр Чудновець – представили свою роботу - цікаве дослідження історії корабля, первіска польського військового кораблебудування довоєнних років.

 

181123 музей 2

181123 музей 3

16 листопада 2018 року в Національному військово-історичному вібулась презентація книги «Монітор «Смоленськ» («Krakow») три долі» / Фото: Defense Express, В.Заблоцький

 

Автори ретельно дослідили історію корабля у 1924-1941-2018 рр. Побудований для польської Пінської річкової флотилії, річковий монітор 21 вересня 1939 року після відходу польських військ був затоплений власним екіпажем на р.Піна.

 

Після зайняття міста радянськими частинами монітор разом з іншими польськими кораблями було піднято, відремонтовано і 24 жовтня 1939 року включено до складу вже радянської Дніпровської флотилії під новою назвою «Смоленськ». У складі останньої монітор брав активну участь в обороні Києва від німецько-фашистських загарбників, завдавши низку артилерійських ударів по противнику.

 

181123 музей 7

Учасники заходу говорили про історичну пам'ять, необхідність розвитку морських традицій в Україні, як морській державі / Фото: Defense Express, В.Заблоцький

 

12 вересня, напередодні залишення міста радянськими військами корабель, який опинився у безвихідній ситуацій в оточенні, був підірваний і знищений власним екіпажем на р.Десна біля с.Ладинка, що у 30 км від стародавнього українського міста Чернігів. Пошкоджений вибухом корпус корабля залишається там і зараз.

 

Існують плани підняти залишки конструкцій монітора і відновити його в якості пам’ятника, встановивши на острові Рибальський поруч з монітором «Железняков». На підтримку такого проекту висловилася польська сторона, для цього навіть виділялися певні кошти, а посольство РП в Україні здійснює моніторинг стану корабля. Навіть майбутній президент України Петро Порошенко свого часу обіцяв допомогти з відновленням корабля. Проте, на жаль, поки що усі плани залишаються на папері.

 

З цікавою доповіддю виступив командувач ВМС ЗС України (2014-2016 рр), керівник громадської організації «Асоціація ветеранів ВМС України віце-адмірал Сергій Гайдук. Він розповів не лише про минуле, але й про план проведення влітку 2019 р. науково-дослідницької експедиції «Від варягів у греки» від княжих часів до сучасної морської України».

 

181123 музей 5

181123 музей 6

На презентації книги «Монітор «Смоленськ» («Krakow») три долі» з доповіддю виступив командувач ВМС ЗС України (2014-2016 рр), керівник громадської організації «Асоціація ветеранів ВМС України віце-адмірал Сергій Гайдук / Фото: Defense Express, В.Заблоцький

 

Учасники заходу говорили про історичну пам'ять, необхідність розвитку морських традицій в Україні, як морській державі. Одним з важливих напрямків цього має стати збереження історичних пам’яток, до яких віднесено і річковий монітор «Смоленськ».

 

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ,

Defense Express

 

181123 музей 816 листопада 2018 року в Національному військово-історичному музеї України Громадська організація «Київське військово-історичне товариство» та Національний військово-історичний музей України провели презентацію нової книги: «Монітор «Смоленськ» («Krakow») три долі». Видавець Олег Філюк, Київ, 2018 р.

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues