181022 Ukroboronprom 0«Чистка» оборонних шеренг почалась... У рамках оптимізації структури «Укроборонпрому» 37 підприємств мають бути передані до Фонду державного майна України.

 

Ті підприємства, що фактично не працюють на потреби оборонно-промислового комплексу, будуть продані приватним інвесторам. Цей досить непростий процес іноді перетворюється на справжню проблему для керівництва Концерну. Розповідаємо, як відбувається передача підприємств Фонду та які підводні камені «Укроборонпром» має здолати на цьому шляху.

 

Які підприємства «Укроборонпром» передає Фонду?

 

У червні 2018 року Наглядова рада «Укроборонпрому» підтримала пропозицію керівництва Концерну передати 37 підприємств-учасників до сфери управління Фонду державного майна України (ФДМУ, Фонд). Йдеться про підприємства, які протягом понад п’яти років не ведуть господарську діяльність або ж повністю припинили функціонування та не займаються випуском оборонної продукції і не є співвиконавцями в цих процедурах. Водночас ці підприємства мають активи, земельні ділянки, фонди об’єкта нерухомості й можуть функціонувати як успішний бізнес.

 

Хто приймає рішення про передачу підприємства до Фонду?

 

В Україні є встановлена процедура прийняття відповідних рішень, що стосуються роботи та подальшої долі підприємств як у складі ДК «Укроборонпром», так і тих підприємств, акції яких передано в управління Концерну. Ці процедури регулюються Законом України «Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» та Статутом Концерну. Водночас компетенція прийняття рішення про внесення на розгляд Кабінету Міністрів пропозицій щодо виключення підприємств зі складу Концерну, їх передачу в керівництво іншим органам чи на приватизацію належить Наглядовій раді ДК «Укроборонпром».

 

На якому етапі сьогодні знаходиться цей процес?

 

Завдяки чіткій робочій схемі передачі підприємств до Фонду цей процес сьогодні знаходиться на завершальній стадії по цілому ряду підприємств, погоджених із Наглядовою радою. Однак, деяка кількість компаній не може бути передана Фонду через певні обставини. Іноді тому, що керівництво «Укроборонпрому» бачить перспективи в цих проектах та бореться за існування таких підприємств. А іноді через активний опір третіх сторін, що будь-якими шляхами пручаються приватизації підприємства. Однією з таких «проблемних» компаній є ВАТ «Завод «Квант».

 

181022 Ukroboronprom 1

Однією з «проблемних» компаній,, що входять до складу ДК «Укроборнпром» є ВАТ «Завод «Квант»

 

З чого розпочалася проблема з ВАТ «Завод «Квант»?

 

До «Укроборонпрому»  ВАТ «Завод «Квант» потрапив у стані ліквідації підприємства, яке розпочалося ще у 1998 році – тоді арбітражний суд м. Київ визнав завод банкрутом. У 2016 р. Верховний Суд України взяв до уваги аргументи Концерну, припинив справу про банкрутство та повністю відновив платоспроможність підприємства. Але надалі Концерн зіштовхнувся з новими проблемами, пов’язаними з поновленням роботи підприємства та оцінки його стану. Коли держава як акціонер почала пред’являти претензії щодо необхідності відновлення роботи заводу, розгляду питань про керівництво підприємства, його цілі та задачі, це викликало суперечливу реакцію з боку ліквідатора – арбітражним керівником підприємством Алли Зубкової. Протягом двох років Концерн боровся з керівництвом заводу, яке перешкоджало поновленню всіх документів, що стосуються діяльності підприємства, починаючи від реєстрації і закінчуючи випуском первинних акцій та проведенням загальних зборів з метою відновлення усіх аспектів діяльності акціонерного товариства.

 

Що зробив «Укроборонпром» для розв’язання проблеми?

 

Концерн у цьому випадку перш за все виконує обов’язки перед державою щодо забезпечення ефективного використання державного майна. І акції є тим самим майном, тому Концерн має підтримувати ефективну роботу підприємств, акціями якого він володіє. Через це в кожній ситуації Концерн за допомогою різних органів державної влади домагався унікальних рішень по  ВАТ «Завод «Квант», що мали одиничний характер в Україні.

 

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку було поновлено облік акцій, переведено їх в бездокументарну форму та здійснено всі необхідні дії для проведення загальних зборів. Відтоді Концерн має право діяти та приймати рішення від імені цього акціонерного товариства. Рішення суду почали не визнавати інші акціонери, відбулося судове засідання в Окружному та Апеляційному адміністративних судах міста Києва, але суд відмовив у задоволенні позову. Наразі подана касаційна скарга до Верховного Суду України.

 

Чи можна сьогодні прийняти рішення про передачу ВАТ «Завод «Квант» Фонду?

 

Навіть повністю відновивши формальну сторону роботи підприємства – прийнявши устав нової редакції, обравши голову правління, склад наглядової ради, усі основні органи керівництва, що мають забезпечити роботу та управління акціонерним товариством, представники Концерну не можуть фізично потрапити на територію заводу. Невідомі особи, що діють від імені приватних охоронних компаній, просто не пускають законне керівництво на територію заводу. Оскільки єдина людина, що має право діяти від імені акціонерного товариства – це новообраний голова правління, то ДК «Укроборонпром» заявив про рейдерське захоплення стратегічного підприємства.

 

181022 Ukroboronprom 2

Невідомі особи, що діють від імені приватних охоронних компаній не пускають законне керівництво ВАТ «Завод «Квант» на територію в зв’язку з чим ДК «Укроборонпром» заявив про рейдерське захоплення стратегічного підприємства

 

 

Сьогодні можна констатувати, що ВАТ «Завод «Квант» в документах не фігурує як підприємство, що займається створенням цінностей в оборонно-промисловому комплексі. Однак невідомо, в якому стані виробничі цехи, обладнання, чи є воно взагалі, чи може завод виконувати виробничі задачі. Для цього представникам Концерну необхідно просто потрапити на територію заводу – провести відповідні інвентаризаційні процедури, обстежити та визначитися із рішенням щодо передачі підприємства до Фонду.

 

Ситуація з ВАТ «Завод «Квант» – одиничний випадок»?

 

«У кожній ситуації, де підприємство в силу судових процедур чи інших обставин виходило з-під контроля держави, після його повернення ми постійно зіштовхуємося з незаконними діями, що іноді навіть порушують норми карного кодексу», – прокоментував ситуацію представник Концерну. Тому ситуація з ВАТ «Завод «Квант» не єдина, проте найболючіша. У цьому році Концерн повернув з ліквідації «Київський автомобільно-ремонтний завод», близько 10 Га якого тепер знаходиться по вулиці Василенко 1. У ліквідацію підприємство потрапило на основі акту державного виконавця, який не знайшов завод за його юридичною адресою.

 

Чи є успішні приклади передачі підприємства Фонду?

 

Так. ДП «Електричні системи», яке з 2017 року є офіційним постачальником комплектуючих для компанії Mercedes, що стало можливо після підписання договору з дочірньою компанією Aptiv британської корпорації Delfi. За рік роботи з цією компанією було створено понад 1200 робочих місць та сплачено 36 млн грн податків до бюджету. Це підприємство має прибутки, має середньострокові перспективи, що чітко закріплені відповідними документами. Однак компанія не працює в інтересах оборонної промисловості України. Тому рішення про передачу Фонду держмайна таких підприємств є цілком виваженим та правильним.

 

181022 Ukroboronprom 3

Успішний приклад передачі збиткового підприємства Фонду державного майна України - ДП «Електричні системи» з 2017 року є офіційним постачальником комплектуючих для компанії Mercedes

 

Будь-яке непрофільне підприємство може бути передано Фонду?

 

Не зовсім. У кожному випадку Фонд не просто забирає активи для приватизації наосліп. Адже він займається не ліквідацією, а зароблянням коштів в інтересах підприємства шляхом продажу активів, що належать державі. Тому має бути програма умовної «очистки» таких підприємств і Концерн проводить попередню роботу з оцінки потенціалу всіх цих підприємств. Надалі Концерн пропонує Фонду ті заводи, які мають підходити під їх вимоги, а Фонд вже вирішує погоджуватися із пропозицією чи ні.

 

Перший успішний кейс країни із санацією до порушення справи про банкрутства з 2012 року стосується тернопільського підприємства «Промінь». Концерн повністю поновив роботу підприємства як профільного і сьогодні воно працює вже над розвитком власної підприємницької діяльності. Наразі Концерн пропонує його фонду, бо «Промінь» вже не буде працювати в інтересах оборонно-промислового комплексу. Тому приватні інвестори можуть придбати очищений від боргів, ефективно працюючий суб’єкт господарства, що має активи, цілісний майновий комплекс, сформований та робочий. Це приклад робочої схеми реалізації непрофільних підприємств Фонду.

 

Проте – це лише перші кроки, які пов’язані з реалізацією низки заходів, які нині реалізує керівництво Концерну «Укроборонпром». Насамперед йдеться про формування якісного ядра оборонної промисловості, що задовольнятиме потреби силових структур країн; забезпечення наповнення державного бюджету за рахунок передачі непрофільних активів до Фонду державного майна у найбільш прийнятному для подальшої приватизації стані; переходу концерну «Укроборонпром » як управляючої структури на новий рівень, який дозволить формувати та реалізувати не лише оперативне, а й довгострокове стратегічне планування та управління. З урахуванням вітчизняних можливостей та ринкових реалій.

 

Олексій ЛЕВКОВ,

Defense Express

 

Новини по темі: 

 

"УКРОБОРОНПРОМ" РЕАЛІЗУЄ ПОЛІТИКУ З ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ ТА СТАНДАРТИЗАЦІЇ У СФЕРІ ВИРОБНИЦТВА ОВТ

 

"УКРОБОРОНПРОМ" ПРОПОНУЄ ЗМІНИТИ РАДЯНСЬКІ ДЕРЖСТАНДАРТИ В ОПК

 

ПРИВАТИЗАЦІЯ НЕПРОФІЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ "УКРОБОРОНПРОМУ": ВІДПОВІДІ НА 5 ГОЛОВНИХ ПИТАНЬ

 

Публікації по темі: 

 

УКРАЇНСЬКІ ПРИВАТНІ ОБОРОННІ ПІДПРИЄМСТВА НАБИРАЮТЬ ОБЕРТІВ

 

РЕФОРМА ОПК: ВІД РЕАНІМАЦІЙНИХ ЗАХОДІВ ДО ДОВГОСТРОКОВИХ ПЛАНІВ

 

ОСНАЩЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ АРМІЇ: ПОТЕНЦІАЛ ПРИВАТНОГО СЕКТОРУ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues