180924 csliahzbroiyПро експорт, імпорт та міжнародну допомогу Україні у 2014-2017 роках.

 

 

Військово-технічне співробітництво України у 2013-2017 роках обумовлене низкою обставин, які суттєво впливали на обсяги експорту/імпорту озброєнь у цей період. Після початку російської агресії проти України з 2014 року було припинено експорт в Росію товарів військового та подвійного призначення, за винятком техніки для дослідження космосу в мирних цілях у рамках міжнародних проектів. Це вплинуло на загальний обсяг експорту ОВТ, а також на переорієнтацію географії постачання продукції.

 

Пріоритетом для української оборонної промисловості в період війни стало виробництво та ремонт бронетехніки, літаків, засобів протиповітряної оборони та зв’язку для української армії. У цей же час з’явилася значна кількість нової продукції, яка раніше в Україні не вироблялася. Це безпілотна авіація, робототехніка, системи управління вогнем, термобаричне озброєння тощо.

 

180924 csliahzbroiy 1

 

Роль експорту озброєнь залишилася важливою для розвитку виробництва та економіки країни. Якщо в 2013 році експорт військової продукції підприємствами оборонної промисловості становив понад $1 млрд, то у 2014 році цей показник впав до $500 млн. Згодом ситуація покращилася й оборонні продажі почали зростати. У січні 2017 року заступник гендиректора ДК «Укроборонпром» заявив, що за 2016 рік було експортовано техніки на $769,5 млн, що на 25 % більше, ніж у 2015 ($567 млн).

 

За даними Стокгольмського інституту досліджень проблем миру (SIPRI), за 2013-2017 роки Україна посіла 11 місце серед світових експортерів зброї. Основними клієнтами нашої країни за цей час були Росія (23 %), Китай (20 %) та Таїланд (12 %). Хоча існують серйозні сумніви щодо правдивості та правильності цих підрахунків, особливо в контексті експорту продукції в РФ.  

 

У 2013-2017 роках споживачами української продукції стали В’єтнам, Індія, М’янма, Нігерія, ОАЕ, Пакистан, Польща та низка інших держав. Більше ⅚ загального обсягу експорту становили послуги з ремонту та модернізації військової техніки, а також постачання комплектуючих. Ці дані підтверджує звіт Державної служби експортного контролю про міжнародні передачі окремих видів озброєнь України за підсумками 2017 року, опублікований в липні 2018. У минулому році Україна експортувала 16 танків БМ «Оплот» в Таїланд, понад 17 000 одиниць стрілецької зброї та більше ніж 800 одиниць легкого озброєння в США, Узбекистан, Йорданію, Монголію та Туреччину. Однак звіт не надає інформації щодо обсягів експорту комплектуючих та ремонтних робіт озброєнь і техніки, а цифри там мають бути достатньо переконливими.

 

У 2013-2017 роках збільшилася доля приватних оборонних компаній як в сегменті експорту, так і постачання озброєнь в інтересах внутрішнього споживача. У 2016 році приватні підприємства вже поставляли ⅓ продукції військового призначення, а в 2017 році цей показник становив більше ½.

 

З 2014 року Україна активно купляла та отримувала озброєння з-за кордону, чого не спостерігалося в минулі періоди. Рівень забезпечення силових структур значно підвищився завдяки міжнародній допомозі. З початку російської агресії в 2014 році Україна отримала матеріальну допомогу від 20 країн світу на суму більш ніж $500 млн.

 

180924 csliahzbroiy 2

 

США надали Україні медичне обладнання, аптечки, броньовані автомобілі підвищеної прохідності типу «HMMWV» та запчастини до них, багатодіапазонні радіостанції Harris, прилади нічного бачення, хімічну лабораторію для оперативного аналізу хімічних речовин, обладнання для розмінування, радіолокаційні станції контрбатарейної боротьби AN/TPQ-36, тактичне спорядження, ПТРК FGM-148 Javelin, комплекти літньої та зимової камуфляжної форми одягу, бронежилети та кевларові шоломи, каремати, шарфи та шапки. У рамках гуманітарної допомоги США передали Збройним Силам мобільний польовий госпіталь, продовольчі набори, генератори, обігрівачі для приміщень, водолазне спорядження та обладнання для Повітряних Сил. Крім того, Україна отримала від США міні-БПлА RQ-11B «Raven».  

 

Канада передала українській армії балістичні маски, прилади нічного бачення, бронежилети, кевларові шоломи, спальні мішки та велику кількість зимової форми одягу. Республіка Польща – бронежилети, комплекти постільних речей, житній хліб тривалого зберігання, сухі пайки та речове майно. Австралія – предмети зимової форми одягу, Великобританія – речове та медичне майно, тактичне спорядження, зимове дизельне паливо, прилади нічного бачення та GPS-навігатори. Китай – обладнання для офтальмологічної клініки, Словацька Республіка – електрогенератори, освітлювальні комплекти, пластиковий посуд, спальні мішки, речове майно та широкий спектр медичного обладнання. Туреччина – речове майно, Французька Республіка – бронежилети та медичні матеріали. Королівство Нідерланди – електрогенератори та зимове речове майно, Іспанія – бронежилети та кевларові шоломи, Чехія та Албанія – спорядження та обмундирування, Литва, Норвегія, Латвія, Данія та Японія надали Україні різноманітне обладнання та обмундирування.

 

Україна також купувала техніку та озброєння у своїх партнерів, зокрема в Білорусії, Великобританії, Польщі, Чехії, Туреччини та США. В інтересах Збройних Сил та Національної гвардії в США придбано 12,7 мм снайперські гвинтівки Barrett М82 й М107, а також ручні гранатомети PSRL-1; у Польщі та Чехії – БМП-1 і 2С1 “Гвоздика”, у Туреччини – радіостанції компанії Aselsan тощо.

 

Публікації по темі:

 

КОМУ ПОСТАВЛЯЄ ЗБРОЮ УКРАЇНА

 

УКРАЇНА І СВІТ: ВТС 2013-2017

 

«НЕ ВСІ УКРАЇНСЬКІ ПІДПРИЄМСТВА СЬОГОДНІ МАЮТЬ ДОСТАТНІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ РОБОТИ НА МІЖНАРОДНИХ РИНКАХ» - Ю.БРОВЧЕНКО

 

СПЕЦТЕМА. ГРА НА ПІДВИЩЕННЯ

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues