ukraina zagrozu copy copyФахівці Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) пропонують свій аналіз ключових тенденцій у сфері безпеки і оборони першої половини вересня 2018 року, з 1 по 15 вересня.

 

 

 

 

Ключові воєнні ризики охопленого періоду

 

«Морський вузол»

 

Росія продовжує тримати повністю готовими свої бойові спроможності до ведення масштабної бойової операції на Азовському морі та, в тому числі, проведення, десантної операції на окремих ділянках суходолу. Хоча цей ризик експерти пов’язують передусім із політичними чинниками і підготовкою до впливу на українські вибори, а також із загостренням риторики й самих відносин із США та введення низки додаткових санкцій, він може бути реалізований у відповідь на силові дії української сторони, спрямовані на зняття Росією блокади портів. «Морський виклик» Кремля виявляється досить болючим для України ще й тому, що цілеспрямована блокада українських портів на Азовському узбережжі значно впливає на рівень соціального забезпечення населення.

 

Так чи інакше, «морський вузол», що виник вимагає ретельної підготовки української сторони до ймовірної агресії з морської акваторії.

   

Дії української сторони носять загальний підготовчий характер. Днями стало відомо, що майже 270 спецпризначенців відправлять на службу до підрозділів Держприкордонслужби на Азовському і Чорному морі. Безумовно, що «нарощення зусиль з морського спецназу» є доцільним, водночас недостатнім заходом. Раніше командувач Сухопутних військ ЗСУ Сергій Попко вже повідомляв, що Збройні сили посилили військову присутність на Азовському напрямку внаслідок агресивних дій Росії.

 

Публікація по темі: Є ДВА СПОСОБИ БОРОТИСЯ З РОСІЄЮ В АЗОВСЬКОМУ МОРІ – ВІЙСЬКОВИЙ ЕКСПЕРТ

 

Між іншим, Україна посилила свої спроможності щодо виявлення та моніторингу дій російської сторони. Так, у вересні ц.р. відбулося успішне перехоплення з російських супутників, і це означає, що в Україні вже створені помітні можливості у цій сфері. «Напередодні дня Незалежності нам традиційно намагалися зіпсувати свято. Рота на ділянці населеного пункту Жолобок в смузі наступу на півтора кілометра, сконцентрувавши артилерію, системи залпового вогню, міномети, намагалася прорвати фронт. Супутникові знімки, робота розвідки та інше дали можливість своєчасно підтягнути резерви і зустріти ворога», - повідомив 8 вересня президент Петро Порошенко.

 

Інколи Україна отримує допомогу ззовні що моніторингу передислокації російської техніки. Так, фахівці Bellingcat повідомили, що на окупованій російсько-терористичними військами території сходу України з’явилися новітні російські системи радіоелектронної боротьби, які повинні були цього року поступати на озброєння Збройних сил РФ, а також кілька не менш сучасних систем РЕБ. Зокрема, йдеться про 4 різні системи радіоелектронної боротьби: "Леєр-3" РБ-341В, 1Л269 "Красуха-2", РБ-109A "Билина" і 1 комплекс радіоелектронної боротьби з БПЛА "Репелент-1", які було виявлено біля н.п. Чорнухине у 64 км до південно-заходу від Луганська.

 

Отже, загалом можна відзначити наявність подальшої підготовки Росії до масштабних бойових дій, випробування нових технічних засобів, морально-психологічної та бойової підготовки особового складу, а також реалізації загальної агресивної інформаційної політики. Незважаючи на посилення напруження та інтенсивності вогневих атак у зоні зіткнення військ, фахівці ЦДАКР відзначають, що стратегічні наміри РФ спрямовані на збільшення можливості масштабного впливу на вибори в Україні.

 

Досить показово, що західні країни також створюють нові умови для ймовірного військового зіткнення із військами РФ. Зокрема, міністр оборони Польщі Маріуш Блащак 10 вересня повідомив про плани військового керівництва країни розмістити нову армійську дивізію на східному кордоні. До з'єднання будуть включені дві діючі бригади і ще одна, яку незабаром буде укомплектовано. Командування дивізії дислокуватиметься в місті Седльце. У дивізії служитимуть 15 тисяч військовослужбовців. За задумом командування, нове з'єднання "посилить східний фланг" і відповість на "оперативні потреби".

 

Також напередодні британський міністр оборони Гевін Вільямс повідомив, що Сполучене Королівство не виводитиме військових з території ЄС після Brexit. За словами міністра, Лондон хоче продемонструвати Кремлю готовність захищати Європу навіть після Brexit.

 

У Німеччині дислокується британський інженерний полк. Крім того, британські військові збережуть за собою полігон в районі Падерборна, де проводяться масштабні навчання за участю піхоти і танків, а також склад в Менхенгладбаху, розрахований на дві тисячі одиниць бронетехніки.

 

Також і США посилюють військову присутність у Німеччині. До 2020 року Пентагон має намір перекинути до Німеччини додатково ще 1,5 тисячі військовослужбовців разом з їхніми родинами.

 

Ключові загальні ризики охопленого періоду

 

«Релігійний вузол». У вересні політичний фронт боротьби між Україною та Росією знову перемістився у релігійну площину. У вересні ц.р. Україна отримала додаткові позитивні сигнали щодо отримання автокефалії, тоді як Кремль, використовуючи підконтрольний телеканал «Інтер», 13 вересня досяг трансляції інтерв’ю Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Московського патріархату Онуфрія. Такий рівень протистояння та інформаційного тиску з боку Кремля – через українські, але налаштовані на підтримку Росії, ЗМІ, є свідченням глибокого проникнення в Україну російських спецслужб.

 

Водночас є ознаки, що Україна на цьому етапі перемагає у «розв’язанні релігійного вузла». Зокрема, днями Владика Іов зазначив, що Російська православна церква не має певного статусу у церковному світі, та не має права надавати комусь автокефалію. Абсолютно всі відомі на даний момент православні автокефалії, окрім найдавніших, були створені завдяки Томосу від Константинопольської церкви і тільки вони є по-справжньому автокефальними церквами, розповів архієпископ Тельмиский владика Іов (Геча) 14 вересня інтерв'ю виданню Cerkvarium.

 

«Окрім Вселенського патріархату, в історії православної церкви жодна інша помісна церква не проголошувала автокефалії», - акцентував на цьому моменті увагу архієпископ, коментуючи зусилля патріарха Варфоломія в Україні та протидію цьому з боку РПЦ і промосковських українських сил.

 

180917 vf

Вселенський патріарх Варфоломій підтримує автокефалію української православної церкви

 

Церковний ієрарх, який родом з України, додав, що автокефалія всяк раз проголошувалася у силу низки політичних причин, наприклад, через здобуття державної незалежності, як у Грузії, Чехії та Словаччині. Однак усяка автокефалія мала і більш глибокі цілі – «забезпечити єдність церкви всередині кожної з цих держав, як і єдність між помісними церквами». Російська (Руська) православна церква, зазначив архієпископ, в принципі не має права надавати будь-якій церкві, хоч би й українській, автокефалію, так як такі дії є прерогативою виключно Константинопольського патріархату, як першого серед православних центрів у світі. Так, у свій час надання грузинській, чеській та словацькій православним церквам автокефалії з боку РПЦ мало в очах православного світу незначні результати.

 

Цікаво, що владика Іов звернув увагу на один делікатний момент - РПЦ сама жодного автокефального статусу у церковному світі не має. «Цікаво підкреслити, що ніколи не було дано православної церкви в Росії томосу про автокефалію... Її автокефалія була самопроголошеною», - зазначив він.

 

Головне досягнення часу - відправлення до України двох екзархів Вселенського Патріарха Варфоломія, що дозволить Україні нарешті почати повноцінний процес набуття автокефалії. Про це заявив представник Константинопольського патріархату митрополит Гальський Еммануїл (Адамакіс), місцеблюститель Західноєвропейського екзархату. Адамакіс додав, що створення "місцевої незалежної церкви" в Україні починається.

 

Важлива й реакція на російську позицію. Так було зазначено, що усі погрози, озвучені церковними чинами Московського патріархату, так-то - розірвати спілкування з Константинополем і спроби залякування повторенням великого розколу на православ'я і католицтво є нікчемними, розповів архієпископ Тельмиский владика Іов (Геча) у згаданому інтерв'ю виданню Cerkvarium.

 

«Коли Україна вже не є частиною Російської імперії (та Радянського Союзу), і коли в ній триває майже 30 років церковний розкол, через який мільйони людей перебувають поза межами канонічної церкви, і з якими до цього часу Московський патріархат не здатен впоратися, Вселенський патріархат зобов'язаний вжити належних заходів. При цьому слід підкреслити, що він не втручається у справи чужої помісної церкви, але діє на своїй канонічній території – на території Київської митрополії... Автокефалія України пропонується Вселенським патріархатом не як зброя для війни, але як ліки, щоб залікувати церковний розкол», - пояснив владика.

 

Беззаперечна підтримка України на релігійному фронті є значним досягненням офіційного Києва, водночас через потужність російських агентурних мереж в Україні містить ризики провокацій та використання всліпу груп населення у протистоянні та створення шляхом маніпуляцій агресивних настроїв.

 

Між іншим, слід звернути увагу на поглиблення розколу між США, з одного боку, та Росією і Китаєм, з іншого. Так, США ввели 14 вересня нові санкції проти двох компаній з Китаю та Росії за підтримку ядерних і ракетних програм Пхеньяну. Про це повідомило днями "Радіо Свобода" з посиланням на Міністерство фінансів США. Наголошується, що нові санкції введені щодо китайської компанії Yanbian Silverstar Network Technology Co., її північнокорейського виконавчого директора Jong Song Hwa та розміщеної в Росії дочірньої компанії Volasys Silver Star. "У заяві йдеться, що китайська Silverstar була пов'язана з Департаментом промисловості боєприпасів правлячої партії Північної Кореї, яка контролює програми балістичних ракет", - йдеться в повідомленні. Міністр фінансів США Стівен Мнучин зазначив, що обмеження мають на меті "зупинити потік незаконних доходів Північної Кореї від іноземних працівників у галузі інформаційних технологій, які приховують їх справжню ідентичність і ховаються за фірмами, псевдонімами та громадянами третіх країн". Він попередив компанії по всьому світу, щоб вони "вжили заходи, які б гарантували, що вони ненароком не використовують працівників північнокорейських компаній для технологічних проектів".

 

Досить цікаво, що з’явилися аргументовані дослідження втрат РФ від західних санкцій. Зокрема, 7 вересня «Голос Америки» з посиланням на аналітика американського центру Atlantic Council Андерса Аслунда у статті для Project Syndicate передав, що російська інтервенція у Сирії на підтримку режиму Асада, окупація Криму, військове вторгнення на схід України - все це може виявитися занадто важким фінансовим тягарем для Росії під керуванням Володимира Путіна. У першу чергу, звичайно, через санкційний тиск, а також через непомірні військові витрати.

 

Аналітик дійшов висновку, що зростання російської економіки залишається дуже повільним і низьким - всього 1,5% на рік, однак при цьому російський режим щорічно витрачає до 5,3% ВВП на військові потреби, а юридичні, торговельні та інші втрати забирають у країни ще не менше 3-4%. Відчуваючи економічну ситуацію на власній шкурі, росіяни починають розуміти, що війна - справа дорога; замість підвищення рівня життя населення, Кремль фінансує військові операції в Сирії та східній Україні, а також підтримує окупаційні війська у Криму, відзначив експерт. Незважаючи на те, що це обмежені операції, а Росія, будучи 11-ю економікою світу, цілком здатна фінансувати їх у короткостроковій перспективі, якщо справа виявиться затягнутою на довгострокову перспективу - це виявиться вже зовсім інший коленкор.

 

Фахівець наголошує: за шість років, з 2008 по 2016 роки, Росія значно збільшила військові витрати: з 3,3%, що приблизно відповідає рівню США, вони виросли до 5,3%. Згідно з російською бюджетною статистикою, цивільні витрати на окупований Крим у РФ становлять $ 2 млрд на рік. Витрати на військові і цивільні цілі на сході України не афішуються і є закритою інформацією, проте можна припустити, що вони приблизно рівні кримським. За оцінкою Аслунда, у цьому випадку Росія витрачає 0,3% ВВП тільки на ці дві військові операції - та ще є Сирія, де РФ веде себе набагато активніше, ніж на сході України.

 

А от сама Росія не знижує обертів у підготовці до війн майбутнього. Зокрема, в Росії днями почалися та тривають найбільші за 38 років військові навчання «Восток-2018» («Схід-2018»). Вони відбуваються на території Східного (військові частини Забайкалля і Далекого Сходу) та Центрального (військові частини Поволжя, Сибіру, Уралу) військових округів, в акваторіях Японського, Берингового та Охотського морів. У маневрах беруть участь близько 300 тис. військових, задіяні «понад тисячу літаків, вертольотів і безпілотників, до 36 тис. танків, бойових машин піхоти, бронетранспортерів, до 80 кораблів і суден забезпечення».

 

Восток 2018

 

Таку інформацію надав начальник Генштабу ЗС РФ Валерій Герасимов. На одному з етапів у навчаннях візьмуть участь військові з Китаю та Монголії. Враховуючи, що ще півтора-два роки тому Росія підготувалася до масштабного вторгнення в Україну, сьогодні все в секторі підготовки війська робиться для вдосконалення своїх мобільних можливостей, відпрацювання злагодженості підрозділів, в тому числі різних видів і родів Збройних сил, для підтримки потенціалу вторгнення.

 

Однак спостерігачі цілком справедливо відзначають, що власне «контроль Путіна над системою послабшав».

 

180917 protest

Акція 9 вересня в Москві на Пушкінській площі

 

Наприклад, 9 вересня, в Росії відбулися вибори різного рівня. Фахівці звертають увагу, що ці вибори були першими після прийняття владою Путіна рішення підвищити пенсійний вік. Цікаво, що день був примітний масштабними протестами проти пенсійної реформи. Акції відбулися у більш ніж 80 містах країни й закінчилася затриманнями понад тисячі осіб. При цьому вперше за багато років у кількох регіонах може відбутися другий тур губернаторських виборів, а правляча партія «Єдина Росія» втрачає більшість у регіональних парламентах, а у Забайкаллі, Іркутській, Ульянівській областях, Хакасії кандидати від «Єдиної Росії» не набрали навіть 30% голосів. У той же час у чотирьох російських регіонах — Приморському й Хабаровському краях, Хакасії, Володимирській області — де жоден з кандидатів не зміг набрати 50% голосів, відбудеться другий тур губернаторських виборів.

 

Політологи вказують на вагомість персоніфікованих гасел на кшталт «Путін, де наші гроші?», «План Путіна — геноцид народу». Ініціатором акцій проти пенсійної реформи став опозиційний політик Олексій Навальний, який сам не зміг взяти участь у протесті у зв’язку з тим, що був затриманий 27 серпня і арештований на 30 діб.

 

Серед подій, які мають велике значення для України, слід згадати наступні.

 

Велика частина політичних партій у Швеції єдиним фронтом виступила за блокування будівництва російського газопроводу "Північний потік-2", навколо якого розгорнулися вже цілі баталії (про це повідомила шведська радіостанція Sveriges Radio).

 

"Північний потік-2" - це погана пропозиція як в плані енергополітики та екології, так і в плані політики безпеки. Ми активно виступаємо за те, щоб усіма можливими способами зупинити цей проект", - заявила уповноважена Помірної коаліційної партії з питань Євросоюзу Карін Енстрем.

 

Євродепутат від Християнсько-демократичної партії Швеції Ларс Адактуссон зазначив, що в ситуації з неповагою РФ міжнародного права, зокрема, на прикладі Грузії і Криму, необхідно шукати інші шляхи для забезпечення ЄС енергоресурсами, не потрапляючи у залежність від Росії.

 

Голова Партії Зелених в Раді у справах ЄС в парламенті Йонас Ерікссон заявив, що Швеція раніше вже зіткнулася з труднощами у застосуванні міжнародного права проти "Північного потоку-2", тому він повністю підтримує рішення Єврокомісії про зміну законодавства, що дозволить заблокувати проект.

 

Член Ради у справах Європейського союзу і депутат Лівої партії Йенс Хольм також заявив, що Швеція надасть підтримку цієї ініціативи Європейської комісії і буде віддана ідеї блокування будівництва незалежно від результатів голосування.

 

"Проект "Північний потік-2" буде заблоковано", - запевнив шведський депутат.

 

Тим часом у Фінській затоці розпочалися роботи з укладання труб для газопроводу "Північний потік-2". Про це повідомляється на сайті компанії-оператора Nord Stream 2 AG. Згідно з повідомленням, роботи ведуться цілодобово і без вихідних. Укладання труб здійснюють з допомогою судна Solitaire з системою динамічного позування.

 

180917 Solitaire

 

В кінці липня розпочалися роботи з прокладання труб в рамках будівництва газопроводу "Північний потік-2" на дні Балтійського моря до Німеччини. Також компанія Nord Stream 2 AG подала заявку на альтернативний маршрут будівництва російського газопроводу "Північний потік — 2" в обхід Данії, яка відмовилася погодити будівництво на своїй території. В рамках проекту "Північний потік-2" прокладуть трубопровід для доставки російського газу в Європу. Потужність газопроводу — 55 млрд куб. м. газу в рік, вартість проекту - 9,5 млрд. євро.

 

Також вагомою інформацією стала позиція Сполученого Королівства, яке запросило проведення засідання Ради Безпеки ООН, присвячене замаху на російського перебіжчика Сергія Скрипаля та його доньку Юлію із застосуванням нервово-паралітичної речовини "Новачок". Постійний представник Британії в ООН Карен Пірс повідомила про наміри озвучити на засіданні Радбезу нові дані слідства щодо причетності російських спецслужб до застосування хімічної зброї на британській території. Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей підкреслила, що підозрювані є співробітниками ГРУ Генштабу ЗС РФ, а саме замах напевно було схвалено вищим політичним керівництвом Росії.

 

Внутрішні реформи й трансформації

 

Важливим елементом розбудови оборонного потенціалу можна вважати наміри влади України невідкладно посилити ВМСУ. Так, стало відомо, що уряд Данії планує продати Україні три мінні тральщики вартістю 102 млн євро. Про це 13 вересня поінформувало Міністерство оборони України. «Швидше за все у звіті йдеться про варіант протимінних кораблів по модернізованому проекту кораблів Standard Flex 300 - Standard Flex 300 MCM, яких було побудовано чотири одиниці - Havkatten (P552), Laxen (P553), Makrelen (P554) і Støren(P555), вони були виведені зі складу Королівських ВМС Данії протягом 2010-2012 років», - йдеться в повідомленні. У Міноборони додають, що серія з 14 багатоцільових малих корветів Standard Flex 300 будувалася з 1985 по 1996 рік для Королівських ВМС Данії.

 

Також 14 вересня на суднобудівному заводі "Кузня на Рибальському" в Києві відбувся спуск на воду десантних катерів проекту 58181 "Кентавр". Катери мають максимальну швидкість до 50 вузлів. Також однією з проектних особливостей катеру є великий десантний відсік, де будуть розміщуватися 32 військовослужбовців. В комплектації катерів є два бойових модуля з крупнокаліберними кулеметами 12,7 мм, а також дві реактивні системи залпового вогню калібром 80 мм.

 

 

Заслуговує на увагу оцінка фахівців загроз для України в Чорному та Азовському морях. Зокрема, 11 вересня у статті для Atlantic Council старший науковий співробітник Американської ради зовнішньої політики (American Foreign Policy Council) Стівен Бланк зазначив, що Москва веде одночасно військову і економічну війну проти Києва в Чорному і Азовському морях. Вона заблокувала українські судна в обох акваторіях, наполягаючи на своєму праві перевіряти "іноземні" кораблі, а також розширила морську зону відчуження аж до Одеси. Бланк вважає, що Росія має можливості для проведення десантних операцій на українському узбережжі.

 

Публікація по темі: ПРОТИВОСТОЯНИЕ В АЗОВСКОМ МОРЕ: КАК УКРАИНА ОТВЕЧАЕТ НА АГРЕССИЮ РОССИИ

 

«Росія могла б обстріляти українські наземні бази з кораблів. Інша можливість - застосувати військово-десантні війська або ж змішати їх наступ з операцією в море. Той факт, що всі російські ВДВ беруть участь в навчаннях "Схід -2018", може означати готовність російського уряду застосувати їх у майбутній "десантній" висадці під час першої фази атаки змішаних сил на українському чорноморському узбережжі. Московська блокада Азовського моря, ймовірно, може розширитися на все узбережжя України, включно з Одесою. Метою цієї атаки може бути взяття під контроль покладів енергоносіїв в Чорноморському басейні, які до сих пір знаходяться під контролем Києва», - вказав експерт. Тому, на його думку, існує гостра необхідність в тому, щоб США надали нове озброєння для України вже зараз.

 

«Яким чином можна було б дуже швидко зробити українське озброєння здатним відбити наступ Росії з моря? Перш за все, Вашингтон міг би відправити Україні протикорабельні ракети US-AGM-84 Harpoon Block II ("Гарпун"), протикорабельні ракети великої дальності AGM-158C LRASM A, а також норвезькі ракети NSM. Але Україні також потрібні надійні пускові платформи і системи прицілювання, зокрема радари", - перераховує Бланк.

 

Новина по темі: 300 ТИСЯЧ ВІЙСЬКОВИХ ТА 36 ТИСЯЧ ОДИНИЦЬ ВІЙСЬКОВОЇ ТЕХНІКИ - У РОСІЇ ПОЧИНАЮТЬСЯ НАВЧАННЯ "ВОСТОК-2018"

 

Це дуже важливий посил, оскільки такі призиви з часом можуть перетворити Україну на справжнього союзника США. У цій роботі вкрай потрібна спільна та злагоджена діяльність політиків, дипломатів і спецслужб. А також створення й розвиток дипломатії на рівні «суспільство-суспільство» 

 

Джерело

 

Публікація по темі: «ДЛИННЫЕ РУКИ» ДЛЯ МОРЯ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues