180823 vtsВійськово-технічне співробітництво України в 2013-2017 рр. характеризувалося низкою обставин, що істотно вплинули на обсяги експорту/імпорту озброєнь у звітний період. Так, після початку російської агресії проти України з 2014 р. був припинений експорт до Росії товарів військового призначення та подвійного використання, за винятком космічної техніки, яка застосовується для досліджень і використання космосу в мирних цілях в рамках міжнародних космічних проектів. Це в значній мірі вплинуло на загальний обсяг експорту ОВТ, а також на переорієнтацію географії поставок продукції.

 

Крім того, головним пріоритетом для української оборонної промисловості в період війни стало виробництво і ремонт бронетехніки, літаків, засобів протиповітряної оборони і зв'язку для української армії. В цей же час спостерігалась поява значного числа нових виробів, які раніше не виготовляли в Україні. Це безпілотна авіація, робототехніка, системи управління вогнем, термобаричне озброєння і т.і.

 

При цьому роль експорту озброєння для розвитку виробництва та економіки країни залишилась важливою. Зокрема, якщо у 2013 р. експорт військової продукції підприємствами оборонної промисловості становив більш ніж $ 1 млрд., то в 2014 р. вже близько $ 500 млн. Однак далі ситуація стала поліпшуватися і спостерігалось поступове зростання оборонних продажів. Так, у січні 2017 року заступник генерального директора державного концерну «Укроборонпром» Денис Гурак заявив, що за 2016 рік було експортовано техніки на $ 769,5 млн, що на 25% більше, ніж в 2015 (тобто близько $ 567 млн).

 

Одночасно з цим, за даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), за 2013-2017 рр. Україна зайняла 11 місце серед світових експортерів зброї. При цьому основними клієнтами України, згідно з даними звіту, за цей час були Росія (23%), Китай (20%) і Таїланд (12%). Хоча існують серйозні сумніви, в добєктивності і правильності цих підрахунків, особливо в контексті експорту продукції до РФ. Тут слід брати до уваги методологію, яка використовується SIPRI, при здійснені своїх оцінок, за якою в основу розрахунків береться певний період і результати, що були показаниі в попередні роки суттєво впливають на остаточні показники.

 

180815 oplot 0

Танки БМ "Оплот-Т" зі складу Королівської армії Таїланду

 

Крім того, в цей період споживачами української продукції стали В'єтнам, Індія, М'янма, Нігерія, Нігер, ОАЕ, Пакистан, Польща і ряд інших держав. При цьому, послуги з ремонту та модернізації військової техніки, а також постачання комплектуючих становить близько 5/6 в загальному обсязі експорту. Про те, що саме ця складова останнім часом стала однією з важливих свідчить Звіт Держслужби експортного контролю про міжнародні передачі окремих видів озброєнь України за підсумками 2017 р. Зазначений Звіт був оприлюднений у липні 2018 р. Так, згідно з цим документом, в минулому році Україна експортувало лише 16 танків БМ "Оплот" до Таїланду, більше 17 000 одиниць стрілецької зброї, а також більше 800 одиниць легкого озброєння в США, Узбекистан, Йорданію, Монголію та Туреччину. Однак, звіт не відображає інформацію щодо обсягів експорту комплектуючих та надання послуг з ремонту озброєння і техніки, а він був досить значним.

 

Новина по темі: ТАЇЛАНД МОЖЕ ПРИДБАТИ В УКРАЇНИ ЩЕ 100 ТАНКІВ БМ «ОПЛОТ-Т»

 

Слід зазначити, що в 2013-2017 рр. збільшилась частка приватних оборонних компаній, як в сегменті експорту, так і поставок озброєння в інтересах внутрішнього споживача. Наприклад, в 2016 р. третину продукції військового призначення через спецекспортерів зі складу ДК «Укроборонпром» поставляли приватні підприємства, а в 2017 цей показник також мав тенденцію зростання.

 

Окремо варто сказати, що в 2014-2017 рр. Україна активно набувала і отримувала озброєння з-за кордону, чого не спостерігалося в попередні періоди. Рівень оснащеності силових структур країни значно підвищився за рахунок надання міжнародної допомоги. Відомо, що з початку російської агресії в 2014 р. Україна отримала матеріальну допомогу від міжнародних партнерів на суму понад півмільярда доларів.

 

Так, протягом 2014-2017 рр. ЗС України отримали допомогу у вигляді матеріальних засобів від 20 країн світу, а саме: прилади нічного бачення, засоби зв'язку, техніку для розмінування, автомобільну техніку, радіолокаційні станції контрбатарейної боротьби, протитанкове озброєння і багато іншого.

 

Так, від США в рамках матеріально-технічної допомоги країна отримала медичне обладнання, аптечки, броньовані автомобілі підвищеної прохідності типу «HMMWV» та запасні частини до них, багатодіапазонні радіостанції «Harris», прилади нічного бачення, хімічну лабораторію для оперативного аналізу хімічних речовин, обладнання для розмінування, радіолокаційні станції контрбатарейної боротьби AN / TPQ-36, тактичне спорядження, ПТРК FGM-148 Javelin, комплекти літньої та зимової камуфльованої форми одягу, бронежилети та кевларові шоломи, шарфи, каремати та шапки. В рамках гуманітарної допомоги США передали Збройним Силам України мобільний польовий шпиталь, продовольчі набори, генератори, обігрівачі для приміщень, водолазне спорядження та обладнання для Повітряних Сил. Крім того, Україна купувала ряд зразків ОВТ, серед яких Міні-БПЛА RQ-11B «Raven».

 

180817 radar36 2

17 серпня 2018 року відбулася церемонія передачі США Збройним силам України двох контрбатарейних радарів AN/TPQ-36 Firefinde

 

Новина по темі: США ПЕРЕДАЛИ ЗСУ ЩЕ ДВІ КОНТРБАТАРЕЙНИХ РЛС AN/TPQ-36 FIREFINDE

 

Своєю чергою Канада передала українській армії балістичні маски, прилади нічного бачення, бронежилети, кевларові шоломи, спальні мішки та велику кількість зимової форми одягу. Республіка Польща - бронежилети, комплекти постільної білизни, житній хліб тривалого зберігання, сухі пайки та речове майно. Австралія - предмети зимової форми одягу. Великобританія - речове та медичне майно, тактичне спорядження, зимове дизельне паливо, прилади нічного бачення і GPS-навігатори. Китай - обладнання для офтальмологічної клініки. Словацька Республіка - електрогенератори, освітлювальні комплекти, пластиковий посуд, спальні мішки, речове майно та широкий спектр медичного обладнання. Туреччина - речове майно. Французька Республіка - бронежилети і медичні матеріали. Королівство Нідерланди - електрогенератори і зимовий речове майно. Іспанія - бронежилети та кевларові шоломи, Чехія і Албанія - спорядження та обмундирування. Литва - обладнання, обмундирування. Норвегія, Латвія, Данія Японія - різноманітне обладнання.

 

Також Україна і купувала техніку та озброєння у своїх партнерів, зокрема в Білорусі, Великобританії, Польщі, Чехії, Туреччини та США. Так, наприклад, у США в інтересах Збройних сил і Нацгвардії. були закуплені снайперські гвинтівки 12,7 мм Barrett М82 і М107, а також ручні гранатомети PSRL-1. У Польщі та Чехії - БМП-1 і 2С1 Гвоздика, в Туреччині - радіостанції у компанії Aselsan і т.і.

 

В цілому, російська агресія проти України досить серйозно вплинуло на підсумки військово-технічного співробітництва країни в 2013-2017 рр. Оборонна промисловість України, довгий час зав'язана на співпрацю з РФ, поступово стала переорієнтуватися на нові можливості і ринки. При цьому до споживання оборонної продукції після тривалої сплячки, нарешті підключився і внутрішній споживач.

 

Олексій СЕРДЮК,

Для Ukrainian Defense Review

 

Публікація по темі: КОМУ ПОСТАВЛЯЄ ЗБРОЮ УКРАЇНА

 

180815 oplot 01

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues