180807 mainКраїни НАТО оновлюють підходи до розвитку своїх командних пунктів - з урахуванням досвіду війни на сході України

 

Вивчення досвіду військових дій в Україні примусило країни НАТО активно взятися за оновлення підходів до управління на полі бою та за модернізацією пунктів та центрів бойового управління. У цьому матеріалі проаналізовано актуальний досвід Сухопутних сил Канади. Реалістичні та практичні кроки цієї країни щодо розвитку системи командування і управління (С2) тактичної ланки виглядають надвичайно важливими у контексті завдань, які зараз стоять перед Збройними Силами України.

 

Вивчення досвіду військових дій в Україні підштовхнуло командування Сухопутних сил Канади до актуальних висновків. А саме - штабний орган повинен бути максимально компактним і мобільним.

 

Якщо воювати з сильним

 

Миротворчі операції, або локальні конфлікти, у яких раніш брали участь країни НАТО, дещо розслабили західних військових. До російської агресії проти України збройні сили Америки, Великобританії, Канади, Австралії, Нової Зеландії і інших країн-партнерів НАТО майже два десятиліття проводили військові операції проти антиурядових угруповань в Афганістані і Іраку.

 

Цей період характеризувався поступовим переходом від мобільних пунктів бойового управління до стаціонарних центрів. Ці стаціонарні командні центри оснащувались швидкісними каналами широкосмугового зв'язку в рамках систем командування та управління (С2), пов'язаних з аналогічними системами вищих рівнів управління на відповідних ділянках ТВД. Ці системи підтримували стандартний набір функцій, в тому числі - телефонний зв'язок по інтернет-протоколу, обмін електронними повідомленнями, підтримку офісної оргтехніки, а в багатьох випадках - і функції відеозв'язку в реальному часі. Більшість з них представляли собою серійні цивільні системи (в тому числі на базі операційних систем Windows та CISCO) з встановленими на них спеціальними програмами військового призначення.

 

Ці штабні системи розташовувалися в будівлях на території головних військових баз, зокрема, бази сил ISAF в Кандагарі і баз передового розгортання. Зв'язок між цими базами здійснювався за допомогою стаціонарних супутників і каналів зв'язку УКХ-діапазону, а сьогодні для цього використовуються і місцеві мережі, розташовані на території Афганістану. Цілком зрозуміло, що цей зв'язок здійснювався тільки в кодованому форматі.

 

Ці штаби були здебільшого стаціонарними. При цьому окремі сегменти можна було перебазувати в інші райони. Але для цього їх потрібно було спочатку спеціально деактивувати, а потім перезапустити на новому місці, що вимагало великої кількості часу.

 

Українські уроки

 

Військові операції коаліційних сил на території Афганістану і Іраку тривають по сьогоднішній день. Однак після російського вторгнення в Україну всім стало очевидно, як важливо забезпечити можливість переміщення сил і засобів в умовах вогневої протидії супротивника. Війна в Україні реально показала нову загрозу. Хоча, точніше, повернула до призабутих вимог ведення конвенційної війни. А саме - у протистоянні з рівним противником великі штаби дуже легко виявляються та знищуються, а мережі командування й управління можуть блокуватися за допомогою засобів РЕБ або атак на комп'ютерні мережі.

 

Після російського вторгнення в Україну всім стало очевидно, як важливо забезпечити можливість переміщення сил і засобів в умовах вогневої протидії супротивника. Війна в Україні реально показала нову загрозу.

 

Відтак, зараз фахівці збройних сил НАТО працюють над удосконаленням своїх бригадних центрів командування й управління в рамках загальної стратегії «розгортання - ведення бойових дій - досягнення перемоги над противником», хоча кожна армія використовує свої власні підходи. “Хоча глобальна загроза з боку ІГІЛ і екстремістських угруповань зберігається, ми маємо дивитися в майбутнє і бути готовими до протистояння з більш складним супротивником, а для цього наші бригадні центри С2 мають бути достатньо ефективними для забезпечення і підтримки сучасних рішучих дій», - стверджують канадські військові.

 

Потреба у перегляді підходів до організації та оснащення командно-штабних структур бригадного рівня виникла у зв'язку з тим, що ті види та зразки військової техніки, які використовувалися в ході військових дій в Афганістані, можуть виявитися не цілком ефективними у протистоянні з потужним ворогом. Звісно, насамперед мається на увазі Росія.

 

У контексті канадських сухопутних сил слід віздначити, що військові активно попрацювали над переглядом організаційної структури штабу бригади та його здатності працювати з існуючими та перспективними системами командування й управління при збереженні мобільності на полі бою. Зокрема, було створено головний штаб бригади з повністю новим обладнанням. Для зручності транспортування воно складається з автономних модулів складаної конструкції, здатних забезпечувати всі функції, необхідні для здійснення командування та управління наземними операціями.

 

180807 coldati

 

Вважається, що постійна робота, яку проводить Канада у сфері модернізації військового вантажного автотранспорту і мереж командування та управління, дозволить бригадам ефективно діяти в комплексному бойовому просторі в умовах сучасної конвенційної війни.

 

Менше, але краще

 

Для обробки величезних масивів розвідувальної інформації і ретельного планування та ефективного ведення бойових дій командно-штабним структурам підрозділів рівня бригад і бригадних груп потрібен великий штат співробітників. Вони розміщуються на військових базах, де є надійне електропостачання, кондиціонери та швидкісні канали передачі даних. Тому це не передбачає будь-яких істотних обмежень на розміри таких структур.

 

Проте у випадку тактичних мобільних штабів бойових підрозділів, вони є набагато меншими за розмірами. Вони, як правило, мають у своєму розпорядженні близько п'яти броньованих машин, на яких командири переміщаються по полю бою і здійснюють безпосереднє керівництво військовими діями. Ці мобільні тактичні штаби, як правило, оснащені голосовими радіостанціями та засобами супутникового зв'язку тактичної ланки для зв'язку з центральним штабом. Їх потужностей вистачало лише на передачу основних оперативних даних і, можливо, декількох фотографій з місця подій. Управління операціями на ротному рівні зазвичай здійснюється за допомогою голосового радіозв'язку. Як і в попередньому випадку, командирська машина або командний пункт оснащуються засобами для відправки обмежених обсягів даних до штабу вищого рівня.

 

Вивчення досвіду військових дій в Україні підштовхнуло командування Сухопутних сил Канади до нових висновків. А саме - штабний орган повинен бути максимально компактним і мобільним. Але на цьому шляху існують дві основні перешкоди. Перша полягає у відповіді на питання «яка чисельність штабу і які засоби мають бути в його розпорядженні?». Коли мова йде про управління бойовими діями безпосередньо на полі бою, необхідно визначити, скільки і яких фахівців потрібно мати під рукою, і які саме потрібні системи та обладнання. Крім того, з огляду на те, що штаб є мобільним, а не стаціонарним, в його організаційно-штатній структурі необхідно передбачити наявність всіх укриттів (як правило, наметів), всіх транспортних засобів і всіх солдатів, які будуть пересуватися разом зі штабом, встановлювати та експлуатувати обладнання і забезпечувати оборону штабу на місцевому рівні. І це є питанням доктрини і оперативних заходів.

 

Новина по темі: КАНАДА ЗБІЛЬШИТЬ РОЗМІР ДОПОМОГИ УКРАЇНІ

 

Друга перешкода пов'язана з оснащенням систем командування й управління С2. Доступні на ринку серійні системи, які використовуються для цих цілей, мають бути більш компактними, мобільними, стійкими до відмов і пошкоджень в результаті бойових дій. Крім того, встановлені на автомобілях системи зв'язку повинні бути модернізовані з оснащенням їх засобами для передачі як голосових повідомлень, так і пакетів даних. Це необхідно для того, щоб командири і штаби всіх рівнів мали змогу постійно здійснювати зв'язок між собою при веденні бойових дій на тактичному рівні.

 

Для вирішення цих двох питань Сухопутні сили Канади проводять серію експериментів і навчань, а фокус-групи оновлюють відповідні доктрини і процедури. При цьому не йдеться про повернення до доктрини, яка існувала до участі в афганській кампанії, оскільки з тих пір пройшло вже багато років, а військові технології та практика просунулися далеко вперед.

 

Очевидно, що штабні структури тактичної ланки повинні бути більш гнучкими - як в плані складу, так і чисельності. У Сухопутних силах Канади вважають, що для штабного органу не може бути створено якоїсь однієї ідеальної організаційно-штатної структури. Вона визначатимется цілою низкою змінних, і при розгортанні тактичного штабу повинні обов'язково враховуватися такі фактори, як обсяг, цілі і тривалість операції, від яких залежатиме чисельність і кваліфікація задіяного персоналу.

 

Публикация по теме: ПЕРЕОЗБРОЄННЯ ЗСУ НОВИМИ СИСТЕМАМИ ЗВ’ЯЗКУ: РЕАЛЬНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

 

Для ведення операції в рамках класичної конвенційної війни може знадобитися дуже невеликий штаб, де від фахівців з ведення операцій, розвідки та логістики переважно потребуватиметься здійснення функцій управління і планування на два-три дні операції.

 

180807 coldati 1

 

Якщо операція проводиться серед цивільного населення, додатково знадобиться створення координаційної групи для забезпечення взаємодії між військовими і цивільними органами влади. Залежно від подальшого ходу операції може знадобитися зміна організаційної структури та потреби у фахівцях і обладнанні.

 

Новина по темі: КЕРІВНИКИ СУХОПУТНИХ ВІЙСЬК УКРАЇНИ ТА КАНАДИ ОБГОВОРИЛИ ПРОЦЕС ПЕРЕХОДУ СВ ЗСУ НА СТАНДАРТИ НАТО

 

Звичайно, існують поняття передових і тилових штабів. Передовий штаб працює безпосередньо в бойовому просторі і в безпосередній близькості від противника, і тому він має бути компактним і мобільним. Тиловий штаб розміщується в безпечному районі, можливо, і в самій Канаді. Він може бути набагато більшим за чисельністю і схожим на штаб афганської кампанії, і використовуватися для комплексної обробки інформації та планування в масштабах, які потрібні для ведення сучасних операцій. Ключовою умовою для реалізації цих концептуальних змін є модернізація систем командування і управління С2.

 

Що і як закуповувати, аби встигати за прогрессом

 

З точки зору військових закупівель, придбання високотехнологічних військових систем командування й управління, побудованих на базі технологій, що стрімко розвиваються, є проблемою. Процес військових закупівель традиційно орієнтований на закупівлю обмеженої кількості великих і дуже дорогих систем. Такі платформи як літаки, танки чи кораблі потім експлуатуються протягом 20-ти і більше років і можуть піддаватися незначній модернізації.

 

Публікація по темі: РОЗІБРАТИСЬ ДО БУКВИ. ВІД С2 ДО С4ISR

 

Однак обладнання для систем командування й управління С2 та автоматизованих систем командування, управління, зв'язку та розвідки C4ISR складається з безлічі невеликих, відносно недорогих компонентів, які постійно змінюються та вдосконалюються. Тому такі закупівлі вимагають зовсім іншого підходу. Нова оборонна Стратегія Канади «Сила, безпека, співпраця» (Strong, Secure and Engaged) пропонує прогресивний підхід і ставить на чільне місце стимулювання інновацій у канадській оборонної промисловості та прискорення процесу оборонних закупівель. Стратегія «Сила, безпека, співпраця» визначає довгостроковий план дій, фінансування і загальні принципи, які дозволять Сухопутних силам Канади постійно вдосконалювати свої спроможності.

 

Визнається, що якщо на створення «оптимальної» системи піде п'ять років, до моменту її появи вона вже встигне морально застаріти. Проте знизити ризики можливо за рахунок регулярних закупівель невеликих систем і безперервної модернізації. Кожні 7-10 років буде виникати потреба в серйозних капітальних вкладеннях у розвиток програмного і апаратного забезпечення для виведення цих систем на новий рівень розвитку. Також щороку необхідно буде фінансувати проекти з модернізації відповідного обладнання по мірі розвитку нових технологій. Це вимагатиме прийняття гнучких підходів до питань розвитку програмного забезпечення і систем в цілому. У контексті мобільних пунктів командування й управління тактичної ланки пріоритети починають зміщуватися від питання «які сили і засоби ви розміщуєте і використовуєте сьогодні?» до питання «що ви робите для реалізації програми постійного розвитку?».

 

Володимир ТКАЧ,

Defense Express

 

Публікації по темі:

 

ЕФЕКТИВНИЙ ЗВ'ЯЗОК — КЛЮЧ ДО УСПІХУ НА ПОЛІ БОЮ. ЧАСТИНА 1

 

ЕФЕКТИВНИЙ ЗВ'ЯЗОК - КЛЮЧ ДО УСПІХУ НА ПОЛІ БОЮ. ЧАСТИНА 2

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues