180627 polska 800Сьогодні читачі зможуть ознайомитись з заключною частиною Аналізу Плану розвитку та модернізації Збройних Сил Республіки Польща у період з 2017-2022 роки та деяких аспектів його реалізації. Перша частина Аналізу в якій основну увагу було приділено сухопутним військам ЗС РП та друга частина, де мова йшла про авіацію, протиповітряну оборону та територіальну оборону були оприлюднена на сайті Defense Express раніше. Прочитавши заключну частину, читач дізнається про те, як в Польщі модернізують військово-морські сили, а також про Інші напрямки розвитку та модернізації ЗС РП.

 

Військово-морські Сили

 

Основу плану модернізації військово-морських сил Польщі складають проекти, які були розпочаті ще у 2013 році, а саме:

Сторожовий корабель (корвет) Slazak - 1;

Мінний тральщик Kormoran ΙΙ-класу - 3;

Корабель берегової оборони Miecznik - 3;

Патрульний корабель Czapla - 3;

Підводні човни класу Orka - 3.

 

Через постійні проблеми з реалізацією кожного проекту час їх завершення постійно переноситься. Окрім цього частина проектів знаходиться на етапі аналізу та планування (Orka, Miecznik). Очікується, що всі проекти будуть завершені до 2020 року.

 

Кораблі Slazak та Kormoran – єдині проекти, які знаходяться на завершальних етапах виробництва. Kormoran зараз проходить етап державних випробувань, натомість через ряд технічних причин корабель Slazak перебуває на завершальному етапі будівництва. Орієнтовний час завершення проекту липень 2018 року.

 

171130 kormoran 03

Головний корабель польського винищувача мін нового проекту «Kormoran» (601) під час випробувань

 

 

Окрім цього цікавим є проект зі створення підводних човнів класу Orka. У кінці січня 2017 року, французька компанія DCSN, заявила про підписання угоди про співпрацю з польською компанією SMW (Stocznia Marynarki Wojennej), що входить до групи компаній PGZ, щодо планування будівництва нової субмарини.

 

У загальному лані морський компонент процесу розвитку та модернізації Збройних Сил Польщі є одним із найгірше реалізованих на сьогодні. Це пов‘язано з тим, що основу модернізації становлять проекти, які розпочалися у 2013 роках та досі знаходяться на етапі проектування та тестування. Вже сьогодні частина проектів, які планувалось завершити наприкінці 2017 року перенесено на середину 2018 року.

 

Також слід зазначити, що ті проекти, які знаходяться на завершальних етапах (Slazak та Kormoran) є першими кораблями своїх класів, і лише після їх добудови та нетривалої експлуатації буде розглянуте питання про продовження проекту та подальшу закупівлю кораблів.

 

Окрім цього відсутня будь-яка інформація щодо модернізації кораблів, які на сьогодні експлуатуються польськими підрозділами.

 

Таким чином питання модернізації та розвитку військово-морських сил Польщі є у невизначеній ситуації. Кораблі що зараз стоять на озброєнні є застарілими та у більшості є радянськими проектами. У відповідності до сучасних загроз, існуючі кораблі не можуть виконувати повний спектр завдань оборони держави. Питання їх модернізації на сьогодні не розглядається, а забезпечення військ новою технікою поки що неможливе.

 

Новина по темі: МІНОБОРОНИ ПОЛЬЩІ ПІДПИСАЛО КОНТРАКТИ НА БУДІВНИЦТВО ТРЬОХ ВІЙСЬКОВИХ КОРАБЛІВ

 

Інші напрямки розвитку та модернізації Збройних Сил Польщі

 

Окрім основних напрямків визначених програмою, паралельно відбувається реалізація проектів, які повинні вирішити підпитання у всіх сферах Збройних Сил Польщі.

 

Заміна польського вертолітного парку є гострим питанням для польського уряду. Даний проект передбачає два підпроекти. Перший це створення нового середнього багатоцільового вертольоту, а другий створення бойового вертольоту під кодовою назвою Kruk.

 

На сьогодні обидва проекти перебувають на етапах планування та переговорів з потенційними виробниками. Таким чином є незрозумілим подальший розвиток даних проектів.

 

Розвитку протитанкових ручних комплексів, а також протитанкової ракети для танкових підрозділів є гострим питанням. На сьогодні Польща зупинила свій вибір на ракетах SPIKE-LR, ізраїльської компанії Rafael Advanced Defense Systems Ltd., які виробляються, за ліцензією, польською компанією Mesko. За умовами програми планується отримати близько 1000 комплексів до 2020 року.

 

180627 polska 1

Польська компанія Mesko за ліцензією ізраїльської компанії Rafaele виготовить 1000 протитанкових комплексів SPIKE-LR для Війська польського

 

Також стоїть питання із забезпечення сил територіальної оборони легкими протитанковими комплексами Pustelnik.

 

У 2016 році розпочалась робота над створенням сімейства ракетних комплексів Пірат, за участі польської компанії Mesko та української КБ «Луч». Станом на сьогодні проект перебуває у замороженому стані.

 

Новина по темі: ЛЕГКИЙ ПРОТИТАНКОВИЙ КОМПЛЕКС "ПІРАТ" - СПІЛЬНА РОЗРОБКА УКРАЇНИ ТА ПОЛЬЩІ

 

Забезпечення мобільними командними пунктами батальйонів та бригад на тактичному рівні, впровадження автоматизованої системи управління військами, закупівля різних типів БпЛА для підвищення рівня розвідувальних спроможностей є важливими питаннями у процесі модернізації Збройних Сил.

 

Було укладено десятки контрактів на реалізацію цих програм, на частину з яких вже було виділено кошти, та переказано підприємствам виконавцям, але реальних результатів ще досі немає.

 

Усі ці проекти є не менш масштабними, та потребують окремого детального розгляду та аналізу.

 

Загалні оцінки

 

Реалізацію Польщею Плану розвитку та модернізації ЗС можна виділити у якості прикладу продуманого та систематичного підходу на державному рівні.

 

У програмі поєднано усі можливі інструменти реалізації різних проектів. Також до документу включено проекти, які будуть реалізовуватись за рахунок безпосередньої закупівлі обладнання.

 

Інша частина проекту сконцентрована на розвиток власної промисловості. Контракти, що укладаються у рамках закупівель техніки, передбачають подальше фінансування локального виробництва закупленої продукції та передачу технологій.

 

Таким чином, Польща забезпечує себе новими технологіями, розвитком власної промисловості та знижує залежність власної армії від продукції інших держав, організувавши виробництво власними силам.

 

Але крім цього для Польщі відкривається здатність просувати свою сучасну військову продукцію на ринках третіх країн. Про ці пріоритети постійно наголошують польські промисловці.

 

Такий підхід є прикладом для подібних програм, у тому числі для України.

 

В Україні при розвитку різних проектів, впровадження нових технологій та оцінки перспективи закупівлі чи власного виробництва виникають питання вигідності та окупності цих проектів.

 

Проводячи паралель із польською програмою розвитку можна побачити, що польський підхід дає відповіді на усі питання. Тобто основними принципами для польського Уряду та промисловців є: затребуваність, технологічність, вартість, можливість власного виробництва з правом продажу власної продукції третім країнам.

 

У такий спосіб вирішуються основні питання та з‘являється можливість довгострокового планування проектів, і власної державної політики.

 

З іншої сторони польська програма модернізації та розвитку озброєння є занадто масштабною та оптимістичною. На самому початку реалізації програми, виникли питання фінансування, які закінчились зменшенням виділених коштів на програму.

 

Окрім цього, є проблеми і технічного характеру. Мова іде про відсутність можливості масового виробництва продукції та виконання контрактів у терміни польськими підприємствами. Друге, це складність в освоєнні технологій, які передаються іноземними державами у рамках контрактів, що призводить до розтягування у часі процесу реалізації окремих проектів, що негативно впливає на обороноздатність країни. Деякі проекти було розпочату ще у 2013 році, які закінчили етап проектування продукції лише у 2017 році, і на сьогодні існує реальна загроза скасування частини таких угод.

 

Висновки:

 

  1. Програма розвитку та модернізації Збройних Сил Республіка Польща у спектрі планування є сучасною та перспективною програмою, яка дозволяє вирішити питання короткострокової та довгострокової перспективи.
  2. Враховуючи реальний стан речей, повноцінна реалізація Програми розвитку та модернізації Збройних Сил Республіка Польща є досить туманною, через що у подальшому можуть бути внесені поправки та зміни до проекту.
  3. ЗС України, які вже кілька років перебувають в активній фазі трансформації, мають врахувати польський досвід та підходу, під час процесу планування заходів з розвитку та модернізації. Крім того, з огляду на масштабність польської модернізації, доцільно скористатись можливістю участі в реалізації Програми розвитку та модернізації Збройних Сил Республіка Польща, що може сприяти просування української продукції оборонного призначення на західні ринки.

 

Олексій ДЖУРА,

Спеціально для Defense Express

 

Публікації по темі:

 

ЯК У СУСІДІВ: РОЗВИТОК ТА МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗС РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА. Ч.1

 

ЯК У СУСІДІВ: РОЗВИТОК ТА МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗС РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА. Ч.2

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues