180315 AVIA 3Сьогодні читачі зможуть продовжити знайомство з Аналізом Плану розвитку та модернізації Збройних Сил Республіки Польща у період з 2017-2022 роки та деяких аспектів його реалізації, перша частина якого була оприлюднена на сайті Defense Express. В ній основну увагу було приділено сухопутним військам ЗС РП. В другій частині мова піде про авіацію, протиповітряну оборону та територіальну оборону. 

 

Авіація та протиповітряна оборона

 

Авіація

 

Основу польських повітряних сил на сьогодні становлять три типи винищувачів, а саме: радянський винищувач-бомбардувальник Су-22, багатоцільовий винищувач Міг-29 та новий багатоцільовий винищувач F-16.

 

Щодо останнього, то у 2002 році F-16 був обраний як основний багатоцільовий літак для повітряних сил Республіки Польщі на заміну існуючого льотного парку. Рамках першого контракту було передбачено постачання 52 літаків, що тривало до 2008 року.

 

У програмі переозброєння та модернізації військ 2017-2022, розглядається можливість підписання договору на закупівлю додаткових 52 літаків F-16. Це може свідчити про те, що у Польщі відсутні наміри щодо продовження терміну експлуатації радянської авіаційної техніки.

 

Також, у рамках програми модернізації передбачається закупівлі ряду озброєння для цих винищувачів. За даними польського військового журналу «Nowa Technika Wojskowa» американською стороною було опубліковано документи, де вказувалась кількість авіаційного озброєння у якому зацікавлена Польща. Мова іде про: 93 ракети AIM-9X класу «повітря-повітря» ближнього радіусу дії, 65 ракет AIM-120C класу «повітря-повітря» середнього радіусу дії та 70 високоточних ракет дальнього радіусу дії (до 1000 км) класу «повітря-земля» AGM-158 JASSM-ER, частину з яких була передана Польщі ще на початку 2017 року.

 

Окрім ракет, для винищувачів F-16 передбачено закупівлю 440 GBU-12 керованих авіаційних бомб з лазерним наведенням.

 

Слід зауважити, що вищезазначене озброєння закуповується за Програмою продажу надлишкового військового майна ЗС США - Foreign Military Sales (FMS) program.

 

Протиповітряна оборона

 

Одним із найпріоритетніших етапів розвитку протиповітряної оборони є розвиток портативних переносних засобів протиповітряної оборони та систем малої та середньої дальності ураження.

 

До перспективних систем протиповітряної оборони малого радіусу дії варто віднести PGZ-Pilica (Zu-23-2) та переносний ракетний комплекс Piorun (GROM-M), що випускається по ліцензії і є аналогом російської системи ПЗРК «Ігла».

 

180626 polska 1

Польська модернізація радянської зенітної артилерійської установки ЗУ-23-2 у складі має також зенітний ракетний комплекс...

 

Щодо ПЗРК, заплановано закупити близько 420 пускових систем, а також 1 300 ракет. Орієнтовний термін реалізації плану з 2017 по 2022 роки. Зважаючи на періодичні зміни у бюджеті фінансування програми модернізації збройних сил, число комплексів також може змінюватись і у кінцевому результаті кількість комплексів, що будуть закуплені, може бути значно меншою ніж очікувалось.

 

PGZ-Pilica (Zu-23-2) – це сучасний варіант радянської зенітної гармати ЗУ-23-2 на якій встановлені сучасні оптичні системи виявлення цілей та спостереження виробництва компанії WB GROUP, нові поворотні системи установки та система управління вогнем, яка дозволяє об’єднати в один комплекс вогневу потужність ЗУ-23 та сучасні оптичні засоби спостереження та ведення вогню.

 

Проект Wisla має на меті вирішення питання підвищення ефективності протиповітряної оборони Республіки, та приєднання ППО Польщі до протиповітряної оборони Європи та НАТО.

 

Як і всі інші вище згадані проекти Проект Wisla передбачає на першому етапі закупівлю іноземних систем, з подальшою можливістю передачі технологій та часткового локального виробництва системи.

 

Проект Wisla переслідує такі ж цілі. За результатами укладених офсетних угод, частка польської продукції у проекті повинна становити не менше 50%. Таким чином, Польща не тільки модернізує свою систему протиповітряної оборони, але вдихне життя у свою промисловість.

 

Після довгого процесу переговорів та укладання коротких контрактів, між Польщею та США в літку 2017 року між міністерствами оборони США та Польщі було підписано меморандум щодо реалізації програми Wisla, де передбачено постачання трьох основних елементів, а саме: пускові системи з ракетами, система управління та РЛС.

 

Наприкінці березня 2018 року Урядами країн було підписано договір на постачання системи ПРО Patriot, сумою близько 5 мільярдів доларів. Проект Wisla поділений на два етапи. До 2023 року передбачено постачання ракет PAC-3 MSE, що розроблені Lockheed Martin та SkyCeptor розробки та виробництва ізраїльської компанії Rafael. Окрім цього будуть отримані системи управління системою ПРО та радари управління вогнем.

 

Другий етап передбачає постачання польськими підприємствами радарів раннього попередження P-18L та пасивних РЛС PCL/PET, які зараз у процесі розробки PIT-RADWAR S.A.

 

180626 polska 2

Прототип пасивних РЛС PCL/PET, що мають закуповуватись в рамках реалізації програми Wisla, було продемонстровано компанією PIT-RADWAR S.A. в квітні 2018 року

 

Основною проблемою проекту є відсутність необхідної технічної та виробничої бази для виробництва таких систем у польської сторони. Угодою передбачено передачу технологій, розвиток та будівництво необхідних виробничих потужностей польських підприємств.

 

Ще однією проблемою є те, що окремі елементи системи (командна система управління), досі перебуває у процесі розробки американськими компаніями. Таким чином, терміни поставки готових виробів та передача технологій для локального виробництва знаходяться під загрозою.

 

Війська територіальної оборони

 

Створення цього нового виду військ у Республіці Польща, у різних джерелах, пов‘язують з різними причинами. У якості однією з таких причин називають ефективність формування подібних загонів українською армією на початку збройного протистояння з РФ. Таким чином, за оцінкою польських військових, Збройними Силами України було компенсовано нестачу особового складу та підрозділів для ведення бойових дій по усій лінії зіткнення.

 

Таким чином, взявши за приклад український досвід, Польща вирішила завчасно підготувати та матеріально укомплектувати свій стратегічний резерв, вививши його у окремий вид військ.

 

У результаті комплектування підрозділів територіальної оборони увійшло у стратегічний план розвитку Збройних Сил Польщі. В основу цього етапу розвитку Збройних Сил передбачається екіпірування та озброєння піхотних підрозділів, та розвиток логістичного елементу територіальної оборони.

 

Таким чином було укладено контракти на закупівлю стрілецької зброї Beryl різних типів, загальною кількістю близько п‘ятидесяти тисяч одиниць.

 

Також укладено контракти на засоби індивідуального спорядження та захисту для підрозділів територіальної оборони. Передбачено закупівлю спорядження для захисту від зброї масового ураження.

 

Щодо розвитку логістичної складової, то у 2017 році Урядом було підписано контракт з польською компанією Jelcz на постачання близько 500 середніх багатоцільових вантажівок для потреб підрозділів територіальної оборони.

 

180626 polska 3

Для задоволення потреб Військ територіальної оборони урядом Польщі було підписано контракт з польською компанією Jelcz на постачання близько 500 середніх багатоцільових вантажівок середньої вантажопідйомності високої мобільності «Jelcz 442.32» разом із логістичним і навчальним пакетами

 

Створення загонів територіальної оборони є хорошим вирішенням питання підготовки резерву для Збройних Сил, а включення його до стратегічного плану розвитку ЗС Польщі демонструє розуміння та необхідність оснащення підрозділів відповідними засобами, на рівні з регулярними підрозділами ЗС Польщі.

 

Але з огляду на масштаби цього проекту, постійні зміни у фінансуванні програми, а також пріоритетність реалізації інших проектів програми розвитку та модернізації Збройних Сил, створення нового виду військ та його повне технічне оснащення є досить складним та ілюзорним завданням. Тому лише час покаже реальну можливість та готовність Уряду Польщі до реалізації цього етапу програми.

 

Далі буде...

Олексій ДЖУРА,

Спеціально для Defense Express

 

Публікація по темі:

 

ЯК У СУСІДІВ: РОЗВИТОК ТА МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗС РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА. Ч.1

 

Новини по темі:

 

«ЧИСТЕ НЕБО-2018» СТАНЕ НАЙБІЛЬШИМ МІЖНАРОДНИМ АВІАЦІЙНИМ НАВЧАННЯМ В ІСТОРІЇ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ

 

ОБОРОННІ ВІДОМСТВА УКРАЇНИ ТА ПОЛЬЩІ ПІДПИСАЛИ ПЛАН ДВОСТОРОННЬОГО СПІВРОБІТНИЦТВА

 

В ПОЛЬЩІ УХВАЛИЛИ ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОЗВИТКУ ТА МОДЕРНІЗАЦІЇ ВІЙСЬКА

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues