180625 polska 800На початку травня ц.р. Комітет з питань оборони Сейму Республіки Польща позитивно оцінив підготовлений Урядом РП «Детальний плану заходів щодо розвитку та модернізації Збройних Сил у період з 2017 по 2026 роки» (Детальний план), що відкриває дорогу до його остаточного прийняття польським Урядом. Однак на цей час не все так гладко не тільки з модернізацією Війська польського, але й з прийняттям планів.

 

Детальний план є описом завдань, які будуть поставлені різним відомствам по реалізації окремих проектів та напрямків розвитку озброєння. У документі в загальному плані описуються основні пріоритети розвитку Збройних Сил.

 

Цей документ, після його затвердження Урядом стане основою для Міністерства національної оборони РП, яке на його основі має підготувати нову редакцію програми військового розвитку та План технічної модернізації.

 

Одним із основних завдань, що має вирішити цей документ - передбачити можливість виділення коштів для подальшої реалізації діючих та перспективних проектів. Для прикладу, другий етап постачання ракет Patriot у рамках проекту Wisla напряму залежать від прийняття зазначеного плану.

 

180329 ppo 2

28 березня ц.р. Польща, в рамках реалізації програми «Вісла», уклала зі США угоду на постачання американських систем ПРО Patriot. Сума угоди - $4,75 млрд. Міністр оборони Польщі Маріуш Блашчак та посол США Пол Джонс після підписання контракту на постачання систем ППО, 28 березня 2018 року

 

Новина по темі: ПОЛЬЩА УКЛАЛА ЗІ США УГОДУ НА КУПІВЛЮ СИСТЕМ ППО

 

Наразі відомо, що уряд Польщі має певні труднощі із прийняттям «Детального плану заходів щодо розвитку та модернізації Збройних Сил у період з 2017 по 2026 роки». Раніше очікувалось, що Детальний план буде прийнято у квітні 2018 року, на початку травня прогнозувалось його прийняття до кінця травня, але станом на початок червня 2018 року він ще не прийнятий.

 

Варто зауважити, що зазначений у назві Детального плану часовий проміжок 2017-2026 на чотири роки довший ніж вказаний у Плані модернізації та розвитку Збройних Сил Республіки Польщі. Це можна пояснити тим, що, буде скореговано часові параметри реалізації конкретних програм. Як зазначалось раніше є ряд проектів, які тягнуться ще з 2012-2013 років, але й досі залишаються лише проектами.

 

З огляду на зазначене – можна очікувати певної корекції прийнятого раніше Плану розвитку та модернізації Збройних Сил країни у період з 2017-2022 роки.

 

Пропонуємо читачам ознайомитися з підготовленим нами аналізом того що планують в Польщі змінити у власному війську, щоб воно відповідало сучасним викликам, та як це вдається. Сьогодні – про сухопутні війська ЗС РП.

 

Аналіз Плану розвитку та модернізації Збройних Сил Республіки Польща у період з 2017-2022 роки та деяких аспектів його реалізації

 

Планування системи збройних сил є складним процесом, який вимагає не тільки швидкого вирішення питань оснащення підрозділів найновішими зразками озброєння та спорядження, але й врахування можливості подальшого розвитку та модернізації збройних сил від загроз сьогодення та майбутнього.

 

До 2014 року питання модернізації та розвитку збройних сил було на порядку денному виключно у провідних країн світу. Серед решти країн спостерігалося постійне зменшення витрат на розвиток та модернізацію власного озброєння, враховуючи відсутність реальних загроз, та як здавалося, марну трату фінансового ресурсу на розвиток збройних сил. Але анексія Криму та збройна гібридна агресія РФ на Донбасі різко змінили державні пріоритети країн світу, а особливо Європи. Одним з таких прикладів є масштабний план модернізації та переозброєння Збройних Сил Республіки Польща.

 

У 2016 році Міністерством оборони Республіки Польща було видано наказ, щодо створення Плану розвитку та модернізації Збройних Сил країни у період з 2017-2022 роки.

 

Основні напрямки

 

Зазначений план включає у собі масштабне переозброєння підрозділів різних видів військ сучасними зразками озброєння, починаючи від ракетного озброєння для повітряних сил, закінчуючи закупівлею нових підводних човнів для військово-морських сил.

 

Виділено п’ять основних напрямків модернізації збройних сил:

  • Авіація та протиповітряна оборона;
  • Військово-морські сили;
  • Сухопутні війська;
  • Територіальна оборона;
  • Кібербезпека.

 

Створення та оснащення нового виду Сил територіальної оборони, які повинні стати потужним та боєздатним резервом армії Польщі, є важливим пунктом у процесі модернізації Збройних Сил РП.

 

В основу реалізації програми передбачено комбінування трьох основних процедур, а саме:

  • Модернізації наявного озброєння;
  • Створення зразків за допомогою власного ОПК;
  • Купівлі зразків озброєння у закордонних компаній та партнерів.

 

З огляду на масштабність плану Урядом РП було укладено та продовжують укладатись десятки контрактів із локальними та іноземними підприємствами.

 

З моменту започаткування проекту польським урядом було передбачено виділення 24 мільярдів євро на реалізацію плану модернізації. Але вже станом на сьогодні бюджет на фінансування скорочено до 14,2 мільярдів євро.

 

180625 polska 3

 

 

Сухопутні війська

 

Розвиток та модернізація Сухопутних військ є найбільшим елементом програми модернізації Збройних Сил, з огляду на чисельність та пріоритети, які були визначені керівництвом країни.

 

Умовно можна виділити кілька пріоритетних напрямків модернізації сухопутних військ:

 

Сімейство польських броньованих бойових машин ROSOMAK.

 

Після отримання, у 2002 році, ліцензії на виробництво БТР PATRIA від однойменної фінської компанії, Польським Урядом було прийнято рішення про створення та закупівлю близько сімсот бронетранспортерів різного класу, відповідно до контракту укладеного у 2013 році. Із прийняттям нового плану модернізації Збройних Сил кількість БТР, що мають закупатись, зросла до тисячі.

 

Основну частку контракту, а це близько половини від усього замовлення, становить постачання колісного БМП ROSOMAK М1 (або М1М), оснащеного 30мм гарматою, спареним кулеметом калібру 7.62 мм NATO, різного роду оптико-електронним обладнанням, та здатним перевозити до восьми осіб десанту.

 

180625 polska 5

180625 polska 2

Із прийняттям нового плану модернізації ЗС РП кількість БТР ROSOMAK різних модифікацій, що мають бути закуплені для потреб війська зросла до тисячі одиниць

 

Решту замовлення складають спеціальні версії транспортника, а саме: ROSOMAK WRT (Технічно-розвідувальна машина), ROSOMAK WPT (Автомобіль технічної підтримки), ROSOMAK R1(розвідувальна машина) та ROSOMAK R2 (командно-розвідувальна машина). Також, розглядається можливість замовлення автомобілів хімічної розвідки ROSOMAK RSK. На першу половину 2018 року очікується отримання важкої ремонтно-евакуаційної машини ROSOMAK (CKPEiRT).

 

Цікавим є також проект щодо закупівлі та оснащення польських підрозділів винищувачами танків BARAKUDA на базі ROSOMAK, оснащений 105/120 мм гарматою. Передбачається, що перші поставки винищувачів танків відбудуться не раніше 2022 року. Зараз відбувається активний аналіз ринку та перспективи використання таких колісних танків.

 

Проект BARAKUDA демонструє дуалістичний підхід польських можновладців щодо переозброєння власних збройних сил. З однієї сторони проводиться аналіз затребуваності та областей застосування такої техніки, а з іншої сторони можливість подальшого експорту власної продукції третім країнам. Таким чином простежується стратегічний та комерційний інтерес у процесі модернізації, про який ітиметься далі.

 

Розвиток самохідної артилерії.

 

Основу переозброєння та модернізації польської самохідної артилерії становить перспективна САУ KRAB створена у кооперації між польським підприємством Huta Stalowa Wola (HSW), що входить у PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa), та корейським Samsung Techwin, відповідно до укладеного раніше контракту між підприємством та урядом країни. Заплановано отримати 96 САУ цього типу, таким чином укомплектувавши чотири дивізіони.

 

До речі, САУ KRAB була презентована на щорічній військовій виставці в Україні «Зброя та безпека 2017», де відбулась перша закордонна презентація.

 

Орієнтовно, постачання цих систем до збройних сил планується у 2018 році, хоча частина техніки, а це близько 24 САУ вже передані у підрозділи польської армії (11 Мазурський полк артилерії).

 

180625 polska 1

Перша закордонна презентація польської САУ KRAB відбулась в Києві на виставці «Зброя та безпека 2017» / Фото: AutoRIA

 

Окрім цього існує колісний варіант, де артилерійська система встановлена на шасі ROSOMAK.

 

Паралельно реалізовуються програма із розвитку колісної самохідної 155 мм артилерійської системи Kryl, яка не включена у довгострокову програму модернізації. Натомість за інформацією, що з’являлась у польські пресі, проект Kryl фінансується окремо.

 

Гострим питанням для польського війська стоїть оснащення своїх підрозділів оперативно-тактичним ракетним комплексом, класу «земля-земля» із дальністю ураження близько 300 км.

Перспективним проектом є створення ракетного комплексу HOMAR. За основу взято американський оперативно-тактичний ракетний комплекс М142 HIMARS. Очікується, що буде отримано понад 160 систем.

 

Цікавим є те, що даний проект передбачає передачу технологій з можливістю самостійного виробництва власних систем. Для цього до проекту залучено PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa), яка скоріш за все відповідатиме за електронну начинку системи, ZM Mesko, яка відповідно до своєї спеціальності вирішить питання створення та виготовлення боєприпасів для даних систем, а також автомобільною компанією Jelcz, яка надасть шасі 6х6 для даної ракетної системи.

 

Ще одним пріоритетним напрямком є отримання підрозділами ЗС РП контр-батарейних спроможностей. Це може бути вирішено шляхом замовлення семи РЛС RZRA-201 Liwiec польського виробництва.

 

Система розроблена польським підприємством PIT-RADWAR у період з 2002 по 2006 рік. У результаті польські збройні сили отримали три РЛС, які активно використовувались у міжнародних навчаннях. Окрім цього один радар застосовувався у Афганістані польським контингентом.

 

180625 polska 4

RZRA-201 Liwiec від PIT-RADWAR

 

З 2015 року система проходить активну модернізацію. Покращення умов для особового складу, застосування цифрових методові передачі даних замість аналогових. Окрім цього було розроблено систему, яка дозволяє керувати системою дистанційно.

 

Отримання наступних систем передбачається протягом 2018-2019 років.

 

Далі буде...

Олексій ДЖУРА,

Спеціально для Defense Express

 

Публікація по темі: ОБОРОННА КОНЦЕПЦІЯ РП: СТРИМУВАННЯ ТА ОБОРОНА ТЕРИТОРІЇ

 

! При використанні вмісту сайту обов’язковим є активне гіперпосилання на defence-ua.com, що не закрите від індексації пошуковими системами

Переклад

ukarzh-TWenfrdeitptrues